Bundesliga - souhrn 27. kola: BVB pouští Bayern do trháku

19.03.2022, 17:29, aktualizováno 20.03.2022, 21:28
Komentáře a souhrny
Radost hráčů 1. FC Köln (© AFP)
Leverkusen ve Wolfsburgu zvítězil díky dvěma trefám Paulinha ze závěru utkání. Bayern zabral a neměl problémy s Unionem, jemuž nastřílel čtyři branky, naopak Borussia Dortmund veze z Kolína nad Rýnem jen bod. RB Lipsko se rozešlo s Frankfurtem bez gólu. Po nedohrané páteční předehrávce 27. kola německé nejvyšší soutěže přišel na řadu sobotní program a s ním důležité vítězství Stuttgartu a Herthy v boji o záchranu. Oba týmy teď sedí na 26 bodech na úrovni Augsburgu, který v přímém souboji se Stuttgartem prohospodařil náskok...

1. FC Köln - Borussia Dortmund 1:1

20.03.2022 19:30

Góly: 36. Sebastian Andersson - 8. Marius Wolf

Rozdíl mezi vedoucím Bayernem a druhou Borussií Dortmund se po víkendu zvětší. Schwarzgelben totiž nedokázali zvítězit v Kolíně nad Rýnem a s místními Kozly remizovali 1:1. Všechny branky padly už v prvním poločase. Hosty poslal do rychlého vedení Marius Wolf, ale ještě do přestávky srovnal Sebastian Andersson.

Remíza je koneckonců ztrátou i pro domácí, kteří si stále dělají zálusk na evropské poháry. Kolín zůstane po víkendu na sedmém místě tabulky se čtyřbodovou ztrátou na šestý Hoffenheim.

Začátek zápasu Kolínu nevyšel a favorit šel už v 8. minutě do vedení. Bellingham vysunul dlouhým pasem za obranu rozeběhnutého Mariuse Wolfa, ten se vyhnul ofsajdové pasti a přízemní střelou překonal brankáře Schwäbeho. Další rána pro domácí přišla zakrátko, když kvůli zranění musel střídat Benno Schmitz.

Dortmund vedl a měl i další příležitosti. Velké nebezpečí hrozilo jako vždy od Erlinga Haalanda. Norský útočník zakončoval ve 25. minutě těsně vedle. Kolín nebyl tak aktivní, přesto dokázal ve 36. minutě vyrovnat. Centr z levé strany prodloužil Modeste a Sebastianu Anderssonovi stačilo už jen nastavit kopačku - 1:1.

Hosté měli na rozhodnutí celý druhý poločas a jejich nápor se dal očekávat. Haaland ani ve své druhé možnosti brankáře Schwäbeho nepřekonal. S postupem času nervozita Dortmundu stoupala a Kolín ho do stoprocentních šancí nepouštěl. Jakýsi náznak měl Reyna, jehož centr mířící na tři volné hráče neprošel. Domácí dokázali zachycovat všechny ofenzivní výpady Schwarzgelben a nakonec dotáhli výsledek 1:1 do zdárného konce. Pro Borussii je remíza ztrátou a vzhledem k jasné výhře Bayernu se rozdíl mezi prvním a druhým místem zase o něco zvětšil.

Více informací k zápasu

VfL Wolfsburg - Bayer Leverkusen 0:2

20.03.2022 17:30

Góly: 86. Paulinho, 90+2. Paulinho

Možná že tomuhle zápasu by více slušela dělba bodů. Jenže Leverkusen nakonec lépe zvládl závěrečné okamžiky a radoval se ze zisku tří bodů. Děkovat musí především náhradníkovi Paulinhovi, jenž se dostal na plac až v 81. minutě, přesto zařídil oba přesné zásahy. Pro české fandy dodejme, že se očekávaně ani na lavičce nezjevil reprezentační útočník Patrik Schick.

V úvodních pasážích utkání hodně hrozil Adli, v 6. minutě nasměroval balón z úhlu pouze do rukavic gólmana Pervana, v 15. minutě se pak ocitl v daleko lepší pozici, nicméně trestuhodně domácí bránu přestřelil. V 17. minutě poprvé zahrozil taktéž Wolfsburg, avšak L. Nmecha se z velmi dobrého postavení neprosadil, přičemž hostující brankář Hradecky ve 23. minutě lapil pokus z přímého volného kopu od Arnolda tak, že míč vyrazil s vypětím všech sil do břevna.

