Hokejová osmnáctka rozdrtila Švýcary 8:0 a je po čtyřech letech v semifinále MS

foto Lední hokej - puk v brance - ilustrační foto.

Landshut (Německo) - Česká hokejová osmnáctka deklasovala ve čtvrtfinále mistrovství světa v Landshutu Švýcarsko 8:0 a poprvé od roku 2018 postoupila mezi nejlepší čtyři. Tým kouče Jakuba Petra bude o víkendu útočit na první medaili od stříbra z finské Lappeenranty 2014. Soupeřem v sobotním semifinále mu budou Američané.

Češi, kteří si v úterý díky výhře nad obhájcem zlata Kanadou 6:5 v prodloužení zajistili druhé místo ve skupině B, vedli nad Švýcary už v 16. minutě 4:0. Třemi body za dvě branky a asistenci přispěl k výhře kapitán Jiří Kulich, dvakrát skórovali i Šimon Slavíček a Marek Soukup.

"Už mě nebaví poslouchat, jak je český hokej špatný. To jsem zmínil i v kabině před zápasem. Vím, že nás ještě čeká spousta práce, ale pro mladé kluky je to výborný vzkaz," uvedl trenér Petr.

V brance českého týmu Špunara nahradil Schnattinger a do útoku se po zranění vrátil Rymon. Hned v úvodu zahrozil Kulich, který byl po základních skupinách se šesti góly ze tří utkání nejlepším střelcem turnaje. Přesně po dvou minutách hry otevřel skóre Soukup; po Plosově přihrávce projel před Beglieriho a překonal jej mezi betony.

Petrův tým se ubránil při Polákově vyloučení a oslabení zkrátil faulem Terraneo, který Češi potrestali gólem v přesilovce. Kulich ještě trefil horní tyč, ale v čase 8:18 tečoval Hamarovu střelu od modré čáry Šapovaliv. Za 122 sekund překonal Beglieriho z pozice mezi kruhy po Barešově asistenci Becher a do švýcarského brankoviště se postavil Uberti. Inkasoval poprvé v 16. minutě. Slavíček se sice po Polákově střele k dorážce ideálně nedostal, ale gól si připsal poté, co si puk do vlastní branky srazil Füllemann.

Češi, kteří v první třetině přestříleli soupeře 16:1, po 92 vteřinách druhé části potrestali Liechtiho vyloučení. Melovského přihrávku proměnil z pravého kruhu Slavíček a mohl si tentokrát vychutnat plnohodnotnou trefu. V 25. minutě projel před švýcarského gólman Kulich, trefil se mu nad vyrážečku a rozšířil svou gólovou bilanci na turnaji.

Zmar Švýcarů dokumentoval Reinhard; poté, co se dostal do úniku, mu puk před zakončením uskočil z čepele. V 36. minutě se naopak po Polákově přihrávce v přečíslení zapsal podruhé v utkání mezi střelce Soukup.

Švýcaři v druhé třetině neohrozili Schnattingera vůbec a celkově byl poměr střel 36:8. Českému gólmanovi nepokazil čisté konto v ojedinělé šanci Fiebiger. Ve 46. minutě při vyloučení Pauliho našel Bareš Kulicha a ten si polepšil na osm branek a deset bodů, čímž v čele produktivity MS předstihl spoluhráče Šalého. Ten bilanci 1+7 nerozšířil.

Bavila mě naše dominance, řekl kouč osmnáctky Petr po postupu do bojů o medaile

Trenér hokejové osmnáctky Jakub Petr měl po hladkém postupu do semifinále mistrovství světa pro hráče jen slova chvály. Čeští mladíci ve čtvrtfinále dali Švýcarům osm gólů a poprvé po čtyřech letech si zahrají o medaile.

"Vyšel nám vstup do utkání. Přitom jsme všichni měli v hlavách, že projít přes čtvrtfinále už se nějakou dobu nepovedlo. Pro postup jsme udělali všechno a jsem jen rád, že to vyšlo," řekl Petr.

