Další ročník Pardubického vinařského půlmaratonu byl zároveň Mistrovstvím České republiky. O zdatnosti pardubických pořadatelů svědčí loňská skutečnost, kdy v dubnu v Ostřešanech uspořádali sólo šampionát a poté v září i městský půlmaraton. Letos byly opět obě akce spojeny a uskutečnily se na dvouokruhové rovinaté trati vedoucí centrem města. Počasí bylo spíše podzimní, ale naštěstí, i když na obleze byla řada bubáků, v době konání žádný nespustil.

Na čele závodu běžela v úvodu sedmičlenná skupina, chyběl v ní nakonec sedmý Petr Pechek z Maratonstavu Úpice – 68:10 minuty. Byli v ní zbylí favorité Jiří Homoláč, Vít Pavlišta, Marek Chrascina a Jan Kohut. S nejlepšími to zkusil i David Plný z BK Náchod, kterého ho však v druhé polovině závodu postihli žaludeční problémy, občas musel i jít, ale dokončil na dvacátém místě za 70:30. Jeho oddílový kolega Kamil Krunka byl celkově na 31. místě za 72:53 a další borec tohoto oddílu a poslední vítěz Velké ceny východních Čech v bězích Pavel Jelen zabalil.

Větrná část po první čtvrtině závodu dost rozhodla. V druhé polovině závodu většinou udával tempo stříbrný Vladimír Marčík z AK Škoda Plzeň – 65:39, s nímž držel kontakt do koncovky většinou v jeho stínu běžící hlavní favorit a nakonec vítězný Jirka Homoláč z Univerzity Brno 65:33. Bylo to jeho třetí mistrovské prvenství v Pardubicích.

O bronz bojovala čtveřice závodníků a i když několikanásobný šampion, mistrovství zde vyhrál dokonce šestkrát, a obhájce prvenství Vít Pavlišta z AC Slovan Liberec nevydal nejsvěžeji vybojoval čtvrté místo – 67:05. Lepší koncovku měl český šampion v běhu do vrchu Marek Chrascina z TŽ Třinec – 66:55. Pátý Tomáš Křivohlávek ze Šumperka zapsal 67:10 a Jan Kohut z Blanska byl šestý za 67:24.

Pardubický vinařský půlmaratan měl v kategorii žen na rozdíl od mužů jen jednu favoritku. Obhájkyně prvenství Tereza Hrochová ze Škody Plzeň doběhla na celkovém 33. místě a vyhrála ve stylu start cíl za 73:29, tedy o minutu lépe než vloni. Šlo o její třetí pardubické mistrovské prvenství. O druhé místo v první třetině trati bojovala trojice závodnic. Nejdříve se do sóla za stříbrem vydala Gabriela Veigertová z TJ Jičín – 76:40, vloni byla za 82:56 šestá. Na obhájkyni stříbra Barboře Macurové bylo vidět, že nemá svůj den a postupně se propadla na sedmé místo 81:11. Propadla se i brněnská Adéla Koláčková, nakonec pátá za 79:54. Třetí pozici si od půlky v pohodě hlídala Petra Kotlíková z Pacova – 78:57, vloni pátá za 81:32, a dopředu se posunula i čtvrtá Valerie Soukupová ze Studence – 79:39. Dobré rozvržení sil předvedla opět Eva Filipiová z Brna. Vloni byla sedmá za 84:29, letos šestá za 80:34.

Vloni Pardubický vinařský půlmaraton vyhrála Barbora Zavřelová z Němčic, ale i když letos zaběhla podstatně lepší čas – 89:31, stačilo to na 25. místo. Vítěz mužů Jaromír Hradecký ze Skutče nestartoval, ale před týdnem v Praze zaběhl pod 73 minut.

V časovém limitu tří hodin závod dokončilo 783 vytrvalců.