Ze začátku druhé půle byl opětovně aktivnější Bayer a ve 48. minutě chtěl po brejku změnit průběžné bezgólové skóre Bellarabi, ovšem meruna mu na kopačku nesedla tak, jak by si asi představoval, a cílil tedy nepřesně. V 56. minutě se naopak zásadním způsobem ozvali Vlci, Wind se protočil do slušné palebné polohy, ke své smůle však orazítkoval jen vzdálenější tyč.

Obě mužstva následně polevila ve svém útočném snažení, měla několik možností, jak duel strhnout na svou stranu, a když už se v podstatě smiřovala s remízou, zdařilo se Leverkusenu zasadit Wolfsburgu dvě kruté rány. Nejprve v 86. minutě Pervan nestačil zareagovat na teč spoluhráče Bornauwa po zakončení Paulinha a poté Brazilec využil pas zleva od Demirbaye.

RB Lipsko - Eintracht Frankfurt 0:0

20.03.2022 15:30

Góly: -

Favorizovaný Red Bull chtěl využít náročného programu svého nedělního rivala, který ve čtvrtek sehrál vyrovnanou bitvu v Evropské lize se španělským Betisem a postoupil až po vysilujícím prodloužení. V tomto utkání působil svěžejším dojmem a vytvořil si i nespočet vyložených možností, jenomže naprosto selhal v koncovce a po bezbrankovém výsledku je v tabulce čtvrtý s pětačtyřiceti body, jeho konkurentovi patří osmá pozice s osmatřiceti body.

Úvodní dvacetiminutovka spočívala v dobývání hostující obrany, pak domácí pálili jednu šanci za druhou. Nejprve se dostal k nebezpečné hlavičce zblízka André Silva a na brankové čáře zachraňoval situaci stojící Hinteregger, jenž dokázal odkopnout míč do bezpečí. Ve 26. minutě se poprvé musel blýsknout brankář Trapp, ten totiž vytěsnil bombu Simakana z dvaadvaceti metrů na svou levou tyč a pak mu pomohli spoluhráči.

Ještě do přestávky se chvěla branková konstrukce podruhé, neboť Laimer napřáhl z dobrých pětadvaceti metrů a orazítkoval horní tyčku, v nastaveném čase dopravil míč do sítě Nkunku, avšak po finální nahrávce od Angeliña neunikl ofsajdové pasti. Obrázek hry se v žádném případě neměnil ani po přestávce a čarovat musel Trapp, neboť během čtvrthodiny druhého dějství zlikvidoval nebezpečný pokus Olma z ostrého úhlu, zblízka vychytal aktivního Nkunkua a nakonec odvrátil balón famózně jednoruč nad branku po dělovce Laimera.

Frankfurt nečekaně zahrozil zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem, kdy se na gólmana Gulácsiho řítil Hauge, ale v osobním souboji ho přeci jen nedokázal přehodit. Domácí favorit pak zahrozil ještě dvakrát, nicméně Eintracht znovu mohl poděkovat neuvěřitelnému Trappovi proti možnostem Nkunkua s Poulsenem, a výsledek se tedy hlavně díky němu až do samotného konce nezměnil.

Bayern Mnichov - Union Berlín 4:0

19.03.2022 18:30

Góly: 16. Kingsley Coman, 25. Tanguy Nianzou, 45. Robert Lewandowski (pen.), 47. Robert Lewandowski

Asi nepřekvapí, že se pod něj hned dvakrát podepsal Robert Lewandowski, díky čemuž v Bundeslize popáté překonal hranici třiceti gólů za sezonu. Podobný výkon v minulosti dokázal pouze Gerd Müller. Obhájce titulu tedy ví, že i po sedmadvaceti kolech bude mít na druhou Borussii Dortmund minimálně čtyřbodový náskok. Naopak Berlíňané v honbě za pohárovou příčkou zase trochu ztratí.

