• Vernisáž výstavy obrazů Josefa Synka se křtem monografie

neděle 19.5 16:00 - Muzeum, Blatná

• Vlastivědný výlet na Pravětínská lada

neděle 19.5 7:40 - Volyně – sraz na náměstí Svobody

Jásot i slzy. Chotěmice přivítaly hasičskou extraligu, v neděli se další kolo běží v Tučapech

Autor: Libuše Kolářová

CHOTĚMICE - Hasičky z třebíčských Budíkovic a hasiči z Frýdštejna u Jablonce nad Nisou budou rádi vzpomínat na Chotěmice na Soběslavsku. Vyhráli tam v sobotu odpoledne první kolo letošní EMAS extraligy v požárním sportu. Hasiči z Chotěmic hostili extraligu od roku 2017 už počtvrté a opět všechno klapalo na jedničku, jen startovní pistole občas zazlobila a pohrála si s nervy závodníků při opakovaném startu. I to ale ke sportu patří. Na start se postavilo 53 mužských a 21 ženských týmů. Kromě extraligového pořadí se účastníkům Táborské hasičské ligy započítávaly výsledky jako třetí kolo. Naproti tomu extraliga v Chotěmicích startovala prvním kolem a zítra pokračuje ve sportovním areálu v Tučapech.

Domácí hasiči stíhali zajistit nejen chod soutěže, ale i perfektní občerstvovací servis. V soutěži mužů se ale potvrdilo, že doma není nikdo prorokem. Hasiči Chotěmic se stali kvůli přešlapu na nástřikové čáře jedním ze dvou diskvalifikovaných týmů. Totéž potkalo ještě hasiče z Makova. Dalších jedenáct týmů z 53 mužských soutěžní pokus nedokončilo.

Ve čtyřicítce úspěšných pokusů dlouho výsledkové tabuli vévodil Krotějov Sport, který je také doma na Soběslavsku. Krotějovští měli časem 15,87 jedinou patnáctku a skoro už mohli slavit, když se na start postavil 49. tým v pořadí z Frýdštejna u Jablonce nad Nisou. Kluci letěli jako střely a jim se časomíra zastavila na 15,85. Překonali tak Krotějov o pouhé dvě setiny sekundy a brali první místo. Tým Krotějov Sport si ale časem 15,87 ustanovil svůj nový rekord, tím byl doposud čas 15,95 před čtyřmi roky ze soutěže v Želči.

V extralize mužů skončili třetí hasiči z Drahňovic na Benešovsku (16,11), čtvrtí byli hasiči z Letohradu - Kunčic (16,14), pátý Čikov (16,17), šestý Čechtín (16,19), sedmá příčka patřila týmu Nevcehle (16,28), osmá Trnavě (16,62), devátá Olešnici (16,67) a desátý byl Letohrad Orlice časem 16,7é. Jedenáctou příčku obsadili hasiči ze Sedlčan, kteří se letos zapojili i do Táborské hasičské ligy.

Do soutěže žen se prezentovalo 21 týmů, nedokončily hasičky ze Šebířova a z Chrbonína, kde problém nastal na spoji, který se závodnici nepodařilo spojit. Neúspěch týmu pak přes všechno utěšování kolegyň z týmu dlouho oplakávala v autě.

Velká radost naopak vypukla po doběhnutí týmu Budíkovic, které jsou součástí Třebíče. Jediné tyto hasičky daly patnáctku (15,74). Z druhého místa se radovaly Krasice z Prostějovska (16,29) a ze třetího Stará Říše, která si protestem vymohla opakování svého útoku. Při prvním měla děvčata problém na béčkách a takřka jistě by to skončilo enkem, kdyby nepřiběhl pomocník z publika. Hasičky uplatnily protest za cizí zásah do útoku a mohly nastoupit znovu. Opakovaný útok jim vynesl bronz (16,44). Čtvrté byly Benetice, páté Pšánky, šestá Olešná, sedmé Bojkovice - z táborských ženských týmů se nejlépe vedlo hasičkám ze Zhoře u Tábora, které skončily dvanácté, těsně před dalšími reprezentantkami Táborska z Bezděčína.

Nejlepšími proudaři extraligového kola byli vyhlášeni Nikol Skoupilová z Budíkovic a František Janů z Krotějova Sport.

Stupně vítězů patřily i Táborské hasičské lize

Po předání pohárů a medailí vítězům extraligy přišel na řadu ceremoniál Táborské hasičské ligy, která absolvovala už třetí kolo. Zde byl v mužích Krotějov Sport s časem 15,87 vteřiny jasným vítězem. Patnáctku už nikdo nezaběhl. Druhé skončily Jaronice (16,41) z Českobudějovicka, třetí Bohdalín (16,42) z Pelhřimovska, čtvrté Sedlčany (16,73), pátý Markvarec (17,10), šesté Daměnice (17,43) a pak už přišli další úspěšní z táborského okresu - hasiči ze Skrýchova u Malšic (18,32) a Rybova Lhota (18,54). Právě Rybova Lhota bude na dráze ve Skalici hostit příští sobotu 18. června další Táborskou ligu.

Ženskou soutěž THL vyhrály hasičky ze Zdislavic (17,57), druhé místo vybojovala Zhoř u Tábora (18,53) a třetí Bezděčín (18,58). Čtvrtý byl Zdešov, pátá Nová Včelnice, šesté Chotěmice, kde ženy zachraňovaly domácí čest, a sedmý Choustník.

Nejrychlejšími proudaři Táborské hasičské ligy se stali opět František Janů a z žen Lucie Volková ze Zdislavic.

Organizátoři poděkovali rozhodčím, časoměřičům a pak už se závodníci přesunuli do sportovního areálu v Tučapech, kam se kvůli místní objížďce sice těžce hledá cesta, ale kdo najde, určitě nelituje - večer patří diskotéce a neděle od půl desáté dopoledne dalšímu kolu jak extraligy, tak Táborské hasičské ligy. Jak naznačili tučapští pořadatelé, dráha je připravena a místní restaurace na hřišti prý na neděli chystá na výběr rovnou čtrnáct jídel!