Eredivisie - souhrn 1. kola: Přestřelka pro Feyenoord

05.08.2022, 22:27, aktualizováno 07.08.2022, 18:44
Komentáře a souhrny
Feyenoord v sedmigólovém zápase uspěl na hřišti Vittese. Ajax potvrdil úlohu favorita na půdě Sittardu a za obhajobou nakročil třemi body. Nezaváhal ani PSV Eindhoven, jenž nadělil čtyři góly Emmenu, ani Alkmaar proti Go Ahead Eagles. Waalwijk proti Utrechtu vedl již o dva góly, nakonec však po dvou gólech Base Dosta bere jenom bod za remízu 2:2. Excelsior po návratu mezi nizozemskou elitu vyloupil Cambuur, bodoval i další nováček. Volendam totiž dohnal dvougólovou ztrátu v Groningenu.

AZ Alkmaar - Go Ahead Eagles 2:0

07.08.2022 16:45

Góly: 70. Vangelis Pavlidis, 86. Myron van Brederode

Alkmaar po nepovedeném vystoupení ve 3. předkole Konferenční ligy na půdě skotského Dundee United (0:1) tentokráte zabral proti podceňovanému soupeři z Deventeru, a i když se po většinu zápasu v ofenzivě trápil, tak nakonec díky dvěma trefám v závěrečných dvaceti minutách potvrdil roli favorita a zvítězil po výsledku 2:0. Hosté se za svůj houževnatý výkon rozhodně nemusejí stydět, ale v závěru jim přeci jen došly síly.

Svěřenci trenéra Pascala Jansena v prvním poločase v podstatě nic nepředvedli a naopak v samém závěru mohli nečekaně inkasovat. Po centru z pravého křídla a následném závaru v pokutovém území AZ hlavičkoval z bezprostřední blízkosti Kuipers, avšak naprosto fenomenální zákrok jednoruč vytáhl gólman Verhulst a na poslední chvíli odvrátil balón na rohový kop.

Domácí po změně stran přitlačili a zhruba po šesti odehraných minutách měli blízko k vedení, nicméně řecký útočník Vangelis Pavlidis tváří v tvář proti brankáři De Langemu neuspěl a z bezprostřední blízkosti ho nepřekonal. Po necelé hodině hry si stejný hráč vytvořil další příležitost, jenomže po zpětné přihrávce téměř od brankové čáry zamířil jen do náručí hostujícího brankáře.

Zřejmě rozhodující okamžik této nedělní dohrávky se zrodil v 70. minutě. Důležitou vedoucí trefu Alkmaaru obstaral právě nejaktivnější muž na trávníku Pavlidis, jenž si po prudké přihrávce střídajícího Witryho z pravé strany seběhl k protější tyči a balón bez větších potíží usměrnil do sítě. Necelých deset minut před přestávkou definitivně rozhodl o úspěchu AZ Myron van Brederode, neboť se nejlépe zorientoval v brankovém území Go Ahead a z pěti metrů nekompromisně překonal bezmocného De Langeho.

Více informací k zápasu

NEC Nijmegen - FC Twente 0:1

07.08.2022 14:30

Góly: 90+1. Sem Steijn

Letošní účastník evropských pohárů Twente dlouho nemohl najít recept na precizně pracující obranu Nijmegenu a zdálo se, že bude muset vzít zavděk nerozhodným výsledkem za bezbrankovou remízu, nicméně v první minutě nastavení nakonec rozhodl o jeho těsném úspěchu střídající Sem Steijn. V hostujícím dresu se objevili v základní sestavě dva čeští krajánci - Michal Sadílek odehrál celý zápas a Václav Černý byl střídán v 69. minutě.

Utkání nepřineslo mnoho gólových příležitostí a k vidění spíše byl velmi vyrovnaný průběh. První velkou šanci si vypracovali domácí již po necelých pěti odehraných minutách, kdy si Tannane ve středovém kruhu všiml lehce vyběhnutého brankáře Unnerstalla a dokonce ho i překonal, jenže jeho pokus nakonec skončil o decimetry vedle levé konstrukce. Domácí podruhé zahrozili necelých pět minut před přestávkou.

