Slavia - Panathinaikos 2:0Slavia zvládla divočinu a proti Panathinaikosu zadělala na postup

Aktualizováno

Fotbalisté Slavie zvládli divoký první zápas třetího předkola Konferenční ligy proti Panathinaikosu Atény, vyhráli 2:0 a mají nakročeno k postupu do poslední části kvalifikace třetí evropské soutěže. Odveta se hraje za týden v Řecku, oba týmy dohrávaly v oslabení.

Na soupisku ho dopsali na poslední chvíli. Ivan Schranz se odvděčil gólem a určil směr zápasuVideo: Sport.cz

Český celek nastoupil oproti ligovému zápasu proti Hradci Králové se třemi novými borci v sestavě, trenér Jindřich Trpišovský promíchal ofenzivní vozbu, vyměnil obě křídla i útočníka.

Na hrotu se pohyboval nezvykle, ale ne poprvé Ondřej Lingr, krajní pozice zaujali Peter Olayinka a Ivan Schranz, jehož příběh kolem prvního utkání s řeckým sokem je pozoruhodný. Slovenský reprezentant ve středu odpoledne ještě ani nefiguroval na pohárové soupisce a nakonec se stal jedním z hlavních hrdinů červenobílých.

Panathinaikos od prvních minut působil dojmem, že mu bezbranková remíza stačí a čtyřicet minut potvrzoval poznatek, že se soupeři proti němu složitě dostávají do šancí.

Ondřej Lingr v souboji o míč

Emoce na hřišti postupně stoupaly a naplno explodovaly ve 40. minutě. Rychlý záložník Palacios se vřítil do pokutového území, kde mu ve skluzu čistě odebral míč Aiham Ousou. Francouzský sudí Ruddy Buquet ale vyhodnotil Palaciosovo počínání jako filmování a dal mu druhou žlutou kartu, protože tu první už měl za faul.

Vyloučení důležitého křídelníka hosty z Řecka pořádně rozpumpovalo, červenou kartu dostal také jeden z asistentů hlavního kouče Ivana Jovanoviče. Slavii tohle nahrálo, zůstala v klidu a svou aktivitu v závěru poločase ještě zesílila.

Palacios opouští po druhé žluté kartě hřiště

Vyplatilo se jí to. V první minutě nastavení selhal v obří tutovce Lingr, jehož vychytal gólman Alberto Brignoli. O minutu později se ale trefil právě Schranz, který poslal odražený míč do brány po závaru po standardní situaci.

Jenže sešívaní si brzy po přestávce sami zavařili. Střídající útočník hostí Andraž Šporar se dostal za obranu, Eduardo Santos ho na půlce stáhl k zemi a rozhodčí ho vyloučil. Počet hráčů se zase vyrovnal. Prostor na place vyhovoval například čerstvým slávistickým křídlelníkům Ewertonovi a Mosesu Usorovi.

Ivan Schranz se raduje z úvodní branky utkání

Oba se výrazně přičinili o druhý gól. Ewerton zůstal v 55. minutě uprostřed hřiště bez hlídání, po svižném průniku trefil tyč. Míč do sítě pohotově uklidil Usor. Slavia si tak do Atén veze příjemný náskok i proto, že tvrdá rána Georgiose Vagiannidise letěla mimo.

Úvodní utkání 3. předkola Evropské konferenční ligy:
Slavia Praha - Panathinaikos Atény 2:0 (1:0)
Branky: 45.+2 Schranz, 56. Usor. Rozhodčí: Buquet - Drouet, Debart (všichni Fr.). ŽK: Douděra - Palacios, Pérez, Cantalapiedra, Šporar. ČK: 52. Santos - 40. Palacios, 41. Erak (asistent trenéra). Diváci: 17.314.
Slavia: Mandous - Douděra (46. Usor), Ousou, Santos, Oscar - Holeš, Tiéhi (46. Ewerton) - Schranz (71. Masopust), Traoré (88. Provod), Olayinka - Lingr (57. Ševčík). Trenér: Trpišovský.
Panathinaikos: Brignoli - Kotsiras, Šarlija (88. Punguras), Magnússon, Ganea - Pérez, Kurbelis (71. Kampetsis) - Palacios, Čerin, Cantalapiedra (46. Vagiannidis) - Ioannidis (46. Šporar). Trenér: Jovanovič.