Evropská liga - souhrn odvetných zápasů předkola playoff

24.02.2022, 20:48, aktualizováno 24.02.2022, 23:48
Komentáře a souhrny
Jordi Alba (© AFP)
Odveta mezi Neapolí a Barcelonou přinesla ofenzivní podívanou, šest branek a úspěch katalánského klubu. RB Lipsko na jaře dohání to, co v průběhu podzimu zanedbalo a jeho další obětí se stal Real Sociedad. Atalanta si veze postup z Řecka a dále jdou i Sevilla a FC Porto. Braga potřebovala proti Šeriffu až penaltový rozstřel, Rangers dokonali překvapení proti Dortmundu...

SSC Neapol - FC Barcelona 2:4

24.02.2022 21:00

Góly: 23. Lorenzo Insigne (pen.), 87. Matteo Politano - 8. Jordi Alba, 13. Frenkie de Jong, 45. Gerard Piqué, 59. Pierre-Emerick Aubameyang

První zápas: 1:1, postupuje FC Barcelona

Barcelona předvedla nádherný fotbalový večer, zato Neapoli domácí utkání pořádně zhořklo. Na katalánskou návštěvu si před utkáním možná troufala, ale dostala od ní čtyři branky a herně Partenopei na soupeře absolutně nestačili.

Zkušený trenér Luciano Spalletti mluvil krátce před zápasem o tom, že nesmrtelný Diego Maradona, po němž je stadion Neapole pojmenován, a který má logicky vazby na oba celky, bude hnát jeho hráče vpřed a snad bude i fandit Neapoli. Víc se ale splést nemohl. Barcelona nic nepodcenila a od prvních minut naopak sama udávala jasně tempo utkání.

Domácího soupeře nepustila prakticky k ničemu a když už se Neapoli náhodou povedlo udržet míč na svých kopačkách trochu delší dobu, obranné šiky Katalánců nepustili domácí hráče k většímu ohrožení německé opory Ter Stegena. Naopak, v deváté minutě Barceloně poprvé a ne naposledy vyšel smrtící protiútok. Aubameyang poslal do běhu rychlého Traorého, který rozkmital nohy a našel ještě lépe postaveného Jordiho Albu. Ten mu nabíhal do tandemu a nakonec dokázal zakončit jako chladnokrevný snajpr.

Populární stadion náhle utichl za dalších pět minut, kdy už se Barcelona vyhřívala na vrcholu s dvougólovým vedením. Dlouhý nákop posunul elegantní patičkou Ferrán Torres na Frenkieho de Jonga, který s míčem popoběhl k vápnu a fantastickou střelou ho poslal do šibenice Meretovy brány!

Alespoň malé světélko naděje svitlo domácímu týmu po pětadvaceti minutách. Za míčem do vápna uháněl Victor Osimhen, který se nechal Ter Stegenem podrazit a Neapol zahrávala penaltu. K ní se zodpovědně postavil loučící se kapitán Lorenzo Insigne a nemýlil se. Zvolil dělovku k tyči a Ter Stegen tam skákal marně - 2:1.

Příchod někdejšího kanonýra Kanonýrů Aubameyanga u mnohých fanoušků znamenal jen zdvižené obočí, ale zkušený rychlík zatím dokazuje, že mu to v Barceloně svědčí. Velkou šanci na to zapsat se do tabulky střelců měl ve 29. minutě, když se mu povedlo hlavičkovat míč po centru na zadní tyč. Meretovu bránu ale těsně minul.

Domácí Neapol už se asi viděla v šatně, jak spřádá plány na odvetný poločas, když v tom ji Barcelona zasáhla znovu. Po rohovém kopu se k míči dostal Torres, který rozehrál na Albu a ten centroval do vápna. Od prvního obránce se balon odrazil jen k nohám veterána Gerarda Piquého, který si jej zpracoval, odstranil z cesty první překážku a pak míč poslal neomylně k tyči - 3:1.

Domácí Neapol ale musela reagovat a byla na tahu, pokud chtěla zápas nějak zdramatizovat. S tímto posláním se na hřišti objevil šikovný křídelník Matteo Politano. Chvíli se ale nic nedělo a pak to byla opět Barcelona, kdo udeřil. Neuplynulo ani 60 minut, když si Adama Traoré všiml volnějšího Pierra-Emericka Aubameyanga a ten z první zamířil přesně! Jo, zimní posily se Blaugranas náramně vyplácí...

