SESTŘIHY: Liberec zdolal Kometu na úvod předkola, drama pro Vítkovice

Autor: iSport.cz, inf, ČTK
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Vstup do závěru sezony hokejové Tipsport extraligy vyšel lépe domácím týmům. Liberečtí hokejisté v úvodním zápase předkola Generali Česká play off porazili Kometu Brno 4:3 a v sérii vedou 1:0. Plzeň vybojovala v souboji s Mladou Boleslaví úvodní bod po vítězství 3:2 v prodloužení. Vítkovice v nervy drásající a pořádně dramatické bitvě s Olomoucí zvítězily 4:3p. Pardubice vstoupily do předkola výhrou 3:2 nad Karlovými Vary.

Čerešňák hrdinou na úvod

stav série 1:0

Domácí vstoupili do utkání vlažně a nebezpečnější hosté zahrozili již ve druhé minutě nepřesnou střelou Najmana po přečíslení dvou na jednoho. Za chvíli po zaváhání Kaňáka zastavil gólman Pavlát šanci explzeňského Kantnera. V 10. minutě při vyloučení Dzierkalse už skóroval po opakované střele z bezprostřední blízkosti Stránský.

Indiáni se poté probrali a rychle mohl odpovědět Graňák, který ale při přečíslení neprostřelil z dobré pozice Krošelje a slovinský gólman si vzápětí poradil i s táhlou střelou nekrytého Suchého z levého kruhu. Bruslaři následně sice dokázali ubránit oslabení, přesto ještě do přestávky inkasovali. V 18. minutě totiž šťastnou trefou z pravého rohu překvapil Krošelje Lang.

Od začátku prostřední části se hrálo ve vyšším tempu a na pokus hostujícího Fořta po objetí branky reagoval z protiútoku průnikem do šance Suchý. Až ve 27. minutě Pavlát vyrazil střelu Luntera jen k pohodlně dorážejícímu Kelemenovi. O pouhých 28 sekund později však Graňák ranou bez přípravy od modré čáry srovnal na 2:2.

Povzbuzení domácí následně promarnili početní výhodu, když po jejím skončení v největší příležitosti Thorell nepřehodil ležícího Krošelje. Závěr druhé třetiny patřil Bruslařům, svižnou střelu Luntera z mezikruží ale Pavlát vytěsnil mimo. Ve 39. minutě rozhodil Kaňák faulem unikajícího Šťastného a ten pálil těsně vedle.

Třetí třetina se odehrála oboustranně opatrně s důrazem na defenzívu. Vzruch přineslo ve 49. minutě jen vyloučení explzeňského Eberleho, při kterém Bulíř v dobré pozici minul branku a Blomstrandovu ránu z levého kruhu zastavila horní tyčka. Aktivnější domácí si už vážnější příležitost nevypracovali a muselo se prodlužovat.

Na začátku prodloužení kryl Pavlát pokus unikajícího Najmana, poté se hosté spíše bránili. K ohrožení branky domácích jim pomohl až nedovolený zákrok Mertla v 67. minutě, kdy Stránský z prostoru mezi kruhy bez přípravy trefil jen připraveného Pavláta. Udeřilo až na druhé straně, když v 70. minutě po vybídnutí Přikryla od zadního hrazení najíždějící Čerešňák zblízka rozhodl.

Ohlasy trenérů

Václav Baďouček (Plzeň): „Bylo to vyrovnané utkání. My jsme byli na začátku trochu svázaní nervozitou. Důležité bylo, že jsme sice dvakrát prohrávali, ale dokázali jsme se vždy zvednout a vyrovnat. Především nám hodně pomohlo prakticky okamžité vyrovnání na 2:2 ve druhé třetině. V prodloužení jsme byli po šancích soupeře šťastnější. Jsem rád, že jsme ten nepříznivý stav dokázali dvakrát odvrátit a ujali jsme se vedení v sérii.“

Radim Rulík (Mladá Boleslav): „Myslím, že dnes rozhodla produktivita, protože my jsme v prodloužení měli samostatný nájezd a přesilovku, ve které jsme neproměnili výbornou šanci z mezikruží. Po přesilovce jsme nestihli vystřídat a dostali jsme gól v situaci pět na pět. Proto jsme dnes byli smutnější. Jinak bylo utkání vyrovnané.“

SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 3:2p. Čerešňák v prodloužení trefil první bod
Video se připravuje ...

Domácí: 17:40. M. Lang, 26:32. Graňák, 69:01. Čerešňák

Hosté: 09:22. J. Stránský, 26:04. Kelemen

Domácí: Pavlát (Miroslav Svoboda) – Kaňák, Čerešňák (C), Graňák, Kremláček, Budík, Kvasnička, Hamšík – M. Lang, Mertl (A), Dzierkals – Blomstrand, Bulíř, F. Přikryl – Suchý, Kodýtek (A), Schleiss – Malát, G. Thorell, Adamec.

