MENU
zdravy-zivot

OSTEOPORÓZA sa hlási nenápadne. TIETO príznaky neprehliadnite

Rheumatology,Consultation,Senior
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

OSTEOPORÓZA sa hlási nenápadne. TIETO príznaky neprehliadnite

Zákerné ochorenie prichádza postupne, bez toho, aby ste o tom tušili. Začínate pociťovať bolesti chrbta, spozorovali ste zmenu výšky a bývate často unavení? To môžu byť prvé signály, že by ste nemali odkladať návštevu lekára.

Čo by ste o nej mali vedieť?

Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov.Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov.
Osteoporóza postihuje častejšie ženy ako mužov.
Zdroj: Shutterstock

Osteoporóza je ochorenie látkovej premeny kostného tkaniva, laicky povedané rednutie kostí. V kostiach je nízky obsah a hustota minerálov, hlavne vápnika. Následkom toho je stavba kostí narušená, sú krehkejšie a zvyšuje sa riziko zlomenín. Najčastejšie ide o zlomeniny stavcov, krčka stehennej kosti, ramennej kosti a zápästia.

Viac sú ohrozené ženy, pretože majú redšie a tenšie kosti ako muži, a v období menopauzy strácajú kostnú hmotu. Rizikovou skupinou sú aj chronickí „dietári“, vegetariáni a vegáni, osoby s poruchou stravovania, a najmä starší ľudia, ktorým hrozí v dôsledku zlomeniny bedier aj smrť. Úlohu pri vzniku osteoporózy zohrávajú aj genetické faktory.

Ďalšími rizikovými faktormi môže nedostatočný pohyb, málo fyzickej aktivity a fajčenie. Taktiež osoby s artritídou, cukrovkou, celiakou, astmou a zápalovými ochoreniami čriev sú nachýlnejší na vznik osteoporózy.

Pri nedostatku vápnika a vitamínu D dochádza k rednutiu kostí, a preto by ste ich mali prijímať dostatočne v strave alebo formou výživových doplnkov. Bohatým zdrojom sú mastné ryby, sardinky, vajcia, mlieko, huby, celozrnné výrobky, semienka a orechy.Primeraný pobyt na slnku je najrýchlejší a najlacnejší zdroj „déčka“. Prevenciou pred vznikom osteoporózy je aj pravidelné cvičenie a aktívny pohyb, ktorým si budujete a udržujete kostnú hmotu.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zistili mi v krvi zvýšenú hladinu kreatinínu, čo s tým?

Častokrát mierne zvýšenie kreatinínu môže byť spôsobené dehydratáciou, teda nedostatočným príjmom tekutín. Preto v prvom rade by som zvýšil príjem tekutín na dva až dva a pol litra denne a znížil príjem soli v potrave. A za mesiac by som skontroloval u praktického lekára znovu hodnoty obličkových funkcií, teda kreatinín, urea, glomerulárna filtrácia a podľa potreby i minerály. 

Pokiaľ by pretrvávala hodnota zvýšeného kreatinínu, následne by som doporučil nefrologické a urologické vyšetrenie, aby sme vylúčili alebo potvrdili patologickú príčinu, ktorá spôsobuje oslabenie funkcie obličiek a podľa výsledku nasadil ďalší postup. Momentálne by som ale neodoporúčal žiadnu diétu okrem zníženia soli a dostatočného príjmu tekutín a počkal by som na kontrolné vyšetrenie obličkových funkcií. 

čítať viac

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor