Nepříznivé počasí neodradilo

3.4.2022 Petr Klimpl

Téměř pět tisíc závodníků neodradilo první dubnový víkend nepřiznivé počasí. Byli na startu závodů oblastních soutěží v orientačním běhu, v sobotu jich bylo na pořadu 12, v neděli pak další tři.

Sobota

Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti ve sprintu uspořádala dvojice pořadatelů TJ Aero Odolena Voda a SOOB TJ Sokol Kralupy nad Vltavou. Centrem závodu pro necelých sedm stovek účastníků byl Sportovní areál Odolena Voda. Běželo se na mapě Odolena Voda (autor Jiří Cabrnoch, revize Lubomír Pavlíček). Tratě postavil Jan Koldinský v městských uličkách (stará a nová zástavba), na sídlišti, v centrum města a místním háji. Ve vyrovnaném závodě žen byla první Polina Surkova (PGP), jen dvě sekundy za ní byla druhá Eliška Poborská (DKP), se ztrátou 10 sekund na vítězkou skončila třetí Iveta Šístková (LPU). V mužích si pro vítězství doběhl jičínský Jan Mrázek, 21 sekund ztráty měl druhý Ctibor Sysel (PGP), třetí místo obsadil Jakub Veselý (PGP).

V západních Čechách se běžela dvě oblastní mistrovství - dopoledne šampionát ve sprintu, odpoledne pak štafety. Oba závody uspořádal Sportovní klub orientačního běhu Ostrov. Centrem pro oba závody byla louka za Nemocnicí Ostrov. Mapu Borské rybníky pro dopolední sprint připravil Roman Horký. Běželo se na tratích z dílny Jiřího Dondy v severní části města v mírně svažitém terénu. Součástí závodního prostoru byla městská zástavba a obecní park s areálem klidu, zastavěné území se střídalo s otevřeným terénem s rybníky a porosty. Startovalo přes 200 závodníků. V ženách vyhrála Karolína Kamenická o 15 sekund před svou sestrou Barborou Šikovou (opět ZTC), třetí byla Marie Kamarytová (VPM). V mužích obsadili první tři místa závodníci ZTC - vyhrál dorostenec Šimon Stehlík o čtyři sekundy před Jiřím Valešem, třetí byl Radim Tokár. Odpoledne čekala skoro 70 štafet mapa Borek (autorem byl opět Roman Horký), Aleš Ritter postavil tratě v příměstském lese s místy neprostupným porostem, kde bylo svažité údolí a řada rýh. V ženách jasně vyhrálo trio ZTC ve složení Západočeské sportovní centrum Věra Chvalová, Barbora Šiková a Karolína Kamenická, v mužích byla těsně první štafeta VPM (Tomáš Kamaryt, Stanislav Rauch a Jiří Bouchal).

V Ještědské oblasti se běžely dva závody, oba uspořádal OOB USK Slavie Ústí nad Labem, oba byly sprinty. Dopoledne bylo centrum ve Varnsdorfu (parkoviště u kina), mapu připravil Tomáš Babický, tratě postavil Jiří Martan v městské zástavbě, kde byly parky a sídliště. Na startu byly dvě stovky závodníků. V ženách byla první Anna Štičková (SSU), 46 sekund za ní skončila Elin Martanová (TUR), třetí byla Adéla Havlová (BOR). V mužích si pro vítězství doběhl Tomáš Dlabaja (TUR), 43 sekund za ním skončil na druhém místě Lukáš Přinda (VLI), třetí byl německý závodník Robert Dittmann. Odpolední sprint byl v Jiřetíně pod Jedlovou. Závodníky čekala mapa, kterou opět připravil Tomáš Babický ve specifické městské zástavbě, tratě zase postavil Jiří Martan. V ženách opět vyhrála Anna Štičková (SSU), druhá s minutovou ztrátou skončila Magdalena Kubecová (STB), třetí místo obsadila Bohdana Heczková (VLI). Na trati mužů byl nejlepší Štěpán Kožina (PGP), jen 13 sekund zpět byl na druhém místě starší žák Erik Heczko (VLI), třetí byl opět Němec Robert Dittmann.

