Premier League - souhrn 35. kola: Na čele nic nového

30.04.2022, 15:25, aktualizováno 02.05.2022, 22:52
Komentáře a souhrny
Naby Keita slaví gól (© AFP)
Liverpool v prvním sobotním utkání nevyužil od začátku čtyři velké opory, ale přesto si s Newcastlem o gól poradil a dočasně přeskočil Manchester City na čele tabulky, než se dohrálo večerní utkání v Leedsu. Chelsea naopak odjela s prázdnou z Goodison Parku. Arsenal zvládl londýnské derby s West Hamem a zůstává čtvrtý před Tottenhamem, jenž přehrál Leicester. Tři body v pondělí přidal také Manchester United...

Manchester United - Brentford FC 3:0

02.05.2022 21:00

Góly: 9. Bruno Fernandes, 61. Cristiano Ronaldo (pen.), 72. Raphaël Varane

Manchester United v pondělní dohrávce 35. kola anglické Premier League zvládl přehrát Brentford a zvítězil na Old Trafford 3:0. Domácí byli jistější v zakončení a dokázali potrestat chyby soupeře. Cristiano Ronaldo se další proměněnou penaltou přiblížil k druhému místu mezi ligovými střelci. Raphaël Varane si poté připsal premiérovou trefu v dresu United, a Red Devils si tak upevnili své místo zajišťující Evropskou ligu pro příští sezonu.

Manchester United se v poslední době trápil a z útoku na nejlepší čtyřku se spíše stal boj o šesté místo zaručující Evropskou ligu. Rudí ďáblové z posledních pěti utkání získali pouhé čtyři body a již tři zápasy nevyhráli. Naopak Brentford se nacházel ve výborné formě a z předchozích čtyř zápasů získal 10 bodů. Jeho defenziva si však musela dávat pozor na Ronalda, jenž v posledních dnech chytl střeleckou formu.

Úvodní fotbalovou pohodu Včel sice portugalská hvězda nenarušila i přes vyloženou šanci, její krajan Bruno Fernandes byl ale v deváté minutě úspěšný a centr Antonia Elangy dostal skvělým volejem do brány. Celý úvod zápasu byli aktivnější hosté a Christian Eriksen zásoboval zatím neúspěšnou ofenzivu. Jeden z jeho centrů mohl do sítě usměrnit Ivan Toney, nebyl však s to zamířit pod úroveň horní tyče. Ronaldo se v zápase rozhodl přihrávat pouze patičkami a jedna z frajeřinek mohla dokonce posloužit Juanu Matovi jako asistence. Španělský záložník ovšem slabší pravačkou minul.

I do druhé půle vstoupili aktivněji hosté. Hrozby pro Davida de Geu přicházely zejména po standardních situacích, nulovou efektivitu však neměl jinou možnost než potrestat Ronaldo. K zemi ho v pokutovém území poslal Rico Henry, a tak si mohl střelec postavit míč na penaltový puntík a s přehledem poslat Davida Rayu na špatnou stranu. Třetí branku navíc přidal v 72. minutě Varane po rohovém kopu, těsně bráněný využil k překonání hostujícího gólmana odrazu od svých strážců. Včely do závěru daly sice všechno, na snížení to nicméně nestačilo.

Hráči Manchesteru United zvítězili nad Brentfordem, přesto měli už pouhou teoretickou šanci na účast v nejlepší čtyřce. V dalším kole čeká na Red Devils 7. května Brighton. Včely ve stejný den přivítají Southampton.

Více informací k zápasu

West Ham United - Arsenal FC 1:2

01.05.2022 17:30

Góly: 45. Jarrod Bowen - 38. Robert Holding, 54. Gabriel Magalhães

West Ham United prohrál v domácím utkání 35. kola Premier League s Arsenalem 1:2. Skóre otevřel hostující Rob Holding, vyrovnání před přestávkou zařídil Jarrod Bowen. Vítěznou branku pak zařídil Gabriel.

