Hokejisté porazili Švédsko 9:3 a zůstali na Českých hrách ve hře o prvenství

foto České hokejové hry, turnaj Euro Hockey Tour, ČR - Švédsko, Ostrava, 30. dubna 2022. Hráči České republiky se radují z vítězství. V pozadí zleva jsou brankář Marek Langhamer z České republiky a David Jiříček z České republiky.

Ostrava - Čeští hokejisté porazili v druhém utkání na Českých hrách v Ostravě rekordně Švédsko 9:3 a zůstali ve hře o prvenství v turnaji, který loni v Praze vyhráli. Svěřenci kouče Kariho Jalonena vedli už po první třetině 3:1, ve druhé přidali další čtyři branky.

Dvěma góly se zaskvěli obránce David Sklenička a útočník Petr Holík, jenž navíc přidal dvě nahrávky. Všechny čtyři body stihl ve druhé třetině. Hynek Zohorna jednou skóroval a u dvou branek asistoval. Devět gólů dala samostatná česká reprezentace Švédsku poprvé v historii. Pět gólů vstřelili obránci, mezi nimi byl i Vojtěch Budík, jenž oslavil první trefu v dresu národního týmu.

V neděli zakončí Češi turnaj soubojem s Rakušany, kteří nahradili Rusy, ale zatím neuhráli ani bod. Zápas začne v 16 hodin. Již v poledne se v severském derby utkají Finové se Švédy. Výhra Švédů by zachovala českému výběru šanci na turnajový primát.

Švédové se stejně jako ve čtvrtek ve Vídni představili i v Ostravě bez hlavního kouče Johana Garpenlöva, který je s vážně nemocným otcem. Češi, do jejichž branky se po téměř dvou a půl letech vrátil Langhamer, začali před plnými tribunami s obrovskou chutí. Zohorna ve svém prvním utkání v přípravě před šampionátem posunul puk na Skleničku a ten ranou mezi betony gólmana Enrotha otevřel skóre.

V šesté minutě bylo vyrovnáno. Karlsson ještě nahrávku Amana před brankoviště minul, ale Lang už se nemýlil. Záhy mohl vrátit vedení na stranu domácích po pěkném průniku Stránský, jenže Enrotha překonat nedokázal. V osmé minutě Červenka skvěle našel mezi kruhy na chvilku osamoceného Zohornu, Enroth znovu Švédy zachránil.

O chvilku později ale v přesilové hře znovu Červenka nabil Jiříčkovi a ten od modré čáry propálil vše před sebou. Švédy nezachránila ani trenérská výzva a museli znovu do čtyř. Přesilovka sice zůstala nevyužita, ale Blümel krátce po jejím skončení po vlastním dobrém zakončení a zákroku gólmana Enrotha nachystal puk na střelu Šulákovi a bylo to 3:1. V začínající 15. minutě zakončil Červenka zblízka do tyčky.

Švédové hráli před pauzou čtyři na tři, v dohrávané klasické přesilovce po pauze zahrozil Rosdahl zblízka, ale vychytal ho Langhamer. Ve 24. minutě chybovali Seveřané v rozehrávce, Holík posunul puk na Zohornu, který zvládl dokonale bekhendový blafák. Kellman na druhé straně překvapil zakončením z nulového úhlu Langhamera, ale drama se nekonalo.

Před polovinou utkání přišla další obrovská chyba Švédů a Holík zvýšil na 5:2. Uběhlo jen 22 sekund a další gól přidal povedenou střelou zápěstím Sklenička. Už po chvilce uháněl Beránek sám na Enrotha, v tomto případě ho ale nepřekonal a neuspěl ani dorážející Flek. Na 7:2 pak zvýšil Holík a uzavřel svoji fantastickou třetinu. Za Švédy odpověděl Olofsson. Zohorna potom jel sám, ale tentokrát měl ve vzájemném minisouboji navrch švédský gólman.

