Dozvuky včerejší etapy

Vítěz včerejší etapy Sam Welsford je australský cyklista, který po olympijských hrách v Tokiu přešel z dráhy na silnici. Letos skončil čtvrtý na Bredene Koksijde (1.Pro) za Ackermannem, Hofstetterem a Merlierem a třetí na Scheldeprijs (1.Pro) za Kristoffem a Van Poppelem. "Je to moje první profesionální vítězství v mé první sezóně v profesionálním pelotonu, takže jsem si to opravdu užíval. Náš tým byl skutečně hladový po vítězství a šli jsme za ním každý den. Ve skutečnosti jsem byl docela dost vzadu, když se začalo sprintovat, ale otevřela se mi mezera za Philipsenem poté, co spoustě klukům došly síly docela brzo. Soustředil jsem se jen na cílovou čáru, sklonil hlavu a nemohl uvěřit, když jsem ji překročil jako první.

Vojta Řepa dokončil etapu v čase vítěze na 66. místě, takže zůstává na 14. místě v průběžném hodnocení. Pavel Bittner na 133. místě ztratil další 2:13 minuty, ale radost z vítězství týmového kolegy mu to jistě nezkalilo. Průběžně je na 97. místě 19 minut za Sepúlvedou, kterému i po včerejšku zůstal i dres nejlepšího vrchaře. Bodovačku vedl Philipsen, týmy Kern Pharma.

Na metě 700 metrů před cílem etapy, jak jsme informovali, skutečně spadnul Jakub Mareczko (Alpecin), ale ten se do cíle, sice s odřeninami, dostal. Těžký pád do plůtků postihl jeho týmového kolegu Edwarda Planckaerta, jenž kromě zlomené klíční kosti utrpěl lehký otřes mozku a byl převezen do nemocnice.

Dnešní etapa byla dlouhá: 202 km, ale profilově nijak zvlášť obtížná: 2127 výškových metrů a jedna vrchařská prémie s jednou kaskádou o parametrech 9 km a 4,2 %, přičemž závěrečných 2,5 km mělo 5,8 %. Jenže jejích vrchol se nacházel na 38. km. Až do 150. km následovala mírně zvlněná pasáž, na níž navázala převážně rovinatá. Co dělalo etapu jinou oproti čtyřem předešlým sprinterským, byl cíl ve stoupání: od 4 do 2,5 km před cílem 5,4 %, pak kilometr rovina a posledních 400 metrů s 5,6 %. Zásadní otázka tedy zněla: bude to příliš náročné pro sprintery? Nabízela se odpověď: nebude.

Jak šly kilometry

Už na 15 km byly k dispozici body a vteřiny na první z dnešních dvou sprinterských prémií a byl o ně nebývalý zájem. První a třetí místo brali jezdci Alpecin-Fenix Philipsen a Taminiaux, ovšem nezabránili tomu, aby si dvě vteřiny za druhé místo nepřipsal Patrick Bevin (Israel), o něž se přiblížil k vedoucímu Sepúlvedovi (Drone Hopper) a oddálil od třetího Jay Vina z Alpecinu.

O 25 km dál čekala jediná dnešní vrchařská prémie. Vyhrál ji Noah Granigan (Wildlife) a vzal si od Sepúlvedy zpět dres nejlepšího vrchaře. I po prémii byl peloton stále pohromadě. Teprve po 55 km se podařil únik pětice závodníků, mezi nimiž byl jediný z vyšší než kontinentální úrovně: Santaromita z Bardiani.

Jenže 65 km před cílem bylo na čele všechno jinak. Původní únik vzal za své a vpředu se utvořila jiná pětice, kde jediným cyklistou z Pro úrovně byl Vojtěch Řepa! A ten společně ještě s Julianem Borreschem z německého kontinentálního Saris Rouvy Sauerland odolávali hlavní skupině nejdéle. Až od mety 9 km před cílem.

Ve stoupavém závěru se jelo velmi aktivně, tým Israele usilovně pracoval pro Bevina, sice došlo k redukci hlavní skupiny na přibližně 50 lidí, ale stejně si to nakonec rozdali sprinteři. A v takovém typu dojezdu bývá výhoda na straně Caleba Ewana, který měl v posledních stovkách metrů i nejlepší týmovou podporu. Druhá vyhraná etapa. A Philipsen, který i nadále vede bodovací soutěž, počtvrté druhý.

Eduardo Sepúlveda stále na čele průběžné klasifikace o 11 vteřin před Patrickem Bevinem.