Vladimír Coufal posílal ve třicáté minutě z pravého rohu pokutového území přihrávku na penaltový puntík. Balon však po teči proletěl až na zadní tyčku, kde se nacházel Manuel Lanzini, který neváhal a střílel z první. Jeho pokus však skvěle zastavil dobře postavený Rob Holding, jinak by zcela jistě mířil mezi tři tyče.

O osm minut později zkazil ve středu pole přihrávku Jarrod Bowen, a tak útočnou akci rozjel Martin Odegaard. Ten poté přihrál Edwardu Nketiahovi, který si to namířil rovnou na bránu a z hranice vápna vyslal nepříjemnou střelu k levé tyči, kterou však Fabianski dokázal vyrazit na rohový kop. Jenže z něj už se Arsenal prosadil. Centru se ujal Bukayo Saka, před bránou se nejvýše vyšplhal Rob Holding a umístil hlavičku přesně k zadní tyči.

Minutu na to však zahrával roh West Ham a mohlo být vyrovnáno. Tentokrát si velmi nebezpečný rohový kop přichystali domácí, přesný pas zakončoval u přední tyčky Declan Rice, jehož hlavička mířila pod horní tyčku a Aaron Ramsdale měl co dělat, aby balon vytěsnil alespoň nad bránu.

Domácí se vyrovnání přeci jen před přestávkou ještě dočkali. Výborně si na pravém křídle naběhl krajní obránce Vladimír Coufal, který do pokutového území poslal prudký pas. Tam si jej převzal Jarrod Bowen a trochu akrobaticky vypálil. Míč se při cestě do brány ještě lehce otřel o Gabriela a zapadl k zadní tyči.

V 54. minutě dokázal pohybem Bukayo Saka obelstít Ryana Frederickse a následně pálil do dolního růžku. Lukasz Fabianski byl však připravený a povedený pokus hostujícího hráče vyrazil na roh. Ten se však Hammers stal znovu osudným. První pas sice odvrátil Coufal, jenže Gabriel Martinelli míč nenápadným obloučkem dostal za obranu na Gabriela, který byl úplně sám a hlavou dokázal propálit Fabianskiho. Arsenal mohl navýšit náskok v 79. minutě, když se Coufalovy nepřesné přihrávky chopil Edward Nketiah. Ten postupoval na hranici pokutového území, odkud vyslal technickou rána k levé tyči, kterou Fabianski vyrazil na rohový kop. Z toho už však Gunners nezahrozili. Šanci už si pak ale nevytvořili ani domácí, a tak si tři body odvezl Arsenal.

Everton FC - Chelsea FC 1:0

01.05.2022 15:00

Góly: 47. Richarlison

Everton v bojovném a vyrovnaném utkání vydřel tři body, když díky brance Richarlisona přehrál londýnskou Chelsea těsně 1:0. V Goodison Parku se nehrál příliš pohledný fotbal, domácí však utkání poctivě odpracovali, vyvarovali se defenzivních chyb a vytěžili z minima maximum - a zaslouženě tak berou tři body, které jim notně pomohou v boji o záchranu. Thomas Tuchel bude s výkonem svých oveček nespokojen, pro Chelsea se však nic moc nemění - dvě výhry z posledních čtyř duelů ji dají jistotu kvalifikace do Champions League.

V první půli se po většinu času spíše bojovalo ve středu pole, než že by se hrál nějaký zajímavý fotbal. Už ve druhé minutě zahrával Everton zajímavou standardní situaci, mladíček Gordon však pálil vysoko nad. Chelsea odpověděla platonickým tlakem, který ale k žádným výraznějším šancím nevedl, za zmínku stojí snad jen únik Wernera, jehož centr ale domácí obrana pohodlně zablokovala.

