Plzeň pečetila titul výhrou nad Baníkem, jedinou trefu zařídil loučící se Beauguel

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 5. 2022 19:12
Fotbalisté mistrovské Plzně na závěr sezony porazili v pátém kole ligové nadstavbové skupiny o titul Ostravu 1:0 a doma převzali pohár pro vítěze nejvyšší soutěže. O výhře rozhodl v závěru prvního poločasu z penalty Jean-David Beauguel, který se stal nejlepším střelcem první ligy s 19 góly.
Plzeňští fotbalisté slaví titul
Plzeňští fotbalisté slaví titul | Foto: Tomáš Liška

Svěřenci trenéra Michala Bílka zakončili ročník s 85 body, což je klubový rekord. Viktoria, která získala jistotu šestého titulu už ve středu, neprohrála 22. zápas po sobě a vyrovnala vlastní maximum v počtu ligových utkání bez porážky. To se Plzni povedlo už dvakrát - na konci sezony 2016/17 a v úvodu ročníku 2017/18.

Baník dnes naposledy vedl trenér Tomáš Galásek, od léta ho nahradí bývalý kouč Plzně a naposledy Sparty Pavel Vrba. Ostrava v nejvyšší soutěži neporazila Západočechy ve 26. duelu po sobě.

Ani na domácí lavičce nebyla brankářská jednička Staněk, kterou mezi tyčemi zastoupil Tvrdoň. Slovenský gólman v české lize chytal teprve podruhé.

Plzeňští se rozjížděli pomalu a poprvé vystřelili až v 18. minutě, ale Sýkora gólmana Budinského nepřekvapil. Po půlhodině hry Beauguel akrobatickým kopem přes hlavu minul branku hostů.

Na konci první půle Budinský v pokutovém území fauloval Sýkoru. Rozhodčí Starý po kontrole u videa nařídil pro Viktorii pokutový kop a ten ve 42. minutě proměnil Beauguel.

Ani po změně stran diváci nesledovali příliš strhující fotbal ve velkém tempu. V 62. minutě domácí Chorý po centru dalšího náhradníka Holíka ve skluzu přestřelil. Podobně si o chvíli později počínal také Sýkora.

Čtvrt hodiny před koncem za obrovského potlesku 11.293 fanoušků vystřídal Beauguel, jenž v létě z Plzně po vypršení smlouvy odejde. Francouzský útočník sundal dres a ukázal tričko s nápisem "Díky FCVP".

Zatímco na trávníku se už nic podstatného nedělo, stadion v závěru několikrát oběhla "mexická vlna". Po závěrečném hvizdu se řada fanoušků neudržela v ochozech a přiběhla slavit na hřiště. Domácí hráči převzali pohár ve speciálních tričkách a kšiltovkách. Viktoria v sezoně udržela domácí neporazitelnost.

Hráči Slovácka zvítězili nad Hradcem Králové 3:0 a vítězně se naladili na středeční odložené finále domácího poháru se Spartou. O výhře týmu z Uherského Hradiště rozhodla proměněná penalta střídajícího Vlastimila Daníčka v první půli a trefy Michala Kohúta a Filipa Vechety po změně stran.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Slavia Praha - Sparta Praha 1:2 (1:1)

Branky: 39. Ševčík - 20. Čvančara, 83. Hložek. Rozhodčí: Klíma - Kubr, Kříž - Ondráš (video). ČK: 90.+1 Plavšič - 78. Wiesner. ŽK: Traoré, Hovorka, Usor - Pešek, Vitík, Wiesner, Haraslín.

Slavia: Mandous - Ousou, Kúdela, Hovorka, Jurásek (64. Lingr) - Holeš (80. Usor), Samek (46. Plavšič) - Ševčík (87. Talovjerov), Traoré, Oscar - Tecl (64. Fila). Trenér: Trpišovský.

Sparta: Heča - Wiesner, Vitík, Hancko, Suchomel - Souček (62. Sáček), Ladislav Krejčí II - Pešek (71. Haraslín), Karabec (84. Ladislav Krejčí I), Hložek (85. Vydra) - Čvančara (62. Minčev). Trenér: Horňák.

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 3:0 (1:0)

Branka: 29. Daníček z pen., 52. Kohút, 80. Vecheta. Rozhodčí: Batík - Bureš, Žurovec - Franěk (video). ŽK: Reinberk, Kohút (oba Slovácko). Diváci: 3073.

Slovácko: Nguyen - Šimko, Hofmann, Divíšek - Reinberk (60.Tomič), Sadílek (60. Petržela), Kohút (75. Jurečka), Ljovin, Kalabiška (60. Havlík) - Juroška (26. Daníček), Vecheta. Trenér: Svědík.

Hradec Králové: Vízek - Klíma, Král, Čech (60. Jurčenko) - Soukeník (70. Harazim), Dvořák, Doležal, Kodeš, Novotný (81. Kutík) - Rybička (60. Rada), Prekop (60. Kučera). Trenér: Koubek.