Rovinatou slavnostní etapu do Madridu zdramatizovali Luke Plapp (Ineos Grenadiers) a Julius Johansen (Intermarché - Wanty Gobert), kteří vážně ohrožovali sprintery ve snaze vyhrát. dostiženi byli až 900 metrů před cílem a poté převzal vedení tým UAE Emirates. Nejdříve potáhl Marc Soler, po něm Ivo Oliveira a cílem bylo rozjet co nejlepší spurt pro Pascala Ackermanna, jenže nakonec byl mnohem silnější Juan Sebastián Molano, poslední rozjížděč.

Molano začal spurtovat brzo, na širokém madridském bulváru měli ostatní spurteři dost prostoru se před něj dostat, přesto se Kolumbijec rozhodně nedržel zvoleného směru a lehce najel směrem k Madsi Pedersenovi (Trek - Segafredo). nebylo to však dost velké porušení pravidel, aby byl Molano relegován a tak se raduje ze svého prvního etapového vítězství na třítýdenním závodě.

"Pravdou je, že to stále zpracovávám," přiznal Molano před vyhlášením. "Věděl jsem, že musím odvést dobrou práci pro Ackieho, měl jsem dnes velmi dobré nohy a on také. Nakonec jsem začal 300 metrů před cílem, jak to obvykle dělám při lead-outu. Tým odvedl perfektní práci. Podíval jsem se doleva a viděl jsem, že se blíží Pedersen, a vůbec jsem nepřemýšlel o tom, že bych zastavil. Jsem šťastný a vděčný týmu. Chci toto vítězství věnovat své mamince, mám ji moc rád, svým bratrům, celé své rodině. Jsem moc dojatý. Takové štěstí si ani neumíte představit. Myslím na všechno, co jsem pro to udělal, na všechno to úsilí, které pro něj jako sportovci, cyklisté, lidé děláme, když opouštíme své rodiny doma, abychom se vydali někam daleko. Jsem velmi šťastný a vděčný."

Ackermann dojel na třetím místě a hned za cílem svému kolegovi pogratuloval. Pedersen si čtvrté vítězství nepřipsal, ale na pódium se podíval, došel si pro zelený trikot vítěze bodovací soutěže. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) převzal puntíkatý dres nejlepšího vrchaře a pro zbylé dva dresy si došel Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl). Dvaadvacetiletý závodník je prvním Belgičanem na nejvyšším stupni Grand Tours po 44 letech. Naposledy něco takového dokázal Johan De Muynck na Giro d'Italia 1978. O rok dříve vyhrál Freddy Maertens Vueltu. Evenepoel navázal na úspěch Primože Rogliče, který v roce 2020 také vyhrál monumentální klasiku Lutych - Bastogne - Lutych a Vueltu.

"Teď už je to opravdu oficiální. Už včera byly emoce dost velké. Vlastně jsem už vyhrál, ale přesto jsme museli bezpečně dokončit závod," řekl Evenepoel po svém největším vítězství. "Myslím, že jsme to zvládli perfektně. Užili jsme si to. V Madridu jsem neměl moc času přemýšlet, protože trať byla opravdu technická. Každým kolem to bylo nervóznější. Jsem rád, že jsme to tady přežili. Je to historická chvíle pro tým, pro mou zemi, pro mě samotného. Myslím, že můžeme být opravdu hrdí na to, co jsme v posledních třech týdnech dokázali."

Už potřetí v posledních pěti letech skončil celkově druhý domácí Enric Mas (Movistar). Mallorčan byl o 2:02 horší než vítězný Evenepoel. Třetí končí terpve devatencátiletý Juan Ayuso (UAE Emirates), který je dokonce o více než dva roky mladší než vítěz. Stejně jako Evenepoel na Vueltě debutoval a trochu připomněl Tadeje Pogačara, svého slavného týmového kolegu, který v roce 2019, také při debutu, skončil celkově třetí. Byl však o dva roky starší.

Marc Soler byl vyhlášen nejaktivnějším závodníkem celé Vuelty. Jeho tým UAE Emirates je nejlepším celkem letošního ročníku. Se dvěma etapovými vítězstvími a dvěma závodníky v první pětce celkového pořadí patří také k nejúspěšnějším.

Po dvaceti letech a šestnácti účastích na svém oblíbeném závodě se s Vueltou loučí legendární Alejandro Valverde. Vítěz ročníku 2009 se na konečné pódium postavil celkem sedmkrát a vyhrál dvanáct etap. Valverde se ještě nerozloučil s kariérou profesionálního cyklisty, jeho posledním závodem bude klasika Okolo Lombardie. Stejně jako pro Vincenza Nibaliho. Vítěz ročníku 2010 dojel v Madridu do cíle své poslední etapy Grand Tour.

Naopak svou první Grand Tour dokončil Vojtěch Řepa (Kern Pharma). Po třech týdnech v Nizozemsku a Španělsku dorazil do cíle na 77. místě celkového pořadí se ztrátou 3:27:42.