Eredivisie - souhrn 26. kola: Ajax, PSV i Feyenoord vítězně

11.03.2022, 21:54, aktualizováno 13.03.2022, 21:57
Komentáře a souhrny
Eran Zahavi (© AFP)
Ajax zvládl předehrávku 26. kola na půdě Cambuuru a udržel se na prvním místě o dva body před PSV Eindhoven, který v neděli vyhrál v Utrechtu. Feyenoord si pro změnu přivezl body ze Zwolle. Alkmaar nestačil na Twente, které se tím na konkurenta v souboji o pohárové příčky bodově dotáhlo...

AZ Alkmaar - FC Twente 0:1

13.03.2022 20:00

Góly: 63. Joshua Brenet

Úctyhodná šňůra Alkmaaru na ligové scéně skončila proti chytře hrajícímu Twente, neboť v předchozích dvanácti zápasech hned jedenáctkrát zvítězil a pouze jednou remizoval, ovšem nyní s vyzyvatelem z Enschede jako první inkasoval krátce po odehrané hodině a vzniklou ztrátu již dohnat nedokázal. V tabulce nizozemské ligy sice zůstal na čtvrté pozici s jednapadesáti body, ale třetí Feyenoord se mu rázem vzdálil na body čtyři.

Naopak hosté pokračují v senzačním tažení tímto ročníkem, momentálně vyhráli potřetí za sebou a s jednapadesáti body si vytvořili velmi solidní desetibodový odstup před šestým Utrechtem, navíc za svým nedělním rivalem zaostávají se shodným počtem bodů jen vinou horšího skóre. Svěřenci trenéra Pascala Jansena se tak nedokázali oklepat z porážky 1:2 v osmifinále Konferenční ligy na stadionu norského Bodø/Glimt a ve zbývajícím průběhu je proto čeká ještě hodně práce.

Nedělní dohrávka 26. kola Eredivisie toho příliš zajímavého nepřinesla, AZ za celých devadesát minut nezamířilo ani jednou mezi tři tyče a naopak Twente vytěžilo ze svých tří střeleckých pokusů přímo na branku kýžený rozdílový gól. V dresu Twente znovu odehrál celý zápas český krajánek Michal Sadílek, jeho spoluhráč Václav Černý opět začal na lavičce náhradníků a poté naskočil do zápasu na závěrečnou půlhodinu.

Ambiciózní hosté poprvé dostali míč mezi tři tyče přesně ve 30. minutě, kdy si na kolmici do šestnáctky protivníka naběhl Rots a nekompromisně zavěsil pod břevno, jenomže opakované záběry ukázaly, že se nacházel v ofsajdovém postavení o několik centimetrů. Rozhodující okamžik se zrodil v 62. minutě. Joshua Brenet převzal nahrávku od Smala, poté přetlačil v osobním souboji kapitána Wijndala a zblízka překonal vyběhnutého gólmana Jensena.

AZ se ve zbývajícím průběhu snažilo s výsledkem něco udělat a zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem mohlo srovnat, nicméně pohotová střela švédského forvarda Karlssona byla před brankovou čarou zablokována obětavým Pröpperem a po závěrečném hvizdu tedy odcházelo z trávníku s prázdnou.

Více informací k zápasu

PEC Zwolle - Feyenoord Rotterdam 1:2

13.03.2022 16:45

Góly: 45+2. Bram van Polen - 67. Luis Sinisterra, 78. Cyriel Dessers

Favorizovaný Feyenoord se vrátil ze srbského Bělehradu ve velmi dobré náladě, ovšem teď se na nedělní ligové výhře v poměru 2:1 nad Zwolle pořádně nadřel a může být rád, že dosáhl na "povinný" tříbodový zisk. Díky tomu se v tabulce udržel na třetím místě s pětapadesáti body a za vedoucím Ajaxem stále zaostává o bodů osm. PEC i přes houževnatý výkon nenavázalo na minulý úspěch v Sittardu (1:0) a znovu kleslo na poslední místo Eredivisie.

Svěřenci trenéra Dicka Schreudera ho dokázali opustit právě po minulém kole, jenže teď jeho největší rivalové Fortuna i Sparta zvítězili a rázem se proto propadli na osmnáctou příčku, i když za patnáctým Willemem II například zaostávají o pouhé dva body. Jasný outsider začal o něco lépe a první větší možnost si vypracoval po necelých sedmi minutách hry, avšak tvrdou ránu Darfaloua směřující doprostřed branky reflexivně vytěsnil brankář Marciano,

Rotterdamský gigant poprvé zahrozil ve 13. minutě, odvážné sólo Nelsona však zneškodnil pozorný gólman Lamprou. Ten se podruhé vytáhl těsně před přestávkou, když předvedl vynikající zákrok proti razantní bombě Kökçüa. PEC z ničeho nic udeřilo v nastavení první půle. Bram van Polen napřáhl z patnácti metrů a i přes dvojitý odraz od břevna se balón těsně dostal za brankovou čáru, dorážka hlavou v podání Clementa nakonec byla zbytečná.

