Překvapení v Táborsku, Vlašim si poradila se Slavií B, Fortelný ukončil trápení béčka Sparty, Dukla veze z Hané bod

AKTUALIZOVÁNO

Deváté kolo FNL odstartovalo již v pátek předehrávkou v Jihlavě. Na Vysočinu zavítal Varnsdorf, který nakonec dokázal uspět díky dvěma přesným zásahům Djordjiče 2:1. Dvě sobotní dopolední utkání přinesla brankové hody. Vyškov před kamerami ČT Sport rozdrtil Prostějov 4:1, Chrudim pak exligovou Karvinou dokonce 5:1 . V podvečerním utkání mezi Příbramí a Třincem slaví Příbram tři body za vítězství 3:1. Ve zbytku kola narazí Líšeň na Táborsko, rezerva Sparty změří síly s Opavou a béčko Slavie bude chtít uspět na půdě Vlašimi. Sparta B zvládla duel s Opavou, Dukla v Olomouci dokázal vyrovnat i v početní nevýhodě. Táborsko porazilo dosud neporaženou Líšeň.

FNL - 9. kolo:

Táborsko – Líšeň 1:0 (0:0)
Branky: 90+2. Plachý
FC SILON Táborsko: Zadražil – Navrátil (C), Bederka, Kone, Tusjak – Kosek (69. M. Šplíchal), Plachý, Kopřiva, Babacar (81. Nešpor), Tolno (61. Varačka) – Ledecký (81. Provazník).
SK Líšeň 2019: Vajner – Bednář, Černín, Laczkó, Otrísal – A. Čermák, M. Jeřábek (C), Machalík (73. Reteno Elekana), Matocha (90. Weber), Ulbrich – Vandas (73. Zikl).

Ačkoliv líšeňské vedení dosud nahlas nevyhlásilo útok na přímý postup do ligy, dominantní vstup do soutěže i obětování MOL Cupu v Hlučíně naznačovalo, že na okraji Brna vyrostl zřejmě největší kandidát na druholigový triumf. Hlavními klíči k úspěchu Marvanů byla pevná obrana, která za osm kol inkasovala pouze dvakrát. Naopak Táborsko jen v minulém kole proti Prostějovu schytalo pětigólový debakl, po kterém se trenér Radoslav Kováč radši přesunul do prvoligových Pardubic.

Už od úvodních chvil první půle šlo o opatrný fotbal na obou stranách. Po 10 minutách nikdo nevystřelil. Brněnští hráči se postupem času dostali do hry, ale obrana Táborska jim dlouho nedovolila nic vážnějšího. Během prvního dějství vystřelil každý tým pouze jednou, přičemž ani jeden z těchto pokusů nemířil mezi tři tyče. Ve 45. minutě pak přerušil faulem protiútok Marvanů Sy Babacar a byl po zásluze potrestán žlutou kartou.

V 60. minutě zkusilo Táborsko štěstí z obrovské dálky. Šlo spíše o přízemní centr, ale míč propadl až k brankáři Adamovi Zadražilovi, který při této nepřehledné situaci neměl vůbec jednoduchý úkol, i když rána mířila doprostřed branky. Táborsko bylo i nadále lehce aktivnější a v 69. minutě mohlo zahrozit z centrovaného přímého kopu, jenže hráčům v modrých dresech ve vápně chyběla přesnost. V nastaveném čase se ještě domácí mohli dostat do šance, jenže samostatný únik nedovoleně zastavil Michal Jeřábek a byl po právu vyloučen. Jihočeši této příležitosti dokázali využít na výbornou a díky fantastickému přímému kopu Plachého brali všechny tři body.

Táborsko překvapilo lídra tabulky a vzdálilo se sestupovým pozicím. Další zápas na něj čeká až 30. září v Opavě. Líšeň o den později přivítá v atraktivním střetnutí Karvinou.