Druhá půle už nabídla přece jenom výživnější podívanou. Už po dvou minutách vyrobil obrovskou chybu v rozehrávce Azpilicueta, kterého obral o míč dotírající Gray, ten míč ještě posunul poblíž stojícímu Richarlisonovi, který ranou do protipohybu Mendyho otevřel skóre. O minutku později mohl dokonce pojistku přidat Mykolenko, když se po přihrávce ze strany od Doucourého ocitl sám před Mendym, pálil však vysoko nad.

Chelsea odpověděla zvýšenou aktivitou a po hodině hry si vypracovala první opravdu vyložené šance. Po přiklepnutí Havertze pálil Mount, jeho rána ovšem orazítkovala obě tyče a dorážející Azpilicueta pak nechal vyniknout brankáře Pickforda. O chvíli později balón po rohovém kopu propadl na zadní tyč k volnému Rudigerovi, ten ale zblízka jen napálil domácího brankáře.

A když se v poslední desetiminutovce neujala ani rána Kovačiče na bližší tyč, dospělo utkání k překvapivé výhře svěřenců Franka Lamparda v poměru 1:0.

Tottenham Hotspur - Leicester City 3:1

Góly: 22. Harry Kane, 60. Heung-min Son, 79. Heung-min Son - 90+1. Kelechi Iheanacho

Povinné vítězství si na své konto připsali fotbalisté Tottenhamu, když na domácím hřišti přehráli díky brankám Kanea a Sona hostující Leicester City. Lišky nedělní prohra ale příliš trápit nemusí, manažer Brendan Rodgers znatelně zahýbal se sestavou a své opory šetřil na čtvrteční odvetu semifinále Konferenční ligy proti AS Řím, naopak Tottenham musel bezpodmínečně vyhrát, jinak by se mu sen o čtvrtém místě začal pořádně rozplývat.

Vstup do utkání ovšem měli lepší hosté, už po deseti minutách totiž na pravém křídle pláchl Soumare a zpětnou přihrávkou našel ve vápně osamoceného Daku, který ranou z prvního doteku orazítkoval tyč. Pak se hra přesunula také před branku Schmeichela, nejprve ještě dokázala hostující obrana zblokovat ránu Diera na rohový kop, na ten si ale nejvýše naskočil Harry Kane a hlavičkou zblízka otevřel skóre. Do poločasu mohl vyrovnat aktivní Daka, ten však jen těsně nedosáhl na nepovedenou střelu Peréze, na druhé straně zase zaváhání hostující obrany v rozehrávce nepotrestal Kane, kterého vychytal Schmeichel.

Svěřence Antonia conteho to však mrzet nemuselo, jelikož zkraje druhého dějství přidali druhý gól. Aktivní Emerson Royal vybojoval míč, předložil jej Kulusevskimu, který nezpanikařil a chytrou přihrávkou našel lépe postaveného Sona, který ranou z otočky znovu rozjásal domácí příznivce. Dvanáct minut před koncem pak bylo o osudu utkání definitivně rozhodnuto - to za vápnem napřáhl aktivní Son a jeho krásná rána zapadla přesně do horního rohu Schmeichelovy branky. Na vítězství domácího celku pak už nic nezměnila ani rána Kelechiho Iheanacha, který ranou zpoza vápna zaskočil Llorise a snížil na konečných 3:1.

Leeds United - Manchester City 0:4

30.04.2022 18:30

Góly: 13. Rodri, 54. Nathan Aké, 78. Gabriel Jesus, 90+3. Fernandinho

Manchester City zvládl důležitý zápas na půdě Leedsu, odpověděl tak na sobotní vítězství Liverpoolu na půdě Newcastle a jen po pár hodinách se vrátil zpět na první příčku tabulky. Domácí fotbalisté rozhodně nedali svou kůži lacino, potopili je ale dvě inkasované branky po standardních situacích, díky kterým se favorit dostal na koně a své vedení pak už jen kontroloval. Manchester City tak stále kráčí vstříc titulu, naopak Leeds se pravděpodobně bude prát o svou prvoligovou příslušnost až do posledních kol.

