Do dnešní 186 km dlouhé etapy z Levoče do Košic nastupoval z pozice vedoucího závodníka Josef Černý (Quick-Step). Po úpravě výsledků rozhodčími měl náskok na druhého Mauri Vansevenanta (Quick-Step) i na třetího Koen Bouwmana (Jumbo-Visma) 3 vteřiny. Stefan De Bod (Astana) a Jakub Otruba (Elkov Kasper) ztráceli o vteřinu více, Archie Ryan (Jumbo-Visma) coby nejlepší mladý jezdec vteřin 10.

Etapa to byla z tohoto ročníku profilově druhá nejlehčí, na cyklisty čekalo pouze 1450 výškových metrů. A ty byly ve své většině koncentrovány do první poloviny etapy, kde také byly umístěny tři vrchařské prémie: 23., 67. a 92. km. O vítězi vrchařské soutěže však bylo rozhodnuto předem. Lorenzo Fortunatovi (EOLO-Kometa) stačilo dojet do cíle etapy.

K mání byly i tři rychlostní prémie, a protože se na nich udělují bonifikační sekundy, byly pro celkové pořadí velmi důležité. První přišla na řadu už na 11. km těsně před tím, než cyklisté začali stoupat na první VP. Další pak byla na 120. km a poslední 11 km před koncem etapy v cílovém prostoru, odkud si dali závodníci ještě městský okruh, než tamtéž spurtovali o vítězství v etapě.

Od ostrého startu se rozhořel boj o účast v úniku. Aktivní v tomto ohledu byl mj. Zdeněk Štybar, Lennard Hofsedte a Loe Van Belle z Jumbo-Visma či Matúš Štoček z ATT Investments. Jenže až do úvodní rychlostní prémie nebyl nikdo úspěšný. Zato na prémii byl úspěšný Josef Černý a svůj náskok před především Koenem Bouwmanem zvýšil na 6 sekund. Josefa na 2.  místě jistil a pozici mu připravil Michael Morkov, na 4. projel prémií Zdeněk Štybar. Quick-Step začal práci na udržení žlutého dresu tím nejlepším způsobem.

V následujících kilometrech v kopcovitém terénu přicházel jeden atak za druhým. Jeden předvedl i Filip Řeha (Elkov Kasper). 45 km po startu se konečně podařil únik osmičky cyklistů. Filip Řeha byl jedním z nich. Zastoupení tu měl i Caja Rural, Biesse Carrera, Friuli, Mazowsze, Dukla Bánská Bystrica a VolkerWessels, kteří jsou tu ve dvou. Z pohledu celkového pořadí nebyl nikdo z nich nebezpečný, proto se mohli 80 km před cílem dostat až ke 4 minutám. Tempo pelotonu udávali jezdci Quick-Step.

Poté začal náskok klesat. 40 km před cílem činil 2:15 min. 25 km před cílem ujeli z úniku oba borci VolkerWessels Jasper Haest a Peter Schulting.

Od 20. km před cílem se za čelem pelotonu rovnali vedle jezdců Quick-Step cyklisté ATT Investments. Jednoho člověka vyčlenili na práci na čele početného pelotonu. 10 km před cílem, kdy se začalo důsledněji bojovat o pozice, se trošku propadli a na samé čelo skupiny najeli tři závodníci Quick-Step. Obdobný zájem však projevovaly další týmy, mezi nimiž byly vidět i dresy Elkov Kasper.

4,5 km před cílem spadli v zatáčce čtyři závodníci, z toho dva z ATT Investments. Shodou okolností ti, kteří rozjíždí spurt pro Tomáše Bártu, tedy Matúš Štoček a Jirka Petruš. Na čele pelotonu se 3 km před cílem velmi dobře srovnali v početném zastoupení cyklisté Elkov Kasper. V posledním kilometru se ale prosadili závodníci Quick-Stepu. A v tomto souboji byli úspěšní. Vyhrál Michael Morkov před Ethanem Vernonem.

Jenže spurtovalo se o třetí místo. Jezdci VolkerWessels totiž dotáhli únik do úspěšného konce!

Což určitě nebylo proti mysli týmu závodníkům Quick-Stepu, protože oba Nizozemci pobrali cílové bonifikační vteřiny a zamezili možnosti, že by Josef Černý na poslední chvíli přišel o žlutý dres.

Jasperu Haestovi jeho dnešní aktivita na rychlostních prémiích a hlavně vítězství v etapě vyneslo zelený dres vítěze sprinterské soutěže. Soutěž jezdců do 23 let vyhrál Archie Ryan (Jumbo-Visma), vrchařskou Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa) a soutěž týmů Jumbo-Visma.

Z českých cyklistů dnes dopadli nejlépe Daniel Babor (Elkov Kasper) na 9. místě a Tomáš Bárta (ATT Investments) na místě 12.

Dana jsme dovezli na poslední kilometr a pak už to bylo na něm. Sice to nedopadlo úplně ideálně, ale zkusili jsme to,“ řekl Jakub Otruba k výsledku jezdců Elkov Kasper v dnešní etapě, když sám obsadil v náročné konkurenci výborné celkové 5. místo.

Na první prémii jsem zkoušel získat bonifikace, ale projel jsem tam na 5. místě Potom už si bonusy rozdělovali jezdci z úniku, takže bylo prakticky rozhodnuto. Jsem rád, že jsem 5. místo udržel a vyhnuly se mi pády. S pětkou jsem spokojený, je to krásné umístění, navíc jsem nejlepší jezdec z kontinentálního týmu,“ zhodnotil Jakub Otruba své vystoupení na Okolo Slovenska, odkud veze 50 UCI bodů.

"Při sjíždění úniku jsme k Astaně, která měla spurtéra, který mohl myslet na nejvyšší příčky v etapě, poslali dva lidi, Tomáše Jakoubka a Honzu Kašpara, a vše šlo podle plánu. Jenže když pak z úniku ujeli oba Holanďané, nebyl valný zájem je dojet a to včetně Astany, což trošku překvapilo," objasnil Petr Kaltofen z ATT Investments důvody, které také vedly k tomu, že borci VolkerWessels mohli vyhrát.

A pak jsme ho požádali o celkové hodnocení vystoupení ATT Investments na letošním Okolo Slovenska: "Jeli jsme sem s cílem ukázat, jak umíme závodit, chtěli jsme být aktivní a být vidět. To se myslím podařilo. V etapách jsme dosáhli na dvě umístění v top deset, 5. byl Tomáš Bárta a 9. Jirka Petruš. Dvakrát jsme vezli červené číslo nejaktivnějšího závodníka, jimiž byli Matúš Štoček a Mika Heming. Matúš vezl i puntíkatý dres. Chtěli jsme mít ale i člověka v pořadí, a to se nepodařilo. Takže máme na čem pracovat a co zlepšovat."

Josef Černý dosáhl na další z významných úspěchů své cyklistické kariéry. A zkompletoval pomyslnou trojkorunu UCI etapových závodů pořádaných v zemích bývalého Československa. Po Okolo jižních Čech a Czech Cycling Tour přidal Okolo Slovenska.