Autor: kal
2
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz
SESTŘIH: Vancouver - Nashville 1:4. Hronkův tým tentokrát otočit nedokázal

Na giganta nestačili, ale nepadli bez boje. Pro slovenské hokejisty skončil šampionát porážkou 2:4 ve čtvrtfinále s Finskem. V duelu se silným domácím mužstvem přitom výběr kouče Craiga Ramseyho vedl 2:0. Finové po slabším rozjezdu ale senzaci Slovákům nedopřáli. Na postupu do semifinále měl zásadní podíl obrovitý Marko Anttila, který Slovensku nastřílel svoje první dva góly na turnaji. Seveřané v bitvě o finále vyzvou USA.

Pokud někdo čekal dominanci finského suveréna už od úvodního buly, byl pořádně překvapen. Slováci, kteří si postup do vyřazovací části vystříleli až v závěrečném utkání proti Dánům, nastoupili bez respektu. Domácí tým evidentně zaskočili úspěšným napadáním a aktivním hokejem. Seveřané totiž v prvních minutách čtvrtfinále ani nevystřelili na slovenskou branku. Finský gólman Jussi Olkinuora měl naopak až nezvykle moc práce.

Nečekaný nástup vygradoval v 9. minutě hry, kdy sedmnáctiletý mladík Adam Sýkora přesnou tečí otevřel skóre čtvrtfinálové bitvy. Premiérovou trefou talentovaného útočníka ale Slovensko nekončilo. Zaplněná Nokia Arena byla v šoku ještě víc o sedm minut později, kdy střelec Pavol Regenda zvýšil z ostrého úhlu vedení na 2:0.

Obzvláště pro fantoma Olkinuoru šlo v tu chvíli o dost nezvyklou nepříjemnost. Vždyť v základní skupině inkasoval pouze jediný gól a vykazoval úspěšnost zákroků 99 procent!

Slovákům se na úvod čtvrtfinále náramně povedlo rozhodit finskou hokejovou mašinu. Tým kouče Jukky Jalonena potřeboval nakopnout, což se mu podařilo. Role zachránce se neujal nikdo jiný než Marko Anttila. Finský hrdina ze zlatého šampionátu v roce 2019 až do čtvrtku na domácím šampionátu nevstřelil jediný gól. Šestatřicetiletý obr si ale střeleckou chuť opět vybral ve správný čas. Dvěma trefami z konce první a ze začátku druhé třetiny vrátil svoje mužstvo do hry.

Byť byli Slováci i ve zbytku utkání vyrovnaným soupeřem, zkušení Finové s utíkajícím časem získávali tempo hry čím dál víc na svou stranu. Obrat a radost pro většinu publika v Tampere obstaral forvard Sakari Manninen, který doklepl puk za gólmana Adama Húsku.

„Mohli jsme to určitě vyhrát, ale nedá se nic dělat. Finové dobře bránili ve středním pásmu, kde čekali na brejky. Byli jsme na to sice připravení, ale některé šance se jim povedlo proměnit, což zápas rozhodlo,“ řekl Sýkora, autor prvního slovenského gólu, po zápase pro Českou televizi.

V poslední vteřině utkání poslal Saku Mäenalanen do prázdné branky uklidňující čtvrtou trefu. Přitom ji mohl dát Anttila a zkompletovat hattrick, ale zachoval se typicky nesobecky. Puk posunul na spoluhráče. „Osobně bych asi zvolil střelu, ale Marko je neuvěřitelně týmový a nesobecký hráč. Zahrál skvělý zápas,“ smekl s úsměvem útočník Mikael Granlund před ostříleným parťákem.

Domácí: 18:27. Anttila, 23:44. Anttila, 44:01. Manninen, 59:59. Mäenalanen

Hosté: 08:17. Sýkora, 15:16. Regenda

Domácí: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Seppälä, Heiskanen, Friman, Pokka, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Lammikko, Pesonen, Armia – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A).

Hosté: Húska (Tomek) – Čerešňák (A), Fehérváry, Ivan, Nemec, Rosandić, Grman, Gachulinec, Jánošík – Tatar (C), Slafkovský, Krištof (A) – Regenda, Takáč, Roman – Tamáši, Liška, Lantoši – Kollár, Lunter, Sýkora.

Fraser Lawrence (CAN), Sean MacFarlane (USA) – Jake Davis (USA), Emil Yletyinen (SWE)

Nokia Arena, Tampere

Návštěva

11341 diváků

2

MS v hokeji ONLINE - Mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě

Program a skupiny MS v hokeji 2024 Nominace Vstupenky Výsledky MS v hokeji 2023 MS v hokeji žen MS v hokeji U20 MS v hokeji U18

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.