Dva závody ŽB-Čechy v Číměři

19.6.2022 Petr Klimpl

Dva závody žebříčku B-Čechy (3. a 4. kolo) připravil Spolek Orientačních Sportů Jindřichův Hradec v Číměři. Po oba dny startovalo přes 1100 závodníků.

Sobota

V sobotu se běžela za velkého horka klasika, která měla centrum v Sedle u Číměře. Beželo se v lesním komplexu mezi obcemi Příbraz, Libořezy, Nový Vojířov, Sedlo, na jihu byl prostor ohraničen hranicí CHKO Treboňsko, resp. státní hranicí s Rakouskem, na severu lesní silnicí Sedlo – Terezský Dvůr, na východě Pstruhovým potokem. V tomto prostoru byl dost kopcovitý terén se středně hustou nepravidelnou sítí komunikací, kde bylo množství skalek a balvanů v dobře průběžném smíšeném lese, místy byly bukové nálety. V nejnižších pasážích byly hustníky s melioračními rýhami a bažinkami. Mapy Dubovice a Říbovka připravil Jan Beneš, tratě postavil Petr Nouza.

V ženách byla nejlepší Zdenka Kozáková (TBM), která o 20 sekund porazila domácí Kamilu Gregorovou, třetí Klára Nechanická (TBM) měla ztrátu skoro čtyři minuty. V mužích vyhrál Osvald Kozák (TBM), druhý David Procházka (LPU) na něj ztratil 1:45 min., ještě o minutu pomalejší byl další pardubický závodník Matěj Kamenický.

Neděle

Na nedělní krátkou trať se závodníci přesunuli do Letního dětského tábora Bílá Skála u Číměře. Tratě postavil Jan Beneš v jihozápadním cípu lesního komplexu mezi obcemi/osadami Číměř, Dobrá Voda, Kunějov a Kunějovské Samoty (na jihu ohraničen silnicí Číměř – Dobrá Voda, na západě silnicí Číměř – Kunějovské Samoty). Mapu Dobrovodské Jednoty opět připravil Jan Beneš, popis zmapovaného terénu zněl: středně prudký svah s třemi lokálními vrcholy, zejména v jižní části je množství kamenů, skalek i skal; významná část prostoru měla kamenitou podložkou, ale jinak byla podložka dobře průběžná ve vzrostlém smíšeném lese; v nižších partiích byly bažinky a lužní porost. Opět se běželo za velkého tepla.

V ženách slavily na orientačně zajímavých tratích úspěch zkušené závodnice; vyhrála 1 Zuzana Jedličková (SHK) o minutu před Zdenkou Kozákovou (TBM), třetí Šárka Sokolářová (TUR) měla ztrátu necelé tři minuty. V mužích si pro vítězství doběhl Matěj Kamenický (LPU), o 54 sekund déle byl v lese další závodník LPU David Procházka, na třetím místě skončil sobotní vítěz Osvald Kozák (TBM), který měl na vítěze ztrátu 1:24 min.