SESTŘIHY: Sparta v maratonu udolala Tygry a slaví postup. Dál jde i Motor

Autor: iSport.cz, ČTK
1
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

Třinec, Mladá Boleslav a teď už i České Budějovice a Sparta. Hokejová Tipsport extraliga zná kompletní složení semifinále. Motor i Pražané zvládli páté zápasy svých čtvrtfinálových sérií. Jihočeši doma zdolali Pardubice 4:3, sparťané si poradili 5:4 ve třetím prodloužení, ve druhém nejdelším zápase historie extraligy (103 minut a 28 sekund), s Libercem. O finále se tak utká Třinec s Mladou Boleslaví a Sparta s Českými Budějovicemi.

Sparta - Liberec 5:4 ve 3. prodl.

Hokejisté Sparty porazili v pátém čtvrtfinále play off extraligy Liberec 5:4 ve třetím prodloužení a postoupili do semifinále. Druhé nejdelší utkání v historii soutěže rozhodl v čase 103:28 obránce Tomáš Pavelka. Dvěma góly se na výhře Pražanů, kteří se v semifinále utkají s Českými Budějovicemi, podílel Adam Polášek. Sparta vyhrála sérii 4:1 a oplatila tak Bílým Tygrům porážku z loňského semifinále.

Oba týmy musely kvůli disciplinárním trestům pozměnit sestavu, domácím chyběli Stoljarov a Sobotka, hostům Jelínek. Kouč domácích Jandač i kvůli tomu upravil složení všech čtyř útočných formací, poprvé v play off se dostal do hry Doležal.

Nečekaná gólová přestřelka začala ve 4. minutě, kdy zůstal před brankou volný Ordoš a poprvé překonal Machovského. Za domácí odpověděl nejproduktivnější hráč v sérii Tomášek, který z dorážky vyrovnal.

Nerozhodný stav ale trval jen 35 sekund, než využil zaváhání Machovského Dlouhý a prostřelil jej. Za Pražany odpověděl Polášek, jenž se dostal do brejku a stejně jako předtím liberecký útočník na druhé straně prostřelil gólmana soupeře.

V závěru první třetiny měli více ze hry Severočeši, do vedení se však dostat nedokázali a ve 25. minutě poprvé prohrávali, když volný Buchtele usměrnil puk za brankovou čáru. Útočník Sparty se ale následně nechal vyloučit a Liberec první přesilovou hru zásluhou tvrdě střílejícího Filippiho využil. O 31 sekund později navíc přidal další gól hostů Šír a nejistého Machovského nahradil v play off poprvé Hudáček. Jeho spoluhráči navíc dokázali za 27 sekund vyrovnat, když za Kváčovými zády skončila tečovaná střela Poláška.

Ve 45. minutě mohl posunout Tygry zpět do vedení Zachar, Hudáčka ale nepřekonal. Jeho protějšek Kváča následně přestál odstřelování domácích při přesilové hře a po střele Řepíka v 52. minutě mu pomohla horní tyč. Když se poté neprosadili hostující Zachar a Filippi, poprvé v sérii se zápas prodlužoval.

Hned na začátku první nastavené dvacetiminutovky měli Severočeši výhodu přesilové hry, rozhodnout ale nedokázali. Za Spartu poté odpověděl Řepík, ale Kváča opět kapitána domácích vychytal. Liberecký gólman byl i poté klíčovou postavou utkání, Pražané si totiž vytvořili velký tlak a hosté se prakticky jen bránili.

V úvodu druhého prodloužení domácí nevyužili přesilovou hru, velkou šanci rozhodnout měl po jejím skončení Filippi. S přibývajícím časem rychlost hry klesla a čekalo se na chybu nebo šťastný gól. Hrdinou se nakonec stal Pavelka, jenž dokončil Tomáškovu akci a rozhodl ve 104. minutě.