Ani za tohoto stavu se Neapol nevzdávala a pořád doufala ve zvrat. Jenže když už se dostala do větší šance, jako třeba Osimhen dvacet minut před koncem, tak ztroskotala na nepřesnosti. Povedlo se jí dát jen jeden gól, který na postup nemohl stačit. Barcelona si až příliš bohorovně zahrávala s míčem u vlastního vápna, ten jí uzmul Matteo Politano a propálil Ter Stegena. Barcelona přesto hladce postupuje a plní další Xaviho cíl.

Více informací k zápasu

Rangers FC - Borussia Dortmund 2:2

Góly: 22. James Tavernier (pen.), 57. James Tavernier - 31. Jude Bellingham, 42. Donyell Malen

První zápas: 4:2, postupuje Rangers FC

Dortmund v Evropské lize skončil překvapivě už v prvním kole play-off. Ačkoli v souboji s Rangers plnil roli favorita, ani v jednom ze dvou zápasů se nedočkal vítězství a s takovou bilancí prostě na úspěch pomýšlet nemohl. V nynější odvetě uhrál plichtu, která se v kontextu úvodní nečekané porážky z doby před týdnem ukázala jako tím nedostačujícím rezultátem.

Hosté moc dobře věděli, že v Ibrox Stadium musejí zkrátka hrát plně do ofenzivy, aby mohli v pohárové Evropě působit i v dalších kolech, a svému soupeři jasně naznačili, že k vedení se míní protlačit co nejdříve. Ve 4. minutě propadl centr Brandta od rohového čtvrtkruhu až k Bellinghamovi, který se zjevil v tutové pozici před brankářem McGregorem, ale z blízkosti trefil pouze brankovou konstrukci. V 18. minutě z hranice šestnáctky pálil velmi nebezpečně zase Bellingham, avšak o kousek pravačkou po Reusově pobídce bránu McGregora netrefil.

Domácí v úvodní dvacetiminutovce žádný zásadní odkaz na hrací ploše nezanechávali, přesto právě oni poprvé měnili bezgólové skóre. Kentova akce byla hodně nenápadná, a jakmile se útočník Rangers dostal do vápna, neměl moc možností, jak s ní naložit. Měl každopádně velké štěstí, že se dostal do kontaktu s bránícím Brandtem, který svého rivala nešikovně poslal na zem. A navíc velká smůla pro německého záložníka, že rozhodčí Antonio Mateu byl od celé situace vzdálený na opravdu nepatrný kousek, takže okamžitě ukázal na penaltovou značku.

Krátký rozběh zvolil jakožto exekutor Tavernier, jenž svou dělovku nasměroval tvrdě pod břevno. Dortmund ani po tomto inkasování svoje zbraně neskládal a pokračoval v aktivitě směrem dopředu. Hned ve 25. minutě hodlal odčinit hříchy při způsobení pokutového kopu Brandt, nicméně McGregor vytasil vůči jeho dělovce famózní zákrok. A ve 31. minutě se již BVB dočkalo zaslouženě své odměny. Přihrávka Malena sice nedoputovala ke svému adresátovi, míč ale špatně odkopl stoper Goldson, a této skutečnosti tak využil Bellingham.

Ve 35. minutě výrazně hrozil glasgowský celek, Arfieldovi loženku každopádně zlikvidoval gólman Kobel, přičemž následnou dorážku zastavil před brankovou čárou dobře postavený Hummels, který rozesmutnil zakončujícího Morelose. Tohle neproměnění šance Rangers ve finále hodně mrzelo, neboť ve 42. minutě se Borussia prosadila gólově podruhé. Bellingham po pobídce od Brandta chytrou patičkou oslovil Malena, který doklepl balón za McGregora.

Aby si hosté mohli zahrát o postup do další fáze alespoň v prodloužení, museli zaznamenat ještě jeden přesný zásah, jenže toho se po obrátce už nedočkali. Obzvláště jim situaci ztížila vyrovnávací branka, o níž se postaral v 57. minutě opět Tavernier, k němuž až na zadní tyčku doputoval dlouhý pas zleva od Basseyho. Od té chvíle působili hosté trochu zlomeně, na obrat v utkání síly nenašli, a domácí si naopak potřebný výsledek bez větších problémů pohlídali.