Polský šutér o sobě dal poprvé vědět už v 5. minutě. Julian Ryeson však jeho zakončení ke svému gólmanovi nepustil. Následně se k hlavičce dostal Sheraldo Becker a zacílil do boční sítě. Poté chyboval Knoche, čímž nabídnul Lewandowskimu šanci přelobovat Lutheho. Ten ovšem protihráčům úmysl včas přečetl a Müller se svou dorážkou o hodně minul.

Ani tak se na úvodní trefui nečekalo dlouho. Po čtvrt hodině Lucas Hernández posunul na Kingsleyho Comana, který si posunul míč více do středu a z rohu pokutového území vystřelil Lutheho směrem. Jednička ve službách hostujícího celku se rozhodla vyrážet pravačkou, což se ukázalo býti fatálním omylem, jelikož balon jí po ruce sjel a zastavil se až v síti - 1:0.

Vyrovnat mohl ve 21. minutě Robin Knoche, jenže Manuel Neuer svému protějškovi ukázal, jak se správně chytá ošemetný míč. Hned v další minutě vyzval Becker ke skórování Taiwa Awoniyiho, jehož pokusu scházely centimetry. Bavorský gigant tak mohl navýšit svoje vedení. Za necelých 180 sekund totiž centroval od rohového praporku Joshua Kimmich a Tanguy Nianzou předvedl výskok tak vysoký, že mu nikdo nestačil. Andreas Luthe si znovu na balon sáhnul, ale znovu jej nezastavil - 2:0.

Pojistku mohl krátce po rozehrání přidat Leroy Sané. Paul Jaeckel však využil drobného zaváhání a třetí hřebíček alespoň pro tuto chvíli odvrátil. Bývalý hráč Manchesteru City se po půl hodině dostal do šance opět. Muž v rukavicích byl pozorný. Zbytek prvního poločasu dále probíhal ve vysokém tempu. Velká příležitost však byla k vidění jenom jedna.

Právě Jackael při ní chyboval, takže Lewa mohl sám na gólmana, který proti němu vyběhnul a srazili se. Bohužel už v šestnáctce, takže Harm Osmers odpískal penaltu. Sám faulovaný střílel po své pravé ruce, zatímco brankář si vybral opačný kout - 3:0. Jak vesele skončila pro Nagelsmannovu skvadru půle první, tak začala ta druhá.

Z časomíry po změně stran neuběhlo ani 120 sekund a Robert Lewandowski si připsal jednatřicátý zářez v sezoně, když mu před prázdnou klec naservíroval balon Jamal Musiala, kterého předtím výtečně vysunul Thomas Müller - 4:0. Domácí měli nahráno, a tak nechávali pootevřená vrátka v defenzivě.

Nejprve to byl Robin Knoche, kdo hlavičkoval víceméně přímo do Neuerova náručí. Pak střelou z hranice velkého čtverce gólmana pořádně protáhnul Genki Haraguchi. S Awoniyiho dorážkou výrazně vypomohl Lucas Hernández. Fischerův výběr se snažil, leč vyloženou možnost ke skórování už si nevypracoval. Na rozdíl od Marca Roky a Erica Maxima Choupo-Motinga, nicméně ti neproměnili.

VfB Stuttgart - FC Augsburg 3:2

19.03.2022 15:30

Góly: 44. Waldemar Anton, 79. Omar Marmoush, 85. Tiago Tomás - 6. André Hahn, 45+1. Michael Gregoritsch

VfB se tak vyšplhali nad sestupové pásmo, ale pořád si jsou velmi dobře vědomí toho, že závěrečných sedm kol bude velmi náročných. O udržení stále bojuje v podstatě pětice týmů a situace ve spodním patře tabulky zůstává vyrovnaná.

Pro hosty začal tento duel výborně. V 6 minutě našel Iago svým centrem Andrého Hahna, jenž z hranice malého čtverce prostřelil Floriana Müllera - 0:1. Po rozehrávce upadnul v soupeřově šestnáctce po kontaktu s brankářem Omar Marmoush. Patrick Ittrich si šel prohlédnout video, aby usoudil, že se o penaltový zákrok nejednalo.

