Ligue 1 - souhrn 4. kola: První ztráta PSG

26.08.2022, 22:53, aktualizováno 28.08.2022, 22:45
Komentáře a souhrny
Yusuf Yazici (© AFP)
PSG registruje první ztrátu, doma jenom remizovalo s AS Monaco. Brest doma vyhořel proti Montpellieru, inkasoval sedm branek a padl 0:7. Marseille si veze pohodovou výhru z Nice. Ajaccio je nováčkem nejvyšší soutěže, jeho cílem je záchrana a sezonu nezačalo nejlépe. Po čtyřech kolech má na svém kontě jen jeden bod, v pátek večer nestačilo na Lille...

Paris Saint-Germain - AS Monaco 1:1

28.08.2022 20:45

Góly: 70. Neymar (pen.) - 20. Kevin Volland

Monako dalo téměř zapomenout na nepovedený vstup do sezony a ve čtvrtém kole Ligue 1 remizovalo s PSG na jeho půdě 1:1. Úvodní branku utkání vstřelil už ve 20. minutě Kevin Volland, který se při své individuální gólové akci také zranil. Knížecí klub pak dělal, co mohl, aby ukořistil všechny tři body, jeho naděje ovšem zmařil v 70. minutě z pokutového kopu Neymar. Brazilec si tak připsal osmou trefu z posledních pěti soutěžních utkání.

Šlágr kola měl jasného favorita v domácím PSG, které pod taktovkou nového manažera Christopheho Galtiera znovu přizpůsobovalo ligu k obrazu svému. Pařížané vstřelili 17 branek ve třech utkáních, včetně hattricku Kyliana Mbappého z posledního utkání, který k celku z hlavního města kdysi přestoupil právě z Monaka. To mělo z předešlých dvou zápasů více červených karet než bodů a moc se od něj nečekalo.

Navzdory tomu začali fotbalisté Monaka utkání dobře a důkladným presinkem dělali Pařížanům problémy. Ve 20. minutě navíc domácí obraně prchl Volland a prudkým zakončením otevřel skóre. PSG tak poprvé od konce dubna v ligovém zápase prohrávala. A mohlo být hůř, ve 32. minutě totiž Caio Henrique prověřil Gianluigiho Donnarummu dobrým přímým kopem. Domácí si první velkou šanci vytvořili až v samotném závěru prvního poločasu, a to když Lionel Messi pumelicí zpoza vápna nastřelil levou tyč a hned z dorážky orazítkoval druhou tyč odkryté brány Mbappé.

Obrovskou šancí začala i druhá půle, kdy Donnarumma hrubě neodhadl délku přihrávky a nebezpečně vyrazil ven z brány. Wissam Ben Yedder však jeho chybu nepotrestal, odkrytou bránu totiž z dálky přestřelil. V 59. minutě znovu pohrozil hvězdný útok PSG, když Neymar předal ve vápně míč Messimu a následně se po obranném zákroku soupeře sám dostal k zakončení, brankář hostů mu ale zmenšil střelecký úhel. Neymar měl vzápětí stejně jako Ben Yedder možnost využít odkryté brány po výběhu gólmana, ani on však nemířil přesně. A tak musel brazilský kouzelník udeřit z penalty, kterou si také sám vybojoval a s přehledem srovnal. V 75. minutě šel málem francouzský mistr do vedení, když brankovou konstrukci táhlou ranou trefil Achraf Hakimi. Výhru domácím nezařídil ani v závěru Mbappé, francouzský útočník totiž dvě své velké šance neproměnil.

Dosud stoprocentní PSG poprvé zaváhalo a z domácího zápasu získalo pouze bod. Spravit si chuť může 31. srpna na hřišti Toulouse, ve stejný den Monako vyzve Troyes.

Více informací k zápasu

Stade Reims - Olympique Lyon 1:1

28.08.2022 17:05

Góly: 24. Junja Ito - 86. Moussa Dembélé

A to i přesto, že hrála půl hodiny o deseti. Nakonec o těsné vedení přišla až čtyři minuty před vypršením řádné hrací doby, kdy vyrovnal Moussa Dembélé. Les Gones, kteří mají duel s Lorientem k dobru, přesto setrvají na pohárové pozici, zatímco Les Rouges et Blancs neopustí tu sestupovou.