Z dobrých pětadvaceti metrů znovu napřáhl nabuzený Tannane a svou ránu směroval pod horní tyčku, avšak Unnerstall tentokráte parádním zákrokem odvrátil balón na rohový kop. Nijmegen rozhodně nepolevoval v útočné aktivitě ani po změně stran a v 66. minutě měl vedení na dosah, ale Tavşan po hezké zpětné kličce na levé straně pokutového území trefil svým přízemním pokusem z deseti metrů jen nohu pozorného hostujícího strážce.

Když už se zdálo, že se skóre měnit nebude, tak celek z Enschede předvedl parádní kombinaci ve středu hrací plochy před pokutovým územím. Geniální závěrečný oblouček za defenzívu protivníka nakonec vymyslel Brenet a teprve dvacetiletý mladíček Steijn akrobaticky přehodil marně se natahujícího gólmana Branderhorsta, přičemž pohotově zavěsil pod břevno. NEC se v příštím kole pokusí poprvé bodovat na půdě nováčka z Volendamu, Twente přivítá Fortunu Sittard.

SBV Vitesse - Feyenoord Rotterdam 2:5

Góly: 19. Million Manhoef, 56. Nikolai Baden Frederiksen - 31. Patrik Wålemark, 41. Danilo, 61. Javairô Dilrosun, 66. Danilo, 69. Lutsharel Geertruida

Feyenoord vstoupil do nového ročníku naprosto famózním způsobem a po pětigólovém přídělu konkurenčnímu Vitesse zvítězil hladce po výsledku 5:2. Díky úspěchu v nedělním šlágru úvodního kola přerušil své tříleté čekání na výhru nad SBV a navíc se dobře naladil na nadcházející průběh zahrnující evropské poháry. Domácí sice dobře začali, jenomže pak nedokázali odvracet jeden útočný výpad za druhým.

Celek z Arnhemu přitom neprohrál s rotterdamským favoritem již šestkrát v řadě a po necelých dvaceti odehraných minutách to vypadalo, že svou šňůru ještě protáhne. Svěřenci německého trenéra Thomase Letsche se dostali do vedení zásluhou Milliona Manhoefa, jenž si po zpětné nahrávce Witteka z levé strany udělal v pokutovém území dostatek prostoru ke střele a z patnácti metrů dopravil balón do sítě s pomocí bližší tyče.

Rotterdamský celek se od tohoto okamžiku dostával postupně do hry a o vyrovnání se postaral krátce po odehrané půlhodině. První trefu hostujícího týmu v nové sezóně obstarali dvě nové posily, jelikož Szymański svou přesně načasovanou přihrávkou na levé křídlo uvolnil rozběhnutého Patrika Wålemarka a ten křižným přízemním pokusem z hranice šestnáctky zamířil přímo do protějšího spodního růžku.

Neuběhlo ani dalších deset minut a vývoj otočil další novic v kádru Danilo. Brazilský forvard po svém příchodu z amsterdamského Ajaxu využil precizně zahraného přímého volného kopu Szymańskiho a hlavou ze sedmi metrů nekompromisně překonal marně se natahujícího gólmana Houwena. Domácí však po změně stran nesložili své zbraně a v 56. minutě se vrátili zpět do hry o bodový zisk.

Na 2:2 srovnal dánský forvard Nikolai Baden Frederiksen, který po geniálním vysunutí od Manhoefa stanul zcela sám ve středu šestnáctky a po zemi se chladnokrevně trefil k pravé konstrukci. Rozhodující pasáž byla k vidění v rozmezí 61 - 69. minuty, kdy výběr vedený koučem Arnem Slotem nasázel hned tři góly. Nejprve si vzal zpět ztracené vedení po zásahu dalšího nově příchozího útočníka Javaira Dilrosuna.