Dost možná klíčový moment duelu se odehrál už po pouhých dvou minutách hry. Hosté totiž zahrávali rohový kop, domácí fotbalisté však míč dopravili na půlku hřiště ke Cancelovi, který při pokusu o zpracování podklouzl a do brejku tak poslal rozeběhnutého Rodriga. Ten však v klíčové chvíli nezvolil přihrávku na nabíhajícího Raphinhu, načež ho dobíhající obránci dokázali vytlačit do úhlu a následně také zablokovat jeho střelu. Citizens se postupem času dostali do tempa a po necelé čtvrthodině slavili svůj první úspěch. Na centr Fodena z volného přímého kopu si nejvýše naskočil Rodri a poslal svůj celek do vedení. Odpovědět mohl do poločasu Firpo, ten ale z nadějné pozice pálil nad, na druhé straně zase ve výhodné pozici selhal Sterling, když nastřelil pouze skluzujícího obránce.

Po přestávce se opakoval scénář z prvního poločasu - domácí fotbalisté do hry vstoupili aktivně a byli favoritovi vyrovnaným soupeře, jenže po deseti minutách přišel rohový kop, na ten si nejvýše naskočil stoper Diaz, který hlavou přistrčil míč Akému, který z hranice vápna prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Leeds mohl do hry vrátit po hodině hry aktivní Raphinha, ten předvedl z pravé strany hezkou individuální akci, prosadil se přes Akého, jenže jeho zakončení na poslední chvíli přizvedl nad břevno stoper Laporte. A když neudeřilo na jedné straně, zákonitě přišel trest na té druhé - to se ve středu pole hezky uvolnil aktivní Foden, krásnou kolmicí oslovil osamoceného Jesuse, který si prvním dotykem připravil míč a druhým definitivně rozhodl o vítězství Manchesteru City.

Definitivní tečku za třemi body pro favorita pak udělal v nastaveném čase střídajícího Fernandinho, který se za vápnem opřel do odraženého míče a domácí brankář už konečky prstů tuto prudkou ránu vytěsnit nedokázal. Manchester City tak nadále zůstává o bod před druhým Liverpoolem a k vytouženému titulu mu zbývají ještě čtyři ligové zápasy, zatímco na Leeds čeká tuhá bitva o záchranu.

Aston Villa - Norwich City 2:0

30.04.2022 16:00

Góly: 41. Ollie Watkins, 90+3. Danny Ings

Aston Villa porazila ve 35. kole Premier League Norwich City 2:0. Hosté tak mají před sebou poslední čtyři prvoligové duely, jelikož už mají jistý sestup. Zápas rozhodli Ollie Watkins a Danny Ings.

Domácí byli od začátku lepším týmem a první šanci si vytvořili v devatenácté minutě. Lean Bailey si na hranici vápna přehodil míč z pravačky na levačku a vyslal tvrdou ránu pod horní tyčku, jenže Tim Krul vytáhl parádní zákrok a balon vyškrábl nad.

Po necelé půlhodině se přeci jen ke střele dostali i "Kanárci". První pokus Rashicovi vůbec nesedl, nicméně za chvíli se dostal opravě, která už stála za to. Emiliano Martínez musel stejně jako jeho gólmanský kolega předvést skvělý zásah a vyrazit míč na rohový kop.

Aston Villa se z první branky radovala ve 41. minutě. Danny Ings, který chvíli před tím nahradil zraněného Baileyho, poslal dlouhý pas na Watkinse, který obešel Williamse, prošel do pokutového území, kde se dostal ještě přes jednoho protihráče a překonal Krula.

Druhý gól mohli Villans přidat na začátku druhého poločasu, ale nejprve se Watkins v klíčovém momentu nedokázal prosadit přes obránce a poté Danny Ings hlavičkoval po rohovém kopu do tyčky.

Po poměrně nudné druhé půli dokázali domácí v 93. minutě potvrdit své vítězství. Krul sice vychytal Ramseyho, poté však získal míč zpět Buendía, který jej posunul na Dannyho Ingse a ten už dokázal hostujícího brankáře z otočky překonat.

