Evropský šampionát se skládal z časovek jednotlivců, závodu mixů a hromadných závodů. Mixů, které se jely v pátek a kdy z každé země odstartovala do časovky nejprve dvojice jednoho a po dojetí navázala dvojice druhého pohlaví, jsme se neúčastnili. Na startu se prezentovalo v juniorech 11 a v U23 9 zemí, mezi nimi povětšinou ty s nejširší cyklistickou základnou s výjimkou Španělska, dále domácí Portugalsko a také Estonsko. V kategorii juniorů navíc Ukrajina a Litva a v U23 Polsko. Juniory vyhráli Italové před Němci a Estonci, U23 Němci před Švýcary a Nizozemci.

Do čtvrtečních časovek jednotlivců jsme nasadili celkem 6 lidí. Nejlépe dopadl junior Pavel Novák, kterému bude v prosinici 18 let, když na 8. místě z 52 startujících ztratil na vítěze +1:34 min. Mathias Vacek v kategorii U23 dokončil časovku na 15. místě ze 44 startujících (+1:34). Mathiasovi bylo před měsícem 20 let. O místo horší než Vacek skončila v závodě juniorek, do kterého odstartovalo 34 cyklistek, Eliška Kvasničková (+2:16). Dva další naši zástupci brali 20. místa. Jednak junior Štěpán Telecký (2:07), který je o 4 měsíce starší než Novák, a jednak Denisa Slámová v závodě kategorie U23 (+4:32), když horší bylo jen 9 závodnic. Mezi ně patřila i druhá česká cyklistka v této kategorii, Kristýna Burlová (+5:01), která byla klasifikována na 23. místě. Denise bude v srpnu 22 let a Kristýně bylo v březnu 20.

Můžeme si vyprávět o tom, že Mathias má najeto málo závodních kilometrů, že Denisa přišla do světa cyklistiky loni od atletiky, že Kristýna byla přemotivovaná a dělala chyby včetně toho, že spadla, ale na konečných výsledcích to nic nemění. Samozřejmě, že všechny zmíněné okolnosti jsou důležité, zvláště pak u dívek v jejich budoucím rozvoji, ale pokud budeme brát jako rozhodující dosažené výsledky, pak kromě slušného standardu Pavla Nováka pro nás časovky nevyzněly dobře. Co by tohle hodnocení mohlo ještě zhoršit, je fakt, že jsme do časovek - s výjimkou Kristýny Burlové, která skončila na 3. místě - nasadili to nejlepší z národního mistrovství. Novák, Kvasničková, Vacek i Slámová jsou českými šampiony v časovce ve své kategorii, Telecký dojel na 2. místě za Novákem.

I reprezentační trenér - přestože pochopitelně i z titulu své pozice hledá především pozitiva - musel přiznat: "V časovkách jsme věřili a doufali ve víc, než jsme dosáhli."

Do juniorů jsme vkládali značné naděje. Šampionát zvládl nejlépe Pavel Novák (uprostřed).

Časovky tedy moc nevyšly, zbývalo upnout pozornost na hromadné závody. Zvláště pak chlapců, protože všeobecně panuje přesvědčení, že v těchto kategoriích máme v současnosti silnou generaci, která dokáže jezdit vyrovnaně se světovou špičkou.

V juniorkách Eliška Kvasničková v hromadném závodě potvrdila, že nevalné umístění v časovce bylo skutečně spíše dílem nezkušenosti, než výkonnosti. Z naší čtveřice, která stanula na startu, dojela suverénně nejlépe na 13. místě z celkového počtu 92 závodnic. Nela Slaníková odstoupila po pádu v prvních fázích závodu, Barbora Němcová byla odvolána pro překročení časového limitu. A na Julii Kopecky byl závod pravděpodobně profilově příliš náročný, takže brala 46. místo (+6:55).

"Eliška vnáší do české ženské cyklistiky pověstný svěží vítr. Ona doslova cyklistikou žije. Je schopná se mnou hodiny konzultovat vše, co se cyklistiky týká. Má velké předpoklady prosadit se. Zvláště její silové parametry jsou skvělé. Co ji nyní nejvíc hendikepuje, je nedostatek zkušeností a z něho plynoucí technické a taktické chyby," hodnotí tuto mladou závodnici reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Tahle slova potvrdila Eliška i tím, že v hromadném závodě vyhrála spurt první početnější skupiny a v domnění, že před nimi nikdo není, zvedla ruce nad hlavu jako vítězka závodu. Stává se to i renomovanějším cyklistům včetně těch z World Tour. O to vůbec nejde. Co je důležité, cíl byl do mírného stoupání, trenér ji nabádal před závodem, aby si spurt nechala na poslední padesátku, ale Eliška za to vzala 300 metrů před cílem a nikdo už se před ní nedostal. Nezbývá, než držet palce, aby Elišce nadšení pro cyklistiku vydrželo dostatečně dlouho.

Nejméně nadějí se vkládalo do obou dívek v kategorii U23, které ve stejném složení jako do časovky odstartovaly i do hromadného závodu. A tohle očekávání se potvrdilo 43. místem Kristýny Burlové a 54. Denisy Slámové v poslední početnější skupině, která dorazila do cíle +9:06 minuty za vítězkou.