Vlašim – SK Slavia Praha B 3:1 (3:1)
Branky: 24. Smejkal, 33. A. Svoboda, 35. Suchan – 39. Beran
FC Sellier & Bellot Vlašim: Vágner – Lehoczki, Halinský, Kulhánek, Heppner (C) (63. Hošek) – Rigo (90. Langhamer), Suchan, Zinhasović, Smejkal (79. Solomon), Horský (63. Vais) – A. Svoboda (79. Toula).
SK Slavia Praha B: Dvořák – Švec, Nikl, Behenský (84. Kričfaluši), Labík – Kopáček (46. Planka), Trédl, Šubert (46. Pudil), Beran (84. Zachoval) – Singhateh, Šmiga (70. Kneifel).

Pro fanoušky sešívaných se jednalo o opravdu pozoruhodnou podívanou, na hřišti se totiž slávisté pohybovali nejen v hostujících, ale také v domácích dresech. Souboj Vlašimi, pomyslnou farmou celku z hlavního města, s rezervou Pražanů tak nabídl bohatou přehlídku talentovaných fotbalistů. Mírným favoritem byli dle sázkových kanceláří modrobílí, kteří se však proti loňské sezoně museli soustředit na záchranářské starosti, jelikož z osmi zápasů vybojovali jediné vítězství.

Aktivněji hráli od začátku utkání domácí, kteří si hned ve druhé minutě připsali první střelu na branku. O tu se z hranice šestnáctky postaral Petr Heppner, ale brankáři Adamu Dvořákovi žádné větší starosti nenadělala. To už se ovšem nedalo říct o pokusu Tomáše Smejkala ze 24. minuty. Ten totiž umístil míč přesně k tyči. Navázat na úvodní branku se podařilo Rytířům o osm minut později, když se hlavou prosadil Antonín Svoboda. Nesmírně vydařenou pasáž domácích završil o další tři minuty později Suchan, jenž dokázal obejít brankáře a střelou do prázdné branky zvýšil už na 3:0. Za jednoznačného stavu se v závěru první půle podařilo skórovat také Pražanům. O snižující gól se přesně umístěným pokusem postaral 18letý záložník Štěpán Beran.

Po změně stran převzala otěže zápasu rezerva Slavie, která se snažila zvrátit nepříznivý stav. Své šance si ovšem na druhé straně hřiště postupně vypracovávali také domácí. Tu největší měl přibližně po hodině hry Tomáš Rigo, jehož střelu musel výborným zákrokem zastavit až Dvořák. V závěrečné třetině utkání se hra přelévala ze strany na stranu a k vidění bylo velké množství faulů. Nastolené tempo tak postupně uvadalo a další branka už nepadla.

Vlašim si se spřáteleným soupeřem poradila, a navýšila tak svůj dosavadní bodový zisk. Další duel sehraje po reprezentační pauze 2. října ve Varnsdorfu. Rezerva Slavie přivítá ve stejný den Vyškov.

SK Sigma Olomouc B – FK Dukla Praha 2:2 (2:1)
Branky: 9. Šíp, 21. J. Matoušek – 18. Piroch, 74. Matějka
ČK: 62. Holiš (Dukla)
SK Sigma Olomouc B: Digaňa – Slavíček (81. Fiala), Bednár, Vepřek (C), Sláma – Spáčil, Grygar – Slaměna (46. Grečmal) – J. Matoušek, Zlatohlávek, Šíp (68. Galus).
FK Dukla Praha: Šťovíček – Barac, Piroch, Holiš – Ullman, Buchvaldek (90+3. F. Matoušek), Peterka (C), Hrubeš – Matějka (81. Havelka), Kim (90+3. Moulis), Šebrle (72. Adediran).

Dopolední duel v Olomouci dostal na starost sudí Dalibor Černý, jenž stále pykal za chybu v ligovém utkání mezi Slavií a Zlínem. Rezerva Sigmy si po senzačním postupu do druhé nejvyšší soutěže na úvod nového ročníku připsala několik výborných výsledků, poslední tři zápasy však nezvládla a získala z nich pouhý bod. Příběh Dukly byl poněkud odlišný. Po hrozivém startu přišlo značné zlepšení, na němž měl velkou zásluhu host z Plzně Matějka.

