Česko - Bulharsko 83:80Vydřená výhra. Čeští basketbalisté uspěli v kvalifikaci až na čtvrtý pokus

Čeští basketbalisté porazili v Pardubicích v kvalifikaci o postup na mistrovství světa Bulharsko 83:80 a připsali si ve čtvrtém zápase první výhru. Rozhodl o tom trojkou 1,7 sekundy před koncem Martin Peterka. Boj o tři postupová místa ze čtyřčlenné skupiny F do další fáze už ale nemají svěřenci trenéra Ronena Ginzburga ve svých rukou. K tomu potřebovali Bulhary po čtvrteční porážce v Botevgradu 70:79 zdolat o deset či více bodů.

Zleva Aleksandar Yanev z Bulharska, Petr Bohačík z ČR a Emil Stoilov z Bulharska.

Nejlepším střelcem utkání byl s 29 body český kapitán Vojtěch Hruban, pivot Peterka si stejně jako v minulém souboji s Bulhary připsal double double, tentokrát za 25 bodů a 10 doskoků. Zbývající duely úvodní části kvalifikace sehraje český tým 1. července doma proti Bosně a Hercegovině a o tři dny později v Litvě.

Český tým nastoupil při hymně před zápasem s modro-žlutými stužkami a držel i vlajku Ukrajiny, které vyjádřil podporu při ruské agresi. Následovala ještě půlminuta potlesku pro vzdorující zemí, při které také držel český tým před sebou u střídačky dvě ukrajinské vlajky.

Ginzburgovu výběru se vstup do zápasu podařil a díky jedenáctibodové šňůře vedl už 13:3, když na tři trojky v řadě, z nichž dvě dal Martin Peterka a jednu Ondřej Sehnal, navázal košem kapitán Vojtěch Hruban. Jeho trojka navíc poslala Čechy do největšího náskoku 11 bodů. Do konce první čtvrtiny se ale vedení rozplynulo a stav 25:25 zařídil naturalizovaný Američan Dee Bost, hvězda prvního souboje.

Druhou desetiminutovku načal trojkou Vasil Bačev a Bulhaři šli podruhé od úplného úvodu utkání do vedení a za chvíli jej navýšili na šest bodů. Češi se vrátili do vedení sedmibodovou šňůrou, kterou načal Tomáš Kyzlink a trojkou a dvěma úspěšnými trestnými hody dokonal Peterka. Do poločasové pauzy šel Ginzburgův výběr s jednobodovým náskokem 41:40.

Druhou půli načal trojkou Hruban, ale Bulhaři se brzy vrátili do vedení. Narostlo dvakrát až na pět bodů díky trojkám Pavlina Ivanova, který hned odpověděl na Peterkovu trefu z dálky. Do konce třetí čtvrtiny stáhli domácí manko na 56:58.

Závěrečnou část zahájil další trefou z dálky Bačev, ale Hrubanova trojka v čase 31:52 poslala do vedení 64:63 český tým. Po koši Martina Kříže a další Hrubanově trojce vedl Ginzburgův výběr o šest bodů. Ve 36. minutě po Kyzlinkově koši z dálky byl český náskok dvouciferný a vzápětí po jeho dalším koši jedenáctibodový. Jenže bulharský finiš korunoval 24 sekund před koncem vyrovnáním na 80:80 trojkou Bost, který ale pak průnik úspěšně nezakončil a na druhé straně rozhodl Peterka.