Eredivisie - souhrn 3. kola: Ajax zůstává stoprocentní

20.08.2022, 18:27, aktualizováno 21.08.2022, 18:42
Komentáře a souhrny
Radost hráčů Feyenoordu (© AFP)
Ajax nejtěsnějším rozdílem vyhrál na půdě Sparty Rotterdam a po třech kolech se s plným bodovým ziskem usadil na čele. Dva body ztrácí Feyenoord, jenž zdolal Waalwijk. Vitesse nezvládlo start do nové sezony a v sobotu odpoledne si na své konto připsalo další vysokou porážku, tentokráte si na něj vyšlápl Heerenveen...

RKC Waalwijk - Feyenoord Rotterdam 0:1

21.08.2022 16:45

Góly: 68. Danilo (pen.)

Po minulé poněkud překvapivé domácí remíze s Heerenveenem se Feyenoordu zdařilo skolit očekávaně Waalwijk, ten každopádně kladl nizozemskému velikánovi velký odpor a ve finále by si možná alespoň remízu zasloužil. Vaz mu srazil zdárně zužitkovaný pokutový kop, jehož exekuce se ve druhé půli chopil Danilo. Těsné vedení pak výběr De club aan de Maas udržel.

Už první poločas mohl naznačovat, že stvrdit roli favorita nebude pro hosty nic jednoduchého. V 11. minutě se osmělil Szymaňski, nicméně jeho pokus skončil pouze nad domácí bránou, ve 29. minutě stěží mohl z přímého volného kopu se svou střelou uspět Kökcü. A naopak ve 31. minutě si RKC utvořilo největší možnost prvního dějství, to když se ve vápně ocitl nehlídaný Kramer, byl ovšem v lehkém záklonu, takže hlavičku nasměroval pouze nad hostující branku.

Krátce po obrátce již Feyenoord vysílil opravdu jasné signály, že míní urvat tři body ve svůj prospěch, nicméně ve 47. minutě ještě z krkolomnější pozice nezacílil přesně Dilrosun. Avšak v 68. minutě již přece rotterdamský soubor gólově udeřil, a to díky proměněné penaltě Danila. Tu rozhodčí van de Graaf nařizoval kvůli inciativě VAR, až po shlédnutí videa si všimnul, že skluzující Lutonda ve vlastní šestnáctce vážně zfauloval podnikajícího Walemarka. Waalwijk mohl reagovat v samém závěru, Jozefzoona ale z blízkosti bravurně vychytal gólman Bijlow.

Více informací k zápasu

Sparta Rotterdam - AFC Ajax 0:1

21.08.2022 14:30

Góly: 37. Steven Bergwijn

Zkraje nového ročníku Eredivisie se Ajax poměrně dost nadřel na očekávanou výhru na půdě Fortuny, ani druhý ligový venkovní zápas pro něj přitom nepředstavoval snadný test. Nakonec o jeho uzmutí třech bodů rozhodla jediná trefa, o níž se postaral v první půli Steven Bergwijn. Sparta tak po Alkmaaru nedokázal vyzrát ani na dalšího favorita nizozemské nejvyšší soutěže.

Jakýsi občasný nesoulad ve hře amsterdamského celku, jenž se snaží po odchodu kouče Erika ten Haga plynule navázat na minulé úspěšné roky, byl k vidění třeba už v 8. minutě, to když se bránící Blind nepohodl s brankářem Pasveerem, poskakujícího míče se tedy chopil číhající Sambo, který se již chystal zakončit, než ho na poslední chvíli přece odzbrojil stoper Bassey.

Až ve 25. minutě se de Godenzonen snad poprvé zásadněji osmělili. Tadič se chopil exekuce přímého volného kopu, levačkou obstřelil zeď, gólman Olij byl ale na jeho pokus připravený. Ve 27. minutě byli následně hosté vstřelenému gólu do té chvíle vůbec nejblíže, u tyčky se zjevil osamocený Rensch, jenomže z blízkosti ve skluzu trefil pouze brankovou konstrukci.

Ve 37. minutě přišel na řadu klíčový okamžik tohoto střetnutí. Blind u levé lajny vybojoval balón pro Bergwijna, ten si sběhl až těsně za pokutové území a odtud ho pravačkou směroval po zemi do spodního rohu brány. Sparta žádnou odpověď na inkasování nenašla, mohla být ve finále ráda, že neprohrála ještě vyšším rozdílem, jelikož svoje solidní šance ve druhém dějství neproměnili stále aktivní Brobbey, jehož pumelice narazila do břevna, či v 85. minutě Taylor.

FC Groningen - Go Ahead Eagles 1:0

21.08.2022 12:15

Góly: 3. Jeffrey de Lange (vl.)