Hosté: Krošelj (J. Růžička) – D. Moravec, Ševc (C), Jánošík, Pláněk (A), Lintuniemi, Fillman, Pavel Pýcha – Kantner, Kotala, D. Šťastný – O. Flynn, O. Najman, P. Kousal – Lunter, Fořt, Kelemen – Jan Eberle, Bičevskis, J. Stránský (A).

Šír, Lacina – Zíka, Šimánek

LOGSPEED CZ Aréna

Návštěva

3379 diváků

Trenérská výzva a Kalus vzali radost Hanákům

Lépe do utkání vstoupili hosté a už ve druhé minutě jejich přečíslení zavánělo gólem, který však po Klimkově ráně odvrátil Stezkův zákrok. Olomoučtí měli vzápětí zhruba minutovou přesilovku pět na tři, Tomeček se na brankovišti dostal k odraženému puku, ale jeho střelu před brankovou čárou zablokoval jeden z vítkovických obránců.

Vítkovice strávily úvodní desetiminutovku v mírné defenzívě, ale pak se probudily a závěr první části patřil jim. Zvýšenou domácí aktivitu přetavil v 17. minutě ve vedoucí branku Hruška, který z úhlu doklepl do sítě Kovářovu odraženou ránu od zadního mantinelu.

Olomouci v průběhu první části vypadl ze hry zraněný Olesz a ve druhé části dlouho tahala za kratší konec. Přečkala velkou šanci Kaluse, ale v 35. minutě po Polákově pokusu od modré čáry jemnou tečí před Konrádem skóroval v přesilovce vítkovický Lindberg.

Hanákům se však dvoubrankovou ztrátu povedlo během tří minut smazat a špatně rozehraný zápas vrátili do rovnovážně polohy. Nejprve se prosadil po nenápadné akci Kolouch, jehož švih zpoza obránce propadl Stezkovi za záda. A v čase 39:50 zaúřadoval Krejčí, když na brankovišti tečoval pod horní tyčku Škůrkovo nahození.

V třetí části se utkání podobalo šachové partii, zato závěrečné tři minuty řádné doby stály za to. Bambulovu gólovou ránu lapil Stezka, načež hosté propadli a brejk po ideálním pasu Lakatoše zakončil v čase 58:39 Hruška.

Jenže domácí vyhráno ještě neměli. Za vyhození puku do hlediště vzápětí putoval za katr Krenželok a olomouckou přesilovku už po pěti sekundách zužitkoval bombou od modré čáry Ondrušek. Do konce v tu chvíli chybělo jen 45 sekund.

Dramatickým momentům však nebyl konec. V 65. minutě se prosadil parádní ranou Bambula a hosté už slavili, jenže po trenérské výzvě a dlouhém přezkoumávání u videa rozhodčí gól kvůli postavení Krejčího v brankovišti neuznali.

Rozhodnutí padlo v 73. minutě: Lindbergovo nahození tečoval do sítě z brankoviště Kalus.

Miloš Holaň (Vítkovice): „Dnes to bylo od začátku vyrovnané utkání. My jsme do toho vstoupili dobře a vedli jsme 2:0, ve druhé třetině jsme se ale našimi chybami dostali do stavu 2:2. Byli jsme ale bojovní a srdnatí, i když jsme místy motali nohami. Výborně zachytal gólman. V prodloužení přišla výborná práce videotechnika a následně náš gól. Série pokračuje dál, na naší straně je první bod a čekají nás další bitvy.“

Zdeněk Moták (Olomouc): „Určitě vyrovnaný zápas, bohužel se špatným koncem pro nás. My jsme byli první polovinu zápasu horší, prohrávali jsme osobní souboje, špatně jsme bruslili. Pak jsme se ale zlepšili. Myslím si, že v prodloužení už jsme měli jasnou převahu, dali jsme gól, který ale nebyl uznán. Myslím, že tam byl Krejčí natlačen, ale můžu se mýlit. Nikomu ten názor nevnucuju. Domácím jsme nedovolili nic až na jednu šanci, která ale znamenala gól. Zvedneme se z toho a v sobotu je další zápas.“

SESTŘIH: Vítkovice - Olomouc 4:3p. Obrat se nekonal, rozhodl Kalus

Domácí: 16:06. J. Hruška, 34:49. Lindberg, 58:39. J. Hruška, 72:07. M. Kalus

Hosté: 37:01. P. Kolouch, 39:50. David Krejčí, 59:16. Ondrušek

Domácí: Stezka (Dolejš) – A. Solovjov, R. Polák (C), R. Pedan, Gewiese, P. Koch, L. Kovář – L. Krenželok (A), J. Hruška (A), Lakatoš – R. Bondra, Lindberg, M. Kalus – Dej, Bitten, Illéš – Guman, Chlán, Fridrich – Bernovský.