Domácí: 06:17. Tomášek, 13:06. A. Polášek, 24:27. Buchtele, 29:05. A. Polášek, 103:28. T. Pavelka

Hosté: 03:42. Ordoš, 06:52. A. Dlouhý, 28:07. Filippi, 28:38. J. Šír

Domácí: Machovský (29. J. Hudáček) – Matuškin, David Němeček (A), A. Polášek, T. Pavelka, Moravčík, Tomáš Dvořák, Jurčina – M. Forman, Tomášek, M. Řepík (C) – Buchtele, Chlapík (A), Z. Doležal – E. Thorell, R. Horák, Šmerha – J. Strnad, Vitouch, Dvořáček.

Hosté: Kváča (J. Pavelka) – L. Šmíd (C), M. Ivan, M. Rosandić, Štibingr, Kolmann, Melancon, Aubrecht – Ordoš, Filippi (A), Klepiš – J. Vlach (A), J. Šír, Klapka – A. Dlouhý, Gríger, M. Zachar – Rychlovský, A. Najman, Faško-Rudáš.

Jeřábek, Šindel – Brejcha, Ondráček

O2 arena (Praha - Vysočany)

Návštěva

9 287 diváků

Sparta Praha - Liberec 5:4p. Domácí si zajistili semifinále v druhém nejdelším utkání ligové historie!
Video se připravuje ...

Sparta - Liberec: Sparta je v semifinále! Druhý nejdelší zápas extraligové historie rozhodl Pavelka, 5:4

Domácí: 04:54. Pech, 24:41. D. Voženílek, 37:06. Pech, 56:02. Vondrka

Hosté: 01:19. T. Kaut, 05:48. Říčka, 29:36. Koffer

Domácí: Hrachovina (6.–7. Strmeň) – Piskáček (A), Percy, Bučko, Šenkeřík, Vráblík, Štich, Remta – Gulaš (C), Pech (A), Abdul – Holec, Koláček, Vondrka – Valský, J. Novotný, D. Voženílek – Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek.

Hosté: Frodl (Klouček) – J. Mikuš (A), Petgrave, O. Vála, Košťálek, J. Kolář (A), Hrádek, Sergijenko – Paulovič, Poulíček (C), Camara – Říčka, R. Kousal, Cienciala – Hecl, T. Kaut, Blümel – Koffer, Anděl, O. Rohlík.

Šír, Hejduk – Lederer, Rampír

Budvar aréna, České Budějovice

Návštěva

6 421 (Vyprodáno) diváků

Č. Budějovice - Pardubice 4:3

Hokejisté Českých Budějovic porazili v pátém čtvrtfinále play off extraligy doma Pardubice 4:3, vyhráli sérii 4:1 na zápasy a postoupili poprvé od roku 2008 mezi nejlepší čtyři celky nejvyšší soutěže. Motor v utkání třikrát dotáhl ztrátu a v čase 56:02 rozhodl Michal Vondrka. Jihočechy čeká od neděle semifinálová série s vítězem souboje mezi Spartou a Libercem.

Útočník Motoru Lukáš Pech nastoupil k jubilejnímu 1000. utkání v extralize a dosáhl na tuto metu jako 22. hokejista v domácí nejvyšší soutěži. Utkání ozdobil osmatřicetiletý odchovanec Jihlavy a bývalý hráč Karlových Varů a Sparty dvěma góly.

Motor nastoupil bez distancovaných obránce Jana Štencla a útočníka Jiřího Ondráčka. Do první nebezpečné situace se dostal domácí Valský, ale Frodl zasáhl. Po 79 sekundách hry se radovali z vedení hosté, kdy tečoval Hrádkovu střelu Kaut. Ve čtvrtém extraligové duelu v sezoně po působení v prvoligovém Vrchlabí se poprvé prosadil a dal svůj první gól v nejvyšší soutěži od 10. ledna 2020, kdy skóroval za Kladno proti Plzni. Ve 4. minutě se dostal do další šance Dynama Kousal, ale minul.