Po úvodním nevalném výkonu proti nováčkovi Eredivisie z Volendamu a drtivé porážce na půdě Ajaxu se Groningen přece dočkal svého prvního vítězství v sezóně. Každopádně žádný dechberoucí výkon v duelu s Go Ahead Eagles rozhodně nepředvedl, o osudu střetnutí totiž rozhodla vlastní branka Jeffreyho de Langeho ze 3. minuty. Hosté tak padli už potřetí v řadě.

I když tři body nakonec zůstaly na straně domácího výběru, ukázalo se, že podobně jako celek z Deventeru, bude muset najít lepší formu. Proto, aby se prostě mohl pohybovat u příček, jež zaručují alespoň posun do posezónního play-off o evropské poháry. Groningen zkrátka měl to štěstí, že jeho protivník působil v ofenzívě ještě mizerněji a že nedokázal skórovat ani jednou.

Průběžný stav se upravil již na samém startu klání a pak zůstal až do konce neměnný. Duarte z levé strany vyslal jakýsi prudký centr do šestnáctky, po teči Lundqvista míč narazil do tyče, naskakující gólman de Lange se po něm marně natahoval a měl ve finále i takovou smůlu, že se od jeho zad odrazil za brankovou čáru. Marně se následně snažili hosté najít odpověď, asi nejblíže vstřelenému gólu byli v 56. minutě, hlavička Fernandese ale skončila těsně v zámezí.

FC Emmen - FC Utrecht 3:2

20.08.2022 21:00

Góly: 27. Ole Romeny, 59. Rui Mendes, 79. Jari Vlak - 10. Anastasios Douvikas, 34. Bas Dost

Fotbalisté Utrechtu v předchozích dvou kolech nepotvrdili roli favorita a pouze remizovali s Waalwijkem (2:2) i Cambuurem (0:0), nyní nedokázali naplnit papírové předpoklady ani na půdě jiného outsidera z Emmenu a nakonec mu podlehli po výsledku 2:3. V sobotním utkání přitom hned dvakrát vedli o jednu branku, ale soupeř vždy dokázal odpovědět a o svém nečekaném úspěchu rozhodl trefou Jariho Vlaka zhruba čtvrthodiny před koncem.

Domácí celek tak zvítězil v tomto ročníku Eredivisie vůbec poprvé a se čtyřmi body mu patří deváté místo, naopak hosté jsou s pouhými dvěma body až dvanáctí a spokojeni být v žádném případě nemohou. Do utkání však vstoupili výborně a hned svou první větší možnost z 10. minuty přetavili ve vedoucí gól. Svou první branku v novém soutěžním ročníku vsítil třiadvacetiletý řecký útočník Anastasios Douvikas.

Ten po skvěle zahraném rohovém kopu z pravé strany stanul ve středu brankového území a pohotovou hlavičkou zblízka rozvlnil síť. Nicméně domácí na sebe nenechali čekat s odpovědí příliš dlouho a o sedmnáct minut později srovnali taktéž z rohového kopu. Diemers ho rozehrál nečekaně přihrávkou na hranicí pokutového území a zcela osamocený Ole Romeny prudce zavěsil pod břevno za záda bezmocného brankáře Barkase.

Hosté si vzali zpět ztracený náskok o sedm minut později, neboť zkušený kanonýr Bas Dost vsítil již svůj třetí gól v této sezóně a znovu to bylo po rohovém kopu. Přesný pas k bližší konstrukci poslal Bozdoğan a třiatřicetiletý Dost skóroval tradičně hlavou, míč totiž razantně usměrnil k přední konstrukci. Domácí po změně stran vyčkávali, podruhé a naposledy se jim podařilo srovnat po necelé hodině hry.

Portugalský záložník Rui Mendes po elegantní patičce a následné křižné střele stál ve správnou chvíli na správném místě a poloprázdnou branku nemohl minout. V 79. minutě převrhl misky vah na stranu Emmenu již zmiňovaný Vlak, neboť se odhodlal ke střele z dobrých pětadvaceti metrů a i díky teči bránícího Viergevera zapadl skákavý balón do pravého spodního růžku.

Fortuna Sittard - Cambuur Leeuwarden 1:4

20.08.2022 18:45

Góly: 10. Burak Yilmaz - 47. Michael Breij, 79. Mees Hoedemakers, 87. Mees Hoedemakers, 90+2. Jasper ter Heide

Celek ze Sittardu se loni zachraňoval až na poslední chvíli a také v tomto ročníku to vypadá, že bude mít s udržením prvoligové licence velké problémy. Nyní si totiž připsal na konto již svou třetí prohru, když na konkurenční Cambuur nestačil o tři branky. Přitom po prvním poločas vedl, ale po změně stran naprosto zkolaboval a inkasoval dokonce čtyřikrát. V tabulce je proto předposlední sedmnáctý s nelichotivým skóre 3:10, hůře na tom je už pouze Arnhem.

