Rojasová získala třetí titul mistryně světa v trojskoku. Baršim kraloval mezi výškaři

Světová rekordmanka Yulimar Rojasová má jako první atletka třetí světový titul v trojskoku. Venezuelská favoritka na šampionátu v Eugene zvítězila výkonem 15,47 metru. Ze třetího světového zlata za sebou se radoval také výškař Mutaz Essa Baršim. Na světový trůn se vrátily dvě vítězky z Londýna 2017 - mílařka Faith Kipyegonová a vícebojařka Nafissatou Thiamová.

Eugene (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yulimar Rojasová při doskoku

Yulimar Rojasová při doskoku | Foto: Aleksandra Szmigiel | Zdroj: Reuters

Rojasová po první sérii překvapivě nevedla, když ji Jamajčanka Shanieka Rickettsová skokem dlouhým 14,89 metru předstihla i v čele aktuálních světových tabulek. To ale netrvalo dlouho. Hned druhým skokem Rojasová bezmála o půl metru přeletěla patnáctimetrovou hranici a prakticky rozhodla o svém vítězství. Pak předvedla ještě dva patnáctimetrové skoky, ale už se nezlepšila.

Zlatý skok Rojasové

Suverénně si ve výškařském sektoru počínal Baršim. Hvězdný Katařan předvedl šest úspěšných skoků, které ho vynesly až k letošnímu světovému maximu 237 centimetrů. Dál skákat nemusel, protože takhle vysoko se nikdo jiný nedostal.

Druhý olympijský vítěz z Tokia Ital Gianmarco Tamberi si počínal lépe než v utrápené kvalifikaci, ale 233 centimetrů mu stačilo jen na čtvrté místo. Lepším zápisem ho o medaili připravil Ukrajinec Andrij Procenko. Stříbro získal halový mistr světa U Sang-hjok z Koreje, který zdolal 235 centimetrů.

Sestřih soutěže výškařů

Velmi rychlé bylo finále závodu na 1500 metrů žen, v němž favoritky na nic nečekaly a záhy utekly zbytku startovního pole. Při náběhu do posledního kola byla v čele trojice Kipyegovová, Gudaf Tsegayová a Laura Muirová.

Nejvíce sil ve finiši měla dvojnásobná olympijská vítězka Keňanka Kipyegonová, která proběhla cílem za 3:52,96 a po druhém místě Dauhá 2019 znovu na MS vyhrála. Stříbro v úterý získala Etiopanka Tsegayová (3:54,52), bronz vybojovala stříbrná olympijská medailistka Britka Muirová (3:55,28).

V sedmiboji rozhodla poslední disciplína

Druhý světový titul má dvojnásobná olympijská vítězka v sedmiboji Thiamová. Rozhodla o něm v závěrečném běhu na 800 metrů, v němž si vylepšila osobní rekord na 2:13,00 a jasně předstihla průběžně vedoucí Nizozemku Anouk Vetterovou. Pořadí na prvních dvou místech bylo stejné jako na loňských olympijských hrách v Tokiu. Tentokrát získala Thiamová 6947 a Vetterová 6867 bodů.

Belgická favoritka Thiamová vedla většinu dvoudenní soutěže. Do čela se dostala po druhé disciplíně, kterou je její silná výška, a vedoucí pozici držela ještě po dálce. Hod oštěpem ale poměr sil změnil.

Vítězka letošního prestižního víceboje v Götzisu Vetterová hodila 58,29 metru, čímž porazila svou belgickou rivalku o více než pět metrů. V přepočtu to znamenalo rozdíl 102 bodů a díky tomu měla Vetterová do závěrečného běhu zhruba 1,3 sekundy k dobru.

Souhrn výkonů Thiamové

To jí ale nestačilo, na osmistovce prohrála s Thiamovou o více než sedm sekund. Sedmadvacetiletá Belgičanka navázala na titul z Londýna 2017. Před třemi lety v Dauhá byla na světovém šampionátu druhá za Britkou Katharinou Johnsonovou-Thompsonovou, která v Eugene po zdravotních i dalších problémech skončila až osmá se ziskem 6222 bodů.

Bronzovou medaili získala domácí Američanka Anna Hallová, která se v jednadvaceti letech radovala ze životního úspěchu. Po výhře v závěrečné osmistovce uzavřela sedmiboj na 6755 bodech.

Sestřih závodu na 3000 metrů překážek

V běhu na 3000 metrů překážek pozici olympijského vítěze potvrdil Maročan Sufján El Bakkali, který pomalý závod rozhodl na posledním vodním příkopu. Na Lamechu Girmu z Etiopie stejně jako v Tokiu a na MS v Dauhá 2019 zbylo stříbro. Třetí skončil Keňan Conseslus Kipruto, pro něhož je to už pátá světová medaile z této disciplíny. Dvojnásobný šampion nechyběl na MS na stupních vítězů od Moskvy 2013.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít