Pogačarovi útok na zlatý hattrick nevyšel. Tour má nového krále

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Dán Jonas Vingegaard vyhrál 109. ročník Tour de France. V celkovém hodnocení porazil podle oficiálních výsledků o 2:43 minuty Slovince Tadeje Pogačara, jenž ovládl minulé dva ročníky Staré dámy. Třetí skončil s odstupem více než sedmi minut další bývalý vítěz nejslavnějšího cyklistického závodu Geraint Thomas z Británie. V závěrečné 21. etapě dojel pětadvacetiletý lídr týmu Jumbo-Visma bezpečně v hlavním poli, spurt v Paříži ovládl Belgičan Jasper Philipsen.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Dán Jonas Vingegaard je vítězem letošní Tour de FranceVideo: sntv

Philipsen si po 116 kilometrech připsal druhé vítězství na letošní Tour. Pro prestižní triumf na bulváru Champs-Élysées si dojel před Nizozemcem Dylanem Groenewegenem, třetí byl Nor Alexander Kristoff. Členové Vingegaardova týmu o prvenství nebojovali, cílem projeli společně slavící o 51 sekund za nejlepšími.

Vingegaard se dočkal prvního vítězství na Grand Tour. Loni ještě skončil na Staré dámě druhý za Pogačarem, letos ale zopakoval triumf krajana Bjarneho Riise z roku 1996. Minulý týden v horské 11. etapě využil Vingegaard slabšího dne úřadujícího dvojnásobného šampiona Pogačara a vysvlékl ho ze žlutého dresu, který pak i za pomoci svého špičkového týmu uhájil.

"Je to úžasné vítězství, konečně si ho můžu vychutnat a nikdo mi ho už nevezme," radoval se Vingegaard po dnešním dojezdu Tour, jež začala pro něj symbolicky v Kodani. "Už start Tour v Dánsku byl pro mě jedním z nejkrásnějších zážitků v životě. Byla to úžasná cesta: měli jsme plán a drželi jsme se ho na 100 procent. Chci slavit a odpočívat, ale také chci více než jen jedno vítězství na Tour," dodal.

Vingegaard definitivně vítězství potvrdil v sobotní časovce, v níž porazil Pogačara o osm sekund a nestačil jen na týmového kolegu Wouta van Aerta. Belgičan byl další velkou osobností letošní Tour: klíčový Vingegaardův pomocník se postaral o tři ze šesti etapových prvenství týmu Jumbo-Visma, k tomu suverénně ovládl bodovací soutěž. Vingegaard vedle nejprestižnějšího žlutého trikotu získal puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře, Pogačar uhájil bílý trikot nejlepšího mladého jezdce.

"Není to to, pro co jsem si přijel, ale jsem šťastný. Jsem hodně pyšný na to, že jsem dojel druhý a že jsem vyhrál tři etapy," uvedl třiadvacetiletý Pogačar z týmu SAE Emirates.

Úvod poslední etapy se jako obvykle nesl ve slavnostním duchu. První kilometry po startu v moderní pařížské čtvrti Défense jel peloton v pomalém tempu, držitelé trikotů pózovali fotografům a členové stáje Jumbo-Visma si za jízdy ťukli na oslavu šampaňským.

Tempo závodu se výrazně zvýšilo až po příjezdu do centra Paříže. Pět kilometrů před cílem ve stoupání k Vítěznému oblouku překvapili spurtérské týmy připravující se na hromadný finiš nástupem Pogačar s Thomasem, ale jejich útok neměl dlouhého trvání. Pro ceněné vítězství si tak dojel Philipsen, jenž byl loni na Champs-Élysées druhý za Van Aaertem.

Vizitka dánského cyklisty Jonase Vingegaarda:
Datum a místo narození: 10. prosince 1996, Hillerslev (Thisted; Dánsko)
Státní příslušnost: Dánsko
Výška a váha: 175 cm, 60 kg
Profesionální kariéra: ColoQuick CULT (2016-18), Jumbo-Visma (od 2019)
Největší úspěchy: vítěz Tour de France (2022); vítěz etapového závodu Settimana Internazionale Coppi e Bartali (2021), 2. na Tour de France (2021); vítěz dvou etap na Tour de France
Rodina: ženatý, s manželkou Trine mají dceru Fridu; jeho tchyní je slavná dánská kuchařka Rosa Kildahlová
Ostatní: vrchař, který s cyklistikou začínal v dánském kontinentálním týmu ColoQuick CULT, přivydělával si prací v továrně jako balič ryb, za vydělané peníze jezdil trénovat do hor; jeho prvním úspěchem na mezinárodní scéně bylo druhé místo v závodě Kolem Číny (2016); v roce 2019 přestoupil do nizozemské profesionální stáje nejvyšší kategorie Jumbo-Visma a v témže roce vyhrál 6. etapu závodu Kolem Polska; v roce 2020 absolvoval Vueltu jako domestik vítěze Primože Rogliče (celkem byl 46.); loni vyhrál 5. etapu závodu Kolem Spojených arabských emirátů a celkově zvítězil v etapovém závodě Settimana Internazionale Coppi e Bartali; poté nastoupil s úlohou podporovat Rogliče na Tour de France, kde nakonec za Rogliče celkovým druhým místem úspěšně zaskočil (potlučený Roglič po několika pádech odstoupil již po osmé etapě) - Vingegaard byl dvakrát druhý v etapách a dvakrát třetí v časovkách; letos byl celkově druhý v etapových závodech Tirreno-Adriatico a Critérium du Dauphiné; Vingegaard je druhým dánským vítězem Tour - v roce 1996 slavil celkový triumf Bjärne Riis (v roce 2007 přiznal systematické užívání dopingu, a to i během Tour).

Stejně jako minulé dva ročníky byla i letošní Tour ovlivněna koronavirem. Pozitivní test na covid-19 mělo sedmnáct jezdců, tím posledním ohlášeným byl Kanaďan Michael Woods, jenž proto nemohl nastoupit do závěrečné etapy. Po sobotní časovce opustili peloton také jiný Kanaďan Guillaume Boivin a Španěl Gorka Izagirre, kteří ale pozitivně testováni nebyli.