Dějství 1: Prolog a Kristen Faulkner

Když se řekne Homer s verzálkou na začátku, někdo si vybaví kresleného pana Simpsona, někdo antického autora básní Ilias a Odysseia. Homer je ale také město na Aljašce, kde se narodila Kristen Faulkner, vítězka prologu letošního ročníku Gira d´Italia Donne. Málokdo očekával vítězství 29leté americké cyklistky BikeExchange-Jayco, přestože před dvěma týdny byla nejrychlejší v časovce na Okolo Švýcarska. Tam nebyla taková konkurence…

Až v roce 2020 podepsala profesionální smlouvu s týmem TIBCO-SVB. V předcházejících letech studovala na Harvardu, kde se věnovala veslování. Dokonce ve své kategorii dosáhla na harvardský rekord. Rodačka z rybářské vesnice daleko na severu amerického kontinentu byla výborná i v dalších sportech, např. v běhu a plavání. Od roku 2016 převládlo nadšení pro cyklistiku. Ranní trénink, poté pracovní vypětí, znovu trénink, tak náročné životní nasazení nebylo možné zvládat do nekonečna. Netuším, v čem byla lepší, zda na kole, nebo v investiční společnosti, každopádně, v roce 2020 přišla nabídka od stáje TIBCO-SVB. A mj. reprezentovala USA na silničářském MS loni v Belgii.

Prolog v Cagliari se jel na 4,7 km a bylo to po dvou silnicích podél moře. Start na Via Saline, cyklistky se poté vracely po promenádě Lungomare Poetto. Minimum zatáček, více síly, než techniky rozhodovalo úvodní dějství Gira d´Italia. A Kristen Faulkner to sedlo dokonale. Dlouho seděla v křesle vedoucí závodnice prologu Georgia Baker. A nemusela být příliš smutná, že byla překonána, o čtyři sekundy byla rychlejší její kolegyně ze sestavy BikeExchange-Jayco. První růžový dres Gira d´Italia, dres, jehož historie sahá do cyklistického dávnověku, vybojovala nezdolná Američanka Kristen Faulkner. O 24 hodin později ho ztratila, ale v historii zapsaná je.

Dějství 2: 1. etapa a Elisa Balsamo

Z přímořského letoviska bělostných pláží Villasimius, kde stěží seženete hezké ubytování pod pět tisíc korun za noc, odstartovala 1. etapa Gira d´Italia Donne. Vítr od moře na trase podél východního pobřeží Sardinie byl strašákem, ale na peloton nedopadl. Rozhodovat se mělo v hromadném spurtu a favoritkami by v takovém případě byly mistryně světa Elisa Balsamo a legenda světové cyklistiky Marianne Vos. V druhé řadě za nimi Emma Norsgaard Bjerg, Lotte Kopecky, Charlotte Kool a Chiara Consonni. Škoda, že italské etapy vynechala Lorena Wiebes, spurterské bitvy by byly dokonalé.

„Moji rodiče jsou vášniví cyklisté“, to jsou slova světové šampionky, a asi tam hledejme její cyklistické schopnosti a talent. Vždyť závodila už v šesti letech, jistě, byly to dětské závody, ale talent se rozvíjel od malička. Elisa Balsamo pochází z Cunea v Piemontu, do hor to není daleko, v dětství se věnovala i lyžování. Pokud to není do hor daleko, je to samozřejmě blízko i k cyklistice. Ta jednoznačně převážila v jejích 13 letech, od tohoto věku měly pedály navrch. Ale není rozenou vrchařkou, naopak, v Piemontu se zrodila spurterka nejvyšší třídy.

„Hra na klavír mi zabrala stejný počet hodin tréninku, jaký jsem věnovala jízdě na kole, a bylo to opravdu nemožné dát dohromady. Ale tato vášeň mi zůstala. Možná, že až jednou ukončím cyklistickou kariéru, vrátím se ke klavíru.“ Elisa Balsamo rozhodně není pouze cyklistkou, přestože špičkovou, a dokonce mistryní světa. Klavír musel ustoupit, čas si ale najde na studium moderní a současné literatury na univerzitě v Turíně. A právě literatura je pro ni báječný prostředek proti stresu během závodů. Jakmile si po závodě najde na hotelovém pokoji volný čas, tráví ho údajně s knihou.

Rovinatá 106 km dlouhá 1. etapa byla velkou příležitostí mistryně světa na zisk růžového dresu. Díky tomu, že v úvodním prologu zajela třetí nejlepší čas se ztrátou pouze 6 sekund na vítězku jménem Kristen Faulkner. Spurt v Tortolì otevřela Marianne Vos, Elisa Balsamo si zkušeně našla její zadní kolo, nasála neskutečnou rychlost a vyrazila vpřed. Bylo to těsné vítězství, ale vítězství to bylo. Elisa Balsamo po triumfu v italském šampionátu poprvé vyhrála etapu Gira. A díky bonusu 10 sekund za první místo se převlékla do růžového dresu.

