Hokejisté Finska porazili po obratu Slováky a na domácím MS si zahrají o medaile

foto Mistrovství světa v hokeji, čtvrtfinále, Finsko - Slovensko, 26. května 2022, Tampere. Vlevo brankář Adam Húska. Vpravo Pavol Regenda.

Tampere (Finsko) - Hokejisté Finska otočili čtvrtfinále mistrovství světa proti Slovensku z 0:2 na 4:2 a na domácím šampionátu si zahrají o medaile proti USA. Dvěma góly a jednou asistencí se na vítězství v utkání v Tampere podílel Marko Antilla.

Slováci vedli po 16 minutách 2:0 po trefách sedmnáctiletého Adama Sýkory a Pavola Regendy. Na přelomu první a druhé třetiny dvěma zásahy vyrovnal Antilla a v 45. minutě dokonal obrat Sakari Manninen. Juraj Slafkovský poté nastřelil tyčku. V samém závěru stanovil konečné skóre do prázdné branky při hře Slováků bez gólmana Saku Mäenalanen.

Slováci začali aktivně a v deváté minutě se ujali vedení. Luntner ujel podél hrazení, vystřelil a jeho ránu usměrnil do branky tečí ze vzduchu mladý útočník Sýkora. V 16. minutě prohrávali domácí o dvě branky, když Regenda dorazil za záda gólmana Olkinuory Takáčovu střelu.

Úřadující olympijští vítězové snížili v závěru úvodního dějství zásluhou Anttily, který tečoval Frimanovo nahození od mantinelu. "První gól byl pro nás ohromně důležitý. Potom už jsme se jen zlepšovali. Věřili jsme si a hráli jeden za druhého," řekl útočník Hannes Björninen pro oficiální web šampionátu.

Šestatřicetiletý Anttila na začátku druhé části vyrovnal. Obránce Nemec při snaze vyhodit puk nahrál přímo Anttilovi a ten z otočky překonal Húsku.

Finové dokonali obrat v 45. minutě. Lehtonen posunul kotouč před branku, Sallinen se ještě neprosadil, ale Manninen už z dorážky uspěl.

O čtyři minuty později Slováci málem srovnali, jenže Slafkovský z otočky napálil tyčku. V závěru mohl Anttila při power play Slovenska završit hattrick, nesobecky však přihrál Mäenalanenovi, jenž stanovil konečný výsledek.

"Zažili jsme spoustu dobrých třetích třetin, takže jsme věděli, že musíme dělat pořád ty samé věci, které se nakonec vyplatí. Dneska nám vyšlo všechno," prohlásil finský kapitán Valtteri Filppula.

"Chci vyzdvihnout každého hráče našeho týmu za obětavost a bojovnost, kterou jsme předvedli. Nebyli jsme až tak daleko od toho, abychom předvedli něco absolutně výjimečného. Mrzí nás to, ale každý slovenský fanoušek si musel náš zápas užít," citoval server aktualiky.sk slovenského kapitána Tomáše Tatara.

Hokejisté USA připravili Švýcarům první porážku na MS a jsou v semifinále

Hokejisté USA zdolali ve čtvrtfinále mistrovství světa v Helsinkách dosud neporažené Švýcarsko 3:0 a stejně jako před rokem postoupili do semifinále. Dvěma góly se na vítězství podílel útočník Ben Meyers, čisté konto udržel Jeremy Swayman. Američané se v sobotním semifinále utkají s domácím Finskem, s nímž v základní skupině prohráli 1:4.

"Je to skvělý pocit, teď si to užíváme," radoval se po utkání kapitán USA Seth Jones, který byl opět nejvytíženějším hráčem svého týmu. Na ledě strávil téměř 30 minut čistého času.

"Hráli jsme dobře dopředu i dozadu. Byl to skvělý týmový výkon a plnili jsme taktické pokyny. Útočníci se vrací, pomáhají nám. Výborně chytá Jeremy, který předvedl skvělé zákroky ve chvíli, kdy jsme to potřebovali," řekl bek Chicaga, jenž věří, že ve druhém zápase proti Finsku jeho tým zahraje lépe. "Jsme nadšeni, že si zahrajeme o medaile. Dnes večer si to užijeme a na další zápas budeme připraveni," dodal Jones.

Švýcaři na turnaji vyhráli všech předešlých sedm zápasů, proti USA ale nezačali dobře. Američané byli střelecky aktivnější a ve 12. minutě se v přesilové hře dostali se štěstím do vedení. Přihrávku Meyerse si do vlastní branky srazil bruslí Thürkauf.

Ke druhému gólu Američanům pomohl svým zaváháním brankář Genoni, jenž při vyjetí špatně zahrál hokejkou puk a Gaudette toho využil.