Jako první se pokusil ohrozit branku soupeře už ve 2. minutě Nico Tagliafico. Střela byla k nelibosti příznivců a příznivkyň Lyonu zblokovaná. Po čtvrt hodině pálil z úhlu Junya Ito a Rémy Riou musel být pozorný. Japonský útočník, který přišel před sezonou z Genku, se prosadil až ve 24. minutě, jelikož ukázkově hlavou usměrnil do sítě centr od Maxime Busiho - 1:0.

Brankář hostujícího celku pak skočil pod nohy Folarinu Balogunovi, nicméně riskantní zákrok se vyplatil. V nastaveném čase se minisouboj obou borců opakoval. Muž v rukavicích nakonec šikovný pokus o lob zneškodnil. Po startu druhé půle rozehrál Thiago Mendes přímý kop rovnou na bránu, kde si Patrick Pentz poradil podle představ fanoušků a fanynek klubu z historického města.

Na opačném pólu rozehrál Andreaw Gravillon standardní situaci tak, že míč skončil těsně mimo. V době, kdy byla odehrána téměř hodina hry, nepříjemně zakončoval Tetê, jenže Pentz měl svůj den. Naopak Dion Lopy už nepochybně zažil řadu lepších, protože po svém ostrém skluzu, během kterého sejmul Alexandre Lacazetta, rozhodně nemohl čekat, že by se s ním sudí Stinat chtěl dále potkávat na hrací ploše.

Skvadra Petera Bosze byla, početní převaze navzdory, dosti nervózní. A dočkala se až v 86. minutě. Silný Moussa Dembélé vyskočil při Cherkiho centru o něco výše, než Gravillon, a na jeho razantní hlavičku nemohl ani v dobré formě chytající Pentz dosáhnout - 1:1. Posila z Austrie Vídeň měla v nastaveném čase i trochu štěstí, že Lacazette na hranici malého čtverce balon lépe nezkrotil a poslal jen vysoko nad.

FC Lorient - Clermont Foot 2:1

28.08.2022 15:00

Góly: 23. Terem Moffi (pen.), 41. Terem Moffi - 62. Muhammed-Cham Saracevic

Bretaňský klub k tomu ale potřeboval převahu jednoho hráče v poli navíc, a také dvougólového střelce Terema Moffiho. Les Lanciers si tedy třetí výhru v řadě nepřipsali, nicméně je může těšit, že ani v deseti vyloženě nepropadli.

Úvodní minuty sice fotbalovou nudu nepřinesly, nicméně se museli obejít bez nebezpečnějšího zakončení. O to se postaral až v minutě osmnácté Armand Laurienté, jenže mířil přesně do prostoru kde se zrovna pohyboval Mory Diaw. Ve 22. minutě se hnal do šance Dango Ouattara, pro což neměl pochopení Neto Borges.

Žlutá karta byla zasloužená a Terem Moffi penaltu díky přízemnímu zakončení do protipohybu brankáře jasně proměnil - 1:0. Komnen Andrić se pokusil o odpověď, ale Yvona Mvoga nevystrašil. Ve 41. minutě si Moffi ve středu hřiště poradil na výbornou, a tak sám upaloval na brankáře. Jednoduchá, ale účinná klička všechno jistila. Po ní stačilo už jen doklepnout do prázdné klece - 2:0.

V poslední minutě prvního poločasu střílel Enzo Le Fée. Trefil ruku Borgese, kterého rozhodčí Willy Dejalod vyloučil a nařídil penaltu. Jenže kolega u videa si všimnul, že obránce Clermontu měl horní končetinu pevně u těla, takže o provinění proti pravidlům se nejednalo. Brazilský obránce ale stejně tuhle partii nedohrál.

Po změně stran ještě z hrací plochy viděl, kterak za jeho brankářem zvoní branková konstrukce. Bezprostředně poté se ale sporně vyfauloval na Le Féem. V 56. minutě mohl proti oslabenému protivníkovi dokonat hattrick Moffi. Na Diawa však nevyzrál. Zato po uplynutí hodiny hry posunul Anrić na Muhammeda Chama Saračeviće, který snadno zaznamenal svou druhou branku v sezoně - 2:1. Další gólové příležitosti už postrádaly přesnost.