Dějství 3: 2. etapa a cyklistická legenda Marianne Vos

Poprvé vyhrála Marianne Vos v profesionálním pelotonu na jaře 2006 v závěrečné etapě závodu Gracia-Orlová, tedy na půdě České republiky. Následující rok poprvé triumfovala v etapě Gira d´Italia. To ale byla jen taková rozcvička… V roce 2011 vyhrála na Giru pět etap i celkovou klasifikaci a o rok později to zopakovala. V loňském roce vyhrála dvakrát a počet vítězných etap zaokrouhlila na neuvěřitelných 30. Bylo jen otázkou času, kdy nakousne čtvrtou desítku. Mezitím se stala třikrát mistryní světa v silničním závodě a osmkrát v cyklokrosu, počet profesionálních vítězství dosáhl na číslo 238. To jsou nepochybně data srovnatelná s Eddym Merckxem.

Že Marianne Vos neztrácí rychlost ani v 36 letech potvrdila druhým místem v 1. etapě letošního ročníku Gira. Následující den byla ještě lepší. Přestože v posledním kilometru neměla na rozdíl od svých soupeřek z Treku-Segafredo nebo Movistaru podporu svých kolegyň, její zkušenosti ji vedly na správné místo ve správný čas. Perfektně si našla zadní kolo mistryně světa a vyrazila vpřed. V ten nejlépe odhadnutý moment, Elisa Balsamo nestačila a v kratičkém kopci svěsila nohy.

Marianne Vos se nevzdává: „Po včerejším druhém místě jsem to chtěla zkusit znovu.“ A Marianne Vos ví, že další příležitosti na etapová prvenství na italských silnicích budou již příští týden. Není otázkou, zda padne číslo 32, ale kdy padne číslo 32. Zkusí to znovu, to znamená, že to opět dokáže.

Česká stopa byla vidět

Markéta Hájková se zapsala do výsledkové listiny Gira d´Italia Donne posledním místem v prologu. Nešťastný pád ze startovní rampy naštěstí neměl zdravotní následky, 22letá bojovnice vyskočila na nohy a vyrazila do prvních kilometrů závodu.

Na Giru startuje potřetí, v předcházejících dvou případech ho dokončila. MH: „Zatím jsem na Giru měla štěstí, pomaleji jsem se rozjížděla, první etapy se třeba nepovedly, ale poté už jsem se cítila lépe, výkonnost šla nahoru, což mě motivovalo, že je to den po dni lepší a lepší.“

Start nemohl být méně povedený, ale Markéta Hájková je lvice, z pádu se oklepala a třetí den Gira se probojovala do úniku, takže jsme ji viděli téměř celý přenos Eurosportu. Do vítězného konce to únik nedotáhl, špičkové týmy nepodcenily situaci a pracovaly pro své spurterky.

Je jí 22 let, ale v úniku byla nejstarší. A k nejstarším patří i v týmu Bepink, kde se již po ní žádá, aby rozdávala „rozumy“, aby svými zkušenostmi přispěla k týmovým úspěchům. Situaci v Bepinku navíc komplikuje fakt, že po šesté etapě odjedou dvě kolegyně na mistrovství Evropy do 23 let do Portugalska, Silvia Zanardi tam totiž obhajuje titul. Ve čtyřech se to hůře táhne než v šesti, ale Markéta Hájková to zvládne.

Rachele Barbieri byla v úvodních etapách spurterkou sestavy Liv Racing Xstra. Bylo z toho 6. a 4. místo, rozhodně úspěch v kvalitní konkurenci Gira d´Italia. Podíl na těchto umístěních mezi nejlepšími má trojnásobná mistryně ČR 23letá Tereza Neumanová.

TN: „V týmu jsme dvě sprinterky, já a Rachele Barbieri. Na ní se pojede v rovinatých etapách. V klasikářských kopcovitějších a v etapách s krátkým stoupáním nedaleko před cílem, dostanu přednost já. Pro mne to bude obohacující z druhé strany, byla jsem v závodech sprinterkou týmu, nyní budu rozjíždět kolegyni, což budou nové zkušenosti, které mi mohou pomoci do budoucna. Chceme etapové vítězství a co nejvíce umístění v top 10.“

Na etapové prvenství jejich spolupráce nestačila, ale dvě umístění v nejlepší desítce už stáj Liv Racing Xstra má. A podstatný podíl na tom má i česká cyklistka, která dovezla svou kolegyni do posledního kilometru, tam už to bylo na schopnostech italské spurterky. Každopádně, český mistrovský dres byl vidět.