Ve druhé třetině se obraz hry změnil, Švýcaři se více tlačili do útoku a výrazně více práce než Genoni měl jeho protějšek Swayman. Po pár sekundách hry trefil Meier tyčku, následně měl jeho tým výhodu přesilové hry, kterou ale nevyužil. Jen opět nastřelil brankovou konstrukci. Hned po návratu z trestné lavice zahrozil z brejku Boldy.

Ve 33. minutě předvedl svou rychlost Malgin, jehož nestihla americká obrana zastavit, nejproduktivnější švýcarský hráč ale Swaymana nepřekonal.

Na začátku třetí části mohl hned dvakrát přiblížit USA k postupu Boldy, Genoniho ale nepřekonal ani v souboji jeden na jednoho. Američané se nakonec třetí branky dočkali, když se po přečíslení dva na jednoho podruhé v utkání trefil Meyers. Švýcaři zkoušeli již od 55. minuty zápas zdramatizovat při hře bez brankáře, skórovat se jim ale nepodařilo. Naopak několikrát byli blízko dalšímu gólu hráči USA. Megna však trefil jen tyč.

"Jsme zklamaní a frustrovaní. Nedokázali jsme dostat puk do branky, ale i když se nedaří, musíte najít cestu. Musíme ocenit jejich brankáře. Hráli dobře, ale jak jsem řekl, musíme najít cestu, jak uspět," řekl kapitán Švýcarska Nico Hischier. Prohra ve čtvrtfinále podle něj kazí jeho týmu dojem z turnaje. "Nezáleží na tom, jak hrajete ve skupině. Rozhodují tyhle zápasy a my jsme prohráli. Musíme se z toho poučit," dodal útočník New Jersey.

Hokejisté Kanady otočili na MS čtvrtfinále se Švédy z 0:3 na 4:3 v prodloužení

Hokejisté Kanady předvedli na mistrovství světa v Tampere skvělý obrat, a přestože prohrávali ve čtvrtfinále se Švédskem již 0:3, zvítězili 4:3 v prodloužení. O postupu obhájců titulu do semifinále rozhodl v přesilové hře v čase 60:43 útočník Drake Batherson.

Švédové vedli po dvou třetinách 3:0, Kanaďané ale na začátku poslední dvacetiminutovky snížili a v 59. minutě Pierre-Luc Dubois a Matt Barzal vyrovnali. Hned na začátku prodloužení fauloval William Nylander a Kanada dokonala fantastický obrat. Seveřanům k úspěchu nepomohlo ani 38 zákroků Linuse Ullmarka.

Švédům se vydařil vstup do utkání. Již po 87 sekundách hry otevřel skóre Klingberg, který z ideální pozice prostřelil brankáře Driedger. Jeho spoluhráči pokračovali v aktivitě a v 8. minutě zvýšil zkušeně zakončeným brejkem Nylander.

Kanada přidala a zatlačila soupeře, snížit se jí ale nepodařilo. Navíc byl následně vyloučen Gregor a hráči Tří korunek hrozili v přesilovce. V největší šanci ale Wallmark netrefil odkrytou branku. Švédové se následně neprosadili ani v 55 sekund dlouhé hře pět na tři.

"Máme docela mladý tým a myslím si, že v první třetině jsme byli nervózní. Udělali jsme několik chyb, pustili soupeře do šancí a oni toho využili. Pak jsme ale udělali pár změn a myslím si, že si vše sedlo," řekl kanadský kouč Claude Julien.

Obhájci zlata měli ve druhé třetině drtivou střeleckou převahu, na Ullmarka mířilo 19 pokusů, ani jeden ale neskončil za jeho zády. Gólmana Bostonu nepřekonali ze slibných pozic Lowry, Batherson ani Cozens. Na Driedgera podle statistik šla jediná střela a byl z toho gól. Ve 28. minutě Friberg nejprve trefil brankovou konstrukci a v pokračující akci tečí upravil na 3:0.

Ve 42. minutě již byli Kanaďané za svou aktivitu odměněni, střelou od modré čáry snížil obránce Graves. Švédové mohli své vedení navýšit v přesilových hrách, dvě výhody ale nevyužili a v závěru toho litovali.

"O přestávce mezi druhou a třetinou jsme se povzbuzovali v kabině a byli jsme si jistí, že to zvládneme. Snažili jsme se hodně střílet na branku a věděli jsme, že dříve nebo později některé puky projdou," uvedl kanadský obránce Thomas Chabot.

