7. etapa: Juliette Labous dokázala, že je budoucností francouzské cyklistiky

Většina horských etap Gira d´Italia Donne minulých let měla podobný scénář – rovinatý profil s těžkým stoupáním v závěru, např. na Monte Zoncolan. Tentokrát byl přichystán výstup do Passo del Maniva v nadmořské výšce 1743 metrů. Vyhraje únik, nebo jedna z trojice favoritek na celkové pořadí? Chybou nejsilnějších týmů bylo… pustit do úniku 23letou Juliette Labous. Francouzská cyklistka na 22. místě celkové klasifikace ztrácela téměř 12 minut, ale v loňském Giru skončila na 7. místě, které více vypovídá o jejích vrchařských schopnostech. A favoritky dokonale zaskočila, v cíli byla o více než minutu a půl před druhou Annemiek van Vleuten a v celkové klasifikaci vyletěla na 12. místo. Tři nejlepší v GC Annemiek van Vleuten, Mavi García a Marta Cavalli dorazily do průsmyku v rozmezí 10 sekund, rozhodující momenty Gira byly odloženy o 24 hodin.

Juliette Labous zřejmě za pár let vymění v pozici francouzské jedničky Audrey Cordon-Ragot. V roce 2019 definitivně zvolila cyklistickou budoucnost, když ukončila působení v armádě, které nebylo dále možné skloubit se světovým pelotonem. Stává se lepší a lepší vrchařskou, což je nepochybně podstatný krok za největšími vítězstvími. A dokázala improvizovat: „Nikdy jsem nebyla v úniku, který by to dotáhl až do finále, takže to bylo zvláštní, musela jsem přemýšlet, jak vyhrát.“ Juliette Labous se poprvé radovala z vítězství u nás na Tour de Feminim – O cenu Českého Švýcarska, stala se mistryní své země v časovce, letos vyhrála etapový závod Vuelta a Burgos Feminas. Vytrvale se pohybuje v nejlepší desítce velkých závodů, ale triumf na Giru d´Italia jí dosud unikal. A možná si důkazem špičkových schopností zajistila nominaci na Tour de France Femmes.

Do etapy nenastoupila Marianne Vos, která na sociálních sítích uveřejnila vzkaz, že je spokojena s dvěma etapovými triumfy, potřebuje regeneraci a chce se soustředit na další týmové cíle. Jaké, to je každému naprosto zřejmé – Tour de France Femmes startuje již 24. července. Svou účast na Giru ukončila i dvojice týmu Bepink, za který startuje Markéta Hájková – Silvia Zanardi a Matilde Vitillo odjely na ME do 23 let.

8. etapa: Mat Annemiek van Vleuten a „promiň, mami“

V posledních pěti letech vyhrály Giro d´Italia Donne pouze dvě cyklistky – Anna van der Breggen a Annemiek van Vleuten. Ta první ukončila kariéru, té druhé se tak ještě více otevřely dveře za dalším triumfem. A otevřených dveří dokázala Annemiek van Vleuten využít a znovu zvýšila svůj náskok v celkové klasifikaci i v počtu dnů v růžovém dresu na italském Giru, žádná cyklistka v historii závodu se jí v tomto směru nevyrovná – vyhrála etapu, což znamenalo již 21. den v maglia rosa.

V polovině etapy byla po 15kilometrovém stoupání na Passo Bordala vpředu vítězka prologu Kristen Faulkner, která útočila na druhé etapové prvenství a na zelený dres nejlepší vrchařky. Rozhodovalo se ale až ve stoupání na druhou vrchařskou prémii Lago di Cei. A tam šla za rozhodnutím o osudu Gira d´Italia Annemiek van Vleuten. Kolegyně z Movistaru Jelena Erić jí rozjela útok a nizozemská favoritka několika nástupy zničila všechny soupeřky včetně nejdéle odolávající Marty Cavalli. Hlubokou krizí procházela Mavi García, která ztratila tři minuty a druhou příčku v celkové klasifikaci.

Pouze 5 kilometrů před cílem ve sjezdu z vrchařské prémie Lago di Cei najížděla Annemiek van Vleuten v rychlosti 85 km/h do pravotočivé zatáčky. Najednou jí podklouzlo zadní kolo, dokázala zpomalit a situaci zvládnout, ale pádu se nevyhnula. Krev na odřeném předloktí a pád na bok ji nezastavily, okamžitě byla na nohách, na kole a vítězně dojela etapu, v pádu ztratila pouze dvacet sekund. V rozhovoru po dojezdu zmínila: „Promiň, mami.“ Nepochybně si vzpomněla na děsivý pád v olympijském závodě v Riu. Její matka si tehdy myslela, že je dcera mrtvá, když ležela dlouho nehybně přes obrubník, ten obrázek rodič nepochybně nikdy nezapomene. Tentokrát Annemiek van Vleuten své roztančené kolo zvládla a vyhrála s minutovým náskokem na Martu Cavalli.

Do etapy nenastoupila česká mistryně Tereza Neumanová, důvodem byly následky pádu před dvěma dny. V pelotonu tak zůstala jediná česká cyklistka Markéta Hájková.