Oblastní soutěže ve východních Čechách pokračovaly v sobotu dvěma závody. Dopoledne uspořádal Sportcentrum Jičín žebříčkový závod na krátké trati. Pořadatelé zvolili za centrum koupaliště v Lomnici nad Popelkou. Běželo se na mapě Tábor, kterou připravil Tomáš Hanzl. Stavitel tratí Stanislav Pleva měl dispozici terén, kde byl svah (400 až 678 m n. m.) místy s těžkou kamenitou podložkou, s terénními detaily, smíšený les, místy s podrostem. Startovalo téměř 800 závodníků. V ženách si pro vítězství doběhla Šárka Sokolářová (TUR), která o 10 sekund porazila Martinu Zvěřinovou (LPU), třetí Eva Valentová (LCE) měla na vítězku ztrátu 41 sekund. V mužích vyhrál Daniel Wolf (TUR) o 54 sekund před druhým Martinem Luštickým (TUR), třetí David Procházka (LPU) byl ještě o 4 sekundy pomalejší. Odpoledne se závodníci (startovalo jich něco přes 600) přesunuli do Jilemnice, kde je čekalo oblastní mistrovství ve sprintu za pořadatelství OK Jilemnice. Centrum bylo na hřišti Kuvajt. Mapu Jilemnice 2022 připravil Vít Ježek, tratě postavil Aleš Malý v historickém centru města, v zámeckém parku, ve sportovním areálu i v areálu nemocnice. V mužích vyhrál domácí Jonáš Gottstein, který porazil o 11 sekund druhého Jana Mrázka, o sekundu pomalejší byl třetí Jan Čermák (LPU). V ženách dominovala Marta Fenclová (LPU), 15 sekund za ní byla druhá Martina Zvěřinová (LPU), třetí místo obsadila Nikola Thýnová (SHK).

Necelé dvě stovky závodníků uvítali pořadatelé z Orientačního běhu Havířov na Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati, které mělo centrum na městském hřišti v Havířově-Šumbarku. Zdeněk Jakobi připravil mapu Pežgovský les, sám postavil i tratě ve smíšeném rovinatém lese s několika údolími, kde byla průběžnost většinou dobrá, občas ale i ztížená. V ženách byla první Teresa Mrózek (SIT), s tříminutovou ztrátou obsadily druhé a třetí místo Petra Bruková (TRI) a Pavlína Rychlá (KRN). V mužích vyhrál Pavel Rychlý (KRN), o dvě minuty zpět skončil Martin Sklenář (AOP), o minutu pomalejší byl Jaromír Mielec (AOP).

V Hanácké oblasti uspořádal Magnus Orienteering dva závody. Dopoledne to byl žebříčkový závod na krátké trati, odpoledne pak Mistrovství Hanácké oblasti štafet. Centrum obou závodů bylo v sokolovně v Hrabové. Dopoledne se běželo na mapě V Kameníčku, odpoledne pak na mapě Na Hložku, obě mapoval i revidoval Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Vítězslav Khýn (krátká trať) a Martin Štoudek (štafety) v kopcovitém smíšeném lese proměnlivé průběžnosti s velkým množstvím erozních terénních tvarů (údolíček a rýh), kde byla nižší až střední hustota komunikací. Dopoledne bylo na startu necelých 300 závodníků. V ženách jasně vyhrála Ema Marková (SSU) před Klárou Nechanickou (TBM) a Markétou Bídovou (UOL). V mužích s dvouminutovým náskokem vyhrál Martin Poklop (SSU) před Ondřejem Jílkem (KSU), třetí byl Petr Horvát (TBM). Odpoledne běželo necelých 60 štafet. V mužích si vítězství odnesla štafeta KSU ve složení Jonáš Müller, Štěpán Stryk a Jaromír Šrámek.