SC Braga - Sheriff Tiraspol 3:0p

Góly: 17. Iuri Medeiros, 43. Ricardo Horta

První zápas: 0:2, postupuje SC Braga

Jediný moldavský zástupce v hlavní fázi evropských poháru si na portugalskou půdu přivezl dvoubrankový náskok, nicméně ještě během prvního poločasu o něj přišel, a i když pak udržel stav 0:2 až do úplného konce, tak nezvládl penaltovou loterii a v Evropské lize proto končí. Braga naopak díky zodpovědnému výkonu v defenzivní fázi otočila nepříznivý průběh a o chlup proklouzla do osmifinále druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Svěřenci trenéra Carlose Carvalhala začali podle předpokladu velmi aktivně a úvodní možnost si vypracovali již po sedmi odehraných minutách, kdy André Horta přízemním projektilem z hranice pokutového území orazítkoval bližší tyč. Neuběhlo ani dalších pět minut a na opačné straně naprosto selhal při zakončení Addo, pak po geniálním obloučku Iuriho Medeirose vůbec netrefil balón rozběhnutý Vítor Oliveira.

Braga se dočkala kýženého vedení krátce po odehrané čtvrthodině. Yansane trestuhodně přišel o balón ve středu hrací plochy, ten se pak dostal na pravé křídlo k Ricardu Hortovi, jenž přihrávkou přes dva protihráče vybídl ke skórování skluzujícího Medeirose. Domácí od tohoto okamžiku ožili a ve 21. minutě pálil příliš vysoko Horta, pak Šeriff zahrozil z rychlého brejku a svůj celek podržel brankář Matheus, jenž se vytáhl proti samostatnému úniku Yansaneho.

Domácí vsítili svůj druhý gól minutu před koncem první půle. Po nádherné souhře André Horta - Oliveira - Medeiros obdržel finální kolmici do volného prostoru Ricardo Horta a ze středu pokutového území zavěsil přímo k pravé konstrukci. Druhý poločas s sebou přinesl taktickou bitvu bez vyložených možností, za zmínku snad stojí jen okamžitá rána střídajícího Abela Ruize z 84. minuty, která letěla o několik metrů nad břevno.

Obrázek hry se příliš neměnil ani v prodloužení, o něco aktivnější však byli hosté. Ve 104. minutě napřáhl z dvaadvaceti metrů Jachšibajev a jen těsně minul prostor tří tyčí, v úplném závěru se vytáhl brilantní Matheus proti Addově dělovce ze střední vzdálenosti směřující do pravé šibenice.

Hosté pak naprosto selhali v penaltovém rozstřelu, protože neproměnili hned první tři pokutový kopy - neúspěšní byli Dulanto, Bruno Souza i Radeljić. Naopak za domácí skórovali Ricardo Horta s Alim Mustratim a ve třetí sérii tak mohl rozhodnout Abel Ruiz, ovšem stejně jako následně David Carmo síť nerozvlnil a o postupu Bragy tedy rozhodl až v závěrečné páté sérii Francisco Moura.

Real Betis - Zenit Petrohrad 0:0

Góly: -

První zápas: 3:2, postupuje Real Betis

Real Betis slaví postup do další fáze, klíčovým komponentem byla venkovní výhra. Teď jsou asi fotbalisté španělského klubu tuze rádi, že odveta se hrála doma. V ní jsme regulérní branku neviděli, jen několik zbytečných ruských faulů.

Béticos hodně sázeli na cennou výhru, kterou si z Ruska přivezli. Nastřílet Zenitu na jeho půdě tři branky, to není jen tak. Letošní Betis má ale skvělou fazonu a tak se na dnešní duel, byť se logicky odehrál v trochu podivné náladě, díval s optimismem. Rusové vytáhli na Španěly se zajímavou ofenzivní trojkou Dzjuba, Alberto a Malcom, což bylo na domácí zadáky občas trochu moc.