Naopak klub z Leeuwardenu zaznamenal své první vítězství v nové sezóně a se čtyřmi body se v tuto chvíli posunul do horní poloviny Eredivisie. Svěřenci trenéra Sjorse Ulteeho vstoupili do tohoto sobotního zápasu mnohem lépe a přesně po deseti odehraných minutách vsítili svou jedinou branku. Fortuna se dostala do vedení zásluhou zkušeného tureckého kanonýra Buraka Yilmaze.

Nestárnoucí sedmatřicetiletý forvard převzal perfektní pas z levé strany od Iñiga Córdoby a svůj volej z pěti metrů prudce usměrnil k bližší tyči kolem dívajícího se gólmana Virgínii. Ve zbytku úvodního dějství se již nic dalšího nepřihodilo, houževnatí hosté přepnuli po přestávce na vyšší rychlostní stupeň a kýženého vyrovnání se dočkali ve 47. minutě. Z dobrých pětadvaceti metrů totiž vypálil Michael Breij a náramně zavěsil do levé šibenice, brankář Van Osch se jen naprázdno proletěl vzduchem.

Pak to vypadalo, že oba celky budou s remízou spokojeni, nicméně Cambuur se v závěrečné čtvrthodině překvapivě prosadil hned třikrát. V 79. minutě nejprve otočil vývoj Mees Hoedemakers, který svůj přízemní projektil ze střední distance usměrnil přesně do pravého spodního růžku.

Stejný hráč podruhé skóroval za dalších osm minut a tentokráte svou přesnou střelou k protější tyči z hranice pokutového území definitivně rozhodl o úspěchu svému týmu - 1:3. V nastaveném čase uzavřel gólový účet Jasper ter Heide, jenž si proklestil cestu mezi třemi protihráči a pak se z dvaceti metrů ukázkově trefil do pravého horního rohu.

SBV Vitesse - SC Heerenveen 0:4

20.08.2022 16:30

Góly: 5. Sydney van Hooijdonk, 45+2. Amin Sarr, 72. Sydney van Hooijdonk, 78. Sydney van Hooijdonk

Jeden z kandidátů na evropské poháry prožívá v novém ročníku naprosto katastrofální začátek, jelikož nyní si připsal na konto již svou třetí porážku. Konkurenčnímu Heerenveenu totiž podlehl vysoko o čtyři branky a s celkovým hrozivým skóre 3:12 zaslouženě uzavírá celou Eredivisii. Naopak SC po dvou předchozích remízách poprvé vyhrálo a s pěti body se prozatím posunulo na solidní pátou příčku.

Svěřenci německého trenéra Thomase Letsche opět zaostávali za svým protivníkem ve všech ohledech, hrdinou tohoto duelu se stal útočník Sydney van Hooijdonk. Ten brzy otevřel skóre a poté zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem zkompletoval hattrick. Dvaadvacetiletý forvard se poprvé prosadil již v 5. minutě, kdy po autovém vhazování a perfektním sklepnutí od Amina Sarra zavěsil po zemi z mírného úhlu do protějšího spodního růžku.

Hosté v následujícím průběhu vyčkávali a svého protivníka téměř k ničemu nepouštěli, druhou uklidňující trefu zaznamenali v nastavení prvního poločasu. Prosadit se dokázal aktivní Sarr, jenž po vynikajícím pasu za obranu v podání Tahiriho přelstil ofsajdovou past a pak bez větších potíží trefil zcela prázdnou branku. Obrázek hry se neměnil ani po výměně stran, klub z Arnhemu jednoduše nemohl najít recept na precizní defenzívu protivníka.

O osudu zápasu vylo definitivně rozhodnuto v 72. minutě. Po pasu z pravé strany si elegantně zpracoval balón Sarr a jeho střílenou přihrávku z patnácti metrů pohotově usměrnil k pravé konstrukci dobře postavený Van Hooijdonk - 0:3. Naprosto shodná spolupráce zafungovala za dalších šest minut a Van Hooijdonk tak svým hattrickem uzavřel gólový účet.

Již svou třetí asistenci v utkání si připsal na konto teprve jednadvacetiletý švédský mladíček Sarr, který po skvělé individuální akci na pravé straně našel svou zpětnou nahrávku právě Van Hooijdonka a ten z hranice brankového území nekompromisně zavěsil přesně pod břevno. SBV se v příštím kole pokusí zabrat proti podceňovanému Waalwijku, SC by rádo navázalo na premiérové vítězství s trápící se Fortunou.