9. etapa: Fenomenální kousek Kristen Faulkner

Jedenáct kilometrů na Fai della Paganella, deset na Passo Durone a dalších více než šest na Passo Daone. Předposlední etapu Gira d´Italia nejlépe charakterizuje počet vertikálních metrů – 3170. Číslo nevídané v etapových závodech žen. O tisíc metrů více, než bývá obvyklé. Možná nejobtížnější etapa v historii ženského Gira, těžko takový údaj v možná neexistujících archivech dohledat.

Kristen Faulkner postavou rozhodně není tradiční vrchařkou. Rodačka z Aljašky ovládla prolog, ovšem způsob, jakým dominovala nejnáročnější horské etapě, opravdu ohromil. Byla první na všech třech vrchařských prémiích dne, což znamenalo zisk zeleného dresu, první byla i v cíli. Společně s ní jela vpředu drobná 21letá italská vrchařka Gaia Realini, už loni celkově jedenáctá. Tempařce z Aljašky nakonec nestačila.

Annemiek van Vleuten tentokrát neriskovala, lekce z minulého dne stačila. Navíc, neměla důvod, v celkové klasifikaci vedla o více než dvě minuty a před sebou má další cíl – Tour de France Femmes. Etapa do San Lorenzo Dorsino v Trentinu definitivně znamenala třetí vítězství Annemiek van Vleuten v celkové klasifikaci Gira d´Italia, čímž vyrovnala výkon Marianne Vos. O jedno více má Anna van der Breggen.

Podruhé za sebou dojela na druhém místě v etapě Marta Cavalli. Všestranně nadaná 24letá Italka začala svou kariéru na dráze, ovšem vyrůstá z ní špičková vrchařka a klasikářka. Vyhrála Amstel Gold Race i Valonský šíp se závěrečným výšlapem na Mur de Huy, kde porazila druhou Annemiek van Vleuten. A dodala i triumf na Mont Ventoux v Dénivelé Challenges. Jezdí v barvách mimořádně silné stáje FDJ a chystá se i na Tour de France: „Budeme tam podporovat Cecilii Uttrup Ludwigovou jako kapitánku a dáme všechno do toho, abychom vybojovaly stupně vítězů.“ Otázkou je, zda po výkonech Marty Cavalli bude skutečně kapitánkou sestavy FDJ na Tour de France Femmes Cecilie Uttrup Ludwigová.

10. etapa: Spurterský finiš v Padově pro Chiaru Consonni

„Chceme etapové vítězství a co nejvíce umístění v top 10“, to byla slova Terezy Neumanové před startem Gira. Na etapový triumf sestava Liv Racing Xstra nedosáhla, ale v poslední etapě ročníku byla blízko. Byla to čtvrtá rovinatá etapa, předcházející tři skončily vždy hromadným spurtem. Šesté, čtvrté a sedmé místo v nich vybojovala spurterka Liv Racing Xstra Rachele Barbieri. Stupně vítězek si ve všech třech případech rozdělily pouze tři cyklistky – Elisa Balsamo, Marianne Vos a Charlotte Kool. Odstoupením Marianne Vos se uvolnilo místo…

Do poslední zatáčky před cílem najela Rachele Barbieri dokonale a mnohem rychleji než soupeřky. Jedinou výjimkou byla Chiara Consonni. Zdálo se, že poslední den skutečně etapové prvenství Rachele Barbieri vyjde. Jenže, Chiara Consonni byla nakonec rychlejší. Mistryně světa Elisa Balsamo zůstala pozadu, čtvrtým místem ztratila i vítězství v bodovací soutěži, které bere Annemiek van Vleuten.

Annemiek van Vleuten vyhrála Giro d´Italia Donne o 1:52 před Martou Cavalli, třetí skončila Mavi García se ztrátou 5:56.

Za dva týdny Tour de France Femmes

24. července odstartuje v Paříži inaugurační ročník Tour de France Femmes. Startovním místem celého závodu bude jeden ze symbolů Paříže Eiffelova věž, úvodní etapa se jede na okruzích v Paříži a finišovat se bude na Avenue des Champs-Élysées. Další etapy jsou rovinaté, nebo mírně kopcovité, o vítězce prvního ročníku se bude rozhodovat v horských etapách ve Vogézách. Předposlední etapa má v závěru stoupání na Grand Ballon a závěrečná osmá stoupá na Ballon d'Alsace a finišuje na La Planche des Belles Filles v nadmořské výšce 1140 metrů. To vše jsou proslulé kopce historie Tour de France, kde se mnohokrát rozhodovalo o žlutém dresu.

Dosud nejnáročnějším etapovým závodem žen je Giro d´Italia, které má deset závodních dnů. Ovšem Tour de France má… jméno. Největší jméno ve světové cyklistice. A právě z tohoto důvodu bude i v ženském pelotonu její inaugurační ročník největším tahákem a výzvou. Na startu budou nejlepší z Gira d´Italia a navíc mj. Demi Vollering, Ashleigh Moolman, Katarzyna Niewiadoma, Ellen van Dijk a Lorena Wiebes.