Skupina B: Britové po porážce s Rakouskem 3:5 sestupují z elitní kategorie MS

foto Mistrovství světa v hokeji, skupina B, Rakousko - Velká Británie, 23. května 2022, Tampere. Uprostřed Cade Neilson z Velké Británie před rakouskou brankou.

Tampere (Finsko) - Hokejisté Velké Británie podlehli v přímém souboji o udržení na mistrovství světa v Tampere Rakousku 3:5 a sestoupili z elitní kategorie, do které se dostali v roce 2018. Vedli sice 3:1, ale soupeř duel otočil. Rakušanům, kterým stačil i bod, se podařilo setrvat mezi nejlepší šestnáctkou poté, co se spolu s Francii vrátili o stupeň výš letos po třech letech jako náhrada za Rusko a Bělorusko vyloučené kvůli válečné agresi na Ukrajině.

Shodně třemi body za gól a dvě asistence k tomu pomohli útočníci Benjamin Nissner, Thomas Raffl a bývalý střelec Komety Brno Peter Schneider. Za poražené měl stejnou bilanci Cade Neilson.

"Je skvělé, že zůstáváme mezi elitou i pro příští rok. Nebyl to náš nejlepší zápas, ale vyhráli jsme a to je pro nás nejdůležitější. Bylo to těžké. Po dvou třetinách jsme byli samozřejmě frustrovaní, ale pak se ukázalo, jak skvělý týmový výkon jsme schopni předvést," řekl webu IIHF osmnáctiletý rakouský útočník Marco Kasper.

Skóre otevřel 59 sekund před koncem úvodní třetiny při Ganahlově vyloučení dorážkou do odkryté branky Myers. Po 117 vteřinách druhé části už to bylo 2:0. Neilsonovu přihrávku usměrnil mezi Starkbaumovy betony bruslí Dowd a sudí po prozkoumání videozáznamu gól uznali.

Ani ne za minutu se dostal do úniku Mosey, ale rakouský gólman jeho šanci zlikvidoval. Ve 26. minutě Starkbaum chytil lapačkou i Myersův sólový nájezd. Ve 34. minutě mohl vrátit Rakušany do hry Lebler, který trefil tyčku.

Bowns poprvé inkasoval ve 45. minutě v oslabení, kdy jej při Batchově vyloučení prostřelil z pravého kruhu po Scheiderově přihrávce Wukowits. Za 88 sekund vrátil Britům dvoubrankový náskok Neilson, jenž se dostal za rakouskou obranu a trefil se k pravé tyči.

Za dalších 69 sekund se radoval tým švýcarského kouče Rogera Badera. Po Haudunově přihrávce se z pozice za pravým kruhem trefil Heinrich. Rakušané se ubránili při vyloučení Nissnera, který potom v 52. minutě šťastně vyrovnal. Dostal se k puku za brankou, vybruslil k levé tyči, kde sice Bowns puk vyrazil, ale od Batchovy brusle se dostal za brankovou čáru.

V čase 58:54 se dostal k odraženému kotouči na pravém kruhu Thomas Raffl a otočil skóre. Pojistku ještě přidal 44 sekund před koncem při power play do prázdné branky Schneider.

"Věděli jsme, že se soupeř bude snažit vrátit do hry a teď se mi těžko hledají slova. Udělali jsme několik malých chyb, přestali jsme hrát s pukem a stalo se, co se stalo," prohlásil devětatřicetiletý britský útočník Jonathan Phillips. "Viděli jsme na tomhle turnaji, že žádné vedení nic neznamená a hraje se do poslední minuty. Klobouk dolů před nimi. Bojovali a otočili to. My jsme do toho dali také všechno, ale nestačilo to," doplnil obránce Dallas Ehrhardt.

Skupina B (Tampere):

Rakousko - Velká Británie 5:3 (0:1, 0:1, 5:1)

Branky a nahrávky: 45. Wukowits (Schneider, T. Raffl), 48. Heinrich (Haudum, Kasper), 52. Nissner (T. Raffl), 59. T. Raffl (Schneider, Nissner), 60. Schneider (Heinrich, Nissner) - 20. Myers (Perlini, Neilson), 22. Dowd (Neilson), 47. Neilson. Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Nord (Švéd.) - Merten (Něm.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 3:1. Využití: 1:1. Diváci: 3321.

Rakousko: Starkbaum - Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Hackl, Wolf, Wimmer, Kirchschläger - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, T. Raffl - Lebler, Wukovits, Huber - Schwinger, Achermann, Feldner. Trenér: Roger Bader.

Velká Británie: Bowns - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Sam Jones, Batch - Mosey, Conway, Perlini - Lake, Neilson, Dowd - J. Phillips, Myers, Hook - Lachowicz, Ferrara, Davies - Waller. Trenér: Peter Russell.