Hosté: Konrád (Lukáš) – Ondrušek (C), T. Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek – J. Káňa, David Krejčí (A), Nahodil – Klimek, J. Knotek (A), Bambula – Olesz, P. Kolouch, Navrátil – Michal Kunc, Kusko, V. Tomeček – Burian.

O. Hejduk, T. Micka – J. Brejcha, J. Ondráček

Ostravar aréna

Návštěva

6 005 diváků

Radost Energie rychle zkrotil Cienciala

Do pardubické sestavy se v úvodu předkola play off vrátil kanadský útočník Camara. Dynamo na domácím ledě začalo aktivně a v první třetině si vytvořilo střeleckou převahu (19:5). Brankář Energie Lukeš vyrazil střelu Rohlíka, o chvíli později neuspěl ve velké šanci Musil, pak gólman Západočechů chytil i pokus Hrádka.

Pardubičtí se ujali vedení v osmé minutě, kdy Koffer vyslal do úniku Rohlíka, který zamířil přesně. S těsným náskokem dál útočili především domácí hráči. Hosté mohli srovnat v oslabení, ale zakončení Beránka nakonec zamířilo těsně vedle pardubické tyčky. Na druhé straně ještě Říčka našel Kousala, ale hosty opět podržel brankář Lukeš.

Druhou třetinu zahájila početní výhoda v podání hráčů Energie, kterou hosté nevyužili. Zanedlouho naopak podruhé inkasovali. Opět byl na ledě třetí pardubický útok, přihrávku Košťálka využil Anděl, jenž zamířil zblízka pod horní tyčku. Na druhý inkasovaný gól však hosté rychle reagovali. Při jejich akci našel Vondráček ideálně Beránka, který už zakončil do odkryté pardubické branky.

Ve 33. minutě pak bylo vyrovnáno, když domácí odehráli puk jen k Černochovi, jenž mezi kruhy střílel v přesilovce přesně. Jenže nerozhodný stav vydržel jen 17 sekund. Bleskově totiž odpověděl Cienciala, ke kterému se dostal odražený kotouč a vrátil Dynamu vedení - 3:2.

To mohli domácí navýšit ve třetím dějství, ale střelu Říčky si Lukeš pohlídal. V další situaci pak Poulíček našel před brankou Urbana, který mířil jen do brankáře. O vyrovnání se snažili i hosté. V 52. minutě navíc rozehráli přesilovku, ale zanedlouho se počet hráčů na ledě zase vyrovnal.

V 58. minutě projel do střelecké pozice Kulich, jenže Frodl puk našel v lapačce. V poslední minutě hráli hosté bez brankáře, několikrát vystřelili, ale Frodla nepřekonal ani tahoun týmu Flek. Pardubice se tak po výhře 3:2 ujaly vedení v sérii.

Richard Král (Pardubice): „Měli jsme dobrý začátek, škoda, že jsme nedokázali víc odskočit. Trefili jsme ještě břevno, ale potom jsme dostali z protiútoku gól, když jsme špatně rozebrali hráče. Pak soupeř vyrovnal v přesilovce, když jsme mu to namazali přímo na hůl. Naštěstí jsme se rychle vrátili do vedení, třetí třetina už byla z naší strany docela slušná, soupeř si taky nějakou šanci vytvořil. V závěru kluci hráli obětavě, padali tam po tlamě, tak by to v play off mělo vypadat.“

Martin Pešout (Karlovy Vary): „Do utkání jsme nevstoupili dobře, v první třetině jsme mohli klidně prohrávat 0:3. Od té druhé jsme se začali lépe hýbat. Když jsme vyrovnali na 2:2, tak jsme věřili, že zápas zvládneme. Bohužel jsme hned za pět vteřin taktickou chybou přerušili hru a z buly dostali gól. Potom jsme třicet minut bušili do plných, ale branku jsme dát nedokázali.“

SESTŘIH: Pardubice - Karlovy Vary 3:2. První zápas pro Dynamo, dařilo se mladíkům

Domácí: 07:06. O. Rohlík, 26:33. Anděl, 33:11. Cienciala

Hosté: 29:22. O. Beránek, 32:54. Černoch

Domácí: Frodl (Klouček) – J. Mikuš (A), J. Zdráhal, O. Vála, Košťálek, J. Kolář (A), Hrádek, Petgrave – Camara, Poulíček (C), A. Musil – Říčka, R. Kousal, Cienciala – Koffer, Anděl, O. Rohlík – Paulovič, T. Urban, Matýs.