OGC Nice - Olympique Marseille 0:3

Góly: 10. Alexis Sánchez, 37. Nuno Tavares, 42. Alexis Sánchez

Pod tříbrankový příděl se hned dvěma trefami podepsala čerstvá posila z Interu Milán, tedy Alexis Sánchez. Jeho nový zaměstnavatel tudíž sesbíral po čtyřech kolech deset bodů a věří, že bude prohánět obhájce titulu PSG. Zatímco les Aiglons, kteří vybojovali pátou pozici, stále čekají na první výhru.

V závěru úvodní desetiminutovky sice nejprve minul Dimitri Payet, nicméně hned po něm pobídnul Jonathan Clauss zmíněného chilského reprezentanta, který díky tvrdé ráně pod břevno zaznamenal svůj první gól v Ligue 1 - 0:1. Po rozehrávce si ukořistil míč znovu Payet, ale ani tentokrát mu nebylo přáno.

V 18. minutě pálil Andy Delort. Tečovaný míč propadnul k Raresi Iliemu, jenž přestřelil. OM byl nadále aktivní, což mohlo přinést další ovoce ve 35. minutě. Z kombinace Rongiera a Payeta mohl těžit Sánchez, ale nezakončil podle svých představ. To se podařilo až za 120 sekund jeho spoluhráči Nunovi Tavaresovi, jehož přízemní střela zpoza vápna se otřela o levou tyč a zapadla za záda Kaspera Schmeichela - 0:2.

Konečný stav této snad až příliš jednostranné podívané se zrodil ještě během prvního poločasu. Dvě minuty před jeho oficiálním koncem vyrazil dánský syn slavného otce střelu Nuna Tavares pouze před sebe, kde nejrychleji dobíhal Alexis Sánchez. Skórovat z bezprostřední blízkosti nebylo pro hráče jeho kalibru věru nic komplikovaného - 0:3.

Teprve po změně stran se osmělili domácí. Alexis Beka Beka to zkusil z velké dálky, a tak není divu, že Paua Lópeze nepřekonal. Čerstvá posila Nicolas Pépé si počínal nebezpečněji, nikoli však dostatečně. Také další minuty se nesly v režii skvadry Igora Tudora. Nuno Tavares ale v tomto utkání už podruhé neskóroval. Další příležitost bude mít už v týdnu, protože v rámci vloženého kola přivítá Olympique na Stade Vélodrome Clermont Foot. A o následujícím víkendu je na programu cesta do Auxerre. Nice čekají náročné partie s Lille a s Monakem.

Stade Brestois - Montpellier HSC 0:7

Góly: 6. Faitout Maouassa, 10. Elye Wahi, 11. Wahbi Khazri, 25. Nicolas Cozza, 31. Elye Wahi, 64. Valère Germain, 84. Valère Germain

Ani jeden z klubů nevstoupil do aktuálního ročníku nejlépe. Ale Piráti určitě neměli důvod si nevěřit, neboť v předchozích dvou duelech bodovali. Jenže když prohráváte po dvanácti minutách o tři góly, veškerá taktická příprava vezme za své.

Hrůzné odpoledne započalo na Stade Francis Le-Blé už v 6. minutě. Faitout Maouassa se hnal na brankáře. Ač jej doplňoval jeden ze spoluhráčů, nakonec se rozhodnul pro individuální zakončení. A dobře udělal, třebaže si Marco Bizot na míč sáhnul - 0:1. Závěr úvodní desetiminutovky patřil pro změnu Elyemu Wahimu.

Devatenáctiletý talent prodloužil k pravé tyči Khazriho centr z levé strany - 0:2. Potom se pusil do nerovného boje s přesilou sám tuniský asistent u předchozí trefy a výsledkem byla přesná střela k levé tyči - 0:3. Diváci začali nepřekvapivě pískat. Náladu jim mohl zvednout ve 23. minutě Achraf Dari, kdyby vyprodukoval razantnější hlavičku.