Hosté byli pod tlakem a bylo na nich vidět, že nejsou zcela ve své kůži, protože ve finální fázi dost věcí kazili. První půle toho celkově moc nenabídla a spíš to byly osobní souboje o míč, než že by jeden z týmů byl schopen vymyslet něco konstruktivního.

K definici šance měl nejblíž asi Germán Pezzella, když se hrála jednapadesátá minuta. Po skvělém pasu od Fékira ale hlavičkoval jen do tyče za zády brankáře Odojevského. Toho pořádně vystrašil o pár minut později i zakončující Ruibal.

Rozuzlení málem přineslo až nastavení. Zenit se překvapivě ujal vedení poté, co Dimitrij Čistjakov vstřelil gól v 90. minutě. Jenže sudí si celou akci nechal zopakovat na videu a poté branku odvolal. Důvod byl zcela typický pro poslední dny - útočný faul ze strany hostujících Rusů.

Olympiakos Pireus - Atalanta Bergamo 0:3

24.02.2022 18:45

Góly: 40. Joakim Mæhle, 67. Ruslan Malinovskyj, 69. Ruslan Malinovskyj

První zápas: 1:2, postupuje Atalanta Bergamo

Atalanta si postup do další fáze Evropské ligy nakonec pohlídala s naprostým přehledem a domácímu Olympiakosu vstřelila tři branky. Po dvě z nich se postaral ukrajinský záložník Ruslan Malinovskyj.

Atalanta jela do Řecka s vědomím, že první duel se jí docela povedl, i když si asi přála vyhrát větším rozdílem než jen 2:1. I tak ale v týmu domácího celku ležela větší odpovědnost na bedrech Tiquinha s Onyekurem, kteří se měli postarat primárně o ofenzivu. Rušno bylo ale zpočátku utkání především před českým gólmanem Tomášem Vaclíkem. Pořádně ho vyzkoušela pumelice od Ruslana Malinovského.

Domácí se nechtěli nechat zahanbit a po sedmi minutách si první šanci vypracoval Mady Camara. Šikovný záložník dostal trochu víc prostoru a pořádnou ranou přes bránícího Rafaela Tolóie poslal míč těsně vedle Mussovy brány. Míč se ale obecně potuloval spíš na kopačkách hostující Atalanty, která měla ve středu pole přeci jen kvalitativní převahu.

Pět minut před koncem první půle se již tak těžký úkol Olympiakosu ještě zhoršil. Na levé straně dostal hodně prostoru dynamický bek Joakim Mæhle, Kenny Lala k němu nepřistoupil včas a skrze jeho nohy dokázal hostující zadák propasírovat míč až do sítě - 1:0 pro hráče La Dea.

Do druhé půle bylo z pohledu domácího Olympiakosu potřeba leccos změnit a na lecčems přidat. Jenže Orobici velmi dobře uzavírali prostory a vědomi nutnosti soupeře skórovat, skvěle těžili z brejků. Střídající Masouras sice po delší nudné pasáži málem skóroval, jenže jednak vybíhal z ofsajdu a jednak spolu s Mussem přehodil i jeho bránu.

Atalantě to naopak pálilo ostrými. Po dvou minutách od Masourasovy šance vyslal Teun Koopmeiners do šance Ruslana Malinovského a na jeho tvrdou ránu neměl Vaclík šanci reagovat. Definitivní hřebíček do domácí rakve navíc po dalších dvou minutách zatloukl znova kat řeckého týmu Ruslan Malinovskyj, jenž po nahrávce Bogy vypálil další skvělý projektil mimo Vaclíkův dosah - 3:0 pro Italy.

Ke konci utkání se pokoušel zápas zdramatizovat zkušený veterán Mathieu Valbuena, který nejprve nebezpečně centroval a následně po chvíli i zakončoval. Poslední slovo ale měli hosté, jmenovitě Teun Koopmeiners. Na jeho vymazlený pas si naskočil Hans Hateboer, jenže brankáře Vaclíka nepřekonal.

