Primeira Liga - souhrn 32. kola: Velká trojka vítězně

29.04.2022, 23:23, aktualizováno 02.05.2022, 23:20
Komentáře a souhrny
Pablo Sarabia (© AFP)
Benfica tentokrát potvrdila pozici favorita a veze si body ze hřiště Marítima, rovněž Porto si poradilo s Vizelou a Sporting deklasoval Gil Vicente. Braga pozdním gólem rozhodla proti Belenenses. Boavista vyhrála na půdě Moreirense, k čemuž pomohl další gól Petara Musy. Famalicão zřejmě udělalo rozhodující krok k záchraně, naopak Tondela ještě musí bojovat...

Belenenses SAD - SC Braga 0:1

30.04.2022 22:00

Góly: 90. Ricardo Horta

Tradiční účastník Primeira Ligy Belenenses sehrál nesmírně důležitý zápas o setrvání mezi portugalskou elitou s favorizovanou Bragou, které však momentálně o nic nejde, a hlavně kvůli nedisciplinovanosti ji podlehl nejtěsnějším poměrem 0:1. V tabulce proto zůstává na poslední osmnácté pozici s pětadvaceti body a v tuto chvíli to vypadá, že v závěrečných dvou kolech bude bojovat alespoň o účast v baráži.

Domácí celek zaostává za šestnáctým Moreirense o jediný bod, jenomže na patnáctou Aroucu má manko propastných pěti bodů a tento rozdíl se již bude velmi těžko smazávat. Hosté jsou čtvrtí se ziskem dvaašedesáti bodů a na této příčce letošní ročník také zakončí. Jasný outsider sehrál se svým konkurentem vyrovnanou bitvu, jenomže v závěrečné desetiminutovce dostal dvě červené karty a SC poté rozhodlo o svém úspěchu v 90. minutě.

Domácí hráli od samého začátku odhodlaně a po herní stránce drželi s Bragou krok, jenomže stejně jako v předchozím průběhu této sezóny se nedokázali prosadit. Gólové šance byly k vidění na obou stranách, nicméně brankáři předváděli vynikající zákroky a nepřipouštěli změnu skóre. Belenenses mělo nejblíže k vytoužené brance v polovině druhého dějství, kdy střílený centr střídajícího Francisca Teixeiry z pravého křídla orazítkoval vzdálenější konstrukci.

Jeho naděje na tříbodový zisk definitivně zhasla v 83. minutě, protože nově příchozí Sandro hodně nevybíravým způsobem přišlápl koleno Andrého Horty a rozhodčí André Narciso mu bez jakýchkoli pochybností udělil přímou červenou kartu. Hosté se pak prosadili v poslední minutě základní hrací doby. Ricardo Horta se po přízemním centru Castra z pravé strany opřel do balónu ze čtrnácti metrů a po zemi ho usměrnil do sítě za záda bezmocného gólmana Felipeho. Zmar CF byl dokonán ve čtvrté minutě nastavení, neboť Sphephelo Sithole byl taktéž po právu vyloučen za hodně surový zákrok na rozběhnutého Yana Couta.

Více informací k zápasu

CS Marítimo - SL Benfica 0:1

30.04.2022 18:00

Góly: 2. Darwin Núñez

SL si zbytek tohoto ročníku bude spíše užívat, jelikož se nachází na třetím místě tabulky s jednasedmdesáti body a konkurenti před ním i za ním jsou výrazně vzdáleny. Lisabonský klub nyní udolal houževnaté Marítimo nejtěsnějším poměrem 1:0 a dík tomu ztrácí na druhý Sporting pět bodů. Pokud ale jeho rival v nedělním zápase s Gil Vicente bude bodovat, tak o šanci zahrát si předkolo Ligy mistrů definitivně přijde.

Domácí výběr ještě živil před tímto duelem naději na pohárovou Evropu, jenomže po porážce zaostává za šestou Vitórií o nedostižných šest bodů a ve zbývajícím průběhu se pokusí udržet stávající sedmé místo. V tomto utkání držel se svým favorizovaným rivalem krok i přesto, že od konce prvního poločasu dohrával bez vyloučeného Cláudia Wincka, avšak kvůli brzké trefě uruguayského kanonýra Darwina Núñeze zůstal s prázdnou.

Svěřenci trenéra Nélsona Veríssima začali naprosto skvěle a již po necelých sto dvaceti odehraných sekundách vsítili rozdílovou trefu. Právě Núñez se po kroucené střele Gila Diase a zákroku brankáře Paula Victora ocitl ve volném prostoru a svou dorážku hlavou usměrnil z deseti metrů do sítě. Domácí se od tohoto momentu snažili přidat a na útočné polovině se nacházeli častěji než soupeř.

Nicméně po necelých pětadvaceti minutách hry mohli inkasovat podruhé, jelikož aktivní Núñez minul vzdálenější konstrukci o několik decimetrů. CS si výrazně zkomplikovalo svou situaci ve 42. minutě, kdy Winck neobratně nakopl do hlavy Sandra Cruze a rozhodčí Hélder Malheiro mu ukázal přímou červenu kartu. Marítimo po změně stran ani v oslabení nezaostávalo, avšak kýženého vyrovnávacího gólu se nedočkalo. Naopak zhruba deset minut před závěrečným hvizdem mohlo inkasovat podruhé, neboť dělovku Évertona brilantně zlikvidoval Victor.

Gil Vicente
Góly: 21. Pablo Sarabia (pen.), 36. Marcus Edwards, 53. Lucas Cunha (vl.), 62. Pedro Gonçalves (pen.) - 45+2. Fran
Santa Clara
Góly: 32. Óscar Estupiñán - 55. Allano (pen.)
30.04. 20:00
FC Porto
4:2
FC Vizela
Góly: 21. Evanilson, 28. Mehdi Taremi (pen.), 57. Chancel Mbemba, 87. Mehdi Taremi - 36. Alexis Méndez, 49. Nuno Moreira
Estoril
Góly: 45+3. Adrián Marín, 66. Heriberto Tavares, 90+4. Junior Kadile - 68. Rui Fonte