V 57. minutě byl vyloučen Dahlin, Kanaďané závěr přesilovky zesílili odvoláním brankáře a Dubois sedmým gólem na turnaji snížil na 2:3. Navíc pokračovali v power play a Barzal o 30 sekund později vyrovnal. Ještě v základní hrací době mohl rozhodnout Cozens, Ullmark si ale s jeho střelou 17 sekund před koncem poradil. Hned po 25 sekundách prodloužení fauloval Nylander a Batherson přesilovku čtyři na tři rychle využil.

"Věřili jsme, že dáme gól, pak druhý a vynutíme si prodloužení. Byl to jeden z dnů, kdy cítíte, že to dokážete. Měli jsme dobrý pocit a věřili si. Věděli jsme, že máme tři třetiny a případně i prodloužení, pokud bude potřeba," podotkl obránce Damon Severson.

Zatímco Kanaďané byli po zápase nadšení, na Švédech bylo patrné velké zklamání. "Měli jsme dobrý náskok, ale Kanada hrála výborně. Linus (Ullmark) odchytal skvělý zápas, ale dali jsme jim moc prostoru na střelbu," řekl obránce Rasmus Dahlin.

Stejně jako Ullmark své pocity popsal expresivně. "Je to zatraceně těžké. Jsme zklamaní a frustrovaní. Je to na hov..," uvedl gólman Bostonu po porážce, které znamená, že Švédsko potřetí za sebou chybí v semifinále.

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Tampere):

Finsko - Slovensko 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Anttila (Friman, Pokka), 24. Anttila, 45. S. Manninen (J. Sallinen, M. Lehtonen), 60. Mäenalanen (Anttila, Björninen) - 9. A. Sýkora (Lunter), 16. Regenda (Takáč, M. Ivan). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), MacFarlane - Davis (oba USA), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 11.341.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Friman, Pokka, Ohtamaa, Lindell - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko: Húska - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, M. Ivan, Grman, Rosandič, Gachulinec, Jánošík - Tatar, Krištof, Slafkovský - Regenda, Miloš Roman, Takáč - Lantoši, Tamáši, Liška - A. Sýkora, Kollár, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

Švédsko - Kanada 3:4 v prodl. (2:0, 1:0, 0:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. C. Klingberg (Lang, Peterson), 8. Nylander (J. Nordström), 29. Friberg ( E. Gustafsson, Ekman-Larsson) - 42. Graves (Roy, Comtois), 59. Dubois (Chabot, Cozens), 59. Barzal (Batherson, Comtois), 61. Batherson (Barzal, Dubois). Rozhodčí: Rekucki (USA), Heikkinen - Sormunen (oba Fin.), Špůr (ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:2. Diváci: 8576.

Sestavy:

Švédsko: Ullmark - A. Larsson, Dahlin, E. Gustafsson, Ekman-Larsson, A. Lindholm, M. Pettersson, Tömmernes - Nylander, Wallmark, J. Nordström - Bemström, Kellman, Asplund - C. Klingberg, Peterson, Grundström - Friberg, Aman, Lang - A. Bengtsson. Trenér: Johan Garpenlöv.

Kanada: Driedger - Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo - Batherson, Dubois, Cozens - J. Anderson, Barzal, Sillinger - Roy, Lowry, Comtois - Gregor, Mercer, K. Johnson. Trenér: Claude Julien.

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Helsinky):

Švýcarsko - USA 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Meyers (Bellows, L. Hughes), 17. Gaudette (Peeke), 55. Meyers (Kuhlman, Farrell). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Kroyer (Dán.), Van Oosten (Kan.). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 3727.

Sestavy:

Švýcarsko: Genoni - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Geisser, Glauser, Egli - Meier, Hischier, Riat - P. Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Kurashev, Bertschy, Miranda - Thürkauf. Trenér: Patrick Fischer.

USA: Swayman - Seth Jones, Megna, Peeke, Schmidt, L. Hughes, Lettieri, Bordeleau - Boldy, Hartman, Galchenyuk - Gaudette, Tynan, Bellows - Kuhlman, Meyers, Farrell - Watson, Hayden, Lafferty - Barber Trenér: David Quinn.

Individuální statistiky mistrovství světa

Kanadské bodování:

1. Červenka (ČR) 8 zápasů/14 bodů (4 branky + 10 asistencí), 2. Dubois (Kan.) 8/12 (7+5), 3. Malgin (Švýc.) 8/12 (5+7), 4. Batheson (Kan.) 8/11 (3+8), 5. Krejčí (ČR) 8/10 (2+8), 6. Cozens (Kan.) 8/9 (4+5), 7. Schneider (Rak.) 7/9 (3+6), 8. Slafkovský (SR) 8/9 (3+6), 9. Lehtonen (Fin.) 8/9 (2+7), 10. Hischier (Švýc.) 8/8 (5+3), 11. Blümel 8/8 (4+4), ...18. Pastrňák (oba ČR) 5/7 (4+3).