Sparta - Budějovice 3:2Stav série 4:1Sparta je po šesti letech ve finále! Katem Budějovic se stal jejich odchovanec

Aktualizováno

Na druhý pokus už to klaplo. Hokejisté Sparty v pondělním pátém duelu semifinále play off porazili České Budějovice 3:2 a připsali si v sérii rozhodující čtvrté vítězství. Zápas rozhodl v 54. minutě odchovanec Jihočechů Roman Horák. Pražané se o extraligový titul poperou po šestileté pauze, jejich soupeřem bude Třinec. Finále odstartuje na Velikonoční pondělí 18. dubna na ledě Ocelářů.

Hokejisté Sparty křepčí na ledě po postupu do finále extraligy.

Fotogalerie

Třinec si hladký postup zajistil již v pátek, kdy se Budějovicím první mečbol Sparty podařilo na domácím ledě odvrátit. A také v O2 do zápasu vstoupili aktivněji hosté a brankář Sparty Hudáček musel hned na začátku předvést několik kvalitních zákroků. Do vedení se přesto v 5. minutě dostali Pražané, když se z první vážnější akce v útočném pásmu prosadil Tomášek a připsal si šestý gól v play off.

Vyrovnat mohli Chlubna s Holcem a zejména Abdul, který se dostal hned do dvou velkých šancí, ani jednou však Hudáčka překonat nedokázal. Tlak hostů paradoxně přibrzdily přesilové hry, Motor nedokázal využit čtyřminutový trest Kašeho ani další početní výhodu po šarvátce Novotného s Tomáškem.

Motor byl výrazně střelecky aktivnější, gólově byl ale odměněn až na začátku druhé třetiny. Ve 22. minutě vyrovnal Gulaš, jenž se do sestavy Jihočechů vrátil po jednozápasové trestu. O 63 sekund později zajistil Českým Budějovicím vedení Voženílek, jehož nahození si do branky srazil jeden ze sparťanů.

Zklamání ve tváři českobudějovického Milana Gulaše po prohraném utkání na ledě Sparty.

Následně oba týmy nevyužily několik příležitostí, o změnu skóre se postaral až ve 26. minutě v přesilové hře Chlapík a vyrovnal na 2:2.

Pražané, v jejichž sestavě chyběl od druhé části zřejmě zraněný Tomášek, měli dnes problém s vysokým počtem vyloučení. Přesto ale dokázali ubránit i dvě čtyřminutová oslabení.

Ve 48. minutě mohl přiblížit postupu domácí Forman, trefil však jen tyč. Sparta se třetího gólu přece jen dočkala, v 54. minutě prostřelil Hrachovinu Horák. Hosté se snažili o vyrovnání, potřetí však Hudáčka nedokázali překonat ani v závěrečné power play.

České Budějovice obsadí v konečném pořadí extraligy třetí místo, Sparta si zajistila start v příštím ročníku Ligy mistrů.

Semifinále play off hokejové extraligy - 5. zápas
HC Sparta Praha - HC Motor České Budějovice 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Tomášek (Chlapík, Moravčík), 26. Chlapík, 54. Horák (Forman, E Thorell) - 22. Gulaš (Vráblík, Štencel), 23. D. Voženílek. Rozhodčí: Šír, Mrkva - Lederer, Rampír. Vyloučení: 12:8. Využití: 1:0. Diváci: 12.288. Konečný stav série: 4:1.
Sparta: J. Hudáček - Matuškin, Němeček, Polášek, T. Pavelka, T. Dvořák, Moravčík, Jurčina - Řepík, Sobotka, D. Kaše - Tomášek, Vitouch, Chlapík - Forman, Horák, E. Thorell - Dvořáček, Stoljarov, Buchtele. Trenéři: Jandač a M. Hořava.
České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Piskáček, Bučko, Šenkeřík, Štich - Valský, J. Novotný, D. Voženílek - Abdul, Pech, Vondrka - Gulaš, M. Hanzl, M. Beránek - J. Ondráček, Holec, Chlubna. Trenér: Modrý.
Program finále Generali Česká pojišťovna play off Tipsport extraligy
Pondělí 18. dubna - 1. zápas
HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha (vzájemné zápasy v této sezoně: 7:4, 4:2, 8:5, 4:1; ČT sport a O2 TV Sport).