Ten na pravé straně pokutového území vykouzlil mezi dvěma bránícími protihráči unikátní lob a s grácií ho usměrnil do vzdálenější šibenice, domácí strážce se jen naprázdno proletěl vzduchem. O pět minut později skóroval podruhé v zápase Danilo, jelikož obrovskou chybu při rozehrávce vyrobil Houwen. Danillo totiž přečetl jeho úmysl a snadno ho obral o míč, následně pak z dvanácti metrů snadno zakončoval do zcela prázdné branky.

Gólový účet utkání uzavřel za další tři minuty obránce Lutsharel Geertruida, neboť se i přes krkolomné zpracování po pobídce Toornstry zjevil sám před Houwenem a zblízka ho bez potíží obstřelil. Vitesse se v příštím kole pokusí složit reparát na půdě jiného rotterdamského týmu Excelsioru, Feyenoord přivítá nevyzpytatelný Heerenveen.

FC Groningen - FC Volendam 2:2

07.08.2022 12:15

Góly: 2. Cyril Ngonge, 34. Jørgen Strand Larsen - 38. Daryl van Mieghem, 68. Benaissa Benamar

Možná že zpočátku Volendam, který si zahrál mistrák v Eredivisie po předlouhých třinácti letech, platil jakousi nováčkovskou daň. Prohrával hned o dvě branky, poté ale zařadil vyšší rychlostní stupeň, dostal klání do remízového resumé, a jasně tak naznačil, že záchranu hodlá dotáhnout do úspěšného konce. Groningen si naopak představoval blyštivější start do sezóny.

Uběhly pouhé dvě minuty, než padla první branka zápasu. Groningen rozhodně načal cestu za potvrzením role favorita tím nejlepším možným způsobem, to když se ze střední vzdálenosti do balónu opřel levačkou Ngonge a nasměroval ho nekompromisně do spodního rohu brány.

A ve 34. minutě bylo domácím ještě veseleji. U pravé lajny si narazili míč Lundqvist a Ngonge, druhý jmenovaný pak poslal přihrávku do brankového území, odkud Strand Larsen pohotově překonával brankáře Stankoviće. Zkrátka se zdálo, že tohle utkání má jasného lídra.

Jenomže jako by už Volendam jednoduše nechtěl hrát druhé housle a tohle druhé inkasování ho popíchlo k lepšímu výkonu. Jeho protivník jaksi trochu podcenil situaci, ve 38. minutě se na pravé straně objevil v až příliš volném prostoru Van Mieghem, který zužitkoval Murkinovu pobídku střelou ke vzdálenější tyči.

Najednou jako by se výběr Trots van het Noorden začínal strachovat o výsledek, nepůsobil na hrací ploše nijak uvolněně a ve finále se ukázalo, že jeho bázeň byla oprávněná. V 68. minutě totiž došlo na srovnání stavu, přičemž skóre se pak až do samého závěru nezměnilo. Už v 53. minutě byl velmi blízko vstřelenému gólu Van Mieghem, z vyložené pozice ale trefil tyčku, po centru z rohového čtvrtkruhu však skóroval přece jeho spoluhráč Benamar hlavou, přičemž exekuci standardky vzal do rukou právě Van Mieghem.

RKC Waalwijk - FC Utrecht 2:2

06.08.2022 21:00

Góly: 15. Dario van den Buijs, 45. Iliass Bel Hassani - 52. Bas Dost, 85. Bas Dost

Utrecht se v tomto ročníku Eredivisie rozhodně chce vrátit do pohárové Evropy, nicméně vstup do nové sezóny mu příliš nevyšel. Ve Waalwijku totiž prohrával po prvním poločase o dvě branky a nakonec mohl být rád, že po změně stran srovnal na konečných 2:2. Hosté sice měli míč ve svém držení z více jak šedesáti procent, ale po střelecké stránce nijak výrazně nedominovali a k vítězství měli poměrně daleko.

