Denník N

Philipp Lahm píše: Na finále Ligy majstrov sa teším, no za vojny si ho bezstarostne neužijem

Karim Benzema by mal byť jedným z hlavných protagonistov finále. Foto - TASR/AP
Karim Benzema by mal byť jedným z hlavných protagonistov finále. Foto – TASR/AP

Philipp Lahm píše pravidelné stĺpčeky pre Denník N v spolupráci s nemeckým periodikom Die Zeit

Keď Real Madrid 15. februára prehral v Paríži úvodný zápas osemfinále, svet bol odlišným miestom ako teraz. Keď sa v Madride hrala odveta, Rusko napadlo Ukrajinu a futbal už nebol dôležitým. Tí, ktorí však videli magický obrat Realu, na to nikdy nezabudnú.

V tomto roku sa finále Ligy majstrov uskutoční v čase, keď v Európe zúri vojna. O právo usporiadať ho prišiel Petrohrad, keďže Rusko je agresor, a finále presunuli do Paríža. Vojna autokratického Putina mení celý svet.

V tomto pochmúrnom jarnom čase rozptyľuje Európu mužstvo Realu Madrid. Na ceste do finále zdolali minuloročných finalistov Chelsea a Manchester City podobne veľkolepým spôsobom ako PSG. Ich súperi dominovali v hre, Real prežil kľúčové fázy a potom prekvapil svojich súperov a futbalový svet brilantnými momentmi.

V semifinále proti City prehrával v 90. minúte Real o dva góly – a vyhral. Spomenul som si na bolestivú prehru Bayernu s Manchestrom United v roku 1999 alebo prehru s Chelsea v roku 2012 v našom domove, čo považujem za svoje osobné Waterloo. Na druhej strane v Premier League v poslednom kole prehrávalo City 0:2, za päť minút však otočilo na 3:2 a stalo sa šampiónom. Nevysvetliteľnosť je súčasťou toho, čo robí futbal fascinujúcim.

Teraz sa trinásťnásobný šampión Real postaví šesťnásobnému víťazovi Liverpoolu. Podarí sa Realu ďalší zázrak? Všetky oči budú na Karimovi Benzemovi. Najlepší útočník na svete reprezentuje všetko, o čom Real je: talent, genialitu, intuitívne pochopenie hry a dôveru vo vlastnú silu. Proti PSG skóroval trikrát v priebehu 17 minút. V šiestich zápasoch vyraďovacej fázy zaznamenal 10 gólov. Už teraz vyrovnal rekord Cristiana Ronalda a vo finále ho môže prekonať.

Prešľapy mimo ihriska z neho robia hráča, ktorého ťažko obdivovať bez odstupu. Je však jeden z najlepších. Štyrikrát vyhral Ligu majstrov. V Paríži môžu Luka Modrić, Casemiro a Toni Kroos (ktorému sa prvý z jeho štyroch triumfov v Lige majstrov podaril s Bayernom) vyrovnať Alfréda di Stefana, ktorý stál za vznikom mýtu o Reale Madrid a jeho unikátnej víťaznej šnúre medzi rokmi 1956 a 1960.

Ak si niečo spájame s Benzemom, určite to nie je disciplína. Udržať takého hráča v správnom smere si vyžaduje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.