Půlmaratonské mistrovské tituly patří potřetí Tereze Hrochové a Jiřímu Homoláčovi

Republikový šampionát v půlmaratonu se po dvouletém azylu v okolí Pardubic vrátil do ulic města. Při rekordní účasti v mistrovském závodě a za aprílového počasí se z titulů radovali Jiří Homoláč a Tereza Hrochová. Pro oba jde o třetí tituly.

Vítr, déšť a sníh, ale i slunce – vytrvalci si na půlmaratonském mistrovství České republiky v Pardubicích užili dubnové rozmary počasí se vším všudy. Nejvíce vadil vítr, zejména pak na posledních dvou kilometrech. Přesto byly k vidění kvalitní výkony, osmnáct mužů pokořilo hranici hodin a deseti minut, pět žen hodinu dvacet a Tereza Hrochová zůstala jen 13 vteřin od rekordu šampionátu.

Tereza Hrochová útočila na rekord šampionátu

Ačkoli neměla žádnou relevantní konkurenci, šla Tereza Hrochová, olympionička připravující se s Vladimírem Bartůňkem, i za složitých povětrnostních podmínek za kvalitním výkonem. Metou 10,5 kilometru na Smetanově náměstí, tedy přibližně v polovině závodu probíhala 26letá reprezentantka AK Škoda Plzeň za 36:12, takže to vypadalo ještě na lepší čas. V druhé půlce se však vítr rozfoukal ještě více, navíc Tereza strávila většinu závodu osamocena. Přesto z toho byl vynikající čas 1:13:29, lépe při mistrovském půlmaratonu běžela pouze rekordmanka Alena Peterková, v roce 1995 byla ještě o 13 vteřin rychlejší. Vítězka získala svou čtvrtou medaili, zlatou přidala ke dvěma z let 2019 a 2021.

Ačkoli se objevila v cíli na Pernštýnském náměstí o dlouhé tři minuty za Hrochovou, zářila jičínská Gabriela Veigertová úsměvy. Osobní rekord si časem 1:16:40 letos teprve 22letá svěřenkyně Lubomíra Pokorného vylepšila o tři a čtvrt minuty a zaslouženě brala své první republikové stříbro. Dosud měla na svém kontě bronz z horského běhu.

Bitva o bronz byla nejvyrovnanější, přesto rozhodnutá daleko před cílem. První polovinu rozběhla na třetím místě Adéla Koláčková, ale pak se u mladé vytrvalkyně projevil berlínský půlmaraton z minulého víkendu a dostala se před ni dvojice zkušených běžkyň Petra Kotlíková a Valerie Soukupová. Druhá jmenovaná však krátce před půlkou začala ztrácet a byla to pacovská Kotlíková, která si krátce po svých čtyřicátinách doběhla pro první mistrovskou medaili. Zaslouženě, také ona si časem 1:18:57 výrazně posunula kariérní maximum.

Soukupová nakonec ztratila na Kotlíkovou tři čtvrtě minuty a byla čtvrtá za 1:19:19. Koláčková skončila pátá a s výkonem 1:19:54 se jako poslední vešla pod 1 hodinu a 20 minut. Šestá Eva Filipiová (1:20:34), loni stříbrná Barbora Macurová se musela spokojit se sedmým místem (1:21:11).

Duel pro zkušenějšího Jiřího Homoláče

Mužský mistrovský nabídl velmi zajímavou podívanou, byť nedošlo na tradiční duel mezi Jiřím Homoláčem z Univerzity Brno a Vítem Pavlištou ze Slovanu Liberec. Do děje totiž vstoupil Vladimír Marčík ze Škody Plzeň, který od prvních kilometrů udával tempo a ještě před první polovinou trati mu zůstal jediný soupeř.

Byl to však zkušený dvaatřicetiletý Jiří Homoláč, a v druhé půlce to byl on, kdo převzal otěže závodu. Svěřenec Róberta Štefka si v poslední třetině vybudoval mírný náskok, který se mu navzdory pražskému půlmaratonu v nohách podařilo udržet. Jak uznal i poražený, ukázal větší hlad po vítězství. Své třetí půlmaratonské zlato přidal Jirka k těm z let 2018 a 2019 v čase 1:05:33.

Čerstvě 27letý Vladimír Marčík, jenž se připravuje s Janem Pernicou, dorazil do cíle o šest vteřin později a přes porážku měl proč se radovat. Osobní rekord z předloňského MČR v Kostenicích si posunul o minutu a 13 vteřin na 1:05:39 a bral stříbro, která měl ve své sbírce dosud dvě.

Velmi zajímavě se vyvíjela bitva o bronz, ještě čtyři kilometry před cílem byla ve hře o něj čtveřice borců. V závěru se utrhl trochu překvapivě třinecký Marek Chrascina a k povedenému debutu v silničním půlmaratonu 1:06:55 si přibalil hned i mistrovskou medaili. A má velkou cenu, protože o ni naopak připravil o deset vteřin zpět finišujícího nejúspěšnějšího běžce tohoto MČR Víta Pavlištu, jenž zaběhl tentokrát 1:07:05.

Objev jarní sezóny Tomáš Křivohlávek, zaběhl takřka identický čas jako před týdnem v Praze – vteřinový osobák – 1:07:10 a byl pátý. Loňský bronzový medailista z maratonu Jan Kohut zůstal šestý (1:07:24). Sedmý skončil Petr Pechek (1:08:10) a vedl početnou skupinu – za ním ještě jedenácti vytrvalců – která se dostala pod 70 minut. Výsledky

Návrat do Pardubic

V covidových letech se na mapu mistrovských míst půlmaratonu dostaly Kostěnice (2020) a Ostřešany (2021), o kontinuitu MČR se však staral pořadatelský tým okolo Oldřicha Bujnocha z Pardubického vinařského půlmaratonu. Po třech letech se tak opět běžel šampionát v ulicích města spolu se stovkami hobby běžců.

Doprovodnou desítku (přesně 10 540 m) ovládli Roman Pazdera a Markéta Gajdorusová v časech 35:28 a 39:20.

Záznam ze závodu pak bude odvysílán ve čtvrtek 14. dubna 2022  od 16:25 hodin  na stanici ČT sport.