Slováci vydřeli výhru nad Kazachstánem, Italové unikli desítce

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2022 21:41
Slovensko po třech porážkách na mistrovství světa v hokeji zabralo a přehrálo Kazachstán 4:3. Lotyši po porážce s Čechy uspěli v duelu s Rakouskem, které porazili v nájezdech také 4:3. V odpoledních zápasech Finsko smetlo Velkou Británii 6:0 a Němci rozstříleli Itálii 9:4.
Juraj Slafkovský slaví branku v zápase s Kazachstánem
Juraj Slafkovský slaví branku v zápase s Kazachstánem | Foto: ČTK

Slováci se díky výhře nad Kazachstánem udrželi ve hře o postup do čtvrtfinále MS. Bronzový tým z únorových olympijských her v Pekingu otočil zápas třemi góly ve druhé třetině. Kazachstán prohrál i pátý duel na šampionátu a v tabulce skupiny A v Helsinkách je poslední.

"Spadl nám kámen ze srdce. Zápas jsme chtěli vyhrát, ale neřekl bych, že byl existenční. Byl stejný jako každý jiný. Šli jsme do něj s tím, že pokud chceme ještě o něco hrát, tak musíme vyhrát. Může se zdát, že to bylo jednoduché, ale bylo to ubojované," uvedl slovenský útočník Juraj Slafkovský pro RTVS. Osmnáctiletý talent se na vítězství podílel gólem a asistencí.

Slováci vstoupili do utkání aktivně a ve 4. minutě byli blízko vedoucí brance, Fehérváry od modré čáry i dorážející Krištof ale trefili jen tyčku. Ve 13. minutě už favorit vedl, po chybě soupeře v rozehrávce se prosadil na MS poprvé hrající Kollár.

"Z gólu jsem měl velkou radost, ale důležité je vítězství. Jsme rádi, že máme tři body. Byl to zápas nahoru dolů, první dva góly jsme soupeři darovali zbytečnými vyloučeními," řekl útočník brněnské Komety.

Slováci totiž doplatili na nedisciplinovanost Pospíšila. Jeho první faul potrestal dvě sekundy před koncem přesilové hry pohotově dorážející Panjukov, druhý prohřešek útočníka švýcarského Davosu zužitkoval Ševčenko.

Svěřenci kanadského kouče Ramsayho se ale o přestávce z nepříjemného direktu otřepali a ve druhé třetině skóre otočili. A i jim pomohla nedisciplinovanost protivníka. Akolzin dostal za atak na Minárika pětiminutový trest a Slováci se v přesilovce dvakrát prosadili.

"Pětiminutové oslabení zlomilo zápas," řekl útočník Kazachstánu Curtis Valk. Nejprve se ujala tečovaná střela Fehérváryho, poté z brejku skóroval Liška. Vydařenou třetinu ze slovenského pohledu zakončil proměněným trestným střílením Slafkovský.

"V minulém zápase proti Švýcarsku nebyly naše přesilovky dobré. Včera jsme si sedli k videu, některé věci jsme změnili a dnes už fungovaly lépe. Snažíme se jít zápas od zápasu. Udělali jsme důležitý krok, ale potřebujeme udělat ještě další dva. Až pak se budeme dívat dál," uvedl Adam Liška České televizi.

Kazachstán ve třetí části dokázal duel zdramatizovat. Podruhé se prosadil Panjukov, jenž tečoval nahození Orechova a potřetí překonal brankáře Húsku. Slováci ale těsný náskok uhájili i při závěrečné power play a po třech porážkách se radovali z vítězství.

Soupeři nepomohl k úspěchu ani premiérový start zkušeného obránce Dietze, další důležitý člen defenzivy Svedberg naopak v sestavě kvůli zranění chyběl. "Ztráta Viktora je velká rána. Samozřejmě, že je skvělé, že Darren je zpět, ale bylo by fajn mít v sestavě oba. Musíme bojovat s hráči, které máme k dispozici," řekl Valk.