A tak se stalo, že za 120 sekund byl zatlučen čtvrtý hřebíček. Postaral se o něj Nicolas Cozza, protože defenziva Brestu totálně nezachytila centr od rohového praporku - 0:4. Hned po půl hodině se opět zachtělo skórovat Wahimu. Po centru za obranu přeloboval vyběhnuvšího gólmana, jenže míč se zastavil o tyč. Maouassa pak nemohl sám zakončit, protože obránci se stačili vrátit. Nicméně posunul zpátky na Elyeho Wahiho, který měl před sebou už celkem snadnou úlohu - 0:5.

Více toho borci hájící barvy MHSC za první dějství už nestihli a domácí kouč Michel Der Zakarian možná trochu zalitoval, že z tohoto jihofrancouzského klubu musel kdy odejít. V 50. minutě jej rozlítil vlastní svěřenec Pierre Lees-Melou, když šel kolíkama napřed proti Jordanu Ferrimu. Rozhodčí Bollengier okamžitě tasil červenou kartu.

Potom už to byla ze strany týmu Oliviera Dall'Oglia celkem exhibice. Aktivní byl nadále Wahi, ovšem hattricku se nedočkal. Naopak přišly chvíle střídajícího Valéreho Germaina. V 64. minutě mezi dvěma obránci patou výtečně usměrnil přihrávku od Thea Sainte-Luceho - 0:6. A za dvacet minut uzavřel skóre tohoto výjimečného klání.

Po přihrávce od Falayeho Sacka volil razantní zakončení z úhlu - 0:7. Krátce poté se poroučel na zem zraněný Christopher Jullien a do závěrečného hvizdu, tedy nějaké tři minutky, zůstal mimo hrací plochu. Dohrávalo se tedy deset na deset a i při rovnosti sil si létající hráči Montpellieru jednoznačný záskok pohlídali.

ES Troyes - Angers SCO 3:1

Góly: 12. Renaud Ripart, 61. Thierno Baldé, 82. Wilson Odobert - 67. Loïs Diony

Gérald Baticle ví, že bude nutné zapracovat na disciplíně. Jinak se budou další body ke dvěma stávajícím přičítat složitě. Bruno Irles se se svým týmem naopak může radovat, jelikož po čtyřech kolech nebude mít na kontě nulu.

Že by to pro Estac mohlo dopadnout dobře, naznačila už 12. minuta. Batista Mendy dostal za svůj zákrok žlutou kartu a domácí dostali příležitost rozehrát standardní situaci. Rony Lopes vymyslel ideální centr pro Renauda Riparta, jehož hlavička přelobovala Paula Bernardoniho a skončila na místě určení - 1:0.

Ostrý souboj Floriana Tardieua s Mendym přinesl druhou žlutou pro dvaadvacetiletého obránce. Početní výhody mohli domácí využít už za čtyři minutky, ale Bernardoni svůj tým podržel. Stejně si počínal i v minutě pětatřicáté, když zkrotil nepříjemnou ránu z kopačky Ronyho Lopese.

Hned poté orazítkoval tyčku Yoann Salmier. V nastaveném čase úvodního dějství se prosadil Thierno Baldé. Ke své smůle stál v ofsajdu, takže Troyes šlo do šaten s těsným náskokem. Znásobit se mohl krátce po startu druhého dějství. Renaud Ripart však muže v rukavicích nepřelstil. Před uplynutím první hodiny hry měli domácí další dvě dobré šance.

Dočkal se až v 61. minutě Mama Baldé, když mu do ideálního prostoru posunul míč Rominigue Kouamé - 2:0. V 68. minutě se hostům podařilo snížit. Míč propadnul až do vápna, kde se do něj pro Gauthiera Gallona nechytatelně opřel Loïs Diony - 2:1. SCO vycítili šanci kterou definitivně utnul necelých deset minut před koncem řádné hrací doby Wilson Odobert, protože do brankářova protipohybu uklidil Yadeho přihrávku napříč celým pokutovým územím - 3:1.

FC Nantes - Toulouse FC 3:1

28.08.2022 13:00

Góly: 50. Evann Guessand, 55. Mostafa Mohamed, 61. Moses Simon - 15. Zakaria Aboukhlal

První půle spíše připomínala předchozí tři vystoupení výběru kouče Antoinea Kombouarého, který si díky vítězství v Coupe de France zahraje Evropskou ligu. Ovšem po změně stran se podařilo vsítit během jedenácti minut tři góly. Proti této smršti soupeř nenašel odpověď a poprvé v sezoně prohrál.

