První dva závody Visegrad 4 se uskutečnily před 14 dny nejprve u nás a poté v Polsku a čeští cyklisté si na nich připsali umístění na kompletních stupních vítězů, když Brno - Mikulov - Brno vyhrál Adam Ťoupalík (Elkov-Kasper) a 3. místo obsadil Jan Kašpar a při GP Polska dospurtoval na 2. místě Tomáš Bárta (oba ATT Investments). Na ně o tomto víkendu navazují zbylé dva závody této série. Dnes se závodilo v Maďarsku a zítra je na pořadu slovenská verze.

Dalo by se předpokládat, že v rovinatém Maďarsku to bude podobně jako v Polsku o sprinterech. Jenže omyl. I v Maďarsku našli terén, který schopnosti sprinterů eliminoval natolik, že jich na startu moc nebylo.

Jelo se z Budapešti do Pannonhalmy na trase dlouhé 157 km a celkový součet nastoupaných metrů nebyl velký, pouze 1371 metrů. Jenže spíše jen mírně zvlněný terén vygradoval v samém závěru. Na kopci u malého města Pannonhalma (Panonský vrch) totiž stojí klášterní komplex zapsaný na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a k němu vede cesta. A je pořádně prudká. Má sotva jeden kilometr, ale je dlážděná a její průměrný sklon vykazuje přes 9%, obsahuje však úseky přesahující 15%. A aby selekce byla více než značná, naložili ho pořadatelé cyklistům dvakrát. Po prvním výjezdu zbývalo do cíle 5,5 km, v nichž cyklisté klesli pod kopec, objeli ho a znovu nahoru, tentokrát už do cíle.

Trasa závodu je shodná s tou loňskou, kdy se jako první vyšplhal do cíle Michal Schlegel (tehdy Elkov-Kasper), 4. byl Adam Ťoupalík, 11. Matúš Štoček, 13. Tomáš Kalojíros, 16. Pavel Gruber a 20. Michal Rotter (tehdy Favorit Brno).

Letos tu končil maďarský šampionát, který vyhrál Attila Valter (Groupama-FDJ), cíle se dočkalo 16 závodníků a dojíždělo se po jednom s výjimkou prvních dvou, kdy druhý Márton Dina (EOLO-Kometa) prohrál o pouhé 3 vteřiny.

Na startu maďarské V4 se sešlo hodně Maďarů, ale nejvíc bylo Čechů, soustředěných do šesti týmů: AC Sparta, ATT Investments, Dukla Praha, Elkov-Kasper, Favorit Brno a Tufo-Pardus Prostějov. Největšími soupeři měly být především kontinentální týmy, zvláště ty polské HRE Mazowsze a Voster ATS, také italský Beltrami a rakouský Hrinkow. Do této kategorie patřila i Dukla Bánská Bystrica, německo-polský Santic-Wibatech a Kuwait Pro Cycling. Celkem 155 cyklistů v 28 týmech a 17 národností.

Elkov-Kasper postavil nejspíš to nejlepší, čím do takového terénu aktuálně disponuje: Jakub Otruba, Adam a Jakub Ťoupalíkové, Jan Bárta, Michael Kukrle a Filip Řeha (průměrný věk 26 let a 4 měsíce). Obdobné se dalo říci i o ATT Investments: Michal Schuran, Jan Kašpar, Karel Camrda, Tomáš Jakoubek, Matúš Štoček a Mika Heming (22/10). Největší předpoklady uspět z Tufo-Pardus (24/2) měl Pavel Gruber, z Dukly Praha (23/8) Petr Fiala, z Favoritu (21/2) Martin Voltr a v týmu Sparty (26/1) bylo zajímavé sledovat, jak se dostává zpět do formy po těžkém pádu v Nizozemsku z poloviny dubna Tomáš Kalojíros.

Petr Fiala, Michal Schuran a za nimi Martin Voltr.

Od odmávnutí ostrého startu, který se odehrál za skoro jasného počasí a 36°C, přičemž výhled mluvil až o 38°C, začal boj o účast v úniku. Nejprve získalo malý náskok 6 jezdců, poté 20, pak zase 5, ale po 20 km byl peloton stále pohromadě. A nic se na tom nezměnilo ani po dalších 10 km. Teprve 36 km po startu se podařilo odjet trojici Lars Quaedvlieg (nizozemský klubový Global), Jordan Andrejev (Bulharsko) a Tomáš Kalojíros (AC Sparta Praha). Po 45 km získali odstup 2:20 min. Maxima dosáhli po 95 km, kdy náskok činil 5:45 min. Pak začal díky úsilí především jezdců Elkov-Kasper a ATT Investments rychle klesat a po 130 km bylo po úniku.

Po prvním průjezdu Pannohalmou se oddělila skupina 23 cyklistů s malým náskokem na další skupinu. V samotném cílovém stoupání útočil jako první Elkov-Kasper. A podobně jako v české verzi ve stoupání na Špilberk (viz titulní snímek) byl i na vrcholu stoupání k benediktinskému klášternímu komplexu nejdříve Adam Ťoupalík (Elkov-Kasper). Druhý s odstupem 15 vteřin dojel Thomas Pesenti z Beltrami TSA Tre Colli a třetí o dalších 7 vteřin zpět Barnabas Peák z maďarské reprezentace.

V cílových okruzích jsme se snažili držet si čelní pozici. To se podařilo a v posledním kilometrovém stoupání jsem nastoupil hned odspodu, protože jsem věděl, že do cíle bude lepší dojet v menší skupině. Nakonec to ale dalo až na cílovou pásku, tak jsem za celý tým spokojený,“ řekl Adam Ťoupalík.

Z českých týmů se v první desítce umístili ještě Mika Heming na 5. a Karel Camrda na 6. místě (oba ATT Investments). "Samozřejmě pódium by bylo hezčí, ale kluci pracovali celý den velmi dobře. Zítra na Slovensku máme další šanci," řekl po závodě pro RoadCycling.CZ Petr Kaltofen, sportovní ředitel ATT Investments.

V druhé desítce dokončilo dalších pět českých cyklistů, výhradně z ATT Investments (14. Tomáš Jakoubek, 18. Michal Schuran) a Elkov-Kasper (15. Jakub Otruba, 17. Filip Řeha a 19. Jakub Ťoupalík). Víc jak jednoho závodníka v první dvacítce měly pouze HRE Mazowsze (7. Jakub Kaczmarek a 13. Piotr Brozyna) a Hrinkow (11. Daniel Eichinger a 16. Timon Loderer), takže oba české týmy závod zcela ovládly. V součtu časů prvních tří z každého týmu byl nejlepší Elkov-Kasper o 15 vteřin před ATT Investments.

Adam Ťoupalík rozšířil týmovou sbírku UCI bodů o dalších 40, Mika Heming a Karel Camrda dali dohromady bodů 25.