Feyenoord po změně stran přidal a přesně v polovině druhé části srovnal stav. Kolumbijský šikula Luis Sinisterra utekl z poloviny hřiště po levé straně a sólo zakončil s přispěním teče bránícího Nakajamy přímo doprostřed branky. Zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem bylo utkání přerušeno a hráči následně odešli do kabin kvůli nepokojům domácích příznivců, nicméně celkem brzy se vrátili na trávník a duel tedy pokračoval.

Rozhodující okamžik se zrodil v 77. minutě. Sedmadvacetiletý nigerijský forvard Cyriel Dessers se ve středu šestnáctky opřel do oraženého balónu z otočky a překrásně ho usměrnil do levé šibenice, Lamprou se jen naprázdno proletěl vzduchem. V nastaveném čase mohl překvapivě srovnat krok Redan, ale když pálil o kousek vedle levé konstrukce, tak se výsledek již nezměnil.

FC Utrecht - PSV Eindhoven 0:1

13.03.2022 14:30

Góly: 53. Eran Zahavi

Hráči PSV mají za sebou velmi náročný program a po divoké remíze 4:4 s podceňovanou dánskou Kodaní se jim na půdě nepříjemného Utrechtu příliš nevěřilo, ovšem tentokráte zmobilizovali síly a díky trefě izraelského kanonýra Erana Zahaviho nakonec zvítězili nejtěsnějším poměrem 1:0. V tabulce Eredivisie si proto upevnili druhé místo a za vedoucím Ajaxem stále zaostávají o body dva, Utrecht naopak klesl na sedmou příčku se čtyřiceti body.

Svěřenci německého trenéra Rogera Schmidta se dostávali do svého tradičního tempa postupně a první větší možnost si vypracovali v polovině úvodního dějství. Po rohovém kopu z levé strany hlavičkoval v záklonu u protější tyče Obispo a fantastický brankář De Keijzer musel odvracet balón jednoruč do zámezí, Krátce po odehrané půlhodině se zjevil v solidní příležitosti také Gakpo, jenže jeho střílená přihrávka byla na poslední chvíli zablokována.

Hosté pokračovali v mírném tlaku i v následujícím průběhu a blízko ke vstřelení důležité trefy byli v nastavení první půle, avšak po zpětné nahrávce Götzeho si De Keijzer brilantně poradil s okamžitou ranou z deseti metrů v podání Gakpa. Utrecht začal ve druhém poločase o něco aktivněji a v 48. minutě chtěl z ničeho nic udeřit. Po rohovém kopu z pravé strany totiž prudce hlavičkoval Mike van der Hoorn a gólman Drommel měl co dělat, aby míč vyrazil do strany.

PSV se přeci jen dočkalo zaslouženého gólu osm minut po přestávce, neboť se posedmé v tomto ligovém ročníku prosadil zkušený čtyřiatřicetiletý ostrostřelec Zahavi. Ten zužitkoval nahrávku Gakpa do brankového území soupeře a ze tří metrů nekompromisně zavěsil do bližší šibenice. Mírný outsider se ve zbytku zápasu zmohl jen na jednu nadějnější šanci, nicméně když osamocený Balk na balón těsně nedosáhl, tak se výsledek neměnil.

Heracles Almelo - SBV Vitesse 0:0

Góly: -

Duel mezi Heraclesem a Vitesse nemohl vyústit prakticky v nic jiného než v remízu. Pramálo šancí, chyběly zajímavé momenty, televizní kamery se během výroby přenosu mnohdy spíše zajímaly o dění na tribunách, třeba čím a jak se diváci dokážou občerstvit. A není se čemu divit, tohle utkání nepatřilo mezi ty, jež by fotbalového fanouška tvrdě upevnilo do sedaček.

Oba týmy chtěly být v úvodu aktivní, aby se však dostávaly pravidelně do nějakých větších možností, k takové skutečnosti jim chybělo poměrně dost dovedností. Ve 21. minutě se snažil změnit bezgólový stav Basaçikoglu, pravačkou z voleje ovšem vypálil tak mizerně, že jeho střela se do hostující branky vážně vejít nemohla. Ve 45. minutě podnikl slušný výpad podél brankové čáry jeho spoluhráč de la Torre, jenž předložil míč Laursenovi, jenže ani on nemohl se svým zakončením ohrozit brankáře Schuberta, protože balón mu na kopačku vůbec nesedl.