Southampton FC - Crystal Palace 1:2

Góly: 9. Oriol Romeu - 60. Eberechi Eze, 90+2. Wilfried Zaha

Southampton padl na domácí půdě s Crystal Palace ve 35. kola Premier League 1:2. Skóre otevřel domácí Oriol Romeu, na stranu hostí jej ale poté otočili Eberechi Eze a Wilfried Zaha.

Zápas začal pro Saints snově, v deváté minutě se totiž ujali vedení. Ward vyrazil centr na rohový kop, kterého se ujal James Ward-Prowse a vyslal nádherný centr na malé vápno, kde se k balonu dostal Oriol Romeu, jehož razantní hlavičku vyrazil Guaita jen do břevna, od kterého už mířil do sítě.

Eagles zahrozili po necelé půlhodině. Mateta si několikrát hezky vyměnil míč na levé straně se Schluppem a probojoval se až k bráně, jenže Forster si přední tyčku pohlídal a ránu vyrazil daleko od brány. Na začátku druhého poločasu byl v akci znovu Schlupp, jenže tentokrát jej ve vyložené šanci na penaltě zablokoval Bendarek.

V 60. minutě přišlo vyrovnání. Ayew sice přihrávkou Clynea zahnal málem až do autu, ale následný centr měl skvělé parametry. Mířil do vzdálenější části pokutového území, odkud jej z voleje napálil k přední tyči Eberiche Eze.

Už to vypadalo na dělbu bodů, když v 92. minutě rozhodl hostující Wilfried Zaha. Ten se po převzetí balonu dokázal otočit okolo Bednarka a přízemní tvrdou zamířil přesně k tyči, od kterého se míč nakonec odrazil do sítě.

Watford FC - Burnley FC 1:2

Góly: 8. James Tarkowski (vl.) - 83. Jack Cork, 86. Josh Brownhill

Watford prohrál v domácím utkání 35. kola Premier League s Burnley 1:2. Domácí sice šli po vlastní brance Tarkowskiho, ale hosté v posledních deseti minutách zásluhou Corka a Brownhilla skóre otočili.

Rohový kop domácích v osmé minutě sice úspěch nepřinesl, jenže míč poté do pokutového území vrátil Femenía, centr propadl až na zadní tyč k Juraji Kuckovi, který jej napálil do břevna, od kterého se však odrazil do vracejícího se Jamese Tarkowskiho, který si balon smolně srazil do vlastní brány.

Tři minuty prošel Taylorovi po nedorozumění míč mezi nohama a do zakončení se znovu dostal Juraj Kucka. Jeho ránu z malého vápna však srazil kolenem Tarkowski, který tak částečně napravil svůj vlastní gól.

Ve 27. minutě mělo Burnley zahrávat penaltu, ale videorozhodčí ji nakonec zrušil. McNeil skončil na zemi po zákroku Sissoka, VAR však odhalil, že k zákroku došlo mimo pokutové území, a tak dostali hosté k dispozici pouze přímý kop, který ale nevyužili.

Po přestávce málem bylo srovnáno. Lennon si navedl míč na střelu a zhruba z úrovně penaltového puntíku vyslal tvrdou ránu po zemi, pro kterou se musel natáhnout Forster a konečky prstů ji dokázal vyrazit.

V 83. minutě dostali domácí studenou sprchu. Taylor poslal z levé strany do vápna prudký centr, do jehož cesty se vřítil Jack Cork a hlavou jej umístil pod horní tyčku. Za tři minuty bylo pro Watford ještě hůř, protože hosté dali druhou branku. Na hranici pokutového území se nejlépe zorientoval Matěj Vydra, který míč přiklepl pro Joshe Brownhilla, který placírkou poslal míč podél gólmana do sítě, čímž Watfordu zajistil sestup.

