Zlato Spěšné v short tracku, zklamání z cross - country, skvělý bronz Šafářové v eliminatoru...

Autor: Tomáš Ježek

Mistrovství Evropy horských kol v portugalské Anadii bylo v neděli zakončeno závody kategorií U23. Triumf vybojovala v kategorii žen Puck Pieterse (NED), nejlepší Češkou byla 13. Adéla Holubová, v mužích zvítězil Simone Avondetto (ITA), Jan Sáska dojel na 15. pozici.

Letošní oddělení evropského šampionátu v cross - country pro elitní kategorie od juniorů a "třiadvacítkářů" přineslo své plusy i minusy. Na startu short tracku, štafet ani sprintu eliminatoru jsme sice neviděli největší hvězdy světového mountainbikingu, o to větší šance na úspěch ale získali jiní závodníci. Juniorské kategorie ale na konkurenci nestrádaly, o to cennější je proto zlato Simony Spěšné ze čtvrtečního premiérového mistrovství Evropy v short tracku.

Druhou medaili vybojovala v pátečních sprintech Zuzana Šafářová, když dojela na 3. místě. V sobotu pak přišly na řadu závody cross - country juniorských kategorií. Největší naděje vkládali fanoušci české reprezentace do Simony Spěšně, která patřila mezi hlavní favoritky závodu. Sobota 2. 7. 2022 ale nebyla její šťastným dnem, závod bohužel nedokončila...

"Zaváděčka se mi povedla, odstartovala jsem dobře. Vůbec mi to ale nejelo, udělalo se mi špatně a vůbec to nechápu. Dostala jsem skoro až migrénu a nic jsem neviděla, ve třetím kole se mi pak na nejdelším kopci udělalo špatně a flákla jsem sebou. Nevěděla jsem vůbec, co se děje, dali mi kapačku a pak jsem šla ještě na doping. Jednou je člověk nahoře, jednou dole, je blbý, že se mi tohle stalo zrovna na mistrovství Evropy, jsem z toho hodně zklamaná," líčila po závodě dojatá Simona.

Eliška Hanáková

Nejlepším výsledkem v kategorii juniorek tak bylo 15. místo Elišky Hanákové: "Závod byl celkem dlouhý, také se tu projevilo velké teplo, kdy jsme při závodě měli zhruba 35 stupňů Celsia. První tři kola jsem se držela na předních příčkách myslím, že to bylo 6.-7. místo, bohužel se na mně podepsalo velké vedro a nebyla jsem schopná jet v takovém tempu další dvě kola a postupně jsem se propadala pořadím dolů, dále mě zbrzdil defekt předního kola, který ale nebyl moc velkým zdržením, jelikož jsem prorazila plášť těsně před druhým depem a perfektní výměna kola v podání Jirky Štěpaníka mě stála v uvozovkách jen dvě příčky. V cíli jsem nakonec byla na 15. místě, s čímž nejsem moc spokojená, ale ze závodu si odnáším spoustu cenných zkušeností a také ponaučení, že počasí může závod velmi ovlivnit. Ještě bych chtěla poděkovat celému realizačnímu týmu za skvěle odvedenou práci a také mému trenérovi za skvělou přípravu," sdělila nám na dálku Eliška.

Monique Halter opět suverénně vítězí

V závodě zvítězila favorizovaná Švýcarka Monique Halter, na druhém místě byla její krajanka Lea Huber, třetí Polka Natalia Grzegorzewska. Co se týče dalších českých závodnic, 19. byla Nela Viktorová, Karla Nováková závod nedokončila.

Velmi dobrý výkon předvedl v kategorii juniorů Ondřej Novotný, který se ze zadních pozic dostával neustále kupředu: "Jelo se mi hodně dobře, celý závod jsem se prokousával dopředu, až na finální 13. pozici. S výsledkem jsem moc spokojený. Trať byla hodně technická, ale i hodně úzká, takže se nedalo moc předjíždět," řekl stručně po závodě Ondřej Novotný.

