Portugalsko - Česko 2:0Poločas Ronaldovi a spol. stačil. Na Portugalce Češi neměli

MinutaMin. Tým Hráč Akce
33. Cancelo 1 : 0
38. Guedes 2 : 0
Záznam online reportáže

Aktualizováno

Úspěšné tažení české reprezentace ve třetím díle fotbalové Ligy národů skončilo. Pochopitelně v Portugalsku, samozřejmě v konfrontaci s Ronaldem a spol. V Lisabonu nenavázal Šilhavého tým na předchozí výkony v domácích duelech se Švýcarskem a Španělskem, už po poločase prohrával dvoubrankovým rozdílem, a nakonec tuto porážku bral. Aby ne, když vzhledem k průběhu střetnutí byla víc než přijatelná.

Gonçalo Guedes (uprostřed) přijímá gratulaci od kapitána týmu Cristiana Ronalda poté, co vstřelil druhý gól Portugalců v utkání Ligy národů s českým celkem.

Fotogalerie

Lisabon (od našeho zpravodaje) - Už kvůli trenérovi museli Portugalci vyhrát. Vždyť Fernando Santos je vedl v jubilejním 100. zápase. Číslo, na které před ním nedosáhl žádný kouč. Proto mu museli domácí selecao poděkovat. Za titul mistrů Evropy před šesti lety, za triumf v Lize národů 2019.

I proto se domácí od začátku činili. „Předem jsme počítali, že nás zatlačí do obrany," přiznal kouč českého týmu Jaroslav Šilhavý, který udělal v porovnání s utkáním proti Španělům tři avizované změny.

Portugalci nás nechali nadechnout a my toho patřičně nevyužili, litoval Jaroslav ŠilhavýVideo: Sport.cz, FAČR

Jeho svěřenci bránili, i na hvězdného Ronalda dohlíželi, v bloku zkoušeli narušovat domácí akce a čekali na možnost k brejku. Sadílek dokonce po čtvrthodině zkusil ohrozit domácí bránu. Vysoko přestřelil, ale první počin to byl. CR7 ovšem deset minut poté dopadl stejně. Přes Brabce a Zimu se sice k zakončení dostal, ale také pálil na tribunu.

Samo sebou že kvality Portugalců byly znát, pochopitelně že individuální technikou měli navrch, jasně, že jejich územní převaha narůstala. Žádné rozehrávání do stran či zdlouhavá kombinace, naopak kolmé přihrávky dopředu, jimiž stupňovali tlak a chystali českou obranu na to, co mělo záhy přijít.

Takže trochu paradox, že se s prvním pořádným zákrokem musel vytasit jejich gólman Diogo Costa. Kuchtovu střelu vyrazil, což se za tři minuty na opačné straně Staňkovi nepovedlo. Cancelo ho propálil, za pět minut se protáhl Guedes mezi Havlem a Hložkem, přidal druhou branku a dál už nebylo co řešit.

Portugalec Joao Cancelo oslavuje svoji trefu v utkání Ligy národů proti českému týmu.

Po změně stran a trojnásobném střídání drželi Češi Portugalce přece jen víc na distanc od Staňka, po rychlém kontru dokonce zahrozil dvakrát Jurečka a čtyři minuty před koncem i Vlkanova, ale zdramatizovat zápas se jim nepovedlo.

Domácí sice zvolnili, průběh a vývoj střetnutí si ale hlídali. Měli šance i na další góly, ovšem se střelou Joty i pokusem Ronalda si Staněk poradil.

Hvězdný Cristiano Ronaldo v péči Jakuba Brabce.

Portugalci byli i tak s výhrou, kterou potvrdili první příčku ve skupině A2 elitní divize Ligy národů, spokojeni, snad jen Ronaldo se tvářil rozpačitě, protože ke 117 reprezentačním gólům tentokrát další nepřidal.

„Pokud pod Santosem vyhrajeme ještě mistrovství světa, bude muset pokračovat," hlásil ostatně hned po zápase třicetiletý stoper Danilo Pereira, legionář z Paris SG, jenž byl u všech portugalských úspěchů.

Střelec druhého portugalského gólu Goncalo Guedes padá po zákroku Michala Sadílka.

Utkání 3. kola skupiny A2 fotbalové Ligy národů v Lisabonu:
Portugalsko - Česko 2:0 (2:0)
Branky: 33. Cancelo, 38. Guedes. Rozhodčí: Jug - Žunič, Vidali - Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Carvalho, Ronaldo, Leao, Cancelo - Souček, Matějů. Diváci: 44 100.
Portugalsko: Costa - Cancelo, Pepe, Danilo Pereira, Guerreiro - B. Silva (68. Vitinha), Neves (88. Moutinho), Carvalho (68. Fernandes) - Guedes (88. Palhinha), Ronaldo, Jota (80. Leao). Trenér: Santos.
Česko: Staněk - Zima, Brabec, Matějů (80. Král) - Coufal, Souček, Sadílek, Havel (46. Jemelka) - Lingr (46. Pešek), Kuchta (46. Jurečka), Hložek (73. Vlkanova). Trenér: Šilhavý.
Další čtvrteční zápasy Ligy národů najdete ZDE.