Sparta – Vsetín 3:0 (1999/2000)  Sparta sice vyhrála základní část sezony 1995/96, ve finále se ale utkal Vsetín s Litvínovem. Holešovický klub si zahrál poprvé o zlato až v roce 2000 a ihned z toho byl premiérový český titul. Sparťané narušili pětiletou nadvládu vsetínských hokejistů a tehdejší Slovnaft porazili 3:0 na zápasy. V prvním domácím zápase Sparta vyhrála 4:2 a mezi střelce se zapsal i Jaroslav Hlinka. Druhý duel skončil díky brankám Richarda Žemličky a Michala Sýkory 4:2. Na Lapači dal 11 minut před koncem jediný gól zápasu David Výborný a bylo vymalováno.

Sparta – Vsetín 3:0 (1999/2000)

Vsetín – Sparta 3:1 (2000/01)  Rok po prvním sparťanském triumfu se role obrátily. Do Prahy se stěhovala série za stavu 1:1 na zápasy. První duel vyhrál Vsetín díky brance Jiřího Dopity z prodloužení 3:2, ve druhém zápase vystřelil pár vteřin před koncem výhru 4:3 sparťanský Pavel Kašpařík. Sparťané ale doma neuhlídali Dopitu, který čtyřmi brankami pomohl k triumfu 6:3 a po další výhře v poměru 4:1 bylo rozhodnuto. Tentokrát se radoval Vsetín.
 Sparta – Vítkovice 3:1 (2001/02)  Sparta podruhé během tří let vyhrála základní část a potřetí v řadě se dostala do finále, ve kterém narazila na Vítkovice. První zápas vyšel lépe ostravskému celku, který v Praze zvítězil 3:2. Ve druhém klání se ale role obrátily a stejným výsledkem Pražené vyloupili vítkovickou arénu. Ve třetím duelu se rychle trefil Jaroslav Hlinka a nastartoval Spartu k drtivé výhře 7:0, kterou pražský celek potvrdil i ve Vítkovicích a také díky třetímu a čtvrtému gólu Ondřeje Kratěny v sérii vyhrál 4:1. Titul se tak po roční pauze vrátil do Prahy.
 Sparta – Slavia 4:2 (2005/06)  Sparťané se po tříletém půstu znovu vrátili do finále a poprvé v historii v něm změřili síly se Slavií. V prvních pěti zápasech to vždy bylo o gól, jednou rozhodovalo prodloužení, jednou nájezdy, šťastnější ale byli hráči Sparty, kteří se ujali vedení 3:2 a v domácím prostředí měli výhodu matchabllu. Ten využili a po výhře 3:0 získali třetí titul v historii české extraligy. Hvězdou série byl Jaroslav Hlinka, který dal v posledních třech duelech čtyři branky.
 Sparta – Pardubice 4:2 (2006/07)  V sezoně 2006/07 ovládli základní část podruhé v řadě Bílí Tygři z Liberce. Ve finále ale znovu chyběli a opět se radovala Sparta. Tentokrát pokořila Pardubice. „Perníkáři“ nevstoupili do série dobře, první domácí zápas ztratili v prodloužení, poté prohráli 3:5 a po výprasku 7:3 v Praze se zdálo být rozhodnuto. Pardubice se ale nadechly k obratu, ve čtvrtém zápase vyhrály venku 5:2, doma zvítězily 5:1 a byly zpátky ve hře. Potřebovaly vyhrát ještě v Holešovicích, aby se rozhodovalo na východě Čech. To už se jim ale nepovedlo a po dvou gólech Ondřeje Kratěny slavila Sparta.
7
Fotogalerie

7 finálových sérií v české extralize, ve kterých hrála Sparta o titul. Čtyřikrát byla úspěšná

Hokejisté Sparty bojují v těchto dnech v extraligovém play-off. Na konci těchto bojů by rádi zvedli nad hlavu pohár pro vítěze. Se souboji o zlato mají Pražané bohaté zkušenosti. V minulosti si o něj zahráli sedmkrát a čtyřikrát z toho vyšli jako vítězové.