Jeho výběr jasně držel osud utkání ve svých rukách. O vítězství rozhodl už v první třetině, kterou vyhrál 4:0. "Baví mě naše dominance a musím si přihřát polívčičku. Moc mě baví, jak kluci reagují. Přišli jsme k nim někdy v polovině července před Hlinka Gretzky Cupem a nyní, ať už to byla ofenzivní nebo defenzivní stránka, všechno klaplo. Jsem rád za tuto zpětnou vazbu," pousmál se.

Osmnáctka na MS v Landshutu zabojuje o cenné kovy, což vnímá jako pozitivní signál. "Už mě nebaví poslouchat, jak je český hokej špatný. To jsem zmínil i v kabině před zápasem. Vím, že nás ještě čeká spousta práce, ale pro mladé kluky je to výborný vzkaz," uvedl Petr.

O to, že by sebevědomí týmu vyrostlo do závratných výšin, se po cenné výhře nad Kanadou a po jednoznačném průběhu čtvrtfinále nebojí. "Mužstvo už samo ví, co dělat a jen čeká, až zlehčíme situaci, aby se uvolnila atmosféra. Hráči už žijí pro sebe, tohle je trenérský sen. Možná už odtud můžu odjet a podívat se na televizi, jak si to tady budou kluci dávat," usmál se.

V semifinále čeští mladíci narazí na Američany. "Víme, o čem ten příběh bude. Ze zápasu s Amerikou už tady zkušenost máme, z toho utkání připravíme s partou kluků kolem mě dost klipů. Na svůj tým se mohu spolehnout, ale teď si na chvíli můžeme užít tento okamžik. Pro tohle děláme hokej," uzavřel Jakub Petr.

Vidíme medaili, řekl dvougólový Soukup po postupu osmnáctky

Nejlepším hráčem čtvrtfinále mistrovství světa hokejistů do 18 let proti Švýcarsku byl vyhlášen útočník čtvrté formace Marek Soukup, který k vysoké výhře 8:0 pomohl dvěma brankami. Poprvé se prosadil přesně po dvou odehraných minutách a právě rychlé vedení bylo podle jeho názoru klíčové pro další vývoj zápasu, který si Češi mohli s narůstajícím skóre čím dál více vychutnávat.

Soupeře pro semifinále ještě neznají, ale pokud v obou večerních zápasech uspějí favorité, narazí svěřenci trenéra Jakuba Petra opět na USA. "Musíme se připravit. Akorát ještě pořádně nevíme, na koho půjdeme. Bude to těžký zápas, ale vidíme medaili. Bylo by krásné ji získat," řekl Soukup v rozhovoru s novináři.

"Bude určitě těžké, pokud dostaneme Američany. Jsou to favorité na zlato. My se ale nikoho nebojíme a myslím si, že můžeme hrát se všemi. Dáme do toho všechno, ať máme kohokoliv. Příběh ještě nekončí a my chceme jít ještě dál a výš,“ přidal se obránce Tomáš Hamara.

Dnešní duel zvládli čeští mladíci s přehledem. "Výsledek úplně neodpovídá zápasu. Zase tak jednoduché to nebylo. Šli jsme do toho s tím, že Švýcaři velice dobře brání. Od začátku jsme si ale šli za tím, že chceme vyhrát. Napadaly nám tam góly a potom se hrálo s větším klidem," popsal Soukup.

S tím souhlasil i Hamara. "Osobně jsem takový průběh nečekal. Pomohlo nám to, že jsme dali dva rychlé góly. Pro Švýcary bylo těžké, když jsme po první třetině vedli 4:0," přitakal Hamara.

Na českého gólmana Michaela Schnattingera letělo za celý zápas dohromady osm střel. Sedm z nich až ve třetí třetině. "Trenéři nás dobře připravili a my sami jsme si v šatně vyříkali, že to nemůžeme podcenit. Šli jsme do toho naplno," po cestu k dobré defenzivě Hamara.