V čase 4:54 se podařilo Motoru vyrovnat. Gulaš našel zadovkou před brankou Pecha, jehož první pokus pardubický gólman ztlumil, ale jubilant pak z brankoviště doklepl do prázdné branky. Pardubice ale byly nadále nebezpečnější. Poulíčkovu střelu z pravého kruhu ještě Hrachovina vytěsnil na pravou tyč, ale přesto nerozhodný stav vydržel jen 54 sekund. Voženílkovu přihrávku vystihl za brankou domácích Ciencieala, bekhendem našel Říčku, který zamířil k levé tyči.

Potom nahradil jen na 13 sekund Hrachovinu v brance Motoru Strmeň. Další dobrou možnost měl Camara a v 15. minutě po Košťálkově střele nepustili za překonaným Hrachovinu bránící hráči Motoru k dorážce Poulíčka a Pauloviče. Frodl si poradil s Gulašovou střelou.

Od konce první třetiny do začátku třetí části musel kvůli rozbité časomíře informovat o času měřeném na stopkách hlasatel. Jihočeši se tlačili za vyrovnáním. Ve 24. minutě po Pechově přihrávce trefil Holec tyč a v čase 24:41 už bylo vyrovnáno. Bučkova tečovaná střela se odrazila od pravé tyče k Voženílkovi, který puk doklepl do prázdné branky. Motor pokračoval v náporu, ale šance měli i na druhé straně Mikuš, Poulíček či Paulovič. Za domácí neuspěl před Frodlem Holec.

V 30. minutě se potřetí dostalo do vedení Dynamo. Košťálkovu střelu od modré čáry tečoval bruslí u pravé tyče Koffer. Střelec branky se pak těžce zvedal z ledu u vlastní střídačky po krosčeku Piskáčka, který sudí Šír s Hejdukem přehlédli. Prvním vyloučeným hráčem se stal ve 36. minutě za vysokou hůl hostující Paulovič a Motor přesilovku využil díky Pechově trefě od modré čáry.

Na startu třetí části se snažili vrátit Dynamu vedení Koffer či Cienciala, Frodla prověřil Šenkeřík. V 51. minutě měl ideální příležitost otočit skóre Holec, který při přečíslení o Hanzlově přihrávce ztroskotal na pardubickém gólmanovi. Pechův útok na hattrick zastavil pravým betonem Frodl, ale v 57. minutě se dostal do úniku Vondrka, který bekhendovým blafákem rozhodl. Motor se ubránil v závěrečné power play umocněné na posledních 96 sekund i o Pechovo vyloučení.

SESTŘIH: České Budějovice - Pardubice 4:3. Motor je v semifinále! Pátý duel rozhodl čtyři minuty před koncem Vondrka

České Budějovice - Pardubice: Bezprostřední radost Motoru z postupu do semifinále

České Budějovice - Pardubice: Vondrka skóroval po bekhendové kličce a přiblížil Motor k semifinále, 4:3

České Budějovice - Pardubice: Pech v závěru přesilovky propálil Frodla, 3:3

České Budějovice - Pardubice: Koffer bruslí usměrnil puk do branky po ráně Košťálka. Dynamo znovu vede, 2:3

České Budějovice - Pardubice: Motor odměněn za velký tlak! Puk odražený od tyčky dopravil do branky Voženílek, 2:2

České Budějovice - Pardubice: Poulíček trefil nejprve tyčku, o chvíli později už však vrátil Dynamu vedení Říčka, 1:2

České Budějovice - Pardubice: Zadovku Gulaše využil před brankou osamocený Pech, 1:1

České Budějovice - Pardubice: Rychlý start pro hosty! Hrádkovu střelu tečoval Kaut, 0:1

Sestřihy ze čtvrtých čtvrtfinálových zápasů sérií:

SESTŘIH: Pardubice - České Budějovice 3:1. Dynamo se udrželo v sérii a ta se přesune zpět k soupeři

SESTŘIH: Liberec - Sparta Praha 4:2. Tygři ještě nedopustili konec série