Ústí vyhrálo, Benátky po 14 letech sestupují. Litoměřice zvládly šlágr

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Hokejisté Benátek nad Jizerou po 14 letech sestupují z první ligy. Rozhodla o tom dnešní výhra čtrnáctého Ústí nad Labem v utkání 47. kola doma nad Porubou 4:2. Litoměřice vyhrály ve šlágru v Třebíči 1:0 a vládnou soutěži už o devět bodů před nově druhým Vsetínem, který zvítězil na ledě šestnáctého Havířova 2:1. Třebíčská Horácká Slavia klesla ze druhé na třetí pozici a za Valachy zaostává o bod.

Patnácté Benátky nad Jizerou, kterým zbývá do konce základní části sehrát pět zápasů, potřebovaly při ztrátě 15 bodů k zachovaní teoretické naděje, aby už ústecký Slovan nebodoval. Samy by navíc ve zbylých zápasech nesměly ztratit ani bod. Benátky nad Jizerou jsou farmou extraligového Liberce a jejich nejlepším umístěním byla šestá pozice v sezoně 2011/12.

Ústí nad Labem nadále čeká boj o záchranu. Celky na 13. a 14. místě budou hrát play down na čtyři vítězné zápasy. Poražený sestoupí do druhé ligy a úspěšný tým ještě čeká baráž na čtyři vítězné duely s vítězem třetí nejvyšší soutěže.

Slovan se proti Porubě ujal vedení v 6. minutě díky brance Tomáše Bernata. Ostravané odpověděli v čase 21:21, kdy se prosadil Tomáš Guman. Po 118 sekundách třetí třetiny vrátil Severočechům vedení v přesilové hře Martin Tůma, ale za 104 vteřin vyrovnal Michal Vachovec. V čase 56:49 se Slovan radoval potřetí z náskoku díky Štěpánu Havránkovi a 31 sekund před koncem pojistil výhru Ondřej Bláha.

Litoměřice se oklepaly ze série tří porážek, při kterých nebodovaly a měly skóre 1:14. V Třebíči jim stačila jediná branka, kterou vstřelil v 39. minutě v přesilové hře Jaroslav Kracík. Brankář Tomáš Král udržel díky 33 úspěšným zákrokům poprvé v sezoně čisté konto. Horácká Slavia prohrála čtvrtý z posledních pěti zápasů.

Vsetín se posunul na druhé místo díky třetí výhře za sebou. V Havířově sice ve 26. minutě jako první inkasoval, když skóroval Jurij Žolobov, ale hned za 17 sekund vyrovnal Vít Jonák. V polovině utkání rozhodl o vítězství favorita David Vítek. Havířov, který stejně jako Kadaň a Benátky nad Jizerou už sestoupil, natáhl svou sérii porážek na devět utkání.

Osmou výhru z posledních deseti utkání oslavil Frýdek-Místek, který porazil čtvrtou Jihlavu 5:4 v prodloužení. Už ve 14. minutě vedl 3:0. V čase 3:21 otevřel skóre obránce Daniel Krenželok, v 7. minutě zvýšil při hře čtyř proti čtyřem Ondrej Šedivý a potom se prosadil Daniel Kurovský.

V druhé třetině ale Dukla smazala ztrátu díky trefě Tomáše Havránka a dvěma brankám Jakuba Illéše, který 103 sekund před druhou pauzou v přesilovce vyrovnal na 3:3. V 55. minutě vrátil domácím vedení Adam Lyszczarczyk, ale 81 sekund před koncem třetí třetiny vynutil prodloužení Tomáš Harkabus. V čase 63:32 rozhodl svým druhým gólem v utkání Kurovský.

Pátý Sokolov po třech porážkách bez bodů při skóre 2:13 doma zdolal Vrchlabí 2:0. Obě branky vstřelil Jaromír Kverka, který se poprvé prosadil už po půl minutě hry a výsledek pečetil v 53. minutě. Gólman Baníku Adam Beran pochytal všech 31 střel soupeře a připsal si druhou nulu v ročníku.

Po dvou prohrách bez bodu i bez gólu zabral Prostějov, který doma zvítězil v derby nad Přerovem 4:2 a ukončil sedmizápasovou vítěznou sérii Zubrů. Jestřábi už v čase 16:01 měli tříbrankový náskok. Po 185 sekundách je dostal do vedení Petr Beránek, v 15. minutě skóroval obránce Jiří Klimíček a Tomáš Jiránek upravil na 3:0. Před polovinou utkání se postaral v početní výhodě už o čtyřbrankový náskok Jan Rudovský. Přerov díky gólům Jana Svobody a Tomáše Šoustala jen zkorigoval výsledek.

Kolín nenavázal na sérii tří výher a podlehl před vlastním publikem Šumperku 1:2 v prodloužení. Vedl sice od poloviny duelu díky trefě Lukáše Krejčíka, v 51. minutě ale vyrovnal v přesilovce Lukáš Žálčík a v čase 64:36 zajistil Drakům třetí vítězství z posledních čtyř utkání obránce Tomáš Drtil.

Výsledky 47. kola první hokejové ligy

Ústí nad Labem - Poruba 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)
Branky: 6. Bernat, 42. M. Tůma, 57. Š. Havránek, 60. O. Bláha - 22. Guman, 44. Vachovec. Rozhodčí: Zubzanda, Bejček - Coubal, Kokrment. Vyloučení: 4:4, navíc Žovinec (Poruba) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 1285.

Havířov - Vsetín 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 26. Žolobov - 27. Jonák, 31. Vítek. Rozhodčí: Zavřel, Cabák - Hanzlík, Hranoš. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 563.

Sokolov - Vrchlabí 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 1. a 53. Kverka. Rozhodčí: R. Svoboda, Valenta - Beneš, Tvrdík. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 697.

Prostějov - Přerov 4:2 (3:0, 1:0, 0:2)
Branky: 4. P. Beránek, 15. Klimíček, 17. Jiránek, 28. Rudovský - 48. Jan Svoboda, 55. T. Šoustal. Rozhodčí: Pilný, Micka - Zídek, Kráľ. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 1000.

Frýdek-Místek - Jihlava 5:4 v prodl. (3:0, 0:3, 1:1 - 1:0)
Branky: 14. a 64. Kurovský, 4. D. Krenželok, 7. O. Šedivý, 55. Lyszczarczyk - 23. a 39. Illéš, 24. T. Havránek, 59. T. Harkabus. Rozhodčí: Skopal, Koziol - Měkýš, Vašíček. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 877.

Kolín - Šumperk 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 31. L. Krejčík - 51. Žálčík, 65. Drtil. Rozhodčí: Jechoutek, Úlehla - Jindra, Štofa. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 1349.

Třebíč - Litoměřice 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 39. Kracík. Rozhodčí: Petružálek, Hucl - Polák, Otáhal. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 1000.

Benátky nad Jizerou - Kadaň 5:0 kontumačně.