Necelých 150 závodníků běželo dopolední Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu a odpolední oblastní žebříček ve sprintu, které uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice ve Vlčnově (fotbalové hřiště). Tratě postavili Marek Cahel a Štěpán Mudrák. Dopoledne se běželo na mapě Vlčnov (hlavní kartograf Michal Hubáček) v intravilánu obce Vlčnov. V ženách jasně vyhrála Iva Kavánková (TZL), s dvouminutovou ztrátou byla druhá Eva Pekárková (TZL), třetí skončila Barbora Muchová (KVS). Závod mužů ovládli závodníci TZL, vyhrál Roman Zbranek s minutovým náskokem před Tomášem Kolárikem a Davidem Mikelem. Na odpoledne byla připravena mapa Jericho (mapoval Matěj Klusáček) v kopcovitém příměstském lese s proměnlivou průběžností (místy byl podrost), který měl velmi členitý reliéf a kde bylo dost málo komunikací. V ženách bylo opět stejné pořadí jako dopoledne - Iva Kavánková, Eva Pekárková a Barbora Muchová. V mužích byl první Tomáš Kolárik o minutu před Romanem Zbrankem, třetí skončil Kryštof Panovec.

Oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská uspořádal v Miroslavi Mistrovství Jihomoravské oblasti ve sprintu. Centrum bylo v místní sokolovně. Téměř tři stovky závodníků běželo na mapě Miroslav – Václavov, kterou mapoval Petr Matula. Tratě postavil Aleš Bednařík v městské a venkovské zástavbě. V ženách vyhrála největší favoritka Adéla Finstrlová (ZBM), ale jen pět sekund před slovenskou závodnicí Zuzkou Kováčovou, třetí Jana Semrádová (CHC) měla ztrátu přes minutu. V mužích vyhrála bratislavský závodník Paľo Bukovac o minutu před Jáchymem Coufalem (ZBM) a Ladislavem Semrádem (CHC).

Neděle

Mistrovství Jihočeské oblasti štafet uspořádal Orientační sporty Písek v Pasekách u Písku - Bytina. Stavitel tratí Vojtěch Blažek měl k dispozici mapu Bytina, Ostrý Vrch (autoři Jan Drbal, Petr Bečvář) v hospodářsky využívaném smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam. Les byl porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. Běželo 30 štafet. V ženách vyhrála štafeta OPI a v mužích tým SJH.

V Ještědské oblasti proběhly další dva žebříčkové závody, uspořádal je ZOOB Rumburk s centrem Rumburku – Podhájí. Dopoledne se běžel sprint (startovalo přes 300 závodníků), odpoledne krátká trať (startovalo 450 závodníků). Sprint proběhl na mapě Rumburk Podhájí (autor Josef Rančák), na krátkou trať byla připravena mapa Rumburk Zátiší, autorem byl opět Josef Rančák. Běželo se v lese s rozdílnou průběžností, kde byla střední hustota cest, místy obtížněji průchodný porost a podrost a podmáčený terén, nové mýtiny a různé terénní tvary. Tratě postavili Leoš Havel (sprint) a Petr Novák (krátká trať). Ve sprintu v ženách vyhrála jasně Iva Rufferová (TUR), druhá se ztrátou minuty a půl skončila Adéla Havlová (BOR), třetí místo obsadila Markéta Pavlíková (DOK). Na trati mužů byl nejlepší Dan Pavlovec (BOR), o 45 sekund pomalejší byl druhý Tomáš Dlabaja (TUR), další 45 sekund ztratil třetí Kryštof Bogár (BOR). Odpoledne vyhrála v ženách opět jasně Iva Rufferová (TUR), která za sebou nechala skoro o 6 minut Šárku Knížkovou (CHA), třetí byla Markéta Poloprutská (TUR). V mužích byl nejlepší Pavel Hradec (TUR), který porazil o minutu druhého Davida Procházka (LPU), třetí skončil Kryštof Bogar (BOR) s odstupem necelých tří minut.

Podrobnosti o závodech najdete v IS ORIS.