Olomoucká rezerva začala velmi aktivně a po skvělé průnikové přihrávce Patrika Slaměny se dokonce už v deváté minutě prosadil Jáchym Šíp, jenž vyhrál sprinterský souboj se svým obráncem a následně přehodil ležícího gólmana Dukly. O vedení poté domácí připravil z rohového kopu Jiří Piroch, když si na vzdálenější tyči našel tečovaný balon a hlavou zakončil neomylně do pravého dolního rohu brány. Vzápětí však znovu slavili hráči Sigmy, jelikož ve 21. minutě se na hranici velkého vápna dostal k míči Jakub Matoušek a pohotovou střelou nedal Janovi Šťovíčkovi šanci. V poslední dobré příležitosti první půle se ocitl hostující Štěpán Šebrle, který ale svou střelu nasměroval jen těsně vedle levé tyče brány Olomouce.

V 62. minutě se do dějin utkání výrazně zapsal obránce Dukly Holiš, jenž coby poslední hráč fauloval unikajícího protihráče a v rukách Černého si prohlédl červenou kartu. Oslabení hosté ale i nadále předváděli houževnatý výkon a v 74. minutě se dočkali vyrovnávací branky. Domácí gólman trestuhodně podklouzl, a skvěle napadající Matějka tak se zakončením neměl mnoho práce. Sigmě se nepovedlo znovu vrátit do vedoucí pozice a musela se smířit s remízou.

Čekání olomoucké rezervy na vítězství se tak po nerozhodném výsledku protáhlo už na čtyři utkání. Hanáci se v příštím kole 30. září představí v Příbrami, Dukla tentýž den přivítá Jihlavu.

AC Sparta Praha – SFC Opava 1:0 (1:0)
Branka:
22. Fortelný
AC Sparta Praha B: Heča – Suchomel, Vitík, Panák /K/, Horák – Wiesner, Vydra, Fortelný, Sáček (71. Pudhorocký), Karabec (71. Kuchař) – Schánělec (82. Novotný).
SFC Opava: Lasák – Haitl, Janoščín /K/, Helebrand, Kadlec – Kopečný (75. Janjuš), Macháček, Rychlý, Kramář, Šigut – Rataj (31. Yunis, 58. Ščudla).

Rezerva Sparty se v letošním ročníku Fortuna národní ligy trápila a její výkony rozhodně neodpovídaly předchozí sezoně. Po třech ligových prohrách si sparťanští mladíci alespoň spravili chuť výletem do Londýna, kde v přátelském utkání zdolali juniorku West Hamu. Duel s Opavou však představoval větší výzvu, a to především proto, že Slezané v posledních čtyřech kolech třikrát slavili výhru.

Sparťané ovšem do zápasu nastoupili posíleni o několik hráčů A-týmu, jmenovitě například o Michala Sáčka, Tomáše Wiesnera a Filipa Panáka. V úvodu byla hra víceméně vyrovnaná, s přibývajícím časem se ale projevovala kvalita domácích hráčů a vše vyvrcholilo ve 22. minutě. Odvrácený míč se na hranici velkého vápna dostal k nohám Fortelného, který si s ním poradil na výbornou a lehkým nahozením těsně pod břevno překonal bezmocného opavského brankáře. Také Opava, aktivně podporovaná přicestovalými fanoušky, měla povedené pasáže, ale na vyrovnání se před přestávkou nezmohla.

Ve druhé půli už nebyla hra tak plynulá a oba celky se v řešení útočných situací spíše trápily. O něco výraznější byli hosté, ale ani oni si nedokázali vypracovat žádné vyložené šance. S blížícím se koncem zápasu stupňovali svůj tlak, sparťanské béčko však nechtělo dopustit vyrovnávací gól, a tak se celý tým soustředil téměř výhradně na obranu. Výsledkem byla nevzhledná hra plná nakopávaných míčů bez nebezpečných zakončení.

Sparťané tak vyzráli na Opavu a na tento úspěch se pokusí navázat v příštím kole 1. října na půdě Prostějova. Slezský klub čeká o den dříve domácí duel s Táborskem.