Ve 28. minutě přiletěl do vápna Augsburgu centr, který Tiago Tomás šikovně sklepnul pro Sašu Kalajdžiće, který si ve vápně udělal prostor, leč nepropálil posledního před sebou stojícího obránce. Ten samý hráč se pak pokoušel Rafala Gikiewicze přehodit, ale ten jeho úmysl včas přečetl. Když už to vypadalo, že se poločasového hvizdu nemůže nic stát, padly ještě dvě branky.

O tu vyrovnávací se postaral Waldemar Anton, když hlavou při standardní situaci vymetl šibenici po centru Borny Sosy - 1:1. Jenže hned poté si to mezi přesilu neohroženě namířil Arne Maier, načem v obležení posunul na neobsazeného Michaela Gregoritsche, jehož přízemní střela ze dvanácti metrů se stala pro vybíhajícího muže v rukavicích nechytatelnou - 1:2. Pro rakouského fotbalistu šlo o sedmý zářez v sezoně.

Ve druhém dějství se rozhodně pro diváky, kterých do Mercedes-Benz-Areny zavítalo téměř 56 000, zrovna nehrálo. První veliká šance druhého poločasu přišla až v jeho 34. minutě. A hned byla gólová. Po faulu Madse Pedersena se Marmoush chopil rozehrávky přímého kopu z nějakých osmnácti metrů a výbornou střelou do levé šibenice srovnal skóre - 2:2.

Další pokusy patřily Kalajdžićovi a Tiagovi Tomásovi, ale za zády soupeřova brankáře neskončily. Neuspěl ani André Hahn, jenž hlavičkoval do břevna. Dorážející Andi Zeqiri si pak vylámal zuby na Müllerovi. V 85. minutě to zkusil Omar Marmoush opět zpoza vápna. Střela mu však hrubě nesedla, díky čemuž se stala ideální pobídkou pro Tiaga Tomáse, který ranou pod břevno točil misky vah a potvrdil svůj velký přínos pro klub z Bádenska-Württemberska - 3:2.

V poslední minutě ještě Chris Führich zahodil vyloženou možnost, neboť trefil obránce, který na čáře zaskakoval za svého gólmana. Na tom, že svěřenci Pellegrina Matarazza pošesté v ročníku vyhráli, se už pochopitelně stejně nic nezměnilo. Po reprezentační pauze zajíždí Stuttgart do Bielefeldu, zatímco FCA přivítají doma Wolfsburg.

1. FSV Mainz 05 - Arminia Bielefeld 4:0

Góly: 1. Jonathan Burkardt, 62. Moussa Niakhaté (pen.), 75. Jonathan Burkardt, 79. Marcus Ingvartsen (pen.)

Není pochyb, že Svenssonovu týmu hodně pomohla brzká trefa Jonathana Burkardta, který na ni potřeboval pouhých 28 sekund! Stejný hráč se prosadil z penalty i po změně stran. A protože jeho dva spoluhráči svoje pokutové kopy také proměnily, skórovali die Nullfünfer hned čtyřikrát, což se jim naposledy povedlo v polovině prosince proti Herthě. Arminia po dvanácté porážce klesla na předposlední příčku.

Silvan Widmer přihrál z pravého křídla před bránu a Burkardt dokázal míč zasáhnout pravačkou přesně podle svých představ - 1:0. Po čtvrt hodině hlavičkoval po rohovém kopu Moussa Niakhaté a Stefan Ortega musel pracně krotit balon na brankové čáře. Jenže, rozhodčímu Zwayerovi hodinky oznámili, že šlo o gól.

Opakované záběry však ukázaly, že se kulatý předmět v žádném případě nedostal na místo určení celým svým objemem. Náskok domácích tedy zůstal nejtěsnější možný. Za pět minut znovu nechybělo mnoho, aby došlo na změnu skóre. Jenže Dominik Kohr po Onisiwově prodloužení cílil pouze do břevna.

Ve 42. minutě zůstal na hranici vápna naprosto neobsazený Silvan Widmer. Levou tyčku ale o centimetry minul. Tohle byla opravdu královská příležitost. Nicméně pro Mohuč měly další následovat po změně stran. Už v 50. minutě dokázal Jonathan Burkardt napálit z hranice malého čtverce břevno.

