Basketbalisté podlehli Maďarsku 79:82 a zkomplikovali si boj o MS

foto Česko - Maďarsko, utkání skupiny K druhé fáze kvalifikace o postup na MS 2023 basketbalistů, 27. srpna 2022 v Chomutově. Zleva Ondřej Balvín z ČR, Mikael Hopkins z Maďarska, Vojtěch Hruban z ČR.

Chomutov - Čeští basketbalisté prohráli v utkání kvalifikace mistrovství světa v Chomutově s Maďarskem 79:82 a do tabulky skupiny K si připsali pátou porážku z osmi zápasů. Klesli tak ze čtvrtého na poslední místo za dnešního soupeře a Bosnu a Hercegovinu, která překvapivě porazila Francii 96:90 v druhém prodloužení. Výrazně si tak zkomplikovali boj o šampionát, který se uskuteční v příštím roce v Indonésii, Japonsku a na Filipínách.

Před 3616 diváky v Rocknet Aréně neodvrátilo porážku ani 26 bodů kapitána Vojtěcha Hrubana. Ve vítězném týmu zazářil Ádám Hanga, který si díky 20 bodům a 12 doskokům připsal double double.

Zápas byl generálkou na mistrovství Evropy, jehož skupinu D hostí Česko v O2 areně. Národní tým vstoupí do turnaje v pátek 2. září proti Polsku.

Český tým stále postrádal se zraněným kotníkem na pravé noze rehabilitujícího Tomáše Satoranského, dalšího rozehrávače Víta Krejčího, jež se zotavuje pro problémech se žebry, a nemocného Jaromíra Bohačíka.

"Je hloupé, že jsme tenhle zápas prohráli. Měli jsme dva, tři momenty, kdy jsme mohli změnit zápas, ale udělali jsme stupidní chyby. V celém zápase nás trápil doskok. Je to zápas, na který musíme rychle zapomenout. Věřím, že příští týden s dalšími uzdravenými hráči ukážeme na Eurobasketu jiný level," řekl trenér českého týmu Ronen Ginzburg.

Maďaři v úvodu prokázali pověst dobrých střelců z dálky a díky trojkám Dávida Vojvody, Szilárda Benkeho a Mikaela Hopkinse drželi krok s českým týmem, který šel třikrát do vedení a pět bodů dal do stavu 7:3 Ondřej Balvín. Střelecky se k němu přidali kapitán Vojtěch Hruban a Patrik Auda a přetahovaná o maximální vedení o dva body skončila po první čtvrtině 23:23.

V úvodu druhé desetiminutovky dostali Maďary do čtyřbodové náskoku Hanga a Ákos Keller. V polovině druhé čtvrtiny Češi po Balvínově smeči a třem proměněným trestným hodům ze čtyř Hrubana otočili stav na 35:33. Maďaři díky Hopkinsově trojce a koši s proměněnou šestkou Rosca Allena odskočili na 39:35. Pak zase následovala devítibodová šňůra domácích, kterou načal dvěma koši Jan Veselý a dokonali Auda s Hrubanem, který dal trojku. Na závěr prvního poločasu ale sérií 8:0 strhli Maďaři na svou stranu náskok 47:44.

"Pro nás to byl hodně těžký zápas. Na obou stranách to byla dost ofenzivní hra, jak ukazuje i skóre. Jeden z našich problémů bylo, kolik mělo Maďarsko útočných doskoků. V takovýchto zápasech musíme hrát líp v obraně, s větší energií a ukázat, že jsme lepším týmem," prohlásil pivot Auda.

Na začátku druhého poločasu na vedení soupeře 49:44 odpověděl Veselý pěti body a asistencí na koš Tomáše Kyzlinka. Následně Ondřej Sehnal otočil na 53:49. Ve třetí čtvrtině už tým kouče Ronena Ginzburga soupeře nepustil. Maďaři dokázali dvakrát srovnat skóre, i když po Hrubanově těžké trojce to bylo už 62:58. Náskok tří bodů do konce třetí čtvrtiny ale zajistil třemi úspěšnými šestkami Martin Peterka.

Poslední část začal sedmou maďarskou trojkou v utkání Hanga, odpověděl sice Balvín, ale v bodově slabé pasáži posunul Maďarsko do vedení 68:67 Keller. Hned sice zareagoval po Audově asistenci Veselý, na Hangův koš průnikem Hruban, ale po dvou šestkách Jánose Eilingsfelda, trojce Zoltána Perla a dalším dvěma trestným hodům Allena vedli hosté 77:71.

A vzápětí i o sedm bodů. Dvěma trojkami udržel český výběr ve hře Hruban, který pak dal stejně jako Hanga jen jednu ze dvou šestek a s klaksonem trefil z vlastní půlky obroučku, takže na prodloužení nedošlo.

"Vyhodil jsem ji a říkal jsem si, že má docela dobrý směr, ale to je jedna možná z tisíce, ještě byla přes hráče, padal jsem do strany, jsem v podstatě rád, že jsem tam dohodil. Kdyby tam spadla, mohl jsem být slavný. Je to jeden z tolika pokusů, že ani nevím, jestli se to vůbec někdy v kariéře povede, tolikrát člověk ani nevystřelil," komentoval Hruban pokus v závěru.

"Bylo hodně momentů nahoru a dolů. Když jsme potřebovali dobrou obranu, tak bohužel nepřišla. Poslední dva zápasy pro nás byly hodně těžké. Budeme se na ně muset podívat. V blízké době náš čekají další zápasy a to je pro nás příležitost, jak ukázat, že umíme hrát líp než dneska," dodal Auda a připomněl středeční prohru v Paříži s Francii 60:95.

Česko - Maďarsko 79:82 (23:23, 44:47, 65:62)

Sestava a body ČR: Hruban 26, Balvín 15, Veselý 13, Kyzlink 6, Sehnal 3 - Auda 10, Peterka 6, Jelínek, Kříž, Palyza, Půlpán.

Nejvíce bodů Maďarska: Hanga 20, Hopkins, Perl oba 10

Fauly: 17:17. Trestné hody: 19/13 - 18/12. Trojky: 6:8. Doskoky: 36:37.

Litva - Černá Hora 90:73 (39:36), Bosna a Hercegovina - Francie 96:90 po 2. prodl. (76:76, 38:46).