Sparta hrála první extraligové finále v roce 2000 a naposled předloni. V těchto sériích změřila síly se šesti různými protivníky. Zajímavostí je, že žádná finálová série se nikdy nemusela hrát na maximální počet sedmi, dříve pěti, zápasů. S kým Sparta v minulosti válčila o titul? Komu se v jednotlivých sériích dařilo? A jak nakonec dopadly? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Sparta sice vyhrála základní část sezony 1995/96, ve finále se ale utkal Vsetín s Litvínovem. Holešovický klub si zahrál poprvé o zlato až v roce 2000 a ihned z toho byl premiérový český titul. Sparťané narušili pětiletou nadvládu vsetínských hokejistů a tehdejší Slovnaft porazili 3:0 na zápasy.

V prvním domácím zápase Sparta vyhrála 4:2 a mezi střelce se zapsal i Jaroslav Hlinka. Druhý duel skončil díky brankám Richarda Žemličky a Michala Sýkory 4:2. Na Lapači dal 11 minut před koncem jediný gól zápasu David Výborný a bylo vymalováno.

Pokračování 3 / 8

Vsetín – Sparta 3:1 (2000/01)

Pokračování 4 / 8

Sparta – Vítkovice 3:1 (2001/02)

Sparta podruhé během tří let vyhrála základní část a potřetí v řadě se dostala do finále, ve kterém narazila na Vítkovice. První zápas vyšel lépe ostravskému celku, který v Praze zvítězil 3:2. Ve druhém klání se ale role obrátily a stejným výsledkem Pražené vyloupili vítkovickou arénu.

Ve třetím duelu se rychle trefil Jaroslav Hlinka a nastartoval Spartu k drtivé výhře 7:0, kterou pražský celek potvrdil i ve Vítkovicích a také díky třetímu a čtvrtému gólu Ondřeje Kratěny v sérii vyhrál 4:1. Titul se tak po roční pauze vrátil do Prahy.

Pokračování 5 / 8

Sparta – Slavia 4:2 (2005/06)

Sparťané se po tříletém půstu znovu vrátili do finále a poprvé v historii v něm změřili síly se Slavií. V prvních pěti zápasech to vždy bylo o gól, jednou rozhodovalo prodloužení, jednou nájezdy, šťastnější ale byli hráči Sparty, kteří se ujali vedení 3:2 a v domácím prostředí měli výhodu matchballu. Ten využili a po výhře 3:0 získali třetí titul v historii české extraligy. Hvězdou série byl Jaroslav Hlinka, který dal v posledních třech duelech čtyři branky.

Pokračování 6 / 8

Sparta – Pardubice 4:2 (2006/07)

V sezoně 2006/07 ovládli základní část podruhé v řadě Bílí Tygři z Liberce. Ve finále ale znovu chyběli a opět se radovala Sparta. Tentokrát pokořila Pardubice.

Pokračování 7 / 8

Liberec - Sparta 4:2 (2015/16)

Do finále extraligového ročníku 2015/16 postoupily dva celky, které kralovaly základní části soutěže. Liberec ve čtvrtfinále suverénně přejel Chomutov a ve stejném stylu smetl v semifinále Mladou Boleslav. Sparta poměrně snadno přehrála Zlín, pak udolala Plzeň a do finálové série vstoupila výhrou 3:1 na ledě Bílých Tygrů.

Do Prahy se oba týmy stěhovaly za stavu 1:1. Sparťané úvodní domácí duel opět vyhráli a vypadalo to, že kráčí za titulem, jenže Severočeši ve čtvrtém utkání vyhráli 4:1 a sérii srovnali. V pátém duelu před domácími fanoušky vydřeli výhru 4:3 a definitivní krok za svým premiérovým titulem udělali v pražské O2 Aréně. Sérii ukončil až gól Martina Bakoše ve druhém prodloužení.

Pokračování 8 / 8

Třinec - Sparta 4:2 (2021/22)

Poslední finálová účast Sparty je stará dva roky. Pražané hráli o zlato posedmé v samostatné historii české extraligy, ale poprvé narazili na Třinec. Oceláři šli do souboje jako dvojnásobný šampion z předchozích sezon a bojovali o zlatý hattrick, Sparta toužila stanout opět na vrcholu po dlouhých 15 letech.

Sérii lépe rozehráli na domácím ledě Slezané, ale do Holešovic se přesouvali soupeři s vyrovnaným skóre 1:1 na zápasy. I po dalších dvou duelech to bylo nerozhodné, ale v pátém střetnutí na vlastním ledě udělali Oceláři výhrou 7:3 zásadní krok ke kompletaci zlatého hattricku. Šesté utkání na pražském ledě bylo dechberoucí bitvou, v níž nakonec hosté těsně vyhráli 2:1 a mohli se radovat z titulu.