Hosté: Š. Lukeš (Habal) – Martin Rohan, Plutnar, Dlapa, Parkkonen, T. Havlín, Pulpán (A), Weinhold – T. Rachůnek, Hladonik, Flek – O. Beránek, Kulich, Vondráček (C) – Koblasa, Černoch, Kohout – Osmík, Jiskra, Průžek.

Jeřábek, Pražák – Lhotský, Svoboda

Enteria arena, Pardubice

Návštěva

7658 diváků

Nejdřív zkrat, pak Tygry spasil Jelínek s Najmanem

Domácí nastoupili bez svého nejproduktivnějšího hráče Filippiho, od začátku ale diktovali tempo hry. V 6. minutě se do šance dostal Šír, brankář Čiliak ale jeho střelu vyrazil. O pár vteřin později však už domácí vedli. Z dorážky se trefil obránce Kolmann, který si tak připsal druhý gól v sezoně. Skóroval přitom ve druhém utkání za sebou.

V 7. minutě už zvedal Rychlovský ruce, jeho střela však skončila na tyčce a následně Čiliak se štěstím odsunul puk od brankové čáry. Ještě při stejném střídání si vytvořil šanci i Najman, druhého gólu se ale Tygři dočkali až v 15. minutě, kdy využil zakrytého výhledu slovenského brankáře ve službách Komety Rosandič.

V závěru první třetiny mohl zasadit hostům další úder Birner, z brejku ale trefil tyč. A po přestávce to domácí mrzelo. Kometa totiž výrazně přidala a podařilo se ji vývoj utkání otočit. Nejprve po přečíslení dvou na jednoho prostřelil Kváču Mueller a o 107 sekund později se v oslabení prosadil Horký.

Liberec se mohl vrátit do vedení v dvojnásobné početní výhodě, Brno se ale 63 sekund ve třech ubránilo. A poté samo v přesilovce udeřilo, Mueller připravil gól pro Holíka. V další početní výhodě Komety ale domácí srovnali. Tři sekundy před koncem trestu Tygrů za příliš mnoho hráčů na ledě vyrovnal Jelínek. A ze strany domácích to nebylo vše: při Kučeříkově trestu jim vrátil vedení Najman.

Ve třetí dvacetiminutovce mohli zajistit Tygrům větší klid Vlach a zejména Ordoš, Čiliak ale svůj tým několikrát podržel. Hosté poté přečkali i další oslabení, Liberec to však mrzet nemuselo. Tygři výhru udrželi i při závěrečné soupeřově power play.

Patrik Augusta (Liberec): „Jsme rádi, že jsme první zápas vyhráli. Nebylo to nic jednoduchého. Vážím si hlavně toho, že poté, co se Kometa ve druhé třetině dostala do rychlého vedení, tak jsme se dokázali vrátit a otočit zápas zpět. Po první třetině jsme si říkali, že to bylo až moc dobré. Hráli jsme dobře, mohli jsme přidat další dva tři góly. Všichni jsme ale věděli, že v dalším průběhu to nebude nic jednoduchého, Kometa má zkušené hráče a hlavně produktivní. Udělali jsme pár chybiček, které nás stály vedení. O to více si vážím, že jsme nesklonili hlavy a dokázali se do utkání vrátit.“

Jiří Kalous (Kometa): „První třetina byla odehraná se zbytečným respektem, samotné nás to překvapilo. Nevím, z jakého důvodu jsme byli zatažení, to nebylo dobré. O přestávce jsme si řekli, že musíme hrát mnohem aktivněji a hrát svou hru, kterou umíme. Dusno nebylo, kluky jsme povzbuzovali. Dostali jsme se do vedení 3:2, bohužel jsme ho ve stejné třetině ztratili. Hodně sil nás stálo oslabení, trestů jsme měli hodně. Ale ukázali jsme, že s Tygry můžeme hrát.“

SESTŘIH: Liberec - Kometa 4:3. Bitva plná obratů pro Bílé Tygry, rozhodl Najman

Domácí: 05:12. Kolmann, 14:30. M. Rosandić, 31:00. P. Jelínek, 37:06. A. Najman

Hosté: 23:24. P. Mueller, 25:11. L. Horký, 28:12. P. Holík

Domácí: Kváča (J. Pavelka) – L. Šmíd (A), M. Ivan, M. Rosandić, Melancon, Derner, Kolmann, Aubrecht – Birner (A), Gríger, Faško-Rudáš – Ordoš, Klepiš, M. Zachar – J. Vlach, P. Jelínek (C), Klapka – Rychlovský, J. Šír, A. Najman.

Hosté: Čiliak (Tomek) – Bartejs, Ďaloga, Kučeřík, R. Holland, Tansey, L. Doudera, Fajmon – P. Mueller (A), P. Holík, Zaťovič (C) – L. Horký, Krištof (A), Vincour – T. Šoustal, A. Zbořil, Šik – Rákos, Kollár, Dočekal.