FC Vysočina Jihlava – FK Varnsdorf 1:2 (1:1)

Branky: 45. Gabriel – 38. Dordić (pen.), 50. Dordić

Jihlava: Jágrik – Křišťál (46. Ogiomade), Vedral, Gabriel, T. Svoboda – Lacko (C), Tureček (79. Shudeiwa) – Křivánek (62. Tall), Selnar, Peřina – Araujo-Wilson (79. L. Fila).

Varnsdorf: Vaňák – Richter, Kubista, Kouřil, Radosta – Bláha (C), Kříž (85. Rudnytskyy) – Samko (64. Tanko), Ondráček (73. Michal), Dordić – Schön (73. Ludvíček).

Jihlavští fotbalisté protáhli v devátém kole Fortuna národní ligy šňůru porážek na tři, když doma nestačili na Varnsdorf v poměru 1:2. Tým z Vysočiny ještě dokázal odpovědět na vedoucí gól hostů zásluhou přesného zásahu Šimona Gabriela ze závěru první půle. Severočeši si ale tři body utéct nenechali, když se dvakrát prosadil nejlepší střelec soutěže Bojan Djordjič. Díky vítězství se navíc hosté posunuli na průběžnou druhou příčku tabulky.

V duelu Vysočiny s Varnsdorfem došlo na střet tabulkových sousedů, situace ve druhé nejvyšší české soutěži však byla již tradičně vyrovnaná. Tříbodový zisk tak mohl oba týmy posunout až na barážové pozice. Domácí ovšem museli předvést něco lepšího než v předešlých dvou střetnutích, v nichž nezískali žádný bod, a dokonce ani nevstřelili branku. Severočeši naposledy porazili rezervu Sigmy, na hřišti soupeře ovšem v této sezoně ještě nezvítězili.

Dění na hřišti v úvodu utkání bylo přesným odrazem tabulkového postavení obou týmů. Hra byla velice vyrovnaná a celky se do náznaků šancí dostávaly spíše sporadicky. Na první zajímavější situaci si diváci museli počkat až do 28. minuty. Hostující Marek Richter si v dobré pozici našel centrovaný míč, který přiletěl z pravé strany, gólmana soupeře však hlavičkovým pokusem nepřekonal. Severočechům se přece jen povedlo dostat se do vedení o 10 minut později, když Djordjič neomylně kopnul penaltu do protipohybu domácího brankáře. Hosté se však z náskoku příliš dlouho neradovali. Ve 45. minutě se po rohovém kopu prosadil překvapivým zakončením na přední tyč Gabriel.

Varnsdorf si vzal vedení zpět pět minut po výměně stran. Tým ze Šluknovského výběžku rozehrál od svého pokutového území povedenou přímočarou akci, na jejímž konci stál opět Djordjič. Po jeho brance hrála s míčem na kopačkách více Vysočina, ale na dobře zformovanou obranu hostí dlouho nedokázala vyzrát. Ti mohli definitivní pojistku přidat v 89. minutě. Střídající Abdoullahi Tanko však velkou tutovku promarnil.

Varnsdorf se i tak dočkal první venkovní výhry této sezony. V příštím kole se ovšem vrátí na svůj stadion, kde 2. října přivítá Vlašim. Jihlava se už o dva dny dříve představí na Julisce proti pražské Dukle.

MFK Vyškov - 1. SK Prostějov 4:1 1:0

Branky: 45+2. Alégué Elandi, 60. Lacík, 65. Kanakimana, 69. Vintr – 68. Koudelka.

Vyškov: Kinský – Ilko, Matys, Štěpánek (C), Kubala – Lahodný – Lacík (89. Moučka), Cabadaj (59. Vintr), Alégué Elandi (59. Jambor), Kanakimana (83. Dao) – Fofana (89. Srubek).

Prostějov: Krynskyj – M. Zapletal, Schaffartzik (C), Gáč, Bolf (78. Pinc) – Ščedryj (59. Bartolomeu), Šumbera (78. Ali-Abubakar), M. Mach (59. Omale), Koudelka, Kušej (66. Bialek) – Píchal.

