BK MLADÁ BOLESLAV

Tažení Bruslařů skončilo v semifinále. Jakým nástrahám Středočeši čelili?

17. 4. 2022
Autor: Redakce
M l. B o l. – Zazvonila siréna a pohádky o Bruslařích je po čtyřech kapitolách bojů s drakem konec. Středočeši znovu po roce končí před branami finále. Tentokrát, překvapivě, došli dále, než se po základní části čekalo. Pojďte se ohlédnout za turbulentní sezonou.

Slibný start, pak sešup tabulkou. Bruslaři balancovali na hraně postupu

Středočeši předvedli dobrý vstup do základní části. Přestože úvodní dva duely prohráli, následovala povedená série zápasů, která je vyhoupla na vyšší příčky. První výkyv přišel v polovině října, kdy čtyři utkání v řadě prohráli ( s Třincem 0:5, s Olomoucí 0:2, s Pardubicemi 3:4 po prodloužení, s Brnem 1:6). Do 5. listopadu následovalo období výher, jenže pak přišel zlom.

Od 23. kola se přestalo střelecky dařit, začaly převládat prohry nad výhrami a následoval pokles tabulkou. Dlouho držené umístění v top čtyřce se rázem zápas od zápasu vzdalovalo.

Na začátku ledna šla utkání stranou, extraligou se prohnal covid-19 a několik duelů bylo odloženo až ke konci základní části. Návrat do zápasového kolotoče ale nebyl pro Bruslaře zrovna ideální. Začátek února přinesl kritické období. Ze šesti zápasů Bruslaři ukořistili pouze dva body a nedařilo se ani proti týmům z chvostu tabulky. Koncovka nás trápí celou sezónu. Výkony jsou někdy lepší a někdy horší, ale musíme dávat góly. Nemůžeme si nahrávat až do prázdné, přijde mi, že málo chodíme na brankoviště a místo toho vymýšlíme blbosti. Zodpovědnost je na každém z nás tady v týmu. Je jedno, kdo tady hraje, ale musíme všichni bojovat a chtít dávat góly," burcoval Pavel Kousal.

Sami Středočeši se málem ocitli nad propastí. V klíčových domácích zápasech tři kola před koncem obstáli. Po výhře 4:1 nad Zlínem definitivně poslali Berany do nižší soutěže a díky vítězství 3:2 nad Karlovými Vary se přiblížili předkolu. „Potřebujeme udělat nějakou šňůru vítězných zápasů. Pořád se v tom plácáme. Jedna výhra a šest proher, dvě výhry a pak prohra s předposledním. Takže férově řečeno v pohodě prostě nejsme a jestli vykopneme předkolo play off z devátého nebo dvanáctého místa, je ve své podstatě jedno. Stejně se pereme sami se sebou, a ne se soupeřem,“ přiznal po prohraném zápase 0:2 v 58. kole s Kladnem útočník Jan Stránský.

Rozuzlení zapeklitého konce přineslo až 60. kolo. Bruslaři v něm na domácí půdě padli s Třincem 2:3 v prodloužení a skončili jedenáctí. Na poslední chvíli z přímého postupu do čtvrtfinále vypadla Plzeň, která se na šestém místě stala sokem Mladé Boleslavi v předkole. „Dílčí díl jsme splnili. Dostali jsme se do předkola play off. Tíha z nás teď může spadnout. Musíme dát hlavy dohromady. Hrajeme s Plzní, která je v roli favorita, ale všichni v kabině budeme chtít překvapit. Doufáme, že dojdeme co nejdál,“ uvedl Jan Eberle.

Předkolo plné napětí. Maličkosti hrály pro Boleslav

Západočeši do série vstoupili těsnou výhrou 3:2 po prodloužení, ve druhém utkání Bruslaři sérii díky vítězství 3:2 vyrovnali sérii na 1:1 a přesunuli se do Mladé Boleslavi. Ve zdejším prvním zápase uspěli domácí, jenže Plzeňští ještě nechtěli říct sezoně sbohem a po výhře 1:0 vrátili sérii zpět na Západ. Čtvrtek 17. března rozhodoval o postupu do čtvrtfinále. Utkání zvládli lépe Středočeši a po výhře 3:2 ovládli sérii. „Plnili jsme si, co jsme měli. Bylo tam pár nešťastných vyloučení, ale to se stane. Byli jsme obětaví, pak už rozhodla maličkost. Jsem neskutečně rád, že jsme to dali,“ radoval se po postupu do další fáze Oscar Flynn.

