Nymburk vstoupil do finále s Opavou výhrou o 27 bodů

Basketbalisté Nymburka vykročili ve finálové sérii NBL rázně za ziskem 18. mistrovského titulu za sebou. Doma porazili v repríze loňského souboje o zlato Opavu jednoznačně 99:72. Kapitán Vojtěch Hruban se na tom podílel 29 body, Jerrick Harding přidal k 18 bodům šest asistencí. Série hraná na tři vítězné zápasy bude pokračovat v neděli v Opavě a v úterý se vrátí opět do Nymburka.

Vojtěch Hruban z Nymburka (vlevo) se snaží obejít Luďka Jurečku z Opavy.

Na první koš finále před vyprodaným hledištěm s 1150 diváky se čekalo 78 sekund a dal ho hostující Martin Gniadek. Vzápětí další ze série úvodních nepřesností mistra potrestal trojkou Luděk Jurečka. Nymburk se ale rozjel a na vedení 9:7 se celkem sedmi body podílel čtyřicetiletý pivot Petr Benda. Středočeši na znovu nabyté vedení Opavy zareagovali už druhou šňůrou 7:0 v zápase a udržovali se stále v náskoku.

Úvod druhé čtvrtiny byl střeleckou exhibicí Hrubana, který se na třináctibodové nymburské šňůře podílel 11 body. Šest z toho dal z trestných hodů a skvělou pasáž zakončil krátce před střídáním trojkou. Opavu bodový výpadek trvající sedm a půl minuty stál ztrátu 17:33, a přerušil jej až dvěma úspěšnými trestnými hody Jakub Slavík.

Jakub Šiřina z Opavy (vlevo) se snaží zastavit Jerricka Hardinga z Nymburka.

Slezané ale ve zbývající pasáži do pauzy nastříleli 22 bodů. Dokázali manko nejdříve stáhnout na pouhé tři body, což dovršil košem s faulem a proměněným trestným hodem Filip Zbránek. Nymburk měl ale Hrubana, který zareagoval trojkou a do poločasu přidal i další. Na vedení 46:41 se tak podílel 21 body.

Colbey Ross z Nymburka (vpravo) se snaží skórovat přes bránícího Martina Gniadeka z Opavy.

Po přestávce hosté nezachytili nápor obhájců titulu. Nejprve proměnil dva nájezdy Jakub Tůma a trojka Jerricka Hardinga a koš Martina Kříže zajistily Nymburku náskok 55:41. Devítibodovou šňůru sice přerušil Zbránek, ale potom přišla ještě delší série 12:0 a rozdíl ve skóre narostl na 24 bodů.

V 25. minutě potkala smůla jak domácího Františka Váňu, tak hostujícího Jana Švandrlíka, kteří se ve stejnou dobu v jiné části hřiště pochroumali. Do hry se vrátil jen opavský hráč. A Nymburk soupeře dál válcoval, Harding trojkou zvýšil už na 76:48 a Colbey Ross pak dvěma trestnými hody posunul rozdíl dokonce na 29 bodů.

Rozjetý Nymburk na přelomu třetí a poslední čtvrtiny natáhl další bodovou sérii (9:0) a manko Opavy v té chvíli bylo nejvyšší v utkání - 32 bodů. Hosté v závěru porážku zmírnili. Podílel se na tom i švédský pivot Mattias Markusson, který byl až do 35. minuty bez bodů - nakonec jich ke 14 doskokům zaznamenal sedm.

Finále play off basketbalové ligy mužů - 1. zápas
Nymburk - Opava 99:72 (20:17, 46:41, 82:57)
Nejvíce bodů: Hruban 29, Harding 18, Ross 14 - Jurečka 11, Kvapil a Zbránek po 10. Fauly: 20:18. Trestné hody: 20/15 - 14/10. Trojky: 8:10. Doskoky: 34:43.