Rekordní, jak do počtu účastníků, tak do počtu přihlášených štafet, takový byl letošní jubilejní 20. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka zařazený do Moravskoslezského běžeckého poháru a Lašské ligy.

Slavnostní atmosféru tohoto náročného silničního závodu vedoucího z Kopřivnice do Rožnova pod Radhoštěm umocňoval fakt, že letos by uplynulo přesně sto let od narození našeho nejslavnějšího běžce a olympijského vítěze Emila Zátopka, kterému byla den před závodem slavnostně odhalena socha v centru Kopřivnice.

Na všech 305 účastníků tak čekalo 22,3 km asfaltu s převýšením okolo 400 m v celkem chladném a pochmurném počasí. Start byl tradičně před Technickým muzeem a trasa vedla přes obce Štramberk, Ženklava a Veřovice, dále přes nejvyšší bod trasy, kterým je pramen říčky Jičínky a poté následuje seběh do cíle, který je v dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě.

Ti, co absolvovali štafetu, měli trať rozdělenou na dva úseky s předávkou u kulturního domu ve Veřovicích. V sobotu o 11. hodině dopoledne se tak všichni vydali na trať za podpory fanoušků stojících po celé délce trati a vytvářejících tak nezapomenutelnou atmosféru celého závodu. Zhruba na čtvrtém kilometru se zbytku startovního pole urvala skupinka čtyř závodníků, která bojovala o cenné kovy.

Nejlépe celý závod zvládl Běloruský borec Roman Adamovich, který si celou dobu kontroloval pozici a v čase 1:15:25 zvítězil. Druhý za ním finišoval Adam Szymanik AKBK (1:15:41) a třetí skončil další zahraniční účastník Ukrajinec Dmytro Didovodiuk Achilles Leszno (1:16:17). Brambora tak zbyla na favorizovaného Lukáše Kučeru Elevenrunteam (1:17:02).

Mezi ženami zvítězila stylem start-cíl Petra Pastorová MK Seitl Ostrava (1:29:49). Druhá za ní běžela až do stoupání k pramenu Jičínky ukrajinská závodnice Olesia Didovodiuk Achilles Leszno, kterou však předběhla dvojice Elen Šimonová X-Trail Orlová a Veronika Hanko, které bojovaly o stříbrnou medaili až do posledních metrů, kde Šimonová o pouhou sekundu v čase 1:37:57 zvítězila. Hanko tedy získala bronz (1:37:58).

V závodě štafet byly tři kategorie, a to mužská, ženská a smíšená štafeta. Nejrychlejší mužskou štafetou byli Ogaři z RNJ Jiří Kramoliš a Tomáš Valentík (1:29:39). Ženskou štafetu vyhrály Spice Girls Markéta Kašná a Lenka Quittová (1:37:58).

V mixu zvítězila štafeta AKEZ Kopřivnice 1 David Hanke a Martina Mazáčová (1:31:10).

Součástí závodu je i soutěž týmů, kde se vždy hodnotí časy tří závodníků, z nichž jedna musí být žena. Zde zvítězili Seitl rychlík (Blaha, Miko, Pastorová) před SSK Vítkovice (Muras, Vrzala, Legerská) a třetí skončili SŠS Motion Allow Emotion (Svoboda, Szymanik, Šimonová).

Pro každého závodníka byla v cíli připravena originální účastnická medaile a teplé kuřátko, pivo či nealko. O moderování celé akce se postarala sporťačka Barbora Černošková a o hudební doprovod kapela Support Lesbiens.

Tečkou celého programu bylo vyhlašování vítězů za účasti členů Českého olympijského výboru, bývalých olympijských medailistů a samozřejmě nechyběli hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, představitelé města Kopřivnice a Rožnova pod Radhoštěm a hlavní pořadatel pan Jiří Harašta.

Všichni ocenění si tak odnesli peněžité dary či hodnotné ceny. Jubilejní ročník vyšel na výbornou, atmosféra byla parádní, a za to patří velký dík všem pořadatelům a partnerům akce. Tak příští rok se zase uvidíme na Zátopkovi a „Když nemůžeš, tak přidej!“.