V zápase Němců s Italy padlo 13 gólů

V odpoledním utkání skupiny A němečtí hokejisté deklasovali Itálii 9:4, připsali si čtvrtou výhru a výrazně se přiblížili postupu do čtvrtfinále. O výhře rozhodli už v první třetině, ve které se čtyřikrát střelecky prosadili. Na vítězství se dvěma góly podíleli Yasin Ehliz a Daniel Fischbuch, čtyři kanadské body nasbíral Kai Wissmann. Itálie prohrála i pátý zápas na turnaji, se ziskem jednoho bodu je v tabulce předposlední.

V sestavě Německa se poprvé na turnaji objevily další dvě posily ze zámoří - obránce Gawanke a útočník Reichel. Skóre otevřel v 6. minutě střelou z otočky útočník Karachun. O 76 sekund později přidal druhý gól po individuální akci obránce Wissmann, a když ve 14. minutě přidal další branku po pohotové teči Ehliz, bylo o osudu zápasu rozhodnuto.

Do branky Itálie se místo Fadaniho postavil Fazio, i on ale ještě v první třetině inkasoval. Na konci početní výhody jej překonal Fischbuch. Vedení Německa mohlo být ještě vyšší, Italům dvakrát pomohla i branková konstrukce.

Italové ve druhé části zvýšili střeleckou aktivitu a brankář Niederberger měl více práce než jeho protějšek Fazio, přesto nadále tahali za kratší konec. Ve 26. minutě se v přesilovce trefil Reichel, o 36 sekund později sice Traversa ideální tečí snížil, ale ve 35. minutě se synovec Roberta Reichla Lukas proměnil v nahrávače a připravil druhý gól v zápase pro Fischbucha.

Když ve třetí části přidali Němci v rozmezí 81 sekund dvě branky, vypadalo to na italský debakl. Svěřenci kanadského trenéra Irelanda se ale dokázali otřepat a Frigo s Mantenutem snížili na 3:8. A mohlo být pro Italy ještě lépe, gól Sanny ale rozhodčí po kontrole u videa odvolali kvůli předcházejícímu ofsajdu. V gólově bohatém utkání se poté prosadily oba výběry ještě jednou.

Finové prozatím vedou

Finové po předchozí porážce se severským rivalem Švédskem 2:3 v nájezdech vyhráli počtvrté na turnaji a dostali se do čela průběžné tabulky skupiny B, v níž jsou i Češi. Švédové zaostávají o dva body, mají ale utkání k dobru.

Finové vedli 4:0 už před polovinou zápasu. Čisté konto udržel brankář Jussi Olkinuora a připsal si druhou nulu na šampionátu, poté co před týdnem vychytal Nory (5:0). Dnes potřeboval na čistý štít jen deset zákroků. Ostrované už ve třetím utkání v Tampere za sebou neskórovali, ze vstřeleného gólu ze hry se naposledy radovali v duelu proti Norsku. Od té doby vyšli naprázdno už 188 minut a 51 sekund.

Již ve druhé minutě se dostal tváří v tvář brankáři Bownsovi Filppula, překonat ho ale nedokázal. Favorit šel přesto brzy do vedení. V sedmé minutě napřáhl na modré čáře Friman a jeho tečovaný pokus skončil za Bownsovými zády. Podobným způsobem domácí tým přidal ve 12. minutě i druhý gól: Hietanen trefil do brusle Perliniho, Bowns nestihl zareagovat a kotouč mu prošel mezi betony do sítě.

Před přestávkou si vybral slabší chvilku Olkinuora, ale Ehrhardt toho nedokázal využít. Další možnost zkraje druhé části prováhal Conway. Ve 27. minutě si spravil chuť Filppula, jenž usměrnil za Bownse střílenou přihrávku, kterou mu adresoval Granlund. Na druhé straně nevyužil obrovskou možnost ke snížení Lake a Finové to záhy potrestali, poté co se až před Bownse dostal Armia. Britského gólmana pak ještě před druhou pauzou zachránila horní tyčka.