Pod osmi góly se podepsalo pět střelců. Tři - včetně Soukupa - se na šampionátu prosadili poprvé. "Je to určitě důležité. Je tady video a přesilovky už si v průběhu turnaje všechny týmy pohlídají. Signály už jsou známé a je dobře, že jsme góly rozložili a každá lajna se dokázala prosadit," uvedl Soukup s připomínkou úspěšných přesilovek, v nichž sbírala body převážně první formace.

Sám Soukup se prosadil dvakrát. "Jsem rád, že mi to tam konečně padlo. Naše lajna dělala dobrou černou práci a dostali jsme odměnu,“ řekl.

ČR - Švýcarsko 8:0 (4:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. M. Soukup (Plos, V. Polák), 9. Šapovaliv (Hamara, Kulich), 11. Becher (Bareš, Hamara), 16. Š. Slavíček, 22. Š. Slavíček (Melovský, Prčík), 25. Kulich (T. Tůma, A. Čech), 35. M. Soukup (V. Polák), 46. Kulich (Bareš, Šalé). Rozhodčí: Magnusson (Švéd.), Suominen - Hautamäki (oba Fin.), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 3:0. Diváci: 505.

Sestavy:

ČR: Schnattinger - Hamara, Prčík, T. Tůma, A. Čech, F. Němec, J. Dvořák, Puchala - Kulich, Šapovaliv, Šalé - Bareš, Becher, Melovský - Š. Slavíček, Sapoušek, Rymon - M. Soukup, V. Polák, Plos - J. Gaspar. Trenér: Jakub Petr.

Švýcarsko: Beglieri (11. Uberti) - Füllemann, Mazzola, Terraneo, Voegeli, Christe, Moser, Meile - Liechti, Kilchenmann, Pauli - Rod, Reinhard, G. Weber - Fiebiger, Pont, Guignard - Greuter, Naber, Lurati - Schild. Trenér: Marcel Jenni.

Kanadští hokejisté triumf na MS osmnáctek neobhájí, podlehli Finsku

Kanadská hokejová osmnáctka triumf na mistrovství světa z loňska z americkým měst Plana a Frisca neobhájí. Ve čtvrtfinále šampionátu v Kaufbeurenu podlehla Finsku 5:6 v prodloužení. Rozhodl o tom v čase 60:28 útočník Joakim Kemell, jenž dovršil hattrick a polepšil si na sedm branek ze čtyř zápasů na turnaji.

Finové, kteří loni skončili čtvrtí, mohou útočit na první medaili od 2018, kdy v Čeljabinsku slavili zlato. Kanaďané naopak popáté z posledních šesti MS zůstanou bez cenného kovu. Nepomohly jim ani dvě branky šestnáctiletého útočníka Connora Bedarda, který je favoritem na pozici jedničky draftu NHL v roce 2023.

Bedard loni pomohl k triumfu 14 body za sedm branek i asistencí ze sedmi utkání a dostal se do All Star týmu. Letos stihl sedm bodů za šest tref a jednu přihrávku ve čtyřech duelech.

Výsledky mistrovství světa hokejistů do 18 let v Německu

Finsko - Kanada 6:5 v prodl. (2:2, 1:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 10., 18. a 61. Kemell, 33. Männistö, 56. Kaskimäki, 59. Halttunen - 26. a 51. Bedard, 4. Delic, 14. Hvidston, 26. Schuurman.

Švédsko - Německo 7:1 (3:0, 1:1, 3:0)

Branky: 3. a 56. M. Hävelid, 8. Born, 20. Almgren, 34. Öhgren, 56. Stenberg, 58. Lekkerimäki - 36. Hauf.

USA - Lotyšsko 13:3 (6:1, 3:0, 4:2)

Branky: 16., 35. a 48. Leonard, 5. a 8. McGroarty, 6. a 56. Casey, 13. Stramel, 13. Cooley, 25. Gauthier, 40. Nazar, 48. Brindley, 58. Chesley - 14. Vilmanis, 53. Veckaktinš, 60. Kruklitis.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.04.2024 ČTK