Loňský desátý celek ligové tabulky začal naprosto skvěle a přesně po odehrané čtvrthodině šel nečekaně do vedení. Po rohovém kopu z pravé strany a následné prodloužené hlavičce Kramera stanul před hranicí brankového území volný Dario van den Buijs a ten svou levačkou propálil vše, co mu stálo v cestě. Favorit pak marně dobýval pozornou defenzivu protivníka a naopak v samém závěru úvodního dějství inkasoval podruhé.

Iliass Bel Hassani se zjevil před hranicí šestnáctky a svým tvrdým přízemním projektilem dopravil míč do sítě s pomocí vzdálenější konstrukce. Po změně stran zažil impozantní návrat do Eredivisie věhlasný kanonýr Bas Dost. Třiatřicetiletý zkušený útočník zažil obnovenou premiéru po deseti letech a hned se uvedl dvěma góly, které nakonec zajistily Utrechtu alespoň bod.

Bývalý ostrostřelec Wolfsburgu, Sportingu nebo Frankfurtu přišel na trávník až právě po poločasové přestávce a hned v 52. minutě snížil, když po razantním projektilu Boussaida ze střední distance a následném zákroku brankáře Vaessena stál ve správnou chvíli na správném místě a s dorážkou z bezprostřední blízkosti si věděl rady. Svou druhou a zároveň poslední branku vsítil necelých deset minut před závěrečným hvizdem, neboť zužitkoval parádní pas Brouwerse z pravého křídla a tradičně hlavou nekompromisně zavěsil k bližší konstrukci.

PSV Eindhoven - FC Emmen 4:1

06.08.2022 20:00

Góly: 18. Johan Bakayoko, 26. Maikel Kieftenbeld (vl.), 38. Cody Gakpo, 54. Cody Gakpo - 62. Ole Romeny

Eindhovenský velkoklub navázal na triumf v Superpoháru i solidní vstup do 3. předkola Ligy mistrů a na úvod Eredivisie nedal šanci navrátili mezi elitou Emmenu, když ho díky konstantnímu výkonu porazil hladce po výsledku 4:1. O svém úspěchu rozhodl v prvním poločase, kde nasázel hned tři branky a svůj náskok pojistil krátce po změně stran, hosté se pak zmohli pouze na snížení krátce po hodině hry.

PSV zatím velmi svědčí příchod nového trenéra Ruuda van Nistelrooye, neboť ten ani na třetí pokus neutrpěl porážku a opět svým svěřencům naordinoval atraktivní ofenzivní styl. Jasný favorit sobotního utkání se dostal do vedení krátce po odehrané čtvrthodině. Po odvráceném rohovém kopu Emmenu se domácí rázem dostali do rychlého brejku dva na dva, Simons pak nádherně uvolnil teprve devatenáctiletého belgického mladíčka Johana Bakayoka a ten i v obležení několika protihráčů chladnokrevně propálil bezmocného brankáře Oelschlägela.

Ve 26. minutě to vypadalo s ambicemi Emmenu na bodový zisk ještě hůře. Po přímém volném kopu z levé strany zavládl v šestnáctce hostujícího celku obrovský chaos, po kterém balón poskakoval na brankové čáře. Na poslední chvíli se ho snažil odkopnout do bezpečí Maikel Kieftenbeld, jenomže ten pouze trefil svou stojnou nohu a velmi smolným způsobem ho tedy dopravil do vlastní sítě.

Domácí přidali třetí uklidňující trefu zhruba sedm minut před poločasovou přestávkou. Obispo na vlastní polovině nejprve vybojoval míč, následně dlouhou unikátní kolmicí vysunul rozběhnutého Codyho Gakpa a ten si i v mírném úhlu věděl rady, neboť zkušeně zamířil k bližší tyči kolem naprosto zoufalého Oelschlägela. Obrázek hry se zpočátku neměnil ani ve druhém poločase a v 54. minutě se podruhé v tomto střetnutí prosadil Gakpo.