Po deseti minutách hry pálil Andrei Girotto a za Maximem Dupém zvonělo břevno. V době, kdy se úvodní čtvrthodinka pomalu stávala minulostí, si po nákopu Branca van den Boomena udělal prostor v šestnáctce Zakaria Aboukhlal a na jeho skákavou střelu Alban Lafont bohužel pro Les Canaris nedosáhnul - 0:1.

Krátce po rozehrávce poněkud zazmatkoval Andrei Girotto a jeho vlastní brankář musel tuhle svéráznou malou domů odhlavičkovávat na roh. Ve 25. minutě se pořádně zapotil Dupé, když za svá záda nepustil ani pokus Evanna Guessanda, ani následnou Fábiovu dorážku. Po půl hodině se připomněl Samuel Moutoussamy, ale zařízení minul.

Na začátku druhé půle zariskoval Lafont, leč nikdo z protihráčů nedokázal jeho neuvážlivé vyběhnutí potrestat. Zato v 50. minutě nacentroval z levé strany na bližší tyč Moses Simon a Evann Guessand zařídil hlavou vyrovnání - 1:1. Pět minutek poté se autor branky proměnil v asistenta, když posadil svůj centr na hlavu Mostafy Mohameda, jemuž defenziva TFC věnovala pramálo pozornosti - 2:1.

Po hodině hry to byl pro změnu strůjce druhé branky, kdo sklepnul na Mosese Simona, který pálil naprosto nekompromisně pod břevno - 3:1. Nutno dodat, že tento zářez muselo posvětit video. Deset minut poté vymyslel hodně výživný technický obstřel Fares Chaïbi a Lafont spolu s celým FC Nantes mohl děkovat svému břevnu! Střídající Ado Onaiwu pak našel už jenom boční síť, takže Stade de la Beaujoire mohl propuknout v jásot.

RC Lens - Stade Rennes 2:1

27.08.2022 21:00

Góly: 66. Seko Fofana, 70. Loïs Openda - 90+1. Gaëtan Laborde

Minimálně do nedělního odpoledne má Ligue 1 nového lídra. RC Lens totiž doma zvládl porazit Stade Rennes brankami Fofany a Opendy 2:1 a po čtyřech zápasech má solidních deset bodů.

Vstup do sezony se RC Lens vydařil náramně a po čtyřech kolech stále neokusil hořkost porážky. Utkání s Rennes bylo dlouho vyrovnané a diváci na stadionu Bollaert se dočkali první trefy až po hodině hry.

První poločas v podstatě za nic nestál. Oba celky přistoupily k zápasu hodně opatrně a Stade Rennes dokonce ani jednou nevystřelilo na branku. Větší územní převahu si udržovali domácí, ale ani na jejich straně se žádná ryzí gólovka neurodila. To všechno přišlo až se změnou stran po prvním poločase.

Hned ve 47. minutě to stadionem jenom zahučelo, když Sotoca střílel z otočky a na jeho pokus ještě nedosáhl Fofana. O několik minut později se do další šance řítil Fofana a Alemdar už musel na zem a vyrážet. Aktivnější Lens se nakonec skutečně dočkalo vedoucí trefy. V 66. minutě si Sekou Fofana navedl balón k hranici šestnáctky a krásným obstřelem překonal Alemdara - 1:0. Nutno podotknout, že vedení domácích bylo zasloužené.

Stade Rennes potřebovalo na inkasovanou branku reagovat, ale místo vyrovnání soupeř navýšil. Sotoca krásnou přihrávkou vysunul Loïse Opendu, ten se šikovně vyhnul bránícímu hráči a chladnokrevně zakončil - 2:0.

Teprve potom ožilo i Rennes, ale své šance neproměňovalo. Tait střílel před brankářem vedle a Sulemana dokonce trefil břevno! Kontaktní branka Rennes přišla až pozdě. V nastavení udržel průnikovou přihrávku ve vápně Gaëtan Laborde a tvrdou ranou zblízka snížil. Bohužel v neprospěch Rennes hrál čas. Další čtyři minutky se Lens ubránilo a po třetí v sezoně vyhrálo.