"Denisa potenciál prosadit se určitě má. Je teď hlavně na ní, zda zůstane sama, bude trénovat a závodit hlavně pro sebe a pro radost z ježdění, a občas se objeví na nějakém prestižnějším závodě, nebo si najde tým a bude cíleně směřovat k všeobecnému cyklistickému růstu," poznamenal Tomáš Konečný k závodnici, která tak čeřila vodu při letošním mistrovském závodě, aniž by se příliš nechala svazovat taktikou, aby pak byla v cíli poslední z vedoucí pětice.

Denisa Slámová a Kristýna Burlová

Velká očekávání jsme naopak mohli mít a také měli od závodu juniorů. Sestava Martin Bárta, Milan Kadlec, Pavel Novák, Daniel Mráz, Štěpán Telecký a nováček v reprezentaci Filip Chýle vzbuzovala oprávněné naděje. Speciálně první tři jmenovaní, což jsou medailisté z letošního mistrovství republiky. Nenaplněné velké naděje plodí větší zklamání. 14. místo Pavla Nováka (+2:33) a zvláště pak  odstup Bárty s Kadlecem (+6:50) na 33., resp. 35. místě žádný důvod k oslavám nezadaly. A umístění zbylých tří v sedmé desítce konečného pořadí, v poslední skupině, která závod dokončila, a ztráta +16:38 jen tento dojem umocnily.

"Velkou roli sehrálo až nelidské horko kolem 42°C. To už je extrém, na který každý organizmus reaguje po svém. Ocenit se dá určitě výkon Pavla Nováka. Dokázal si sólově dojet první skupinu, která potom bojovala o 4. místo. Jenže Pavel není dobrý spurtér a to pak výsledek vypadá opticky horší. Třeba Estonec Pajur, kterého Pavel dopředu v podstatě dovezl, pak zaspurtoval na 6. místě," vyslovil své mínění k detailnějším okolnostem reprezentační trenér.

Milan Kadlec a Martin Bárta v cíli závodu juniorů.

Se vším se dá souhlasit, dokonce podpořit argumentem, že 67 závodníků se do cíle vůbec nedostalo, ale také namítnout, že pro všechny byly podmínky stejné a vzato čistě matematicky, 14. místo ze 138 startujících je určitě dost dobré, ale nikoli dech beroucí. Nezbývalo, než jako onen tonoucí se chytit posledního stébla a doufat v "zázrak" v závěrečném závodě celého mistrovství.

A bingo! Kluci v závodě U23, do kterého vyslal reprezentační trenér sestavu Mathias Vacek, Pavel Bittner, Petr Kelemen, Jakub Ťoupalík, Filip Řeha a Karel Vacek, zajeli velmi dobře. Čtyři z nich dokončili v hlavním poli o 46 lidech, které dojelo do cíle jen o 3 vteřiny později než ujetá čtveřice, z níž se na 2. místo prosadil Mathias Vacek. A výsledkově tento úspěch podpořil 8. místem Pavel Bittner.

"Jaké že bylo letošní Mistrovství Evropy pro české barvy? Máme medaili, takže úspěšné," mohl se hodně radovat i si po výsledcích v předešlých závodech Mistrovství Evropy trošku oddechnout Tomáš Konečný.

Tahle medaile byla důležitá pro hodnocení celého šampionátu, pro českou cyklistiku, ale i pro reprezentačního trenéra, neboť může být vnímána jako sladká tečka, jelikož se Tomáš Konečný po devíti letech rozloučí k 31. srpnu se svou svazovou rolí reprezentačního trenéra.

V cílovém stoupání atakoval Mathias Vacek a dokázal odpojit Němce i Maďara. Oba se ale dokázali dotáhnout a Němec Engelhardt pak Mathiase ve spurtu porazil.

Medailová bilance celého šampionátu. když vynecháme závod mixů, vypadá následovně: Německo a Nizozemsko 2 - 0 - 1, Francie 1 - 1 - 3, Belgie 1 - 1 - 1, Itálie 0 - 3 - 2. To je první skupina úspěšných. A jak vidno, jde o země cyklisticky nejvyspělejší. Za nimi následuje pětice zemí, které vybojovaly po jedné medaili: zlato Lucembursko a Švýcarsko, stříbro Norsko, Chorvatsko a Česká republika. Bez medailového zisku zůstalo mj. Španělsko, Británie, Dánsko, Rakousko, Polsko, Slovinsko i Portugalsko.

Na výsledky lze tedy nahlížet podle známého úkazu, že sklenice může být z poloviny plná nebo z poloviny prázdná. Měli jsme ambice, mohlo to být lepší. Na druhou stranu, co asi říkají země, kde má cyklistika docela silné kořeny a na jejichž stromě se tentokrát neurodilo.

V našem případě to vypadá, že vnímáno přes dosažené výsledky a získané medaile, byl evropský šampionát dost přesným obrazem stavu naší cyklistiky. Na to, jak ve srovnání s cyklisticky nejvyspělejšími zeměmi máme početnou základnu, dokážeme často vydolovat skvělé, i když spíše ojedinělé, výsledky. To první charakterizovala většina výsledků v časovkách i v hromadných závodech. To druhé pak naznačily výsledky Elišky Kvasničkové a Pavla Nováka a zcela potvrdila medaile Mathiase Vacka.