TCL V Repre

Vraštil se Šimánkem na skvělé výkony už ve finále MS nenavázali, v Račicích skončili pátí

V sobotním programu mistrovství světa byli největší nadějí na medaili Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek v olympijské disciplíně dvojskif lehkých vah. Po předchozích suverénních výkonech ve finále na nejlepší už ale nestačili a dojeli pátí. Dvojka bez kormidelníka Radka Novotníková a Pavlína Flamíková vyhrály finále B a obsadily na MS sedmé místo.

Finále mužského dvojskifu ovládli favorizovaní Irové Fintan McCarthy a Paul O'Donovan, kteří obhájili titul a navázali na triumfy z olympijských her v Tokiu i z letošního evropského šampionátu.

Vraštil se Šimánkem se v minulých dnech v Račicích prezentovali skvělými výkony, vyhráli dvě ze tří jízd, pouze v úvodní rozjížďce nestačili na McCarthyho a O'Donovana. Dnes se jim ale tolik nedařilo, po startu se sice drželi na druhém místě, ale ještě před kilometrem klesli na pátou pozici a už se jim nepodařilo posunout vpřed.

"Jsme spokojení, ale trošku zklamaní. Páté místo je krásné, ale po jízdách jsme si, nechci říct věřili, ale pomýšleli jsme na lepší umístění. Dnes nás ale stálo hodně sil držet se s těmi nejlepšími. To byl rozdíl oproti ostatním jízdám, kdy jsme byli vepředu, a pak, když jsme přeřazovali, tak už to výše nešlo. Čtyři lodě byly rychlejší," prohlásil Šimánek.

Ve finále podle něj nebyly úplně rozhodující výkony soupeřů, ale samotná česká jízda. "Složitě jsme hledali tempo v průběhu trati. Může se to stát, každý závod není posvícení. Měli jsme tři výborné závody a ještě jsme potřebovali čtvrtý, který bohužel nevyšel," řekl Šimánek a pokrčil rameny. "Dávali jsme tam mnohem více úsilí, ale loď neklouzala jako předtím. Nezbývá nám nic jiného než bojovat, jako jsme bojovali předtím," doplnil vyčerpaný Vraštil.

Stříbrné medaile získali Italové Pietro Ruta a Stefano Oppo, bronz získali Stanislav Kovalov a Igor Chmara z Ukrajiny.

Novotníková - Flamíková končí šampionát vítězstvím

České duo Novotníková - Flamíková vylepšily výsledek z letošního kontinentálního šampionátu, na kterém skončily osmé.

"Spokojenost je největší. Když jsme nastupovaly, tak jsme věděly, že to nebude jednoduchý závod. Nervozita stoupala, jely jsme tady předtím tři hodně náročné závody a nevěděly jsme, kdo jak je unavený. Chtěly jsme vyhrát a jsem ráda, že se to povedlo," řekla Flamíková.

Češky byly na prvním mezičase druhé, před polovinou tratě se dostaly do čela a první místo udržely i v závěru, kdy na ně útočily Irky Natalie Longová a Tara Hanlonová. Polepšily si tak i oproti ME, kde skončily ve finále B druhé. "Je to potvrzení, že nám funguje trénink, trenér to dobře naplánoval, jsme spokojené," pochvalovala si Novotníková.

Flamíková s Novotníkovou jsou tak na dobré cestě bojovat v příštím roce o přímý postup na olympiádu v roce 2024. K tomu potřebují skončit na MS do 11. místa.

"Ukázaly jsme, že dokážeme závodit skoro s každým. Musely jsme se poprat ještě s tím, že nám moc nejde závěrečná čtvrtina závodu. Dnes jsme si vyzkoušely, že to zvládneme i udržet, ještě na tom musíme zapracovat," uvedla Flamíková.

MS ve veslování v Račicích:

Muži:

Dvojka bez korm.: 1. Cozmiuc, Bejan (Rum.) 6:28,06, 2. Pazos, Ordóňez (Šp.) 6:29,27, 3. Wynne-Griffith, George (Brit.) 6:30,86.

Dvojskif lehkých vah: 1. McCarthy, O'Donovan (It.) 6:16,46, 2. Ruta, Oppo (It.) 6:19,11, 3. Kovalov, Chmara (Ukr.) 6:19,53, ...5. Vraštil, Šimánek (ČR) 6:23,24.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Stewart, Nunn, Ambler, Davidson) 5:48,29, 2. Austrálie 5:50,48, 3. Nizozemsko 5:51,85, ...finále D: 1. Česko (Kapa, Kyncl, Mach, Baranivskyj) 6:26,39.

Párová čtyřka: 1. Polsko (Czaja, Biskup, Zietarski, Baraňski) 5:40,08, 2. Británie 5:40,97, 3. Itálie 5:42,14, ...finále C: 3. Česko (Zima, Šišma, Neděla, Fleissner) 5:55,36.

Ženy:

Dvojka bez korm.: 1. Prendergastová, Williamsová (N. Zél.) 7:03,76, 2. Cleveringová, Meesterová (Niz.) 7:06,02, 3. Wanamakerová, Collinsová (USA) 7:08,03, ...finále B: 1. Flamíková, Novotníková (ČR) 7:12,29.

Dvojskif lehkých vah: 1. Craigová, Grantová (Brit.) 6:54,78, 2. Reckfordová, Sechserová (USA) 6:57,92, 3. Caseyová, Cremenová (Ir.) 7:00,62, ...finále C: 5. Neuhortová, Činková (ČR) 7:22,81.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Longová, McKellarová, Redgraveová, Shortenová) 6:26,40, 2. Nizozemsko 6:28,63, 3. Austrálie 6:29,29.

Párová čtyřka: 1. Čína (Čchen Jün-sia, Čang Ling, Liou Jang, Cchuej Siao-tchung) 6:17,49, 2. Nizozemsko 6:18,68, 3. Británie 6:21,25, ...finále C: 2. Česko (E. Podrazilová, Šantrůčková, Zavadilová, B. Podrazilová) 6:39,97.