TCL V Repre

Pastrňák a Nečas se blýskli gólem a asistencí. Florida vyhrála Prezidentovu trofej

Hranice 40 gólů v sezoně odškrtnuta. Hokejový útočník David Pastrňák se gólem a asistencí podílel na vítězství Bostnu 5:0 nad Buffalem. Jednou brankou a nahrávkou pomohl Carolině také Martin Nečas, Hurricanes i díky jeho bodovému příspěvku porazili New Jersey 6:3. Za poražené se dvěma asistencemi blýskl Pavel Zacha. Svou šestou branku v ročníku vstřelil Jakub Voráček, který Columbusu pomohl k výhře 5:2 nad Tampou Bay. Hokejisté Floridy s českým obráncem Radkem Gudasem pak dosáhli poprvé v klubové historii na Prezidentovu trofej pro nejlepší tým základní části NHL.

Pastrňák si své dva body schoval do třetí části, kdy nejprve ve 43. minutě zvýšil na 3:0 a po dvou minutách připravil gólovou pozici pro Taylora Halla. Boston i díky dvěma bodům nejproduktivnějšího Čecha v lize vyhrál počtvrté v řadě a v tabulce Atlantické divize se přiblížil třetí Tampě Bay na rozdíl jednoho bodu.

Hlavní hvězdou zápasu byl kapitán Bruins Patrice Bergeron, který vstřelil hattrick a dosáhl na 400. branku v NHL. "Je to pro mě speciální moment. Věděl jsem, že se blížím, ale netušil jsem, že to zvládnu už dnes. Nejvíce si cením toho, že jsem všechny branky vstřelil v dresu Bruins," řekl Bergeron, jehož si Boston vybral ve druhém kole draftu v roce 2003.

Carolina i díky Nečasovu bodovému příspěvku porazila New Jersey 6:3 a před play off táhne již šestizápasovou vítěznou šňůru. Český útočník oba své body získal v první třetině a pomohl Hurricanes k náskoku 3:1. Poprvé se Nečas zapsal do statistik v 6. minutě, kdy vstřelil druhou branku Canes. Asistenci přidal o sedm minut později, když našel Jesperiho Kotkaniemiho, jenž zvýšil již na 3:0.

"V úvodu nám pomohlo pár dobrých odrazů, kterých jsme využili a dostali se do vedení. Pak jsme náskok kontrolovali. Dnešní zápas by nám mohl před play-off pomoci," řekl Kotkaniemi, jenž se vrátil po pěti zápasech a vedle gólu měl i dvě asistence.

První dvě branky Devils připravil Zacha, vysokou prohru však neodvrátil. "Neobstáli jsme kvůli individuálním chybám. Ztratili jsme pár jednoduchých puků a inkasovali. To nás stálo lepší výsledek. Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů ligy, bohužel jsme nepředvedli náš nejlepší výkon," litoval trenér New Jersey Lindy Ruff.

Tampa Bay v boji o co nejlepší výchozí pozici do play off ztratil souboj s Columbusem 2:5. Úvodní gól vstřelil Voráček, jenž ranou z pravého kruhu pro vhazování zaokrouhlil svůj bodový zisk v sezoně na 60. "Je příjemné v posledním domácím zápase porazit dvojnásobné vítěze Stanley Cupu," pochvaloval si Oliver Bjorkstrand. "Náš výkon mě vůbec nepřekvapil, vím, čeho jsou kluci schopní," navázal na dánského útočníka trenér Brad Larsen.

Prezidentovu trofej pro vítěze základní části získali poprvé hokejisté Floridy. Po vítězství v Ottawě 4:0 mají 122 bodů a i díky zaváhání Colorada si prvenství pojistili kolo před koncem. Druhým čistým kontem v sezoně přispěl Panthers brankář Spencer Knight.

K první Prezidentské trofeji v klubové historii pomohli Floridě i hokejisté Nashvillu, neboť porazili Colorado 5:4 po samostatných nájezdech. Celkem 42 zákroky a třemi chycenými nájezdy se blýskl David Rittich.

NHL:

NY Islanders - Washington 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Branky: 11. Nelson, 16. Lee, 44. Pageau, 47. Palmieri, 54. Jo. Bailey - 60. Jonsson Fjällby. Střely na branku: 26:27. Vítek Vaněček odchytal za Washington 59:31 minuty, inkasoval pět gólů z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 80,8 procenta. Diváci: 16 722. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Barzal, 3. Jo. Bailey (všichni NY Islanders).

Boston - Buffalo 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)
Branky: 27., 33. a 58. Bergeron, 43. Pastrňák, 45. Hall (Pastrňák). Střely na branku: 32:37. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Ullmark, 3. Pastrňák (všichni Boston).

Ottawa - Florida 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)
Branky: 42. a 54. Verhaeghe, 7. Reinhart, 42. Bennett. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17 102. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Bennett, 3. S. Knight (všichni Florida).

Carolina - New Jersey 6:3 (3:1, 1:0, 2:2)
Branky: 5. Bear, 6. Nečas, 13. Kotkaniemi (Nečas), 38. Teräväinen, 44. Lorentz, 48. Martinook - 14. Zetterlund (Zacha), 55. Bratt (Zacha), 56. Vesey. Střely na branku: 36:30. Diváci: 18 040. Hvězdy zápasu: 1. Kotkaniemi, 2. Nečas, 3. Martinook (všichni Carolina).

Vancouver - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 47. a 65. Boeser, 55. Chiasson - 36. Vilardi, 39. Kempe. Střely na branku: 29:35. 18 775. Hvězdy zápasu: 1. Boeser, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver).

Minnesota - Calgary 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 27. Brodin, 52. F. Gaudreau, 61. Kaprizov - 23. J. Gaudreau, 58. E. Lindholm. 25:33. Diváci: 18 490. Hvězdy zápasu: 1. F. Gaudreau (Minnesota), 2. J. Gaudreau, 3. Zadorov (oba Calgary).

Colorado - Nashville 4:5 po sam. nájezdech. (3:1, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 3. Makar, 7. Lehkonen, 17. L. O'Connor, 30. Compher - 12. a rozhodující sam. nájezd Duchene, 24. R. Johansen, 37. Josi, 45. Ekholm. Střely na branku: 46:37. David Rittich za Nashville odchytal celý zápas, inkasoval čtyři branky z 46 střel a úspěšnost zákroků měl 91,3 procenta. Diváci: 18 011. Hvězdy zápasu: 1. Josi (Nashville), 2. Compher (Colorado), 3. Ekholm (Nashville).

Edmonton - San Jose 5:4 v prodl. (0:2, 2:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 30. R. McLeod, 33. Yamamoto, 50. Ryan, 52. Broberg, 62. Hyman - 3. a 4. Gregor, 36. Reedy, 51. Bonino. Střely na branku: 31:44. Diváci: 16 692. Hvězdy zápasu: 1. Yamamoto (Edmonton), 2. Gregor (San Jose), 3. Broberg (Edmonton).

Columbus - Tampa Bay 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 17. Voráček, 31. Sillinger, 41. Roslovic, 50. Bjorkstrand, 59. Peeke - 31. Kučerov, 57. Perry. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18 234. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Merzlikins, 3. Sillinger (všichni Columbus).