Onisiwo to pak zkusil z úhlu, jenže nebyl přesný. Třicetiletý Rakušan následně našel Leandra Barreira, jehož ve vlastní šestnáctce fauloval Patrick Wimmer. Nařízené "pětky" se chopil Moussa Niakhaté, a protože mířil přesně k pravé tyči, zdvojnásobil vedení svého týmu - 2:0. Onisiwo v 68. minutě prokázal rychlé nohy, načež pobídnul Barreira, který s díky odmítnul přidat třetí zásah.

O ten se postaral až čtvrt hodiny před koncem Burkardt, jelikož s přehledem proměnil penaltu poté, co Andrés Andrade fauloval Leandra Barreira - 3:0. Za dalších 180 sekund si pro změnu Manuel Prietl vyšlápnul na Marcuse Ingvartsena a Stefan Ortega musel čelit dalšímu pokutovému kopu. Sám faulovaný střílel na správnou stranu a vysoko - 4:0. Zároveň tím dal výsledku jeho finální podobu.

Hertha BSC - TSG Hoffenheim 3:0

Góly: 39. Niklas Stark, 63. Ishak Belfodil, 74. Lucas Tousart

Nedá se přitom tvrdit, že by kouzlo Felixe Magatha zcela zafungovalo. Protřelý trenér, jenž svého času slavil titul s Wolfsburgem, musel kvůli koronaviru sledovat výkon svého nového mančaftu jenom z pohodlí domova. V každém případě zbývajících sedm kol bude pro Starou dámu patrně ještě dosti náročných. TSG také budou muset zabrat, pokud chtějí urvat post zaručující Ligu mistrů.

V 6. minutě se k hlavičce dostal Niklas Stark, jenže - na rozdíl od minuty devětatřicáté - tentokrát Olivera Baumanna nerozlítil. Ani Marco Richter nechtěl zůstat pozadu, jenže k ohrožení branky by ji nejprve musel trefit. Nepřesně si počínal také kolega Ishak Belfodil. Ve 25. minutě Kevin Akpoguma výborně našel Jacoba Bruuna Larsena, který tuhle výbornou možnost zahodil.

Velká škoda pro tým Sebastiana Hoeneße. Tím spíše, že pět minutek před poločasovým odchodem do šatny posadil Marvin Plattenhardt svůj centr přesně na hlavu Niklase Starka, na jehož koníček z bezprostřední blízkosti se Baumann nepřekvapivě ani nesnažil dosáhnout - 1:0. Po změně stran se jako první opřel do balonu David Raum. Zařízení bohužel pro hosty minul.

Domácí začínali mít postupně převahu, kterou zužitkovali po hodině hry. Plattenhardt tentokrát svým centrem našel Marc Olivera Kempfa, jenž dokázal posunout do lepší pozice Ishaku Belfodilovi, který se tedy prosadil proti svému bývalému zaměstnavateli - 2:0. Munas Dabbur mohl vzápětí snížit, kdyby nemířil moc vysoko.

Také pod třetí branku Berlíňanů se podepsal Marvin Plattenhardt. Jeho centr tentokrát sklepnul Dredryck Boyata pro Lucase Tousarta, který spíše nastřelil před sebou stojícího Rauma a následně se balon s velikou porcí štěstí otřel o tyčku a zapadnul na místo určení, přestože Baumgartner dělal, co mohl, aby se tak nestalo - 3:0. Zbývající minuty už se dohrávaly v poklidu.

Greuther Fürth - SC Freiburg 0:0

Góly: -

Na střely do brankové konstrukce by vyhráli hosté, jenže ani jednu šanci se nepodařilo přetavit v gól. V každém případě boj o finální třetí příčku zdaleka není ztracen. Naopak Greuther sice připisuje patnáctý bodík v sezoně, leč zmrtvýchvstání ligového novice se spíše neočekává.

Jedním z borců, kteří v týmu Stefana Leitla snesou ta nejpřísnější kritéria, jest Branimir Hrgota. Rodák z Bosny a Hercegoviny se už ve 3 minutě pokoušel vymodlit si u sudího Reichela penaltu po kontaktu s Nikem Schlotterbeckem. Pokračovalo se ale ve hře. V závěru úvodní desetiminutovky to zkusil Roland Sallai, nicméně jeho dobrá střela byla zblokovaná.