Favorit čtvrtfinále zaskočen. Bruslaři si vyšlápli na vítěze základní části

Už tento postup byl pro mnohé boleslavské příznivce nečekaný. Bruslaři měli pouze jeden den na regeneraci a hned v sobotu 19. března zavítali na led vítěze základní části. V Hradci Králové nabrala série podobný průběh jako v Plzni – úvodní zápas pro domácí 2:1, druhý 3:2 pro hosty. Drama se pak uskutečnilo v Mladé Boleslavi, kde třetí čtvrtfinálové klání nerozhodla základní hrací doba ani dvacetiminutové prodloužení, ale až nájezdy. Středočeši v dovednostní disciplíně obstáli a po výhře 3:2 otočili sérii na svou stranu. Čtvrtý duel měl znovu podobný průběh a Mountfield znovu těsně před závěrečným gongem vyrovnal a poslal zápas do prodloužení. V něm se ale štěstí naklonilo na stranu Bruslařů, kteří tak nakonec po vítězství 4:3 v prodloužení vedli v sérii 3:1 a na východ Čech se vraceli se třemi mečboly. Pátý duel nabídl opět nerozhodnou bitvu a znovu se prodlužovalo. Nakonec se nečekané stalo realitou. Bruslaři porazili horkého kandidáta na titul v pátém čtvrtfinále 4:3 v prodloužení a postoupili do semifinále. „Vedli jsme sérii 3:1. Po základní části jsme byli jedenáctí, Hradec první, na něj musel být vyvíjený vysoký tlak. Neměli jsme co ztratit. Porvali jsem se s tím výborně a taky nám to přineslo krásný postup do semifinále,“ těšilo Ondřeje Najmana vyřazení dalšího favorita.

Semifinále bylo bonusem za nestabilní sezonou

Cesta Mladé Boleslavi podruhé v řadě skončila v semifinále. Série dopadla 4:0 pro Třinec, zápasy ale jednoznačné tolik nebyly. „Tři zápasy byly hratelné. Kdyby byla série 2:2, tak nikdo nemůže nic říct. Ale skončila 0:4 a vypadá to hrozně. Třinec ukázal kvalitu, výborné přesilovky, v oslabení nám toho taky moc nenechal. Oceláři výborně bránili, neměli jsme moc šancí dát góly. Ale bylo to trochu i o štěstíčku,“ řekl pro klubový web po rozhodujícím utkání s Třincem Pavel Kousal. Úvodní duel série ovládli Oceláři 3:0, druhý po nájezdech 1:0, třetí v prodloužení 4:3 a poslední 2:1. Opět po roce tak boleslavské mužstvo nestačilo na třinecké Oceláře a své tažení ukončilo před branami finále. Bruslaři se ale rozhodně nemají za co stydět. Málokdo by čekal, že se po turbulentní základní části dostanou až do nejlepší čtyřky.

Statistické okénko: produktivitu týmu vedl Kousal, žezlo v play off převzal Kelemen

Během základní části se nejvíce dařilo dvojici Pavel Kousal a Ondřej Najman. Oba útočníci strávili sezonu po svém boku, nejčastěji ve druhé formaci a stali se nejproduktivnějšími hráči týmu před vyřazovací fází. Pavel Kousal zaznamenal 35 bodů (15+20), Ondřej Najman posbíral 28 bodů (12+16). Neproduktivnějším boleslavským obráncem základní části se stal Martin Ševc, jenž vstřelil 5 gólů a na 17 přihrál.

Mladá Boleslav neměla v sezoně v bráně jasnou jedničku. Gašper Krošelj se pravidelně střídal s Janem Růžičkou a oba se s úspěšností zákroků dostali nad 90% hranici. Pro play off nakonec trenéři sáhli po Krošeljovi, který odchytal všech 14 zápasů vyřazovacích bojů.

V play off se po stránce produktivity probudil Miloš Kelemen. Slovenský reprezentant nasbíral devět gólů a tři asistence a značně tak pomohl Středočechům k dílčím posunům. Pět tref zaznamenal Jan Eberle, čímž překonal svůj počet branek za celou základní část, kde se prosadil pouze jednou.