V úvodu třetí dvacetiminutovky orazítkoval Sklenička tyčku. Jen o chvilku později ale promluvil do vývoje skóre Budík a oslavil první reprezentační gól. Ve 48. minutě jel Zohorna znovu sám, na Enrotha ale tentokrát bekhendovým blafákem nevyzrál. V 50. minutě dal devátý gól Flek, diváky kýžená "desítka" už ale nepřišla.

Hlasy po utkání::

Kari Jalonen (trenér ČR): "Je třeba říct, že se kluci na zápas dobře připravili. Hráli jsme dobře takticky. Já se vždy rád koukám dál než za ta čísla a dnes zvítězila česká DNA. Rychlý, technický hokej a týmový hokej. Pro vytvoření tolika šancí bylo podstatné, že jsme hráli pospolu, blízko sebe, a to jak v útoku, tak v obraně. Tyto faktory rozhodly o našem úspěchu. Klukům jsem v šatně řekl, že jsme dokázali dát dohromady týmový hokej a hokej s českou DNA. Druhou věcí je, že jsme opravdu hodně bruslili, soupeře jsme přebruslili. Bylo vidět, že když budeme takhle intenzivně bruslit, dostaneme se do nebezpečných protiútoků."

Petr Holík (útočník ČR, autor dvou gólů): "Důležitý byl podle mě první gól, který byl celkem rychlý. To nás uklidnilo a hráli jsme docela rychlý hokej. Myslím, že Švédové chvilkami nestíhali, ale to bylo také těmi góly, protože tým, co inkasuje, jde pak trošku psychicky dolů. A nám se tam odráželo vážně hodně věcí. Ale takové zápasy někdy jsou, jindy se to zase neodráží vůbec. A ty čtyři body? Z té osobní stránky to nijak moc neberu. Důležitá je výhra. V té skvělé atmosféře jsem si to každopádně vážně moc užil."

David Sklenička (obránce ČR, autor dvou gólů): "Dva góly jsou pro mě bonus. Dosud jsem měl v reprezentaci na kontě jediný, který jsem dal před čtyřmi lety taky proti Švédům. Byla šance i na hattrick, v poslední třetině moje střela zvonila o horní tyčku. Ale o moje osobní statistiky nejde, podstatná je výhra a způsob, jak jsme k ní došli. Diváci udělali zase skvělou kulisu, v super atmosféře se hrálo skvěle. Byl to zápas, při kterém jsme se bavili a všichni společně si ho užívali. Úplně pohodové vítězství to ale nebylo, možná jsme si měli víc pohlídat záda. Chceme hrát hodně spolu, aby nebyly díry mezi obranou a útokem. Pomáhat si hodně navzájem, nedopouštět nějaká přečíslení a častým blokováním střel ulehčujeme práci gólmanovi, ale vlastně i celému mužstvu."

ČR - Švédsko 9:3 (3:1, 4:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. D. Sklenička (H. Zohorna, D. Jiříček), 10. D. Jiříček (Červenka, Smejkal), 12. Šulák (Blümel, Krejčík), 24. H. Zohorna (P. Holík), 30. P. Holík (H. Zohorna), 30. D. Sklenička (P. Zdráhal, P. Holík), 33. P. Holík (Blümel, Červenka), 46. Budík (Flek, O. Beránek), 49. Flek (O. Beránek, Kodýtek) - 6. Lang (Aman, Tömmernes), 26. Kellman (Själin, J. Pettersson), 39. F. Olofsson (Rosdahl, Karlkvist). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Ansons - Zunde (oba Lot.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8848.

ČR: Langhamer - Ščotka, Šulák, J. Jeřábek, Krejčík, D. Jiříček, D. Sklenička, Budík, Jordán - M. Stránský, Černoch, Smejkal - Blümel, M. Špaček, Červenka - H. Zohorna, P. Holík, P. Zdráhal - O. Beránek, Kodýtek, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Švédsko: Enroth - Pudas, Tömmernes, J. Persson, A. Lindholm, J. Pettersson, Själin - Friberg, Kellman, Bromé - Karlkvist, F. Olofsson, Rosdahl - Hartmann, Lundin, Söderblom - Karlsson, Aman, Lang. Trenér: Markus Akerblom.