Britové neukončili ve třetím dějství dlouhé čekání na gól ani při jediné přesilovce, kterou jim Seveřané nabídli. Na začátku 50. minuty naopak zvýšil Mäenalanen a po něm uzavřel skóre Rajala.

Lotyši si poradili s Rakouskem

O výhře Lotyšska nad Rakouskem 4:3 po samostatných nájezdech rozhodl vítězným nájezdem útočník Vítkovic Roberts Bukarts. Rakušané, kteří na turnaji porazili jen českou reprezentaci (2:1 po samostatných nájezdech), mají na sedmé pozici na poslední celek tříbodový náskok.

Úvodní dějství branku nenabídlo. Ve 4. minutě sice hráli Rakušané přesilovku po Veinbergsově vyloučení, ale hned po 13 sekundách ji přerušil Schneiderův faul. V polovině utkání šel pykat Džerinš, ale šanci měli v závěru oslabení naopak Lotyši. Balcersovu střelu z levého kruhu ale Starkbaum vyrazil.

Přestřelku v druhé části odstartoval 70 sekund po pauze Nissner, který si vyměnil puk s Thomasem Rafflem a z levého kruhu zamířil k protější tyči Šilovsovy branky. Lotyši odpověděli ve 26. minutě, kdy Jaks nabil na pravý kruh Balcersovi a útočník San Jose překonal Starkbauma nad lapačku.

Rakušané se potom ubránili při Leblerově trestu, ale v polovině druhé třetiny při Maeirově vyloučení už inkasovali. Střelu obránce Čuksteho, čerstvé posily mistrovského Třince, tečoval před rakouským gólmanem Rihards Bukarts.

Hned za 27 sekund šli zároveň na trestnou lavici Zile s Abolsem a Rakušané za 67 vteřin přesilovku pěti proti třem využili. Od modré čáry si popojel do lepší střelecké pozice Heinrich a trefil přesně pravý horní roh branky. Při Unterwegerově vyloučení mohl vrátit Lotyšsku vedení Abols, ale Starkbaum zasáhl. Ve 36. minutě se to už povedlo Balcersovi, který si v přečíslení vyměnil puk s Rihardsem Bukartsem a dal druhý gól v utkání.

V úvodu třetí části nevyužil šanci na pojistku Smirnovs a ve 47. minutě bylo vyrovnáno. Thomas Raffl tečoval střelu Zündela od modré čáry. Otočit stav mohl po rychlém protiútoku ranou z pozice za levým kruhem Wukowits, ale Šilovs puk vyrazil a poradil si i s Heinrichovou dorážkou.

V prodloužení zůstal po Unterwegerově střele ležet puk v brankovišti za Šilovsem, ale Rakušané ho do branky nedotlačili. Na druhé straně trefil v 63. minutě Keninš tyč. Rakousku nezajistily výhru ani úniky Ganahla a Hubera. V nájezdech se prosadili za Lotyšsko Jelisejevs a Roberts Bukarts, za soupeře uspěl jen Heinrich.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Helsinky):

Kazachstán - Slovensko 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Panjukov (Blacker, Orechov), 18. Ševčenko (Starčenko, Valk), 44. Panjukov (Orechov) - 13. Kollár (Takáč), 30. Fehérváry (Liška, Slafkovský), 34. Liška (Krištof, Húska), 35. Slafkovský z trest. střílení. Rozhodčí: Hansen (Nor.), Šír (ČR) - Davis (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 0:3, navíc Akolzin (Kaz.) 5 minut. Využití: 2:2. Diváci: 3068.

Sestavy:

Kazachstán: Šutov - Blacker, Orechov, Metalnikov, Dietz, Šalapov, Beketajev, Samat Danijar - Akolzin, Starčenko, Ševčenko - N. Michajlis, Valk, Savickij - Panjukov, Sagadějev, Šesťakov - Petuchov, Gurkov, Asetov. Trenér: Jurij Michajlis.