Wolverhampton Wanderers - Brighton & Hove Albion 0:3

Góly: 42. Alexis Mac Allister (pen.), 70. Leandro Trossard, 86. Yves Bissouma

Wolverhampton prohrál v klání 35. kola Premier League s Brightonem 0:3. Z penalty se v první půli trefil Mac Allister, další branky přidali Trossard a Bissouma.

První výraznější moment nastal ve 33. minutě, když hosté kopali pokutový kop. Saiss totiž v pokutovém území zahrál rukou, což posléze odhalil VAR. Alexis Mac Allister však penaltu nezahrál dobře a brankář José Sá ji vyrazil. Jenže hosté kopali o osm minut poté další pokutový kop, protože Bolly fauloval Welbecka a Alexis Mac Allister svůj předchozí omyl napravil. Sá sice směr vystihl, ale na balon nedosáhl.

Druhá branka padla v 70. minutě a znovu ji dali hosté. Leandro Trossard převzal na pravé straně pěknou přihrávku, následně míč zasekl, čímž se dostal přes bránícího hráče, a poslal jej přesně k pravé tyči. Střela byla tak prudká, že Sá neměl absolutně šanci zakročit.

Domácí nekladli absolutně žádný odpor, a tak Brighton skóroval v 86. minutě ještě jednou. Vlkům se vůbec nepovedla rozehrávka, čehož hosté využili a založili rychlý protiútok. Cucurellův centr z levé strany domácí obrana odhlavičkovala, jenže pouze k Yvesi Bissoumovi, který zpoza vápna poslal prudkou skákavou střelu k zadní tyči.

Brighton se tak díky výhře posunul na deváté místo před Newcastlu, Wolves jsou pět bodů před ním na osmé příčce.

Newcastle United - Liverpool FC 0:1

30.04.2022 13:30

Góly: 19. Naby Keïta

Newcastle United prohrál domácí zápas 35. kola Premier League s Liverpoolem 0:1. Rozhodl v devatenácté minutě Keïta, Reds budou minimálně do večera první.

První šance zápasu se proměnila v úvodní gól. Domácí sice v devatenácté minutě protestovali kvůli zákroku Milnera, který však sudí jako faul neposoudil. Ve vápně si pak přihrávku převzal Naby Keïta, který si šikovně narazil s Jotou, poté udělal kličku gólmanu Dúbravkovi a mezi obránci poslal míč do sítě.

Domácí se snažili s Liverpoolem hrát vyrovnanou partii, hosté však dokázali hrozit z rychlých protiútoků jako ve 34. minutě. Akci zakončoval na hranici vápna Sadio Mané, ale zamířil pouze do Dúbravky, který si dokázal poradit.

Pět minut poté dokázali domácí vyrovnat, jenže VAR odhalil ofsajd. K výkopu Dúbravky se dostal Joelinton, který poté vyslal za obranu Almiróna. Ten se štěstím obešel Alissona a dostal balon do brány, jenže radost pokazil praporek pomezního sudího.

Parádní zákrok musel ještě před přestávkou vytáhnout Dúbravka. Natáhl se po hlavičce Dioga Joty, která měla padající trajektorii a málem zapadla za domácího brankáře. Po následném rohovém kopu ještě z hranice šestnáctky pálil těsně vedle Milner.

V 63. minutě měl obrovskou šanci na navýšení náskoku Mané. Tomu totiž poslal z pravé strany před malé vápno balon Joe Gomez, který jej parádní vyvezl, senegalský křídelník však z první trestuhodně vystřelil vedle tyčky.

V poslední čtvrthodině měli Magpies hned dvě šance vyrovnat. Nejprve Saint-Maximin za obranou našel Wooda, který však trefil jen Alissona. Branka by však stejně neplatila kvůli Woodově ofsajdovému postavení. Poté znovu Allan Saint-Maximin posunul balona na Bruna Guimarãese, jehož rána však mířila jen doprostřed a Alisson si s ní dokázal poradit i přes nepříjemné skočení balonu těsně před ním.