Třiadvacetiletý forvard tentokráte přelstil ofsajdovou past po nádherné přihrávce Luuka de Jonga a po krátkém sólu se trefil do protějšího dolního růžku kolem marně se natahujícího gólmana Emmenu. Tlak favorita od tohoto okamžiku přeci jen opadl a hosté se alespoň dočkali čestného úspěchu za dalších osm minut. O snížení se postaral Ole Romeny, jenž se po pobídce Bernadoua elegantně otočil a ze středu pokutového území razantně vypálil přímo k levé konstrukci.

Ve zbývajícím průběhu se už nic zajímavého neurodilo, PSV v příštím kole zavítá na půdu Go Ahead Eagles a Emmen se pokusí dosáhnout na premiérový bodový zisk proti konkurenčnímu Waalwijku.

Cambuur Leeuwarden - SBV Excelsior 0:2

06.08.2022 18:45

Góly: 10. Marouan Azarkan, 44. Julian Baas

Celek z Leeuwardenu zakončil loňskou sezónu čtyřmi zápasy bez jediné porážky, ovšem do té nové nevstoupil nejlépe a hlavně kvůli velkému množství neproměněných šancí podlehl rotterdamskému nováčkovi Excelsioru v poměru 0:2. Po herní stránce na trávníku dominoval, míč držel z více jak sedmdesáti procent a soupeře i vysoko přestřílel, jenomže ten ho vyškolil z produktivity a o svém úspěchu rozhodl dvěma zásahy v prvním poločase.

SBV po celých devadesát minut spolehlivě bránilo a vyčkávalo na rychlé brejky, hned ten první přesně po deseti odehraných minutách přetavilo ve vedoucí gól. Po přečíslení tři na tři vymyslel Driouech skvělou kolmici na levou stranu pro rozběhnutého Marouana Azarkana, jenž na nic nečekal a okamžitě vystřelil - jeho přízemní pokus poté přesně zapadl do vzdálenějšího dolního růžku. Cambuur vzápětí marně nacházel recept na dobře organizovanou obranu svého rivala.

Ve 12. minutě promarnil obrovskou možnost na vyrovnání Paulissen, jenž zcela osamocen nepropálil famózního brankáře Van Gassela, po necelé půlhodině hry mířil těsně nad břevno Hoedemakers a ve 43. minutě těsně minul horní konstrukci také Maulun. Hosté ihned nato nečekaně navýšili své vedení. Křižnou ránu z pravého rohu pokutového území vrazil gólman Virgínia jen do strany a nikým neatakovaný Julian Baas už neměl s dorážkou větší potíže.

Domácí po změně stran tlačili a vytvořili si hned několik stoprocentních možností ke skórování, ale fantastický Van Gassel byl v tomto střetnutí doslova neprůstřelný. A když zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem hlavičkoval o centimetry vedle lotyšský forvard Uldrikis, tak se výsledek již neměnil. Cambuur tak v příštím kole bude mít co napravovat v Utrechtu, Excelsior by rád doma zaskočil silné Vitesse.

Fortuna Sittard - AFC Ajax 2:3

06.08.2022 16:30

Góly: 6. Paul Gladon, 87. Burak Yilmaz - 48. Kenneth Taylor, 51. Devyne Rensch, 61. Brian Brobbey

Za obhajobou mistrovského titulu se Ajax nastartoval vítězstvím. Nutno ale podotknout, že prakticky nově se tvořící mančaft má určité herní deficity, především v prvním poločase se tato skutečnost jasně ukázala, a pokud hodlá vykazovat stabilní výsledky, bude muset ještě hodně zapracovat. Fortuna ve finále nesehrála s nizozemským gigantem nijak špatnou partii.

Hosté nevstoupili do střetnutí vůbec ideálně. Ve středu pole ztratil Bergwijn pod tíhou napadajícího Tirpana balón, od Deroye Duarteho se pak dostal k Feratimu, který vykouzlil parádní kolmici na rozběhnutého Gladona. Ten dobře balancoval na hranici ofsajdu, vběhl do vápna a odtud pohotově zamířil za záda gólmana Pasveera. Po celou dobu druhé půle se Fortuna bez obtíží bránila snahám soupeře o vyrovnání stavu, v defenzivních činnostech působila opravdu moc dobře, jenže po obrátce amsterdamský celek zabral. A najednou domácí tak veselí nebyli.