Ondřej Novotný

V kategorii juniorů zvítězil Dán Gustav Pedersen, Rens Manen z Nizozemska byl druhý, třetí Němec Paul Schehl. Na 31. místě byl Patrik Černý, 36. dokončil Filip Jech a smolný den si vybral Václav Ježek, jehož potkal defekt.

Neděle patřila závodům kategorie U23. V 11:00 odstartovaly ženy a nejlepší výkon z Češek předvedla 13. Adéla Holubová: "S výsledkem i s výkonem jsem velmi spokojená. Myslím, že se všechno sešlo dobře. Jediné, co mě mrzí, je propad na startu, který jsem následně musela sjíždět. Zajela jsem si ale dosavadní nejlepší výsledek na mezinárodní soutěži v kategorii do 23 let, takže radost veliká," sdělila nám Adéla Holubová.

Adéla Holubová

Na 24. pozici dokončila Zuzana Šafářová, Aneta Novotná byla 29. a Karolína Bedrníková 31.

Závod ovládla Puck Pieterse, talentovaná Nizozemka, jež úspěšně kombinuje horská kola s cyklokrosem. Před třemi týdny vyhrála v Leogangu poprvé závod Světového poháru před Line Burquier, která v Portugalsku chyběla. Druhá byla v Anadii Fem van Empel, která má s Puck mnoho společného. Obě úspěšně kombinují cyklokros s horskými koly, obě jsou z Nizozemska a obě vlastní nebo vlastnily v cyklokrose duhový dres. Třetí pak byla Italka Giada Specia.

V závodě mužů U23 triumfoval Ital Simone Avondetto, na druhém místě byl čerstvý mistr Evropy v short tracku Charlie Aldridge (GBR), třetí pak Janis Baumann (SUI).

Nejlépe si z českých reprezentantů vedl Jan Sáska, jenž dojel 15.: "Povedl se mi dneska start, takže první dvě kola jsem dokázal jet v první skupině, ale věděl jsem, že si z toho budu muset trochu zvolnit, takže jsem se dostal do druhé skupiny a víceméně celý závod jsem se pohyboval tak uprostřed, protože tady ta trať byla dost rychlá. Jak jsme jezdili hodně za sebou, nebyly moc velký rozestupy, takže pořád na tu pětku to třeba bylo kousek, ale nedalo se moc předjíždět. Asi v pátém kole jsem se nechal předjet v nejtěžším stoupání, nechtěl jsem se cpát úplně dopředu a to mě asi stálo lepší umístění než to 15. místo. I tak jsem hodně spokojenej, je to pořád letos moje nejlepší umístění, oproti loňsku se to nedá srovnat, takže doufám že už to bude jen lepší."

Jan Sáska v cíli

Na 23. místě byl Jan Zatloukal, 34. dojel Filip Konečný. Mistrovství Evropy mládežnických kategorií je tak u konce a vy se můžete těšit na to elitní, jenž se uskuteční v srpnu v německém Mnichově.

Pokračovat na: Výsledky

Seznam stránek článku:

1. ME Anadia 2022: Češi vezou dvě senzační medaile, cross - country ale dle představ nevyšlo
  2. Výsledky
Přečteno - 6080x Tagy: mistrovství evropy anadia portugalsko
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. OstatníCyklistika bude součástí multisportovního ME i v letech 2026, 2030 a 2034
    Cyklistika bude součástí multisportovního ME i v letech 2026, 2030 a 2034
  2. Mistrovství EvropyZemanová bere bronz na mistrovství Evropy, Boroš v elitě 15.
    Zemanová bere bronz na mistrovství Evropy, Boroš v elitě 15.
  3. Mistrovství EvropyME cyklokrosařů poprvé zařadilo štafety, šampionát ale ohrožuje počasí
    ME cyklokrosařů poprvé zařadilo štafety, šampionát ale ohrožuje počasí
  4. Mistrovství EvropyMistrovství Evropy v cyklokrosu hostí francouzské Pont-Chateau
    Mistrovství Evropy v cyklokrosu hostí francouzské Pont-Chateau
  5. Ostatní závodyPrvními evropskými šampiony na gravelu Stuyven a Wiebes, skvělý Vakoč šestý