Slovensko: Húska - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Rosandič, Grman, Jánošík - Slafkovský, Krištof, Tatar - Regenda, Roman, Pospíšil - Lantoši, Tamáši, Liška - Sýkora, Kollár, Takáč - Minárik. Trenér: Craig Ramsay.

Německo - Itálie 9:4 (4:0, 2:1, 3:3)

Branky a nahrávky: 6. Karachun (J. Müller, Loibl), 7. Wissmann (Kastner), 14. Ehliz (Bittner, Michaelis), 18. Fischbuch (Wissmann), 26. Reichel (Noebels, Michaelis), 35. Fischbuch (Reichel, Wissmann), 42. Ehliz (Michaelis, Schmölz), 43. Karachun (Schmölz, Loibl), 58. Soramies (Wissmann, Kastner) - 26. Traversa (Miglioranzi, Pietroniro), 48. Frigo (Petan), 50. Mantenuto (Trivellato, S. Kostner), 60. Petan (Hannoun, Glira). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Beresford (Brit.), Yletyinen (Fin). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 3311.

Sestavy:

Německo: Niederberger - Gawanke, J. Müller, Seider, M. Müller, Wissmann, Wagner, Bittner - Noebels, Reichel, Fischbuch - Michaelis, Ehliz, Plachta - Karachun, Schmölz, Loibl - Ehl, Soramies, Kastner. Trenér: Toni Söderholm.

Itálie: Fadani (14. Fazio) - Di Perna, Trivellato, Miglioranzi, Pietroniro, Glira, Gios, Spornberger - Sanna, S. Kostner, D. Kostner - Frank, Mantenuto, McNally - Frigo, Hannoun, Petan - Deluca, Traversa, Insam - Mantinger. Trenér: Greg Ireland.

Skupina B (Tampere):

Finsko - Velká Británie 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Friman (Vatanen, Lammikko), 12. Hietanen (S. Manninen, M. Lehtonen), 27. V. Filppula (Mikael Granlund, Hartikainen), 29. Armia (Friman, H. Pesonen), 50. Mäenalanen (Lindell, Ohtamaa), 56. Rajala (Heiskanen, H. Pesonen). Rozhodčí: Dehaen (Fr.), Frandsen (Dán.) - Briganti (USA), Seewald (Rak.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 11.502.

Sestavy:

Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Vatanen, Friman, Lindell, Ohtamaa - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Velká Británie: Bowns - Richardson, Tetlow, D. Phillips, O'Connor, Ehrhardt, Clements, Batch, Sam Jones - Lake, Neilson, Dowd - Mosey, Conway, Perlini - J. Phillips, Lachowicz, Waller - Hook, Myers, Davies. Trenér: Peter Russell.

Lotyšsko - Rakousko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Balcers (Jaks, Abols), 30. Rihards Bukarts (Čukste, Dzierkals), 36. Balcers (Rihards Bukarts, Sotnieks), rozhodující sam. nájezd Roberts Bukarts - 22. Nissner (T. Raffl, Schneider), 32. Heinrich (Schneider, Haudum), 47. T. Raffl (Zündel, Nissner). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Štolc (Švýc.) - Chaput (Kan.), Synek (SR). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 8516.

Sestavy:

Lotyšsko: Šilovs - Zile, Jaks, Rubins, Kulda, Čukste, Sotnieks, Mamčics - Balcers, Abols, Keninš - Dzierkals, Džerinš, Rihards Bukarts - Jelisejevs, Batna, Roberts Bukarts - Krastenbergs, Smirnovs, Marenis - Veinbergs. Trenér: Harijs Vitolinš.

Rakousko: Starkbaum - Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Brunner - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, T. Raffl - Lebler, Wukovits, Huber - Schwinger, Achermann, Feldner. Trenér: Roger Bader.