Druhé dějství se neslo vlastně v podobném duchu jako to první. Obě mužstva v ofenzIvě nijak nezářila, ani jedno z nich nemělo případnému vítězství blízko. V 88. minutě se o vstřelený gól snažil Heracles, po pobídce Hanssona už už napřahoval Armenteros, ovšem zavčasu skluzem zastavil tuhle akci bránící Rasmussen. V závěru klání se pak Vitesse pokoušelo strhnout zisk tří bodů na svou stranu, nicméně Huisman pravačkou výrazněji gólmana Buckera nepřekvapil.

Fortuna Sittard - Willem II 1:0

13.03.2022 12:15

Góly: 51. Zian Flemming

Premiéra kouči Dennymu Landzaatovi, který byl na lavičku Willemu II zvolený jako dočasná náhrada za svého předchůdce Freda Grima, nevyšla podle představ. Tilburgský celek zásadní posun kupředu v herních činnostech nezaznamenal a na půdě Fortuny utrpěl jednobrankovou prohru. Svěřenci trenéra Sjorse Ulteeho se tak tomuto soupeři v Eredivisie bodově vyrovnali.

Domácí se nejprve mohli ujmout vedení ve 14. minutě, po levé straně unikl Flemming a vnikl po poměrně dlouhém sólu až do vápna, neměl ovšem nakonec potřebný klid v koncovce, a tak nakonec levačkou zamířil pouze do zámezí. A ve 23. minutě pláchl za hostující obranu ještě jednou, jenže ani v tomto případě, z o něco výhodnější pozice, mezi tři tyče po rychlém brejku nezacílil. Hosté se poprvé zásadně osmělili zhruba po půlhodině hry, ale Hornkampovu střelu zablokoval bránící Tirpan a po něm dostával míč do bezpečí jeho spoluhráč z obrany Angha.

A protože ve 34. minutě neproměnil svou další tutovku Kabangu, jenž z blízkosti nevyzrál na brankáře van Osche, mohla Fortuna krátce po obrátce udeřit gólově jako první. Zprava vyslal Lisandro Semedo přesný centr do šestnáctky na hlavičku neustále hladového Flemminga, jenž už tentokráte rozvlnil síť. Willem II na inkasování nedokázal zareagovat, v ofenzívě prostě působil opravdu hodně slabým dojmem. Celek ze Sittardu přitom mohl svůj náskok navýšit, jenže v 71. minutě pálil trestuhodně nad bránu Siovas a v 79. minutě trefil jen tyč Seuntjens.

RKC Waalwijk - SC Heerenveen 0:0

12.03.2022 21:00

Góly: -

SC pokračuje ve střeleckém trápení a ani tentokráte nedokázalo vsítit jediný gól, díky pozorné defenzívě znovu uhrálo bezbrankový nerozhodný výsledek a vzhledem k jeho aktuální situaci musí brát bod všemi deseti. V utkání s konkurenčním Waalwijkem byl aktivnější a soupeře vysoko přestřílel, ovšem ze dvou střel mezi tři tyče ani jednou neskóroval a jeho čekání na vstřelenou trefu ze hry se tedy protahuje na 324 minut.

Heerenveen se po minulé utrápené remíze s Willemem přeci jen zlepšil, avšak spokojen být nemůže, jelikož nedokázal zvítězit podesáté v řadě a v Eredivisii získal z devíti případů pouhopouhé dva body. V tabulce se proto nachází na jedenáctém místě se sedmadvaceti body. RKC nevyhrálo šestkrát po sobě a v tuto chvíli je stále čtrnácté se čtyřiadvaceti body.

Domácí za celých devadesát minut nevyslali jediný pokus přímo na branku, do vedení se i přesto mohli dostat už v 10. minutě. Ve středu pokutového území se totiž uvolnil Adewoye a svou hlavičku poslal příliš vysoko. Přesně o deset minut později neuspěl na druhé straně Musaba, jenž z bezprostřední blízkosti nevyzrál na brankáře Vaessena, pak v obrovské možnosti selhal domácí Odgaard a levou konstrukci minul o pár centimetrů.

