Barcelona - Plzeň 5:1. Na úvod debakl, naději uhasil Lewa. Trefil se i Sýkora

46
Video se připravuje ...
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

PŘÍMO Z BARCELONY | Těžká zkouška, opravdu těžká… Čelit rozjetému „Lewowi“ v současné chvíli zvládne málokterá obrana. Viktoria Plzeň na Camp Nou v úvodu skupiny C Ligy mistrů padla s Barcelonou jasně 1:5. Střelecký apetit Roberta Lewandowského v kombinaci se zbytečnými chybami zápas rozhodl. Na rozdíl od premiéry před jedenácti lety Plzeň alespoň vstřelila gól, když se hlavou jako první hráč českého týmu v katalánském chrámu prosadil Jan Sýkora. Další pokus má Viktoria už příští týden v úterý doma proti Interu.

Už jen pohled na Camp Nou z novinářských pozic dával utkání punc výjimečnosti. Od střechy stadionu sledujete mraveniště, jak se pomalu plní lidmi, na trávníku poté kmitají malé postavičky rozprostřené po velké travnaté ploše. Stadion Barcelony je magický, ale pohled odshora není pro slabší jedince trpícími závratěmi.

Viktorii na úvod mezi evropskou smetánkou nešly správné karty. Původně zamýšlenou penaltu za stavu 0:1 belgický sudí Lawrence Visser správně odvolal a změnil na žlutou kartu pro Jhona Mosqueru. Ve chvíli, kdy senzačně snížil Jan Sýkora svou premiérovou trefou v Lize mistrů hned při prvním startu na nejvyšší evropské scéně, Plzeň neudržela nadějný výsledek do poločasu.

Domácímu favoritovi pomohlo to, že do party malých šikovných hračičků začlenil zabijáka „Lewu“. Robert Lewandowski poprvé za Barcelonu zacílil přesně hned třikrát. Po příchodu z Bayernu už na střeleckém tachometru natočil osm soutěžních branek v pěti zápasech.

Plzeň v Lize mistrů? Jen aby to nebyly samé direkty

Nadšené publikum hlasitě skandovalo, hráči v bílém jen bezmocně schovávali hlavy do dresů. Doba Lionela Messiho vyhasíná, zatímco na scénu přichází polský démon hrající v mimořádné formě.

Ke druhé trefě hrdiny utkání, která zápas pravděpodobně rozhodla, vůbec nemuselo dojít. Hrubě zaváhal Jhon Mosquera a Plzeň se z dvougólové ztráty nevzpamatovala. Naopak, po přestávce góly ve Staňkově síti ještě přibyly.

Domácí trenér Xavi překvapil složením sestavy. Z úspěšné jedenáctky proti Seville (3:0) vyndal šest členů a na start Ligy mistrů víc jak z poloviny překopal složení základu. Napěchovaný Camp Nou burácel, skalní „culers“ vytvořili utkání obstojnou atmosféru. Přišlo 77 411 diváků, což je historicky nejvyšší návštěva na český klub.

Plzeň vydržela s čistým kontem o téměř tři minuty déle než před jedenácti lety, kdy skóroval v desáté minutě Andrés Iniesta. Dembélé zahrál precizní roh, Pernica prohrál souboj s Koundém. Stoper vrátil hlavou balon na Francka Kessiého a ten ho poprvé dostal za Staňkova záda.

Viktoria pak měla zajímavé momenty, jak zápas zdramatizovat. Hostům svitla naděje ve 24. minutě za stavu 0:1. Chorý prodloužil hlavičku na Mosqueru, jehož zastavil Christensen. Sudí držel nejdřív v ruce červenou a naznačoval penaltu pro Plzeň. Po upozornění VAR a zhlédnutí videa situace dopadla obráceně. Opakovačka odhalila Mosquerovu ruku v Christensenově obličeji před tím, než jej dánský stoper přidržel. Správně změněný verdikt znamenal odkop od brány a žlutou pro plzeňského záložníka.

Pak už úřadoval „pan Lewa“. Pavel Bucha ztratil balon uprostřed hřiště, hra se rychle přesunula k plzeňskému vápnu. Lewandowski z hranice pokutového území mířil přesně a za Barcelonu se trefil poprvé v Lize mistrů.

Bílkův soubor se následně dočkal slavného momentu. Před gólovou situací Jana Sýkory výborně zapracoval Adam Vlkanova, který balon dostal k dobře naběhnutému Jemelkovi. Jemný centr skončil na Sýkorově hlavě a Plzeň snížila.

Vlastní blbost ale Viktorii zabránila pokračovat v nadějném výsledku. Roztěkaný Mosquera padl na zem a přišel o balon, zcela volný Dembélé pohodlně nasměroval centr na Lewandowského, který se na zadní tyči nemýlil. Zbytečný „šatňák“ zazdil plzeňské šance na pokus o vyrovnání, případně zázračný obrat. Lewandowski ve druhé půli krásným zakončením zpoza vápna završil hattrick a nebylo co řešit.

Pětigólové skóre završil střídající Ferran Torres. Viktoria tak počtvrté v Lize mistrů inkasovala pět branek, podobně jako v minulosti od Bayernu, Realu a AS Řím.

Góly

Domácí: 13. Kessié, 34. Lewandowski, 45+3. Lewandowski, 67. Lewandowski, 71. F. Torres

Hosté: 44. Sýkora

Sestavy

Domácí: ter Stegen – Roberto (C) (46. Piqué), Christensen, Koundé, Alba – Kessié (80. Torre), de Jong, Pedri (74. Gavi) – Dembèlé (75. Depay), Lewandowski, Fati (65. F. Torres).

Hosté: Staněk – Havel, Pernica, Hejda (C), Jemelka (86. Holík) – Kalvach, Bucha – Sýkora (79. Pilař), Vlkanova (78. Čermák), Mosquera (79. Jirka) – Chorý (66. F. Bassey).

Náhradníci

Domácí: Peña, Tenas, Piqué, Araújo, Busquets, Torres, Depay, Raphinha, Eric García, Balde, Gavi, Torre

Hosté: Tvrdoň, Jedlička, Tijani, Pilař, Čermák, Holík, Jirka, Bassey, Ndiaye

Karty

Hosté: Pernica, Mosquera, Chorý, Jemelka

Rozhodčí

Visser – Vanyzere, Nijssen (všichni BEL).

Stadion

Spotify Camp Nou (Barcelona)

Návštěva

77411 diváků

Podívejte se na plzeňský trénink v Barceloně: Šádek laškoval na Camp Nou s prázdnými kapsami

46

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.