SS Lazio - FC Porto 2:2

Góly: 19. Ciro Immobile, 90+5. Danilo Cataldi - 31. Mehdi Taremi (pen.), 68. Mateus Uribe

První zápas: 1:2, postupuje FC Porto

Lazio stejně jako před týdnem na portugalské půdě neudrželo jednobrankový náskok a v polovině druhého poločasu prohrávalo, k postupu do osmifinálové fáze Evropské Ligy mu nestačil ani vyrovnávací gól na 2:2 ve čtvrté minutě nastavení. Po úvodní porážce 1:2 totiž postupují dále svěřenci trenéra Sérgia Conceiçãa, zatímco římský klub se po vyřazení může plně koncentrovat na domácí scénu.

Biancocelesti mohli počítat se svým nejlepším kanonýrem Cirem Immobilem, který se vrátil na trávníky po potížích s kotníkem a hned po necelých dvaceti odehraných minutách dostal svůj tým do vedení. Těsně předtím nebyla uznána jeho trefa kvůli ofsajdovému postavení, ovšem vzápětí po přihrávce Milinkoviće-Saviće uprchl po pravém křídle a prudkou přízemní ranou překonal naprosto bezmocného gólmana Dioga Costu.

Domácí pokračovali v náporu i v následujícím průběhu a za další tři minuty se opět prosadil nezastavitelný Immobile, jenomže podruhé v tomto střetnutí jeho gól neplatil vinou ofsajdového postavení. Karty se obrátily přesně po odehrané půlhodině, jelikož právě Milinković-Savić přišlápl kotník Mehdiho Taremiho, a i když rozhodčí nejprve udělil íránskému útočníkovi žlutou kartu za nafilmovaný pád, tak po zhlédnutí videa své rozhodnutí přehodnotil a nařídil pokutový kop.

K němu se postavil právě Taremi a svůj pokus zakroutil přímo do levého spodního růžku. Brankář Strakosha sice vystihl směr střely, ale na míč těsně nedosáhl. Od tohoto okamžiku se hra přeci jen uklidnila a až do konce první půle se nic zajímavého nepřihodilo. Ihned po přestávce promarnil solidní možnost zkušený Pepe, jenž hlavou minul levou konstrukci o decimetry, na opačné straně nemířil přesně ani Luis Alberto.

Porto se mohlo uklidnit v 68. minutě. V jeho prospěch totiž otočil vývoj třicetiletý kolumbijský záložník Mateus Uribe, když si po parádním obloučku z hranice šestnáctky od Taremiho zpracoval balón elegantně na prsa a zblízka propálil Strakoshu. Zhruba dvacet minut před závěrečným hvizdem chtěl definitivně rozhodnout Taremi, avšak z dobré pozice mířil o kousek vedle pravé tyče.

Lazio opět přitlačilo až v závěrečné čtvrthodině. Ve dvou slibných příležitostech se zjevil Luis Alberto, ale napoprvé netrefil prostor tří tyčí a pak pálil jen do boční sítě. Když už se zdálo, že se výsledek měnit nebude, tak úplně na závěr ještě vykřesal naději pro italský tým Danilo Cataldi, neboť po pokusu Immobileho z otočky do vzdálenější konstrukce snadno dorazil balón do prázdné branky, italskému celku už však na nic dalšího nezbyl čas.

Real Sociedad - RB Lipsko 1:3

Góly: 67. Martín Zubimendi - 39. Willi Orbán, 59. André Silva, 89. Emil Forsberg (pen.)

První zápas: 2:2, postupuje RB Lipsko

Lipsko potvrdilo, že je v posledních týdnech v přece lepším rozpoložení než Real Sociedad, a po zvládnuté odvetě na baskické půdě oslavilo postup do osmifinále Evropské ligy. Nejprve ho rozradostnil svou trefou Willi Orbán, následně i André Silva, k dramatizaci došlo po gólu Martína Zubimendiho, definitivně ale odpor Los Txuri-Urdin zlomil v závěru Emil Forsberg.

Hosté působili už od úvodních chvil rozhodně aktivnějším dojmem a okamžitě se hnali za průběžným vedením. Ve 3. minutě pálil z tutové pozice z vápna Klostermann, avšak brankář Ryan jeho slabý pokus dokázal zlikvidovat. V 11. minutě pak vyrobil Ryan obrovskou hrubici v rozehrávce, své počínání každopádně umně napravil, vyběhl proti Kamplovi, jemuž merunu namazal na kopačky, a šanci soupeře zastavil. Domácí i nadále směrem dopředu strádali, a ne že by jejich protivník v ofenzívě vyloženě zářil, přesto se do nebezpečných pozic prosazoval.