AJ Auxerre - Racing Strasbourg 1:0

27.08.2022 17:00

Góly: 29. Gaëtan Perrin

Nováček AJ Auxerre se po čtyřech kolech posunul do blízkosti evropských pohárů a se začátkem nové sezony může být prozatím spokojen. Domácí porazili nejtěsnějším rozdílem Racing Štrasburk, jenž se ani v tomto zápase prvního vítězství nedočkal.

Racingu Štrasburk se nedaří a zlomit se to nepodařilo ani na stadionu de l'Abbé-Deschamps. Přitom už po deseti minutách mohl vést, kdyby Dimitri Liénard z úhlu trefil lépe branku. Dobrou příležitost měl i Jean-Ricner Bellegarde, jehož pro změnu fantastickým zákrokem vychytal brankář Costil. Šancí bylo v prvním poločase dostatek. Hned dvakrát pohořel v zakončení zkušený Gameiro a Auxerre vzápětí ledabylost v koncovce potrestalo.

Přesně po hodině hry dostal průnikovou přihrávku Gaëtan Perrin a přízemní střelou podél nohy brankáře poslal Auxerre do vedení. Stejný hráč měl velkou příležitost i na začátku druhého poločasu, kdy mohl výsledek pojistit, jenomže na zadní tyči mu scházely centimetry.

Hosté měli spoustu příležitostí, které neproměnili v prvním poločase. Po změně stran to bylo podobné. V 69. minutě byl blízko vyrovnání Ludovic Ajorque. Vysoký balón od Thomassona zasáhl hlavu těsně mimo tři tyče. Po rohovém kopu hlavou neuspěl ani Diarra a opětovně Gameiro. Už v nastaveném čase musel Costil zasahovat proti Thomassonovi a zkrátka pro Racing byla v tento den branka zakletá.

AC Ajaccio - Lille OSC 1:3

26.08.2022 21:00

Góly: 84. Cyrille Bayala - 17. Yusuf Yazici, 43. Jonathan Bamba, 67. Tiago Djaló

Na zmíněný ostrov ve Středozemním moři se pevninské týmy prakticky nikdy netěšily, ať už měla být soupeřem Bastia nebo kterýkoli z klubů v Ajacciu. Mistr Ligue 1 ze sezony 2020/2021 však odehrál velice kvalitní partii, ač si Jonathan David dovolil neproměnit penaltu. Naopak L’ours zůstanou s jedním bodem v sestupovém pásmu.

Cesta za výhrou málem započala už v 10. minutě, kdyby si Zhegrova a David lépe pohlídali ofsajdovou hranu. Nicméně LOSC šli do vedení ještě před koncem úvodní dvacetiminutovky. Po nedůrazném obranném zákroku se míč dostal na hranici vápna k Yusufu Yazicimu, který sis jej lépe připravil na levačku a nádherným volejem poslal svůj tým do vedení - 0:1.

Druhý hřebíček byl zatlučen dvě minuty před vypršením řádné hrací doby úvodního dějství. Ismaily přihrál z levé strany Jonathanu Bambovi, jehož přízemní střela zapadla přesně k pravé tyči - 0:2. Jeho jmenovec David se po hodině hry propracoval pouze ke slabému zakončení hlavou. Stejnou částí těla na druhé straně hřiště zahrozil u prvního gólu chybující Fernand Mayembo, jenže orazítkoval břevno.

Zato po 120 sekundách se v dresu hostujícího týmu prosadil Thiago Djaló, když využil dalšího nedůrazu v defenzivě, tentokráte po rozehrávce standardní situace, a z nějakých dvanácti metrů propálil všechno, co mu stálo v cestě - 0:3. V 84 minutě si slabší chvilku vybrala i zadní řada severofrancouzského klubu, který musel k tomuto klání cestovat přes 1 000 kilometrů.

V každém případě Cyrille Bayala dokázal hlavou z bezprostřední blízkosti snížit - 1:3. V poslední minutě byl ještě faulován Bamba, takže Jonathan David dostal jedinečnou příležitost se rovněž zapsat do listiny střelců. Mířil ale až příliš přesně, neboť místo sítě trefil tyčku. V nastaveném čase už si skvadra Paula Fonseky všechno pohlídala.