Fotbalisté Chrudimi čekali více než 200 minut hracího času na vstřelenou branku, i kvůli tomu už čtyři klání nepoznali chuť vítězství. Neúspěšnou sérii prožívali také Slezané, v minulém kole ovšem přerušili třízápasovou šňůru bez výhry, když porazili rezervu Sparty 2:0. Při cestě za dalšími úspěchy mohli spoléhat na rozmanitost střelců. Už pět jich totiž zaznamenalo dvě přesné trefy.

Utkání začala lépe domácí Chrudim. Hned ve čtvrté minutě dostal dobrý míč do vápna Michal Vrána, jeho pokus ale dokázala obrana Karviné obětavě zblokovat na roh. Slezané hrozili především ze vzduchu, blízko ke gólu měl Martin Šindelář, avšak jeho hlavičku zvládl Jiří Floder skvělým zákrokem vyrazit. Ve 26. minutě už se ale Karviná po rohovém kopu prosadila díky důraznému Janu Žídkovi, který se nejlépe zorientoval ve spletité situaci. Stejný typ standardky ale přinesl gól i na druhé straně hřiště, když přesně hlavičkoval na zadní tyči neobsazený Záviška.

Krátce po začátku druhé půle zastavili Karvinští nebezpečnou akci Chrudimi pouze za pomocí faulu, po kterém byla nařízena penalta. Tu suverénně proměnil Záviška, jenž si tak připsal svou druhou branku v zápase. Vítězství Chrudimi pojistil v 69. minutě Firbacher, proti jehož teči z bezprostřední blízkosti neměl Vladimír Neuman šanci. Východočeši ale ani tak neměli dost. Po krásné kombinaci se dostal ve vápně k míči Firbacher, jehož přízemní střela zapadla přesně k pravé tyči karvinské branky. Stejný hráč další výstavní trefou v nastavení dovršil hattrick.

Historicky první vzájemné střetnutí ve druhé nejvyšší soutěži tak ovládla domácí Chrudim. Ta v příštím kole po reprezentační přestávce zavítá 1. října do Třince, Karviná odehraje tentýž den duel v brněnské Líšni.

MFK Chrudim - MFK Karviná 5:1 (1:1)

Branky: 41. Záviška, 50. Záviška z pen., 69. Firbacher, 79. Firbacher, 90+2. Firbacher – 26. Žídek.

Chrudim: Floder – Kesner, Hašek, Skwarczek, Jančura – Řezníček (C) – Vrána (87. Juliš), Průcha (90+2. Harušťák), Kejř (87. Látal), Záviška (90+2. Bauer) – Jedlička (61. Firbacher).

Karviná: Neuman – Žídek, Šindelář, Zedníček (8. A. Krčík, 85. Rolinek), Mikuš – Rezek – Boháč (59. Málek), Žák, Bartl, Memić (46. Cienciala) – Papadopulos (C) (59. Durosinmi).

Vyškov vstoupil do sezony výborně a ačkoliv v předchozích kolech několikrát ztratil, stále se držel na předních příčkách. Tabulka druhé nejvyšší české fotbalové soutěže však byla vyrovnaná a před utkáním 11. Prostějov se mohl v případě triumfu dostat až na dostřel barážových pozic. V předchozím kole navíc deklasoval pěti góly Táborsko a střeleckou fazónu si chtěl přenést i do tohoto duelu.

Po klidnějším úvodu zahrozil jako první Vyškov, když se po efektní kombinaci dostal na pravé straně do dobré střelecké pozice Lukáš Lahodný, nicméně jeho slabá střela rozvlnila síť pouze z boku. Skóre zápasu nezměnila ani 17. minuta, jelikož Jan Koudelka selhal při exekuci pokutového kopu. Do konce poločasu si vytvořil zajímavou situaci aktivní Píchal, Antonín Kinský ale dokázal skvělým zákrokem vytěsnit míč nad břevno. Ve 39. minutě to už ale Píchal s aktivitou přehnal a po „šlapáku“ na Alegueho viděl od sudího červenou kartu. Přesilovou hru dokázal ještě v nastavení prvního poločasu využít samotný Alegue, když se ve vápně krásně otočil a důraznou střelou nedal gólmanovi šanci.