Možná že kdyby mužstvo ze Sittardu lépe zachytilo začátek druhého dějství, mohlo se utkání upínat trochu jiným směrem. Jakmile ale centr z pravé strany od Taylora propadl šestnáctkou až na zadní tyčku a rozvlnila se síť, nastartoval se Ajax k obratu. Jenom o tři minuty později se již ujal vedení, to když na hranici pokutového území Rensch strčil míč na Brobbeyho, ten ho, možná trochu nechtěně, sklepl nakrátko pro svého spoluhráče zpátky, následovala klička brankáři van Oschovi a jednoduché zakončení. Celou situaci ještě zkoumal VAR, akce totiž smrděla možným ofsajdem, takové zvěsti se nicméně na televizních kamerách nepotvrdily. A v 62. minutě de Godenzonen přidali v pořadí třetí přesný zásah, Tadič z levé strany přetáhl dlouhou přihrávku na sbíhajícího si Brobbeyho na zadní tyč, odkud se vlastně nedalo neuspět.

Tahle mizerná patnáctiminutovka šance Fortuny na bodový zdar snížila na velmi nízký level. Od té doby sice Ajax nepůsobil nijak dominantně, netvořil si gólové možnosti s pravidelností, přesto si pohotový náskok bez problémů hlídal. Domácí každopádně přece v 87. minutě duel dokázali zdramatizovat. A prosadila se nová letní posila Yilmaz. Už předem bylo avizováno, že nestárnoucí turecký forvard nezvládne celých devadesát minut a že zasáhne do hry až jako náhradník, je ovšem nabíledni, že se zřejmě brzy stane jednou z klíčových ofenzivních person Fortuny. Ačkoli jeho trefa neznamenala bodový zápis, potěšila srdíčko nejednoho fotbalového fandy, jelikož přesná střela ze zhruba dvaceti pěti metrů z přímého kopu byla moc pohledná.

SC Heerenveen - Sparta Rotterdam 0:0

05.08.2022 20:00

Góly: -

Po více jak dvouměsíční přestávce se v pátek rozběhl další ročník nizozemské nejvyšší soutěže a fanoušci na stadionu Abe Lenstra se žádné ofenzivní podívané nedočkali, jelikož neviděli ani jednu branku. Duel byl ve všech statistických ohledech nesmírně vyrovnaný a za celých devadesát minut se urodily jen tři střelecké pokusy mezi tři tyče, nerozhodný výsledek je tak z toho pohledu naprosto zasloužený.

Hosté začali poměrně zostra a v úvodních deseti minutách se častěji nacházeli na útočné polovině, ihned na to vyprodukovali svou jedinou přímou ránu na branku. Po akci na pravém křídle vypálil z dobrých pětadvaceti metrů Lokilo, jeho přízemní projektil však ukryl ve svém náručí pozorný brankář Noppert. Heerenveen se vzápětí snažil zvýšit aktivitu a necelých pět minut před koncem poprvé výrazněji zahrozili.

Na levé straně pokutového území se zjevil Kohlert a z mírného úhlu mířil k bližší konstrukci, avšak gólman Olij si věděl rady a jeho dělovku s vypětím všech sil odvrátil na rohový kop. Krátce po změně stran se obrázek hry příliš neměnil a s přibývajícím časem bylo na obou soupeřích znát, že hlavně nechtějí udělat chybu v zadních řadách. Po necelé hodiny hry se dostal do dobré pozice Van Hooijdonk, jenomže střelou po zemi nepřekvapil připraveného Olija.

Hosté mohli rozhodnout o svém úspěchu v 88. minutě, kdy po centru z pravé strany pohotově hlavičkoval Abels, ale levou tyč minul o necelý půlmetr. Heerenveen v příštím kole zavítá do Rotterdamu a pokusí se porazit favorizovaný Feyenoord, Sparta by rád zaskočila ambiciózní Alkmaar.