Basketbalisté se doma dočkali prvního vítězství. S Nizozemci to byl ale boj

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 9. 2022 19:25
Čeští basketbalisté zvítězili na mistrovství Evropy v Praze nad Nizozemskem 88:80 a ve třetím utkání ve skupině D si připsali první výhru.
Martin Peterka a Vít Krejčí slaví v zápase Česko - Nizozemsko na ME v basketbalu v Praze 2022 | Foto: Reuters

V O2 areně před 8063 diváky se na tom podílel 24 body nejlepší střelec zápasu Jan Veselý, 20 bodů zaznamenal Martin Peterka. Odpor Nizozemců, kteří zůstávají bez výhry, řídil s 22 body Yannick Franke.

Do utkání nezasáhl lídr českého týmu Tomáš Satoranský, který dva týdny po zranění pravého kotníku odehrál úvodní páteční duel s Polskem (84:99) a v pondělí  stejně jako v sobotu proti Srbsku (68:81) zůstal na lavičce. Před zápasem se s týmem ani nerozcvičoval.

V úterý od 17:30 nastoupí svěřenci trenéra Ronena Ginzburga proti Finsku a ve čtvrtek je na závěr skupiny čeká Izrael.

"Znovu byla super atmosféra. První půli jsme hráli dobře, na začátku druhé jsme pak měli problémy v obraně. Ale vyhráli jsme, to je nejdůležitější. Tímhle zápasem pro nás začal EuroBasket a věřím, že takto budeme i pokračovat," řekl Ginzburg.

Na rychlý úvodní koš nizozemského střelce Worthyho de Jonga odpověděl trojkou Tomáš Kyzlink a po dvou úspěšných šestkách Jana Veselého a koši kapitána Vojtěcha Hrubana vedli Češi 7:2.

Na další trefu domácí čekali 105 sekund hry, ale pak díky čtyřem bodům Veselého i úspěšnému zakončení Ondřeje Sehnala vedli už 13:5. V 8. minutě poslal Martin Petreka trojkou český tým poprvé na turnaji dvou dvouciferného náskoku a další střelou z dálky zvýšil na 24:12 David Jelínek.

Nizozemci na přelomu první a druhé čtvrtiny snížili až na rozdíl čtyř bodů především díky Jessemu Edwardsovi, který dal šest bodů a ještě asistoval u koše Frankeho. Češi se však opět rozjeli a díky čtyřem bodům Veselého, Kyzlinkově trefě i Peterkově efektnímu zakončení vedli 34:22.

Před poločasem předvedl Ginzburgův výběr sérii 14:0 a vedl 50:27. Dvěma trojkami včetně té s klaksonem se pod ni podepsal Peterka, autor 11 bodů. O tři více měl Veselý a Kyzlink stihl za půli devět bodů a osm asistencí.

"Hráli jsme skvěle v obraně i útoku, nacházeli jsme naše střelce Honzu Veselého a Martina Peterku. Prezentovali jsme se stylem basketbalu, který byl vždy tomuhle týmu vlastní, což je rychlá přechodová fáze. Pak samozřejmě pokrývání jejich hlavních střelců, kteří nezačali úplně výborně, přispělo k velkému rozdílu ve skóre, což nám mentálně hodně pomohlo," uvedl Kyzlink.

Start do třetí čtvrtiny 0:5 zastavil průnikem Ondřej Sehnal. Nizozemci se ale dále prosazovali. Na trojky De Jonga a Leona Williamse ještě odpověděl další trefou z dálky opět i Peterka.

Výpadek českého týmu však pokračoval. Nizozemci předvedli šňůru 13:0 i díky dvěma tříbodovým pokusům de Jonga a jednomu Keyeho van der Vuurst de Vrieho se přiblížili na šest bodů.

Do poslední čtvrtiny šli Češi s vedením 66:57. Dvouciferný náskok vrátil domácím Jelínek, jenž vzápětí trojkou upravil na 71:59. Nizozemci ale zůstávali při střelecké chuti i po třetí čtvrtině, v níž dali 30 bodů, a snížili na 69:73. Zareagoval na to Veselý a dvěma koši zařídil sedmibodový náskok. A za stavu 79:76 pojistil 50 sekund před koncem náskok oběma proměněnými šestkami.

Soupeř ještě stáhl na 78:81, ale definitivně rozhodla Peterkova trojka 21 sekund před koncem. Skóre ještě vylepšily šestky Jaromíra Bohačíka a Kyzlinkův průnik. S koncem korigoval výsledek Williams.

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina D (Praha):

Česko - Nizozemsko 88:80 (24:14, 50:27, 66:57)

Sestava a body ČR: Veselý 24, Kyzlink 12, Hruban 8, Sehnal 5, Kříž - Peterka 20, Jelínek 10, J. Bohačík 6, Balvín 3, Krejčí. Nejvíce bodů Nizozemska: Franke 22, De Jong 13, Edwards 12.

Fauly: 21:16. Trestné hody: 14/11 - 24/19. Trojky: 9:9. Doskoky: 37:25. Diváci: 8063.