Začátek druhé půle se nesl ve snaze Vyškova přidat pojišťovací gól, který nakonec přišel v 60. minutě. Na trefě měl obrovský podíl hostující brankář, jenž nedokázal udržet jednoduchý míč, kterého se následně chopil Barnabáš Lacík, pro něhož bylo uklizení míče do sítě banální záležitostí. Odevzdaný Prostějov inkasoval vzápětí i potřetí. O branku se tentokrát postaral Bienvenue Kanakimana, kterému přichystal balon do jasné příležitosti Lahodný. Svůj penaltový omyl alespoň částečně odčinil v 68. minutě Koudelka, kdy se trefil po krásně střele zpoza vápna. Hned po rozehrání se ale dostal po rychlé kombinaci do dobré šance Ondřej Vintr, jenž vrátil přesným zásahem domácím tříbrankové vedení.

V duelu měst, které dělí jen necelých 30 kilometrů, byli úspěšnější domácí. Vyškov bude chtít atakovat první Líšeň i v příštím kole 2. října, kdy zavítá na hřiště rezervy Slavie. Prostějov čeká pro změnu o den dříve domácí klání s béčkem pražské Sparty.

FK Viagem Příbram - FK Třinec 3:1 (2:0)

Branky: 24. Čejka, 37. M. Čermák, 54. Surmaj – 50. Gembický.

Příbram: Melichar – Čejka, Fišl, Sakala, Petrák, M. Čermák (90. Vokřínek), Wágner (C) (67. Musil), Dudl, Surmaj (67. Hájek), J. Jeřábek (67. V. Novotný, 90+3. Anih), Stropek.

Třinec: Hasalík – Hýbl, Gembický, Holík, Jursa, Juřena, Foltyn (83. Brak), Straňák, Habusta (C), Machuča (72. Samiec), Omasta (46. Kania).

Bodově velmi podobnou sezonu zatím prožívaly Příbram s Třincem, o něco lepší formou ale přece jen oplývali domácí. Ti totiž v lize už šestkrát za sebou neprohráli a v minulém kole rozstříleli rezervu Slavie. Na čtyřgólovém přídělu se hattrickem podílel Surmaj, pro něhož šlo o premiérové trefy tohoto ročníku. Slezany i přes slušné tabulkové postavení trápily výsledky ze hřišť soupeřů, kde ze tří pokusů ani jednou nevyhráli a vstřelili jediný gól.

Utkání začalo lépe pro hosty, kteří častěji kontrolovali míč a první větší šanci si vytvořili už v 10. minutě. Krátce poté se Slezané opět hnali do útoku, dalekonosnou střelu ale zastavil brankář domácího celku Martin Melichar. Třinecké snahy o první branku zápasu však narazily ve 24. minutě. Před vápnem fauloval obránce Dominik Straňák a z následného přímého kopu se prosadil pohlednou střelou pod horní tyč domácí Felix Čejka. Gól svěřence trenéra Marka Nikla evidentně povzbudil, hned další nebezpečná akce totiž vyústila v druhou branku Středočechů, kterou obstaral záložník Marcel Čermák.

Krátce po startu druhého poločasu hosté nenápadnou akcí snížili, prosadil se bývalý útočník Příbrami David Gembický. Radost hráčů v červeném netrvala dlouho, za necelých pět minut totiž zvýšil na 3:1 z pohledu domácích letošní objev Středočechů Surmaj. Zelenočerní si ale konec zápasu zkomplikovali. V 71. minutě byl vyloučen Musil, díky čemuž mohl Třinec pomýšlet na případný obrat. Ten nicméně nepřišel, hosté již spíše smířeně vyhlíželi konec utkání.

Příbram tak potvrdila rostoucí formu a připsala si již čtvrtou výhru z posledních pěti ligových duelů. V příštím kole 30. září přivítá rezervu olomoucké Sigmy. O den později se pak doma představí Třinec, na jehož stadion zamíří Chrudim.