Maďarský forvard pak trefil brankovou konstrukci. Po dvaceti minutách mohlo Streichovu družinu tohle zaváhání mrzet, protože Mark Flekken podcenil letící centr. Nicméně Marco Meyerhöfer s něčím takovým nepočítal, takže nasměroval balon jenom na horní síť. Krátce před vypršením úvodní půl hodiny musela freiburská jednička zmenšit střelecký úhel před čiperným Timothym Tillmanem.

Následně pálil Vincenzo Grifo a Andreas Linde musel být pozorný. Více pozoruhodných momentů už úvodní dějství nenabídlo. V tom druhém se k míči dostal třeba Max Christiansen, jenže si nepočínal podle svých představ. Freiburg si postupně získával převahu a v 67 minutě za Lindem zvonilo břevno. Velká škoda pro SC.

Další pokus patřil Grifovi, který byl až příliš přesný, takže brankář nechal děkovat. Christian Günter pak vymyslel technický obstřel, který se mezi tři tyče nevešel. Andreas Linde v 81 minutě nastřelil dotírajícího protihráče, za což byl málem potrestán. Tečku za celým utkáním udělal Meyerhöfer, když mířil o kousek nad.

VfL Bochum - Borussia Mönchengladbach 0:2

18.03.2022 20:30

Góly: 55. Alassane Pléa, 61. Breel Embolo

Osmnáctého března se zápas sedmadvacátého kola nedohrál, jelikož byl po sedmdesáti minutách hry zasažen pomezní rozhodčí Christian Gittelmann kelímkem, který po něm hodil jeden z fanoušků domácího celku. Způsobil mu zranění, načež hlavní rozhodčí Benjamin Cortus tohle střetnutí nejprve přerušil, a poté ukončil. Během reprezentační přestávky disciplinární komise Německého fotbalového svazu rozhodla o tom, že v té době aktuální výsledek 0:2 bude započítán do tabulky.

Už ve 2. minutě se ke střele dostal Holtmann, jenže mířil nad. Před koncem úvodní čtvrthodiny se k balonu dostal Breel Embolo a po jeho zakončení musel na zem Manuel Riemann. Krátce poté Stafylidis posunul na Christophera Antwi-Adjeje, který přinutil Yanna Sommera k výbornému zákroku. Po půlhodině hry se k rozehrávce přímého kopu postavil Kouadio Koné a brankář by asi měl veliký problém, kdyby francouzský mladík nenastřelil zeď.

V minutě pětatřicáté Marcus Thuram upadnul v soupeřově šestnáctce po kontaktu s Erhanem Mašovićem, nicméně sudí nechal správně pokračovat ve hře. Za necelých 120 sekund Löwen pobídnul Antwi-Adjeje, který znovu ztroskotal na švýcarské jedničce ve službách klubu ze Severního Porýní-Vestfálska.

Ta se vyznamenala i nedlouho po startu druhého dějství, jelikož si pohlídala teč Sebastiana Poltera. Další pokus patřil Löwenovi, ale tentokrát nebyl z nejnebezpečnějších. Na druhé straně Florian Neuhaus z úhlu nezaskočil Riemanna. Luca Netz se chopil rozehrávky rohového kopu, po které se míč dostal k Alassanemu Pléovi, který ze vzdálenosti nějakých deseti metrů nedal muži v rukavicích šanci zasáhnout - 0:1.

Krátce po rozehrávce se opět blýsknul Sommer, když vychytal jak střelu Antwi-Adjeje, tak dorážku z kopačky Poltera. Na opačném pólu hrací plochy mezi tři tyče zamířil Thuram, jenže neskóroval. To se podařilo až těsně po hodině hry. Stefan Lainer našel Embola, jehož přízemní střela k levé tyči se zastavila až v síti - 0:2.

V závěru téže desetiminutovky musel Yann Sommer znovu do akce. Jenže potom už jeden z fanoušků nedokázal dál skrývat frustraci z nepříznivého stavu, což pořádně vytočilo Manuela Riemanna. Jeho protějšek si od spoluhráčů musel vysloužit velikou pochvalu, protože právě on se výraznou měrou zasloužil o tyhle tři body, které Borussia ve své situaci hodně potřebuje.