A dokonce si Die Roten Bullen ve finále mohli dovolit i takový luxus a neproměnit šest minut před přestávkou pokutový kop. Ten rozhodčí Taylor nařizoval poté, co byl Ryan jasně o něco později v souboji s Nkunkuem, jehož nešikovně podrazil, jenže jakožto exekutor selhal André Silva, kterého úspěšně vychytal strážce brány Realu Sociedad. Avšak míč nakonec odrážel jen do cesty Orbána, který z dorážky pohotově zacílil. Možná že kdyby ovšem maďarský obránce nebyl včas na správném místě, zřejmě by se penalta stejně opakovala, Ryan totiž nestál v době kopu jednou nohou nad brankovou čárou, jak uvádějí již nějaký čas fotbalová pravidla a řády.

Španělský výběr na inkasování zprvu žádnou odpověď v rámci druhé půle nenašel. A o hodně hůře se mu dýchalo v 59. minutě, kdy Lipsko zaznamenalo svůj druhý přesný zásah. Simakan ve středu pole prostrčil balón k Andrému Silvovi, ten na hranici vápna nad ničím nijak dlouho nepřemýšlel a svou dělovku umístil nekompromisně pod břevno. Přece si nicméně nemohl být saský celek jistý v kramflecích, v 65. minutě se mu totiž jeho konkurent dostával na dostřel.

Mikel Oyarzabal hlavičkou přeposílal míč k brankovému území, tam si ho zpracoval Martín Zubimendi, jenž z blízkosti pohotově přelstil gólmana Gulácsiho, přičemž VAR tuto trefu po delším přezkoumání posvětil. V 81. minutě se snažil vynutit si prodloužení Isak, avšak svou příležitost neproměnil. A nakonec hostům výhru pojistil z penalty, která byla vyústěním hry rukou Elustonda v šestnáctce po akci Nkunkua, Forsberg, byť Ryan směr jeho střely vystihl.

Dinamo Záhřeb - Sevilla FC 1:0

Góly: 65. Mislav Oršić (pen.)

První zápas: 1:3, postupuje Sevilla FC

Dinamo doma sice nad Sevillou vyhrálo, protože jedinou penaltu v utkání proměnil Oršić, ale na postup a umazání dvougólového manka z prvního duelu to nestačilo.

Sevilla jela do Záhřebu s relativně pohodovou náladou, protože doma se jí povedlo vyhrát nad chorvatským soupeřem 3:1. Dvoubrankový náskok jí dával určitou šanci na klidný večer, i když Dinamo už v nedávné historii jednoho favorita dokázalo ze soutěže vykázat ven. A je pravda, že ani dnes to pro Lopeteguiho hráče nebylo nic jednoduchého - domácí celek se od prvních minut hnal dopředu.

Sevilla sice držela míč často a dost daleko od vlastní brány, ale Dinamo neustále napadalo a rozehrávku soupeři činilo hodně nepříjemnou. Velmi aktivní Stefan Ristovski se pokusil o zajímavou střelu, která nakonec letěla jen těsně nad břevnem Bounouovy brány. Postupem času aktivita domácího týmu opadla a Seville se dařilo kouskovat hru natolik, aby znechutilo hráče Dinama k větším průnikům.

Moc toho k vidění nebylo, což mohl změnit krátce po změně stran Jules Koundé. Hostující stoper si naskočil na skvělý centr a pořádnou hlavičkou mířil do místa, kam brankář Livaković jen stěží doskočil. Krátce po hodině hry se ale Sevilla musela začít obávat jako o výhru, tak o postup. Obránce Marcos Acuña trefil míč ve vápně rukou a píšťalka sudího Letexiera se ihned ozvala.

K nařízené penaltě se postavil osvědčený kanonýr Mislav Oršić a opět potvrdil, že se na něj Dinamo může spolehnout. Jenže tohle skóre celku ze Záhřebu pořád nestačilo. Navíc se pořád musela bránit, třeba povedené ráně Lucase Ocampose. Ve zbytku utkání už se jen nechal vyloučit po dvou žlutých záložník Thomas Delaney.

Autor: EuroFotbal.cz