V následujícím průběhu dvakrát zahrozil hostující Sydney van Hooijdonk, ale na konci prvního a začátku druhého dějství shodně netrefil branku zhruba o metr. Největší šance byly k vidění v závěrečných pětadvaceti minutách. Tisíciprocentní možnost nejprve neproměnil Bakker, protože z pěti metrů orazítkoval břevno, pak v nastaveném čase chtěl rozhodnout o úspěchu Waalwijku obránce Gaari, nicméně po rohovém i on mířil pouze do horní tyčky.

FC Groningen - NEC Nijmegen 4:3

12.03.2022 18:45

Góly: 2. Michael de Leeuw, 22. Jørgen Strand Larsen, 80. Romano Postema, 90+1. Romano Postema - 13. Ali Akman, 29. Lasse Schöne, 32. Magnus Mattsson

Sobotní duel mezi domácím Groningenem a vyzyvatelem z Nijmegenu měl velmi netradiční průběh. Za nerozhodného stavu 1:1 totiž oslabil NEC Souffian El Karouani a hosté vzápětí prohrávali 1:2, nicméně krátce na to i v oslabení otočili vývoj a až do závěrečné čtvrthodiny drželi jednobrankový náskok. Ovšem FC nakonec v závěru zabralo a díky dvěma trefám Romana Postemy zvítězilo 4:3, tabulkou se proto posunulo na osmé místo s třiatřiceti body.

Hosté naopak prohráli potřetí v řadě a celkově nezvítězili již čtyřikrát za sebou, v Eredivisii tedy klesli na desátou příčku s jednatřiceti body. Svěřenci trenéra Dannyho Buijse měli naprosto vynikající začátek a již po necelých dvou odehraných minutách vsítili vedoucí gól. Pětatřicetiletý zkušený záložník Michael de Leeuw totiž využil tečovaného centru z pravé strany a prudkou hlavičkou překonal zasahujícího brankáře Branderhorsta.

Jenomže NEC se nevzdalo a po necelé čtvrthodině hry srovnalo krok. Po tvrdé ráně z dvaceti metrů a zákroku pozorného gólmana Leeuwenburgha si přehodil balón na svou levačku Ali Akman a pak chladnokrevně zavěsil do bližší šibenice. Mírný outsider si zkomplikoval svou situaci v 17. minutě, jelikož Souffian El Karouani odstrčil hlavou Jørgena Stranda Larsena a rozhodčí Sander van der Eijk mu nekompromisně ukázal přímou červenou kartu.

Je ale nutné podotknout, že norský forvard nebyl v blízkosti středové čáry úplně bez viny, protože kopl míč směrem k hlavě marockého obránce a obdržel žlutou kartu. Groningen se podruhé v utkání dostal do vedení za dalších pět minut. Po pasu Duarteho z pravého křídla hlavičkoval ze středu šestnáctky právě Larsen a balón usměrnil do pravého spodního růžku. Nijmegen i v deseti hráčích nečekaně srovnal krok o sedm minut později.

Lasse Schöne se postavil k přímému volnému kopu z dvaadvaceti metrů a kolem zdi zakroutil svůj pokus k přední konstrukci. Tým vedený koučem Rogierem Meijerem senzačně zaznamenal svou třetí branku za další tři minuty, když si Magnus Mattsson po rychlém brejku navedl balón do středu pokutového území a nekompromisní bombou propálil bezmocného Branderhorsta.

Domácí se od této chvíle jen těžko prosazovali přes dobře organizovanou defenzívu protivníka, avšak dvěma zásahy jim přisoudil výhru střídající Postema. Ten ani ne po dvou minutách strávených na trávníku nejprve srovnal přesně umístěnou hlavičkou z hranice brankového území a v nastaveném čase rozhodl tento zajímavý zápas razantní dorážkou přímo pod břevno.

Sparta Rotterdam - Go Ahead Eagles 1:0

12.03.2022 16:30

Góly: 68. Adil Auassar

Rotterdamská Sparta po minulém nedohraném utkání v Arnhemu potvrdila vzrůstající tendenci proti nováčkovi z Deventeru a díky vítězství 1:0 bude mít v následujícím průběhu šanci opustit po delší době sestupové pásmo. Tříbodový zisk ji momentálně posunul na šestnáctou barážovou příčku Eredivisie se ziskem dvaceti bodů, naopak jeho nedělní protivník Go Ahead nenavázal na remízu s Uterchtem (1:1) a je stále dvanáctý se sedmadvaceti body.

