MS 2022 bylo zakončeno sprintem - Janošíková sedmá

30.6.2022 Petr Klimpl

Závodem ve sprintu bylo ukončeno letošní mistrovství světa v orientačním běhu. Výborně zaběhla Tereza Janošíková, která skončila sedmá, Tomáš Křivda obsadil 12. příčku.

Prostor sprintu ve Vejle zahrnoval komplexní starou městskou oblast s obchody, dvorky a úzkými uličkami, ale i moderní obytné oblasti s bytovými domy a prostory s veřejnými budovami a školami. Severní část prostoru tvořil 90 metrů vysoký svah, proříznutý hlubokými roklemi a částečně s listnatým lesem. Jižní část byla téměř plochá. Prostorem procházely dvě železnice a dva vodní toky s několika mosty (a tunely pod železnicí). Na východě byla přístavní oblast, ve které bylo v poslední době postaveno mnoho nových bytových domů.

Dopoledne proběhla kvalifikace, z které do odpoledního finále postoupilo z každého rozběhu 15 nejlepších.

Kvalifikace

V mužích z kvalifikace do finále postoupila dvojice našich závodníků - Tomáš Křivda z 3. místa a Jakub Glonek z místa osmého. Martin Roudný ve své premiéře na MS (na poslední chvíli nahradil zdravotně indisponovaného Vojtěch Krále) dobře začal, na mezičase byl šestý, pak však chyboval a z 23. místa nepostoupil. Rozběhy vyhráli Florian Howald (SUI), Yannick Michiels (BEL) a Kristian Jones (GBR). Do finále se nedostal obhájce zlata Isac von Krusenstierna, který těsně nepostoupil.

V ženách budeme mít ve finále trojnásobné zastoupení. V kvalifikaci si nejlépe vedla Tereza Janošíková, která skončila třetí, Adéla Finstrlová byla 12. a Jana Stehlíková patnáctá, jako poslední postupující z rozběhu A půjde odpoledne na trať jako první. V kvalifikačních skupinách byly nejlepší Charlotte Ward (GBR), Simona Aebersold (SUI) a Megan Carter Davies (GBR).

Finále

Tratě byly orientačně velmi technické, opět se pořadatelům podařilo využít řady průchodů do vnitrobloků.

V mužích naprosto jasně vyhrál po skoro bezchybném výkonu vyhrál Kasper Harlem Fosser (NOR), který vedl na všech mezičasech a v cíli měl náskok na v závěru výborně běžícího Gustava Bergmana (SWE) 16 sekund. Třetí nejlepší čas měl Brit Kristian Jones, ale dodatečně byl diskvalifikován a pro bronz si s velkou radostí šel Belgičan Yannick, jehož ztráta na vítěze byla 24 sekund. Na čtvrtém místě skončil Havard Sandstad Eidsmo s odstupem 29 sekund, pátý byl Australan Aston Key a šestý Brit Ralph Street. Velmi dobrý závod zaběhl Tomáš Křivda, který se o 12. místo podělil stejným časem (ztráta 61 sekund) s legendou Danielem Hubmannem. V cíli říkal, že nechtěl dělat chyby, a tak byl opatrný při volbě postupů, ale se svým 12. místem byl nakonec spokojený. Druhý český závodník ve finále Jakub Glonek postupně na trati zrtácel (říkal, že mu "nešly nohy"), nakonec obsadil 13. místo se ztrátou 1:49 min.

31 Jakub Glonek                Czech Republic   15:45 +01:49

Skvělý závod zaběhla v ženách Tereza Janošíková, která obsadila sedmou příčku, jen sekundu za "velkou bednou". Terka se v cíli zmínila o pár chybkách, ale s výsledkem byla velmi spokojená. Největší favoritka Tove Alexandersson skončila jen sekundu před naší nejlepší závodnicí, udělal dvě velké chyby, když vběhla do špatného průchodu. Od roku 2019 tak vyhrál zlato na MS někdo jiný než tato Švédka. Tou byla poslední startující Britka Megan Carter Davies, která vedla na všech mezičasech a v cíli byla o šest sekund dříve než v úvodu trochu chybující Švýcarka Simona Aebersold. Na třetím místě skončila další Britka Alice Leake, která ztratila na vítězku 18 sekund, čtvrté místo obsadila Norka Andrine Benjaminsen (jen sekundu za bronzem) a pátá byla Švýcarka Elena Roos. Adéla Finstrlová po dobrém začátku v závěru trochu ztratila, nakonec z toho byla 26. příčka se ztrátou 90 sekun na vítěznou Britku. Jana Stehlíková startovala jako první, hned v úvodu udělala velkou chybu, ale nakonec z toho při jejím posledním startu na MS nebylo celekm špatné 34. místo.

1 Megan Carter Davies         Great Britain    14:22 +00:00
 2 Simona Aebersold            Switzerland      14:28 +00:06
 3 Alice Leake                 Great Britain    14:40 +00:18
 4 Andrine Benjaminsen         Norway           14:41 +00:19
 5 Elena Roos                  Switzerland      14:46 +00:24
 6 Tove Alexandersson          Sweden           14:51 +00:29
 7 Tereza Janošíková           Czech Republic   14:52 +00:30
 8 Eline Gemperle              Switzerland      14:57 +00:35