Domácí byli v tomto zápase přeci jen aktivnější a vytvořili si více střeleckých pokusů, první poločas však nic zajímavého nenabídl a za celých pětačtyřicet minut byla k vidní jediná rána mezi tři tyče. Za zmínku stojí pouze nepříjemný pád domácího Toma Beugelsdijka hned z 1. minuty, který nějakou dobu zůstal ležet na trávníku, a dobrých pár minut se nehrálo, místo něj přišel na trávní střídající Bart Vriends. Po změně stran se obrázek hry přeci jen lehce změnil.

Úvodní větší možnost se zrodila v 57. minutě, kdy z hranice pokutového území napřáhl Thy a levou konstrukci minul zhruba o půl metrů. Rozhodující okamžik tohoto důležitého klání o záchranu se zrodil za dalších jedenáct minut. Na dlouhý přímý volný kop Van Crooije z levé strany si naskočil před hranicí brankového území zkušený pětatřicetiletý záložník Adil Auassar a povedenou hlavičkou zamířil do levého spodního rohu kolem brankáře Nopperta.

Ihned na to znovu neměl přesnou mušku Thy, poté nebyla uznána trefa Engelse vinou těsného ofsajdu a vzápětí pálil příliš vysoko agilní německý forvard Thy. V závěrečné čtvrthodině si nejprve poradil gólman Okoye s dělovkou Botose a na opačné straně úspěšně zasahoval Noppert po pokusu Abelse, výsledek se proto nezměnil. Sparta příště zavítá do Nijmegenu, Go Ahead se pokusí napravit toto zaváhání v nováčkovském duelu s Cambuurem.

Cambuur Leeuwarden - AFC Ajax 2:3

11.03.2022 20:00

Góly: 48. Issa Kallon, 79. Patrick Joosten - 3. Dušan Tadić, 40. Sébastien Haller, 90+1. Ryan Gravenberch

Pokud by Ajax přistoupil do blížící se odvety osmifinále Ligy mistrů proti Benfice podobně jako ke druhé půli v Leeuwardenu, mohl by tvrdě narazit. Po prvním dějství se zdálo, že má utkání pod kontrolou, Cambur ovšem po obrátce dokázal dohnat dvoubrankové manko. Ryan Gravenberch, autor dvou asistencí a rozhodující trefy, měl však ve finále ještě silnější zbraně.

Hosté vstoupili do utkání správnou nohou a už ve 3. minutě se ujali vedení. Gravenberch si na pravé straně počkal na správný moment, poté jemný oblouček přetáhl až na zadní tyčku, kde našel Tadiče, a ten z voleje usměrnil balón za záda gólmana Bose. V 16. minutě se pokoušel náskok de Godenzonen navýšit Haller, avšak jeho zakončení hlavou Bos dokázal zlikvidovat.

Ve 40. minutě již každopádně přece došlo na opětovnou změnu skóre. Gravenberch si u pravé boční čáry pokutového území narazil míč s Tadičem, poté ho poslal ke stráženému Hallerovi, který se nacházel na hranici brankového území, z otočky si ho chytře posunul na levačku, a zbavil se tak efektivně bránícího Tola, a z blízkosti následně bez větších problémů skóroval.

Možná že po tomhle vstřeleném gólu si Ajax začal být až příliš jistý v kramflecích. Cambuur využil jakéhosi možného překvapení zkraje druhého poločasu, najednou svému protivníkovi jasně ukázal, že se v žádném případě nemíní vzdávat bez boje. A poněkud laxně působící úřadující nizozemský šampión musel náhle skousávat inkasování, to když si Klaassen velmi špatně hlídal ve vápně Kallona, merunu nedopravil do bezpečí ani Haller, a snížení tedy bylo na světě. Čerstvý debutant v reprezentačním dresu Sierry Leone se i přes svůj menší vzrůst do vyložené pozice propracoval díky svému důrazu a z ní neměl potíže přelstít brankáře Onanu.

Domácí se snažili najít cestu za dalším vstřelenou brankou, v 73. minutě se objevil ve slušné příležitosti Paulissen, s jeho hlavičkou si ale Onana poradil, nicméně v 79. minutě Cambuur již zaúřadoval. Obrovskou hrubici vyrobil Tagliafico, jenž při zpětné přihrávce přenechal míč pouze Paulissenovi, ten pak vybídl Joostena, jenž krátce po svém střídání zacílil na bližší tyč. Samozřejmě i remíza by byla pro nováčka Eredivisie zajisté velkým úspěchem a o její udržení usiloval až do závěrečných pasáží zápasu. A byť amsterdamský výběr nakonec přece potvrdil roli favorita, protože v první minutě nastavení na Gravenberchovu dělovku neměl Bos nárok, za svůj celkový výkon na hrací ploše se bezpochyby nemusí stydět. Vážně statečně odolával.